Rechtszaken. naar welke zijde hij zijn sympathie heeft geplaatst, met diepe ontroering moet vervullen, is de neutraliteit van de Schelde als zijnde Nederlandsch gebied, ten volle bewaard.- Zonder twijfel is dit voor een deel, waarschijn lijk zelfs voor een groot deel te danken aan het beleid van „our Grand Old Man", mr. Cort van der Linden, bijge staan door de uitmuntende leiding aan Buitenlandsche Zaken. Maar toch heeft daartoe stellig ook bijgedragen, dat zooals in 1913 de Chef van den Gene ralen Staf rapporteerde „van de verschillende vaarwaters, die uit de Noordzee tusschen de banken en oevers door leiden naar de Wester Schelde, na wegruiming van de tonnen en lichten slechts één door diepgaande schepen met voldoende veiligheid desnoods zon der vooraf te zijn betond, kan worden bevaren n.l. de Wielingen". En dat vaarwater wordt bestreken door de werken aan de Wester-Schelde. Waar dit vaarwater door de zeemacht der oorlogvoerende mogendheden zelfs thans als neutraal volkomen is geëerbiedigd, nu die werken nog niet geheel ver beterd zijn, daar mag geloof ik met volle recht worden beweerd, dat Nederland ook in de toekomsten staat zal zijn zijne neutraliteit op de Schelde te handhaven. Daarom heeft, naar mij voorkomt, ook uit staatkundig oogpunt het in België oplevend annexionisme geen zin. En wij, Nedetlanders, mogen nooit vergeten, dat het voor ons land als zelfstandigen Staat aan de riviermonden der Europeesche stroomen, eene eerste voorwaarde voor ons bestaan is, dat het noch tot invalspoort, noch tot uitvals- poort kan worden gebruikt. Hieraan moeten wij ten sterkste vasthouden en daarbij niet vergeten, dat een prijsgeven van de heerschappij over Zeeuwsch Vlaanderen en den Scheldemond de natuurlijke en bijna onvermijdelijke aanleiding zou worden voor verdere afbrokkeling en tegengang van onze territoriale heerschappij over de Zeeuw- sche eilanden, de Hoek enz. Het moet goed worden begrepen, dat de wensch om het bezit van Zeeuwsch-Vlaanderen en de heerschappij over den Schelde mond te behouden, niet is gril of klein geestige vasthoudendheid van Neder land, maar de wil om zijne meest vitale belangen te beschermen. Jlir. Van Nispen tot Sevenaer. f Op 55 jarigen leeftijd is te Den Haag overleden het Tweede Kamerlid jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur-hoofdredacteur van „De Resi dentiebode". Een ongesteldheid van slechts weinige dagen, heeft een einde gemaakt aan zijn werkzaam leven. Van 1902 tot 1907 was hij lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor Zoetermeer. Destijds werd hij ook gekozen tot lid van Ged. Staten, voor welke benoeming hij echter bedankte. Sedert het begin van 19Ó8 had hij voor het kiesdistrict Rheden zitting in de Tweede Kamer. Vooral ook in de kringen der Katho lieke instellingen is zijn heengaan een gevoelig verlies. Hij was voorzitter van de Commissie uit den Bond van R. K. Kiesvereenigingen inzake het Kiesrechtvraagstuk voorts een der op richters van het Haagsche Kruisver' ond „St. Bernardus", Vereen, voor drankbe strijding; en vroeger eere voorzitter van de „St.-Bonifacius-vereeniging, Liefde werk tot bevordering van het R. K. onderwijs en sedert 1891 was hij regent van het historische Hofje van Hooge- lande. Jhr. Van Nispen, die o.a. ook voor zitter was der Comm'ssie van onderzoek voor de Landsdrukkerij en tot voor korten tijd vice president der Haag sche Journalistenvereen., was ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Avp. Mr. H. Goeman Borgesius. Ter gelegenheid van den 70sten ver- jaardag van den voorzitter der Tweede Kamer, den heer mr. Goeman Borgesius, hebben Donderdag honderden in den lande den zieke en zyn gezin een hartelijk woord doen toekomen. In de eerste plaats de Koningin, die zeer belangstellend in deze dagen naar den toestand van den heer Borgesius liet intormeeren en die aan mevrouw Goeman Borgesius een brief deed zen den, bevattende een gelukwensch en tevens de beste wenschen voor het herstel van haren echtgenoot. Verder moeten wij volstaan met de mededeeling, dat ten huize van den zieke een stroom van telegrammen en brieven werd ontvangen, waarin de hartelijkste wenschen voor het herstel gepaard gingen met gelukwenschen. De toestand van den heer Borgesius was dien middag helaas uiterst zorgelijk en doet het ergste vreezen. N. R. Crt. Vee-uitvoer. Naar het Rdbl. verneemt, heeft de minister den uitvoer toegestaan van 750 koeien en 50 stieren. De regeling van den uitvoer is opgedragen aan het Ned. Ruddveestamboek. De koeien moeten vóór 1 October 1916 zijn inge schreven in register, stamboek of rund- veestamboek. Alleen koeien, wel'ce ten minste eenmaal gekalfd hebben, worden ten uitvoer toegelaten. In geen geval vet vee. De stieren, moeten zij-a volbloed stieren, tu3schen de 14 maanden en 2 jaar oud en ingeschreven in het stam boek. De aankoop zal, zonder eenige be perkende bepaling, geschieden op de vrije markt door een commissie van Duitsche en Oostenrijksche kooplieden. Aan deze commissie zijn toegevoegd zes exporteurs van stamboekvee, die voor hun bemoeiingen een bepaalde provisie zullen ontvangen. Kooluitvoer. De minister van Landbouw heeft 5 Januari bepaald, dat onder zekere voor waarden weer kool mag worden uitge voerd. De hoeveelheid wordt elke week door de Vereeniging Groentecentrale vastgesteld. Deze heeft nu bepaald dat tot en met 13 Januari mogen uitgevoerd worden benoorden het Nooidzeekanaal 23 wagons roode, 23 wagons gele savoye en 120 wagons Deensche witte kool. De wagons berekend op 10.000 K.G. Zij die vóór of ten behoeve van de wegens overtreding der voorschriften geschorste collega's op de veilingen koopen, zullen ook worden geschorst. Avp. Chilisalpeter. De Kunstmestcommissie maakt be kend dat een aanvang zal worden gemaakt met de 2de distributie van de bestelde Chilisalpeter, ten behoeve van de bemesting voor den oogst 1916/17 en wel tot een hoeveelheid van 30 pCt. van de door haar goedgekeurde aan vragen dat voorloopig deze distributie slechts zal geschieden in de provinciën Noord Brabant (Oostel. deel), Limburg, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen. M. Crt. Zeep. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat de inkoops prijs van zachte zeep (groene ot gele) voor de gemeenten wordt gesteld op 35 per 100 K.G. St. (M. Een Engelsche en Duitselie onderzee boot gekocht. In een nota van wijziging op de Marinebegrooting voor 1917, die Maan dagavond bij de Tweede Kamer is in gediend, doer Minister Rarabonnet, meldt de Tel., de verrassende mededeeling, dat hij van Engeland en van Duitsch- land de onderzeebooten heeft aange kocht, die hier te lande geïnterneerd zijn. Zooals men weet, hebben de Staten- Generaal tot den aanbouw van eenige duikbooten besloten. De hou w daarvan wordt echter door de buitengewone tijdsomstandigheden zeer vertraagd. Daarom heeft de Regeering, van oordeel, dat onze onderzee vloot zoo spoedig mogelijk versterking behoeft, onder handelingen aangeknoopt met de En gelsche en met de Duitsche regeering, ten einde, zoo mogelijk de beide gein terneerde onderzee-booten over te nemen. Deze poging slaagde. De beide regeeringen bleken tot den verkoop bereid, zoodat „eerlang" daar toe zal kunnen worden overgegaan. De Engelsche duikboot heeft een waterverplaatsing van 355 ton aan de oppervlakte van 434 ton onder water en voert 4 lanceerinrichtingen. Zij werd tijdens den oorlog te Montreal voltooid. De Duitsche boot 'n mijnen- legger is zoo goed als nieuw en heeft een verplaatsing van 160 ton aan de oppervlakte en van 180 ton onder water. De kosten van aankoop kan de Mi nister nog niet met zekerheid opgeven. Vluchtelingen. In de verschenen Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende de begroo ting van Binnenl. Zaken deelde de Minister mede, dat met zekerheid mag worden aangenomen, dat voor het onder houd van vluchtelingen, in 1917 grooter uitgaven zulteu te doen zijn. Om in den eersten tijd in de behoefte te kunnen voorzien, wordt, evenals het vorig jaar, hiervoor een bedrag van 2.000.000. geraamd. Avp. AXEL, 12 Januari 1917. Van offlciëele zijde deelt men ons mede, dat met ingang van heden in het perceel van dhr. A. Cortvriendt, Zoute Spui no. 87, eep publiek telefoonstation voor het algemeen ver keer is opengesteld. De cel geeft directe aansluiting op het post en telegraafkantoor alhier. De St. Crt. no. 7 bevat de statuten der VereeDiging tot verbetering der Volkshuisvesting te Axel. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en de Schelde, commando Zeeland, is aan de volgende personen, die vroeger werden uitge wezen, voorwaardelijk vergunning ver leend in zijn ambtsgebied terug te keerenJulia van Kerckvoorde, Phi lippine J. F. Volckaert en C. de Vleeschhouwer, beiden Axel; F. J. Begijn, F. Vermeulen en C. Vermeulen, allen te Westdorpe. M. Crt. Met ingang van 15 Januari wordt de stoombootdienst tusschen TerNeuzen, Vlissingen en Breskens weer gewijzigd. De vertrekuren der boot uit Ter Neuzen blijven dezelfde. De boot van 3 uur uit Vlissingen naar Neuzen ver trekt 43 min. later. Voor de veranderingen op de lijn Breskens-^Vlissingen verwijzen wenaar ons volgend nummer. Naby het douanenkantoor te Sas van Gent is aan boord van de rijn schepen „Kajharina" en „Rheinsch A. G. vorm Fendel Mannheim 32" door de visiteerende ambtenaren een belang rijke hoeveelheid smokkelwaar ontdekt. Onder de buikdelling van eerstgenoemd schip vond men een totaal van 1170 K.G. zeep (groene, gele en Karnemelk- zeep) terwijl uit het tweede werden te voorschijn gehaald, 1280 K.G. zeep, een partij B. U. K.-vet en 3 bussen lijnolie, elk inhoudende 10 liter. Z. K. De loop der bevolking in de ge meente Sas van Gent over 1916 was als volgt: Geboren 21 m 22 vr., totaal 43. Gevestigd 115 m., 101 vr., totaal 216. Overleden 7 m., 9 vr., totaal 16. Vertrokken 67 m., 55 vr., totaal 122. Bevolking op 1 Jan. 1916 1228 m., 1177 vr., totaal 2405. Bevolking op 31 Dec. 1916 1287 m., 1236 vr., totaal 2523. Alzoo vermeerderd met 118 personen. Voltrokken huwelijken 20. Geborenen behoorende niet tot de werkelijke bevolking 1 m. en 1 vr., totaal 2. Overledenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking 4 m. en l vr, totaal 5. Levenloos aangegeven 1. De loop der bevolking in de gemeente Zaamslag over 1916 was als volgt Geboren 50 m., 60 vri, totaal 110. Gevestigd 80 m., 66 vr., totaal 146. Overleden 21 m., 22 vr., totaal 43. Vertrokken 123 m., 85 vr., totaal 208. Bevolking op 31 Dec. 1915 1754 m., 1826 vr., totaal 3580. Bevolking op 31 Dec. 1916 1740 m., 1845 vr., totaal 3585. Alzoo vermeerderd met 5 personen. Voltrokken huwelijken 30. Levenloos aangegeven 2 m., 3 vr., totaal 5. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van boYengenoemde rechtbank werden de volgende vonnissen uitgesproken G. W., 35 jaar, veldarb. te Graauw, wegens omkooping veroordeeld tot 115 boete of 15 dagen hechtenis. J. M. v. d. M., huisvrouw van D. F. v. d. H., winkelierster te Hulst wegens overtreding distributiewet, tot 15 of 15 dagen hecht. J. W., 61 j., winkelier te Hulst wegens als voren tot 10 of 10 dagen hecht. K. L. G., 33 j., schippersknecht te Ter Neuzen wegens medeplichtigheid aan diefstal tot 15 of 15 dagen hecht. J. D., 46 j., werkman te Ter Neuzen, wegens diefstal en ontslag van rechts vervolging en opzending naar een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van ten hoogste een jaar. C. M. M., 19 j., bakker te Axel wegens overtreding rijksbelastingen tot 10 of 10 dagen hecht. Th. C. v. C., 25 j., arbeider te St. Jansteen en M. v. C., 18 j., dienstbode te Den Haag wegens als voren tot 10 of 10 dagen hecht. V. T., 28 j., arbeider te Sas van Gent wegens als voren tot 10 of 10 dagen hechtenis. A. V., 44 j., landbouwer te Clinge, beklaagd van overtreding rijksbelas tingen is vrijgesproken. R. H., 52 j., huisvr. van Th. B. te Graauw wegens eenvoudige beleediging tot 25 of 25 dagen hecht. Heden werd behandeld de zaak tegen P. F. d. D., 32 j., werkman te Axel, thans gedetineerd, die beklaagd werd dat hij op 30 Dec. 1916 te Axel is teruggekeerd niettegenstaande tegen hem een bevel tot uitwijzing was ver leend. Zondag 14 Januari 1917. Voorm. 97j ure Da. Chrispeels 'van Brussel). Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. H. van der Wal (van Hoek). Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. H. van der Wal. Voorm. 9 ure Ds. D. Overduin (van TerNeuzen). Nam. 2 ure 's Av. 51/, ure Ds. D. Overduin. Ds. D. Overduin.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2