Binnenland. (iemeugd Nieuws. Bekendmakingen. Gekozen werden de heeren Leenhouts eu Vau Westen. Eigenaardig was bij de bespreking ran dit voorstel een opmerking van den heer Welleman, om geen mannen uit Zeeuwscb Vlaanderen te kiezen. Vervolgens werden besproken klach ten over hooivorderinguitvoer vaD lupinezaad, karwei- en mosterdzaad herziening almanak 1918; en in beslag neming paardenboonen. Uitvoerconsent voor vet vee en rundvleesch. Betreffende uitvoerconsent voor vet vee en rundvleesch, was van de aid. Zierikzee het volgende schrijven inge komen „Zooals reeds pet telefoon is mede gedeeld, wenscht het bestuur dezer afd. in de hootdbestuursvergadering van a. s. Woensdag gaarne behandeld te zien de wenschelijkheid en de mogelijk heid om een uitvoerconsent te krijgen voor vet vee of voor rundvleesch, om dat men niet weet hoe het moet gaan met het mesten van vee. Het voeder is zeer duur en niet in voldoende hoe veelheid te krijgen. De afvalproducten, die men in plaats van goed krachtvoer krijgt en die men accepteeren moet, of men krijgt in het geheel niets, zijnon- geschikt om vee te mestendan zal men het vee moeten opruimen, omdat er geen voer is. Kon spoedig wat ver kocht worden, dan verminderde toch het aantal eters." De voorzitter deelde in antwoord hierop mede, dat voorloopig geen ver gunning voor uitvoer zal verleend wor den voor vet vee. Indien er export zal komen, zullen de landbouwmaatschappijen die in han.- den krijgen. De heer Hombach sprak de verwach ting uit, dat vee in geslachten toestand wellicht eerstdaags zal mogen uitge voerd worden. Vrachtloon voor regeeringsgraan Van de afd. Hulst was een schrijven ingekomen betreffende het betalen van vrachtloon van Hulst naar Neuzen be treffende aan de regeering te leveren granen. De heer Hombach lichtte dit toe. Men maakt misbruik van de kleine boeren. Deze kunnen hun graan niet bergen. Men zegt hen de regeerings- prijs is 14. Van de premie voor het bewaren is geen sprake. De boer moet er zich dan in schikken, dat de bewaar- prija vervalt en moet bovendien de vervoerkosten van Hulst naar Neuzen betalen. De belangen van de kleine boeren moeten terdege behartigd worden. De voorzitter merkte op, dat reeds vroeger op deze klacht is gewezen. Het is het beste de oneerlijke hande laren dadelijk via den heer Kielstra aan de Prov. Broodcommissie kenbaar te maken. Voor klachten houdt het bestuur zich dus ernstig aanbevolen, opdat het kwaad met kracht bestreden kan worden. De heer Hanken wees er op, dat de controleurs toezicht moeten houden. De heer Hombach beschreef het ou billijke dat bijv. een landbouwer uit Nieuw Namen zijn graan heelemaal naar Ter Neuzen moet brengen. Dan lijdt de man toch groote schade. De heer Collot d'Escury ondersteunde de woorden van den heer Hombach. Hier moet de Maatschappij wel degelijk ingrijpen. De heer Hanken wees nog op de onzinnige toestand, dat iemand zijn tarwe moest wegzenden en andere tarwe terug krijgen. De heer Stevens, rijkslandbouwlee raar, meende, dat men aan het ontvang- pakhuis moet levureb, voor Zeeuwsch Vlaanderen, dus uitsluitend te Neuzpn. Op Zuid Beveland levert men direct in een schip. Dit moet in Zeeuwsch-Vlaanderen ook mogen gebeuren. Wat de tarwe-betaling betreft, is vastgesteld, dat de regeering of f 15,25 of 14,85 betaalt. Dat hangt af van het gewicht. Verschillende be dragen kunnen daarbij nog volgens de Broodcommissie worden afgetrokken. Nadere besprekingen hebben nog tot andere bepalingen geleid. Handelaars zeggen wel eens meer dan zij kunnen bewijzen. Door den heer Collot d'Escury werd er op aangedrongen de toestanden in Zeeuwscb-Vlaanderen eens ernstig na te gaan. Daartoe werd besloten. De heer Leenhouts wees er daarbij op, dat in Sluis onder dezelfde voor waarden geleverd wordt als in Breskens geschiedt. Veevoeder. De afdeeling Hulst klaagde over de distributie van veevoeder, De Boeren bond komt ook te kort. De voorzitter meende, dat dit buiten de Z. L. M. omgaat. De heer Hombach wees er op, dat ook leden van de afd. Hulst der Z. L. M. klagen. Verschillende landbouwers moesten eerst geld storten voor mais. Later kwamen de schippers met gerst in plaais van met mais. De landbouwers zijn toch voorbeelden van geduld, maar daar moet een eind aan komen. De gerst waarvoor 17,60 betaald is, is zeer slecht van kwaliteit. De haver is er al uitgehaald. Dat is bedrog on der regeeriugsvlag, die niet genoeg ver oordeeld kan worden. De voorzitter beloofde een onderzoek door het bestuur van de Z. L. M De klachten van den heer Hombach over de zeer slechte geleverde gerst werden van verschillende zijden onder steund. De Z. L. M. wil gaarne medewerken om klachten te voorkomen. Het slot van dit verslag komt in het eerstvolgend nummer. Mr. Goeman Borgesius. f Reeds was de voorpagina van ons blad afgedrukt, toen we vernamen, dat mr. dr. Hendrik Goeman Borgesius was overleden in den ouderdom van 70 jaren. Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal was de laatste functie die de oud-minister van binnenlandsche zaken heeft vervuld. De overledene werd in 1906 door H. M. de Koningin vereerd met het commandeursKruis van de Nederlandsche Leeuw. Als politicus, werker op sociaal gebied journalist en koopman heelt Goeman Borgesius uitgeblonken. Bij het vernemen van deze voor de Kamerleden droeve tijding, sloot de tijdelijke Voorzitter de zitting als teeken van rouw. AXEL, 19 Januari 1917 Woensdagavond kwam onder de ge meei t Boschkapelle een alhier gestati oneerde soldaat kommies in botsing met eenige smokkelaars, die blijkbaar vee over de grenzen wilden vervoeren. Bij een handgemeen wilde de militair zijn revolver gebruiken, doch deze werd hem ontrukt. Na krachtige worsteling is het den moedigen ambtenaar gelukt zich vrij te maken. Hij werd daarbij echter zoodanig verwond, dat genees kundige hulp noodig bleek. Nog denzelfden nacht werden twee der smokkelaars gearresteerd. Door J. D., 46 jaar, werkman te Terneuzen thans gedetineerd te Middel burg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 12 Jan. jl. waarbij hij ter zake van diefstallen in Zuid Beveland is ontslagen van rechtsvervolging met bevel tot zijne plaatsing in een kran' zinnigengesticht ten hoogste voor een jaar. Door bovengenoemde rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met instructie en gevangenneming tegen C. F. G., 20 jaar. werkman te Koewacht. Beklaagde is naar het'huis van bewaring overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich nabij Bouchautsche haven weer een drama afgespeeld. Een Belg, afkomstig van Barneveld, wilde de grens -oversteken. Hij gebruikte daartoe een ladder, toebeboorende aan een in de nabijheid wonenden Belgischen landbouwer, de R. genaamd. Een in de buurt patrouilleerende Duitsche grenswacht heeft gesc!*neu, waardoor de Belg getroffen werd. Ook een üuitsch soldaat werd gedood. Of deze ook wilde vluchten of wel, dat hier aan penongeluk moet gedacht worden, blijft in het duister. Bovenbedoelde landbouwer de R., zijn zoon en een dienstknecht zijn in verband met deze zaak aangehouden en naar Ertvelde gebracht. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 21 Januari 1917. Ned. Herv. Kerk. V'oo m. 9'^ ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. ure Leeskerk. am. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente, oorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. - Av. 5V9ure Leeskerk. Een Belgische jongen te Middelburg vond Woensdag een courant, waarin een belastingpapier en 52. Hij bracht het aan den eigenaar terug in gezelschap van een vriendje en ieder hunner kreeg als belooning voor de eerlijkheid .115 cent. Zoo kweekt men oneerlijke menschen. Moord. Zondag is te Harderwijk op 'n akker in den omtrek na lang zoeken gevonden 'tlijk van het 7-jarig dochtertje van den arbeider v. d. Velde, dat vermist werd. Het kind was Zaterdagmiddag door een Belgisch korporaal, die dikwijls in haar ouderlijk huis vertoefde, meegeno men. Deze, de vermoedelijke dader, werd Zondagmorgen in een aecnenbosGhje aangetroffen en aangehouden. Naar men aan de Avp. meldt, ontkende hij echter alles. Toen later het lijkje gevonden werd, viel hij door de mand en legde een volledige bekentenis af. Hij beweert in beschonken toestand te zijn geweest en niet geweten te hebben, wat hij deed. Het lijk zal gerechtelijk worden geschouwd. Men vermoedt, dat hier zedenmisdrijt in het spel is. Op een stil gedeelte van den weg tusschen Ede en Arnhem is een res. 2e luit. van de fiets geslingerd door een over den weg gespannen ijzerdraad waarna terstond twee personen uit de duisternis naar hem toesprongen. De officier had nog juist den tijd om zijn geladen revolver dienst te laten doen, waarna de »helden« het hazenpad kozen. Avp. Een onder aar dsrhe smokkelgang ver nield. In den St. Pietersberg bij Maas stricht is een tijdje geleden, tusschen het kreupelhout gelegen achter *den Rooden Haan», in het warnet van ouderaardsche gangen een verbindingsweg ontdekt, die op Belgisch grondgebied uitkwam. Waar schijnlijk is hier langs heel wat smokkel waar gepasseerd. Eenige geniesoldaten hebbeo nu door dynamiet dien doorgang uit den weg geruimd. Avp. Doodgeschoten. Een 16 jarige Duitsche smokkelaar is te Beesel door een soldaat-kommies doodgeschoten. Avp. Geen ga» meer. De burgemeester van Sluis heeft van den Duitseheo gezaot bericht ontvaugen, dat de levering van gas uit Brugge aan de gemeente Sluis binnen eenigen tijd vermoedelijk stop zal moeten worden gezet wegens gebrek aan steenkolen. Er zal ten minste 8 dagen te voren kennis van worden ge geven. Avp. De electrische grens heeft weer 5 slachtoffers geëischt. Tusschen Hilvaren- beek en Budel hebben 'n 38-jarige vrouw uit Lommei haar 15-jarige dochter en een 23 jarige boerenknecht uit Deesche, en bij Hooge Mierde twee Russen den dood aan den draad gevonden. Avp. Smokkelen. Het smokkelen iD Beek is zóó erg, schrijft de Msb., dat nacht op nacht smokkelaars worden aangehou den de Groasbeekers smokkelen over Beek en Beekenaren trekken naar Groes beek om te smokkelen en de soldaat- kommiezen te ontloopen. De smokkelaars koopen de peper, welke zij over da grens brengen, voor 1 het pond in en rerkoo pen ze voor f 25 het pond aan de Duitschers, die ze aanwenden voor de vulling van stikgasgranaten. Te Kerkrade is een voerman met paard en kar aangehouden, waarop 500 K.G. Banka-tin verborgen waren. De voerman werd in hechtenis genomen en er schijnen nog meer personen in deze smokkelzaak betrokken te zijn. In verband daarmee is nog een zekere J. P. te Heerlen gear resteerd, bij wien 12 vaten zeep in beslag werden genomen, allen bestemd voor Aken. Drie mannen zouden drie met peper korrels gevulde zakken werpen in den goederentrein, die 's ochtends halfvijf van het station Almelo in de richting Hengelo vertrekt. Zij hadden daartoe postgevat ongeveer 1000 M. van het station. Do machinist reed op de plaats waar de peper zou worden ingeworpen, heel langzaam en twee conducteurs stonden in een goederenwagen van den trein gereed de gevulde zakken op te vaDgen, alles om peper frauduleus uit te voeren. Surveil- leerende politie had echter lont geroken. Het drietal, van wie twee spoorwegbe ambten, werd gearresteerd, en de peper in beslaggenomen. Inmiddels werd naar Hengelo geseind waar de machinist en de twee coLducteurs werden uitgenoodigd den trein te verlaten. Een uitstapje. Op een avond, tegen negen uur, toeu geheel de landelijke bevolking in diepe rust scheen, wandelde een groote, flinke uhlaan met fermen pa» door de hoofdstraat van Thorn (L.) gekleed in volle uniform met zwarte regenja». Wel had de Duitscher van een burger een pet geleend en opgezet, en had bij zijn kwartiermuts in de zak gestoken, doch brutaal als hij was; toonde hij aan een ieder, die 't weten wilde, dat hij wel in volle unitorm was en gekleed, zooal» hij zijn wachtpost had verlaten. De uhlaan kwam daD ook, zooals bij zeide om z'n dorst eens te kunnen lesscbeu. In België was geen bier of snaps meer. Menig glaasje bier, gevolgd door oude >Hulskampc sloeg hij naar binnen, zoodat hij ten langen leste, goed beladen met smokkelwaar, weer onbezorgd naar de grens wandelde. De stroom was tijdens zijn uitstapje naar Thorn door zijn collega's even af gesteld aldus vertelt de Tel. Te Harderwijk is een tweede geval van nekkramp vastgesteld, bij een zesjarig meisje. Avp. Ingevolge aanschrijving van Zij De Excellentie den Minister van Landbouw, Nijvetheid en Handel, wordt bij de landbouwers, die zich ver bonden hebben, haver aan het Rijk te leveren op spoedige levering aange drongen. Bij weigering zal inbeslagname volgen. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2