Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. tooueelen hadden er gedurende die gevangenschap in de loodsen plaats, daar vrouwen en kinderen kwamen weeklagen rond de fabriek, waar de gedeporteerden opgesloten gehouden werden. Hier werd dezen het voorstel gedaan, een contract voor vertrek naar Duitschland te teekenen, waarby hun een loon van drie tot vier mark werd toegezegd. Bijkans allen weigerden, en werden naar het Fransche fjout ge stuurd. Veleü moesten geheel uitgeput teruggebracht worden. Zieken hebben het verhaal van hun kwellingen ver- 'haald. De Duitschers stelden alles in het werk, nu eens dóór beloften, dan weer door slechte behandeling, om er de Belgen toe te brengen, éen contract, om in Duitschland te arbeiden, te onder- teekeueneu. Eukelen dier ongelukkigen hebben, gedreven dooi honger en angst, ten slotte toegegeven. N. R. Crt. De „Westerdyk". Het stoomschip „Westerdijk" ligt nu al 34 dagen in Stornoway, waar het stoomschip, geladen met 4500 ton graan voor onze Regeering moest binnenloopen wegens gebrek aan kolen. Toen de kapitein brandstof wilde aanvullen, bleek dat niet te zullen gaan, tenzij de reederij zich verbond, hetzij 30 pCt. van haar laadruimte af te staan aan de Engelsche regeering, hetzij bereid bleeü elk van haar schepen een reis voor Engelsche rekening te laten maken. De reederij kon natuurlijk in dit aanbod niet treden, omdat baar schepen waren gerequireerd door de Nederlandsche Regeering voor het vervoer van granen ten behoeve van de Nederlandsche be volkiug. De reederij heeft sedert alle mogelijke stappen gedaan in Engeland, onze Re geering heeft vertoogen gericht, doch het eenige resultaat tot heden is, dat 4500 ton regeeringsgraan, welke we hier zoo goed zouden kuunen gebruiken, in de haven van Stornoway ligt te ver rotten, terwijl bet schip, waaraan mede dringende behoefte bestaat, kalm te Stornoway blijft liggen met de volledige bemanning aan boord. De communicatie van de reederij met het schip is eveneens verbroken, daar de reederij een telegram van den ka pitein heeft gehad en verder onkundig is, of haar eigen berichten den gezag voerder hebben bereikt. De eenige wijze tot terugkeer is, dat het schip door een sleepboot wordt gehaald, doch de betrokken sleepbootreederijen zijn, uit vrees voor represaillemaai regelen van Engelsche zijde, hiervoor niet te vinden. Dit bericht is van het Hbld. ontleend en geeft weer eens een typisch staaltje van de Engelsche zorg voor de kleine natiën. Als de reederij van de ongele genheid, waarin het schip verkeert, voor Engeland een flink voordeel wil maken, o ja, dan is Engeland bereid onze kléine natie in dezen ter wille te zijn, „te beschermen"', noemen ze dat in offici eele stukken maar een beroep op vriendschap en goede nabuurschap zonder meer. daarvoor blijtt dit groote land doof. Als het om een vrienden dienst zonder flinke contraprestatie tegelijkertijd is te doen laat dan dat Hollandsche graan maar rotten, en dat Hollandsche schip maar werkeloos blij ven Dat laat de kampioen voor de kleinen volmaakt koud. Kort geleden heeft het Engelsche persagentschap ons geseind, hoe verrukt de wereld wel was over de belangeloos heid, door Engeland ten toon gespreid bij de vaststelling van de vredesvoor waarden der Entente. Men zal in Eu geland wel willen gelooven, dat tegen over feiten, als dat van de Westerdijk, niet overal steeds iu de belangeloosheid van Engeland evenzeer wordt ver trouwd. Doch het Engelsche persagent- schan zal wel niet verder seinen, hoe soms ook de nood der kleinen door Engeland ten eigen voordeele wordt misbruikt, zegt de N.. R. crt. Begrafenis mr. dr. H Borgesius. Gloeinan Ouder buitengewoon groot betoon van belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van mr. dr. H. Goeman Bor gesius op de begraafplaats Oud Eik én- Duinen bij den Haag ter aarde besteld. Te 1 uur verliet de stoet het sterfhuis. Achter deu rouw wagen, die omgeven werd door alle boden en ander personeel van de Tweede Kamer en waaraan een ontelbaar aantal kransen en bloemstuk k n een plaats werd gegeven volgden drie galakoetsen van de Koninklijke hofhouding. In het eerste was gezeten de vertegen woordiger yan de Koningin, graaf Schimmelpenninck, buitengewoon kamerheer van H M.iu het daarop volgend galarijtuig had plaatsgenomen de kamerheer van de Koningin Moeder graaf van Limburg Stirum als haar vertegenwoordiger, terwijl de tijdelijke adjudant van den Prins, eerste-luitenant jbr. Bicker, als vertegenwoordiger van Z. K. H. in de derde galakoets het stoffelijk overschot grafwaarts volgde. Verder was de stoet samengesteld uit acht koetsen, waarin hadden plaats genomen o.a. de minister van binnen- landsche zaken, mr. Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van deu ministerraad en verschillende Kamerledenvoorts mr. dr. Bok, directeur van de Eerste Nederlandsche Levensverzekering Maat schappij de heer Witte Hoogendijk, directeur van de Nieuwe Eersce Neder landsche en dr. Co'rt. gedelegeerd com missaris en dr. Ruyscn, commissaris vau beide maatschappijen, zoomede eenige vrienden van den ontslapene. De stoet ging langs de Kamergebou wen op het Binnenhof, waar ten teeken van rouw de raamgordijnen waren nedergelaten. Buitengewoon groot was de belang stelling ook op den doodenakker. Onder de honderden aanwezigen bevonden zich de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snyaers, de gouver neur der residentie, de commissaris der Koningin, de burgemeesters van's Gra- venhage en Loosduin -n, alle ministers, tal van leden van de Tweede Kamer; oud ministers en leden van de Eerste Kamer, vele oul-ledeu van de Staten Generaal vertegenwoordigers vau tal van v*Teenigingen, instellingen en c irporade-, w aarin mr. Goeman Borge sius zitting had. Ook waren er enkele vertegenwoor digers van buitenlaudsche mogendheden en tal van ambtenaren van verschillende departementen. Op de begraafplaats waren nog tal van kransen neergelegd. Huofdbestuursvergadering der Z. L. M. (Slot.) Landbouwbelangen. De voorzitter deed vervolgens mede- deeliug van verschillende besprekingen bij het Ned. Landbouwcomité gehouden. De voorzitter lichtte deze besprekin gen uitvoerig toe en achtie de gehouden bijeenkomst van het Ned. Laudbouw- comité een zeer vruchtbare en voor do toekomst veel belovende. Men achtte het in Den Haag zeer moeilijk een uitzondering voor de kleine bedrijven te stellen. Waar toch is de grens. De neer Mol was de overtuiging toe gedaan, dat de kh ine bedrijven billijk zouden behandeld worden, dat moet wel. Do heer Vau der Weele wees erop, dat iu Coiijnsplaat men om 't ander jaar aardappelen of suikerbieten verbouwde. Thans had men zich rijkelijk van uienzaad voorzien. Het is dus wel wen- J schelijk, dat ook hier controle wordt j uitgeoefend. De Rijkslandbouwleeraar deed ver volgens zijn inzichten kennen betreffen de het zaaiplan. Ieder probeert zooveel mogelijk vlas te zaaien. Men weet in de practijk niet wat de minister van zin is. De heer Mol drong op epn spoedige publiceering van prijzen door den mini ster aan. De voorzitter wees er op, dat de mini ster het voornemen heeft de prijzen van handelsgewassen minder loonend te maken. Vaststelling van verschillende prijzen is nog niet wel mogelijk. In de practijk gelooft men dit niet algemeen. Ieder gelooft, dat men de wenken van de regeering volgende, beter beloond zal worden. Men gelooft niet, dat de minister zal aandringen op verbouw van verschillen de gewassen en daarna voor die gewas sen een minder goeden prijs zal vast stellen. De heer Leenhouts wees er op, dat de benoemde commissie een prijs moet vaststellen. Opgemerkt werd, dat de vaststelling van prijzen aan den minister moet overgelaten worden. De heer Leenhouts was daarbij van oordeel, dat de minister zich aan het hem gegeven advies weinig zal storen. De Rijkslandbouwleeraar meende, dat de prijzen niet bekend zullen worden voor de minister zich daarmede ver- eenigd heeft. Het risico zal waarschijnlijk door de regeering gedragen worden. De voorzitter sprak de hoop uit op behoorlijke minimumpryzen. Het is beter, niet op de besprekingen van de betrokken commissie vooruit te loopen. De voorzitter sprak tevens de ver wachting uit, dat het ontwerp betreffen de mond- en klauwzeer geen wet zal worden. Betreffende de aardappelen konden op desbetreffeude vragen nog geen vaste toezeggingen gegeven worden. Bemiddeling by den paardenhandel. Nog werd aangedrongen door den heer Becu op bemiddeling bij den paardenhandel. Daarbij lijden de boeren veel verlies. De heer Kielstra merkte op, dat de boeren dan maar op koopbriefjes moeten verkoopen. De heer Hanken lichtte dit toe. Voor Duitschland was vroeger een prijs van j 625 bepaald. Wie speculeert moet dan maar zelf het risico dragen. Verkoop op koopbrietjes is zeker ge wenscht. De landbouwers maken geen gebruik van het recht van verkoop op arbitrage. Op het oogenblik is de handel in anderhalfjarige paarden voornamelijk iu handen van handelaren buiten Zeeland. Dit moet veranderen. Broodkaarten. Wat betreft de broodkaarten deelde de heer Welleman mede, dat wie zijn eigen brood laat bakken, geen brood kaart behoeft te hebben. De heer Hanken vroeg hoe men dan moet doen als men op reis is. De heer Stevens meende, dat verschil lende kellners van hun patroon geen brood krijgen. Hun broodkaarten kun nen dus voor de gasten gebruikt worden. De heer Zuidweg besprak het feit dat veel menschen ver weg werken. Ze nemen hun brood mee. Dit weegt van 57 ons. Kan voor zulke arbeiders niet meer brood verkregen worden De heer Welleman wees er op, dat het rantsoen over het geheele gezin verdeeld wordt. Het hoofd van het gezin kan mee- deelen in het rantsoen van zijn kinderen. De heer Mol wees er nog op, dat een boer, wiens arbeiders te kort aan brood hebben, dient bij te springen met andere voedingsmiddelen. Nadat nog eenige inlichtingen ver strekt waren werd de vergadering gesloten. AXEL, 23 Januari 1917. Vrijdagavond hield de vereeniging Werkmansbelang", Maatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens alhier hare algemeene vergadering op de bovenzaal van den heer M. A. Koole. In het jaar 1916 hebben de ontvang sten bedragen ƒ715,80 en de uitgaven 692,90, zoodat er een goed slot is van 22,90. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans 1322,77. Er werden gekeurd 121 varkens, waarvan 33 ziek zijn geweest 22 daar van zijn onteigend, 11 herstelden. De onteigende varkens wogen te zamen 1285 K.G., waarvoor ƒ578,25 werd uitgekeerd. De heeren P. Koole en A. E. C. Kruysse werden als bestuursleden her kozen met 36 van de 38 stemmen1 briefje was blanco. De vereeniging telt thans 153 leden en 20 donateurs. J.l. Zaterdag werd op de bovenzaal van G. Gilijamse eene vergadering ge houden van fokkers van paarden in deze streek, in verband met een door den Minister naar Zweden toegestanen uitvoer van 5 goedgekeurde dekheng sten en 200 veulens. Een veertigtal fokkers was aanwezig. De vergadering werd geleid door den voorz. der Z. L. M. afd. Axel. Deze zette het doel uiteen, deelde mede dat in den loop van het voorjaar een afge vaardigde van de Zweedsche regeering hier onze hengsten en veulens zal komen opnemen, en spoort de fokkers aan om het groote doel, d. i. in het buitenland te laten zien welk materiaal we hier hebben, met alle kracht iu de hand te werken. Hij vraagt of de landbouwers bereid zouden zijn met hun paarden naar het tentoonstellingsterrein te komen. Velen zagen daar ter wille van den afstand bezwaar in waarom het idéé van een paar heeren werd gehuldigd om eenige monsterplaatsen aan te wijzen, die achtereenvolgens per auto zouden kun nen worden bezocht. Voor bezoek op de stallen werd niet veel gevoeld, waarom dan dat denkbeeld ook werd prijsgegeven. Als plaatsen waar de paarden zouden worden samengebracht op het eventueel aan te kondigen uur werden vastgesteld Axel, Hulst, Stop peldijk, Kloosterzande, Zaamslag en Ter Neuzen. Bij acclamatie werd de voorloopige commissie, die den oproep in de nieuws bladen had gedaan, definitief benoemd, en vastgesteld dat deze commissie, be staande uit de heeren Ph. J. van Dix- hoorn, B. C. Puylaert en J. de Putter Jz., de ontvangst en de monstering zullen regelen, en op alle keuringsplaatsen tegenwoordig zullen zyn. Staande de vergadering werden door vele fokkers bereids de plaatsen opgegeven, waar ze hunne paarden willen monsteren. Op 34 jarigen leeftijd is in het ziekenhuis te Vlissingen overleden J. E. Boogaard burgemeester van Sluis. Men meldt uit Vlissingen, aan de N. R. Crt., dat de mailboot Prins Hendrik, van de maatschappij Zeeland welke naar Zeebrugge was opgebracht, Zaterdagavond te 7 uur van Zeebrugge aldaar is aan gekomen. Van de passagiers van de Prins Hendrik werden 6 achtergehouden van de mail werd een geMeelte van boord gehaald. Betreffende het ophouden van de boot, meldt men nog uit Vlissingen dat dit geschiedde Vrijdagmorgen, even nadat de territoriale watereu verlaten waren. Drie Duitsche torpedo booten begeleidden het schip naar Zeebruggeook hielden twee vliegmachines een oog in het zeil. Aldaar werd den passagiers gelast in de salons te blijven. Zij, die zouden trachten

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2