Binnenland. Broodrantsoen en Broodkaarten. Met 5 Februari a.s. zal de uieuwe regeling betreffende de broodvoorzie ning in ons land in werking treden en zoowel wit- als bruinbrood enz. alleen op kaarten tot een beperkte hoeveel heid verkrijgbaar zijn. Naar gemeld wordt, is het de bedoeling van den Minister van Landbouw om daardoor te bewerken beperking van het meel verbruik, waarvan groote hoeveelheden worden gebruikt als veevoeder, dat op 't oogenblik duurder is dan 't meel zelt. De directeur van 't gemeentelijk dis tributiebureau te Rotterdam, dr. A. Lam, heelt uiteengezet, hoe de broodvoor ziening voor die gemeente zal geschie den. Aangezien die regeling in de ver schillende gemeenten vrijwel op het zelfde neerkomt, laten we hier volgen, wat de N. R. Crt. daarvan vermeldt Ieder ontvangt persoonlijk een brood kaart, waarop men óf wittebrood, ól bruinbrood öt beide kan bekomen. Een broodkaart geldt voor èén week. Ieder kan per week als maximum 2,8 K.Gr. brood krijgen of gemiddeld 400 gram per dag. Deze hoeveelheid is gelijk aan het gewicht bruinbrood 3 K.G. dat men thans kan verkrijgen en lijkt ruimschoots voldoende, omdat het rantsoen geldt voor alle leden van het gezin, behalve voor kinderen be neden het jaar. Het hoofd van het gezin is verplicht op te geven hoeveel personen van zijn gezin wit- en bruinbrood eten. Hij ontvangt zooveel wit en bruinbrood- kaarten als hij aangevraagd heelt en mag deze geheel naar willekeur, over eenkomstig de eischen van het gezin besteden. De broodkaarten worden afgegeven voor een periode van vier weken; op elke broodkaart is een bepaalde week aangegeven. De kaarten mogen dus niet door elkander worden gebruikt. Na elke vier weken zal het mogelijk zü'Q, wijziging te brengen in de brood kaart. Met het oog op de administra tie, vooral wegens den aanvoer van bloem en meel, zal slechts bij uitzon dering verandering van de broodkaart worden toegestaan. De prijs van het bruinbrood blijft voorloopig gehandhaafd op 12 ct. De bruinbroodkaart bevat 7 coupons van 400 gram elk. Een óf meer cou pons worden den bakker, die ze zelf moet afscheuren, afgegeven. Losse coupons zijn niet geldig. Voor een der 7 coupons kan men 250 gram tarwemeel bekomen voor huiselijk gebruik. De witbroodkaarten bevatten 10 cou pons van 50 gram elk, 5 coupons a 100 gram, 4 coupons k 200 gram en 4 coupons van 250 gram elk, te zamen aldus 23 coupons met een totaal gewicht van 2800 gram. 2 coupons van deze kaart kan men bestemmen voor het bekomen van 2 porties bloem, elk wegende 125 gram. Bovendien kunnen een of meer coupons dienen tot het verkrijgen van zoet roggebrood en onverpakte beschuit. Verpakte beschuit zal buiten de rant soeneering vallen. De vrije handel in bloem zal na 5 Februari worden stop gezet. Voorloopig is het de bedoeling, dat het wittebrood niet gebakken zal worden naar het gewicht van de coupons. Het tegenwoordige gewicht van dit brood zal de eerste tijden althans worden ge handhaafd. Nu is het mogelijk, dat men met het bepaalde broodrantsoen niet kan toeko men; voor dergelijke gevallen zijn er aanvullingskaarten verkrijgbaar, die echter volstrekt persoonlijk zijn en alleen zullen worden afgegeven aan kleine gezinnen, waarvan het hoofd voortdurend zwaren arbeid heeft te verrichten. In groote gezinnen is de noeveelheid brood zoo te verdeden, dat het hoofd van het gezin meer daaziju maximum kan bekomen. Op deze aanvullingskaarten kan uit sluitend bruinbrood worden verkregen. Deze kaarten bevatten twee coupons, elk van 400 gram. Per week kan men dus 800 gram brood aanvulling bekomen Behalve dfe boven besproken gezins- kaarten, zullen er dagkaarten voor vreemdelingen uitsluitend buiten landers verkrijgbaar zijn. Op deze kaarten wordt nu alleen wittebrood verstrekt. Elke hotelhouder ontvangt een aantal van deze kaarten ter uitrei king aan zijn gasten, onder voorwaarde, dat hij elke kaart moet invullen met den naam, voor wien ze bestemd is en alleen ter hand stelt an diegenen, die in zijn nachtregister zijn ingeschreven. Deze dagkaarten bevatten 2 coupons van 100 gram elk van 4 coupons a 50 gram. Iemand, die buitenshuis brood wil nuttigen, moet zijn broodkaart mede nemen. Logees, handelsreizigers, enz., moeten derhalve steeds hun broodkaart bij hun bagage pakken. Elk hoofd van een gezin of een alleen wonend persoon of elk persoon die in zekeren zin zelfstandig is de dienst bode, een kostganger e. d. ontvangt een domiciliekaart. Deze kaart bevat den naam en den voornaam en de woonplaats van den betrokken persoon bovendien, wat het gezinshoofd aan gaat, het aantal personen boven één jaar, dat bij hem inwoont als lid van het gezin. Op de domiciliekaart moet nauwkeu rig worden ingevuld het aantal personen voor w;ie mén wit en voor wie men bruinbrood wenscht te bekomen. Gelijk reeds boven opgemerkt is, ontvangen de dienstboden een afzonderlijke domicilie kaart. De ingevulde domiciliekaarten moeten worden afgegeven aan den bakker. Deze voorziet de kaart van zijn naam en bezorgt ze op het distributiebureau. Daar krijgt elke domiciliekaart het aantal aangevraagde broodkaarten. Op de domiciliekaarten kan alleen opge geven worden het aantal personen, voor welke men een bepaalde soort brood verlangt. Dit aantal wordt op het distributiebureau vermenigvuldigd met 4 en zooveel broodkaarten ontvangt men dan. Bestaat dus een gezin uit 5 persQnen, dan kan men wel aanvragen b.v. voor 3 personen bruinbrood en 2 personen wittebrood en ontvangt men dan voor vier weken 12 bruinbrood-en 8 wittebroodkaarten, doch men kan niet naar willekeur voor 5 personen b.v. 10 bruinbrood en 10 wittebroodkaarten aanvragen. De bakker ontvangt de broodkaarten met de domiciliekaart terug en deze bezorgt ze weer aan degenen, voor wie ze bestemd zijn. De broodkaarten behoeven niet aan één bepaalden bakker te worden afge geven zij, die er tot dusver twee bak kers op nahielden, kunnen deze ge woonte blijven volgen. v Als. de periode van vier weken ten einde loopt, haalt de bakker de domi ciliekaart weer af, en wordt deze op het distribütiebureau van de noodige broodkaarten voor de volgende vier wekep voorzien. Dan is er gelegenheid, om zich per soonlijk te vervoegen bij het distri: butiebureau, teneinde wijziging te ver krijgen in de samenstelling van de broodkaarten. Alleen iu hoognoodige gevallen zal het verzoek tot verandering worden toegestaan. Naar Bet Vlk mededeelt, zal het broodrantsoen, hetwelk op 4 ons per dag en per persoon is vastgesteld, nader worden bepaald op 5 ous per dag voor hen, die zwaren lichamelij :en arbeid hebben te verrichten. De nieuwe Staatsleening. Op de nieuwe 125 millioeu staats leening is voor ruim 140 millioen in geschreven. Aardappelen. Naar het Hbld. meldt, is de inventa risatie, die de regeering heeft doen houden omtrent den in het land aan wezigen voorraad aardappelen, afge- loopen. De uitkomst waaromtrent waar schijnlijk binnenkort een officieel com muniqué zal zijn te verwachten, is zoo danig, dat de verwachting mag worden gekoesterd, dat men niet voor een tekort zal komen te staan. Intusschen zullen daartoe alle soorten, ook die, welke hier te lande gewoonlijk niet als consumptieaardappelen worden ge bruikt, moeten worden gegeteu. Bin nenkort zal worden begonnen met de witvleezige soorten. Ernstige tegenslag is ook nog mogelijk door het buitengewoon natte weder van de laatste weken, waardoor vooral de veenkoloniale en zandaardappeleu spoe diger bederven dan anders hef geval zou zijn. De kleiaardappelen, die tot het laatst van het seizoen bewaard moeten worden, zijn echter van buitengewoon goede qualiteit. De verzorging der Belgische vluchtelingen. Zaterdag werd in 't vluchtoord Ede de ministerieele beschikking bekend gemaakt dat het vluchtoord zal worden opgeheven en overgebracht naar Nun- speet. Alle barakken zullen successie velijk worden afgebroken en te Nunspeet worden opgezet. De bewoners worden geleidelijk overgebracht. De Telegraaf die dit bericht vermeldde voegde er met een tastbare bedoeling aan toe, dat dit overbrengen meer dan 60.000 zou kosten. En Het Volk schreef ook in schampere woorden over het afbreken van het beste kamp ter wille der zuinigheid. De M. Crt wijst er echter op, dat die twee bladen zich tot spreektrompet hebben gemaakt van de in Ede vei- pleegde Belgen, die klaagden over de zuinigheidsmaatregelen, voor dat kamp beraamd. Het is gewrenscht daartegenover ook de andere zijde van de kwestie in 't oog te houden, ui. ons eigen belang. Wat voor de Belgische vluchtelingen wordt uitgegeven is iets wat volledig zal blijven drukken op den Nederlaudschen belastingbetaler, in tegenstelling met de onkosten voor de geïnterneerde soldaten waarvoor de betrokken staten later de rekening zullen hebben te voldoen. Voor de vluchtelingen is tot nu toe door onze schatkist uitgegeven de som van bijna 12 millioen gulden. En we zijn nog niet aan het eind. Die uitgaven betreffen zoowel de verpleegdeu in de kampen (ongeveer 15.000) als de ondersteunde Belgen die nog in verschillende gemeenten gehuis vest bleven, niet 't minst in Zeeland. Het aantal dier ondersteunde Belgen buiten de kampen is natuurlijk toege nomen toen de eigen geldmiddelen opraakten. Nu is het goed en wel liefdadig te zijn. Maar waar wij, Nederlanders zelf, voor zoo'n enorme stijging aan uitgaven staan, en onze belasting op zoo'n schrikbarende manier zien klimmen, daar kunnen wij de regeering slechts prijzen, Wanneer zij doet wat zij kan om de uitgaven te bezuinigen. Er is ontegenzeggelijk, vooral in den eersten tijd, toen alles nog ongeordend was, veel geld over de balk gegpoid. En menigeen heeft zich geërgerd, als hij het bedrag van de aan Belgen gedane uitkeeringen vergeleek met hetgeen menige arbeider in ons eigen land met hard werken Verdiende. Nu zijn 13 December in de Eerste Kamer door minister Cort van der Linden eigenaardige meedeelingen ge daan over het kamp te Ede in antwoord aan den heer Van Kol die zich tot tolk maakte van hen die klaagden over de vervanging van den heer Mingels, als regeeriugscommissaris van dat kamp door een ander. De Minister wees er op dat de kosten per dag en per vluchteling in de groote vluchtoorden bedroegen voor Nunspeet 551/» cent, voor Uden 55 cent, en voor Ede 73 cent Dat de vluchtelingen het in Ede veel beter hadden is begrijpelijk, maar de Minister wees er op dat ze daar voor rechten genoten die als zekere luxe zijn aan te merken. Hij noemde als voor beeld een verwarming der slaapgelegen heid, een luxe die de Minister zei zelf niet te bezitten. In diezelfde rede zei de Minister dat men zich niet al te groote illusies van bezuiniging moet maken, omdat de opheffing van een inrichting en het overbrengen daarvan naar een ander kamp weer kosten meebrengt. De Minister zei echter een nadere becijfe ring toe, en die schijnt hem nu gebracht te hebben tot het besluit om het kamp te Ede tóch op te heffen. De heele kwestie van de vluchtelin genverzorging wordt moeilijker naar mate deze volstrekt abnormale toestand voortduurt. Wie de Belgen in hun klachten over zuinigheidsmaatregelen steunt, neemt daarmee een groote verantwoordelijk heid op zich tegenover zijn eigen landgenooten. Ons land is werkelijk niet karig met zijn gastvrijheid tegenover de vluchte lingen geweest, en hei is er mee voort gegaan, ook toen sommige der verpleeg den het tegendeel van erkentelijkheid lieten blijken. Maar de bovengenoemde cijfers van onkosten maken strenge zuinigheid hoogst gewenscht. Ten behoeve van de oorlogs winstbelasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten bate van 's Rijks schat kist bij den ontvanger der directe be lastingen, 3de kantoor, te Rotterdam, onder letters N. N., is ontvangen t 10,000, met de aanwijzing „ten behoeve van de Oorlogswinstbelasting". St. Crt. De stecnkolcnschaarschte. Het Ned. Corr.-bureau meldt Van de meest bevoegde zijde ver neemt de N. R. Crt., dat de aanvoer van kolen uit Duitschland bij voortduring nog onbevredigend blijft, terwijl die uit Engeland zeer aanmerkelijk grooter i» geworden dan gedurende de laatste maanden het geval was. Wanneer echter in den algemeenen toestand geen verbetering wordt gebracht, zal de uiterste spaarzaamheid bij voortduring geboden zijn en zal tevens zeer stellig tot meer ingrijpende maatregelen moe ten worden overgegaan. Thans heeft alleen besparing op het kolenverbruik plaats in dien zin, dat het verbruik van gaskolen en van kolen voor de elec- trische centrales is ingekrompen en dat een zekere beperking van den spoorweg dienst plaats vindt. Een en ander brengt zeer zeker lasten en nadeelen mede, maar het economisch leven is zooveel mogelijk onaangetast gebleven. Wanneer echter de aanvoer van kolen uit het buitenland niet in sterker mate plaats heeft dan op het oogenblik het geval is, zal ook het goederenvervoer door de spoorwegen moeten worden ingekrompen (op het oogenblik wordt alleen nog slechts het personenvervoer beperkt) en zal moeten worden overge gaan tot beperking der productie, door inkrimping van den arbeidstijd in fa brieken en bedrijven, waarin kolen verbruikt worden. AXEL, 9 Januari 1917. Op de Zaterdag alhier gehouden markt, van Zeeuwsch Belgische paarden waren aangevoerd 21 stuks. Er werden vier prijzen van vijf gulden toegekend, n.l. aan Joz. van de Wege te Axel een prijs Jacs. Dekker te Boschkapelle 2 prijzen en J. de Maat te Hontenisse 1 prijs. De handel was zeer gering. II llll Ml—Ml—M1IIM—II—laggg

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2