SP- !«ri Schoenhandel en Schoenmakerij Ei 1 Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Axel, Advertentien. G. WIEL AND, Kleermakerszaak en Winkel Ee, De keuring dezer dienstplichtigen zal plaats hebben in Maart en April. De lichting 1918 zal, wat de sterkte betreft, zoo hoog mogelijk worden opge roerd, ten einde veel manschappen voor de aflossing beschikbaar te krijgen. Daarom stelt de Minister voor deredenen van vrijstelling, die in gewone tijden bestaan (wegens broederdienst, wegens aanwezigheid van het in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, wegens kostwinnerschap, wegens toekomstige woonplaats in de koloniën of wegens eigen vrij willigen dienst) te laten ver vallen. Iedereen zal dus moeten op komen, behalve natuurlijk zij, die onge schikt worden bevonden of die wegens een bijzondere reden worden vrijgesteld. Noodseinen van luchtvaartuigen. Het schieten op de L 19, die zooals later bleek, hier een noodlanding had willen doen bracht de Duitsche regee ring tot het voorstel om overleg te plegen over invoering van een nog ontbrekend internationaal noodsignaal. Dit had blijkens het Oranjeboek tot gevolg dat nu als noodsignaal vooi luchtvaartuigen is vastgesteld zoowel voor dag als bij- nacht a. voor vliegtuigenhet afschieten van een witten en rooden licbtkogel, welk sein bij korte tusschenpoozen zal worden herhaald b. voor luchtschepen het vertoonen van twee lichten, het eene wit, het andere rood, brandend met een zeer helderen gloed, welk sein bij korte tusschenpoozen zal worden herhaald. Overdag zullen de luchtschepen boven dien kunnen ontplooien twee vlaggen, de een wit, de andere rood, dan wel één vlag half wit, half rood. Op luchtvaartuigen, welke dit signaal geven, zal derhalve niet geschoten worden. De laatste over dit onderwerp gewis selde stukken dateeren van 27 Dec. Het bezoeken van herbergen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft den volgenden brief tot de Ged. Staten in de onderscheidene pro vinciën gericht In den laatsten tijd worden in tal van streken van ons land door jeugdige personen van 13 tot 16 jaar veel geld verdiend, dat zij, naar mij wordt mede gedeeld, voor een groot deel in bierhui zen verteren. Dat zulks in velerlei opzicht valt af te keuren, behoeft geen betoog. Ik heb daarom de eer uw college te verzoeken de aandacht van de gemeen tebesturen in uwe provincie op het bedoelde kwaad te vestigen met verzoek, om, indien daartoe aanleiding bestaat, hun medewerking te verleenen om door een verordening krachtens artikel 135 der Gemeentewet het bezoeken van herbergen door jeugdige personen zoo veel mogelijk tegen te gaan. We herhalen echter, dat de nieuwe dienst zooals ze heden in ons blad is opgenomen, eerst begint op aanst. Maandag. Dezer dagen schijnen weer enkele lieden nachtelijke tochten teondernemen om zoogenaamd kattekwaad te stichten. Zoo werden in de Noordstraat enkele bewoners opgeschrikt door het romme lend en stootend geluid van karren langs de ramen. Bij het opstaan bleek, dat men eenige karren had weggehaald en ergens anders op de stoep had g(ezet. Tamelijk flauwe grappen. Gevaarlijk wordt het evenwel, als men zooals ons laatst werd medegedeeld, een kar op de rails van deD tram zet, waardoor onheilen zouden kunnen omstaan, die meer dan materieele schade zouden veroorzaken. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. AXEL, 5 Januari 1917. Met verwijzing naar de rubriek Mid delen van Vervoer deelen we mede, dat de dienstregeling van de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij met ingang van 8 Januari a.s. belangrijk is gewijzigd. Zoo zijn op de lijn Drie Schouwen - Ter Neuzen vervallen de dienst van 7.33 nam naar Ter Neuzen en die van 8 45 nam. in omgekeerde richting. Op de lijn IJzendijke Drie Schouwen is de eerste dienst uit IJzendijke 50 minuten vervroegd, de trein van 10 u. vervallen en de laatste dienst een half uur verlaat. De eerste tram naar IJzendijke vertrekt 1 uur en 10 min later uit Drie Schouwen, de tram van 9.28 u. vm. en'1.45 vervallen, terwijl alsdan Om 3.25 u. een tram vertrext en de laatste tram iets vroeger afrijdt. Op de lijn Drie Schouwen - Zuiddprpe vervallen de eerste en laatste ritten, zoorlat er nog twee reizen blijven. Ook de lijn Schoondijke— IJzendijke ondergaat belangrijke wijziging. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Jan. 1917. J. D., 30 j., winkelbediende te Ter Neuzen, is wegens overtreding distri butie wet veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. J. A. J., 30 j., leurder te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 week gevangmet bekrachtiging van het verstek-vonnis. J. K., 37 j., huisvr. van D. v. M. te Axel, beklaagd van beschadiging, is vrijgesproken. De 17 jarige J. Willemse van Vlis- singen is op zee overboord geslagen eD verdronken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, naar aan de Asser Ct. wordt gemeld, de 20 jarige T. van Barger- Oosterveld, terwijl hij zich van Emmer- Compascunm naar huis begaf, op straat doodgeschoten Uit de wonde blijkt, dat die hoogstwaarschijnlijk met een militair geweer toegebracht is. Verantwoording der door het Provin ciaal Comité Santé it l'Knfance" ten behoeve van Belgische kinderen ontvangen gelden tot 1 Januari 1917. Van D. te Hontenisse 25,— v. T. te Oostkapelle 25, S. te Vlissingen 25, K. te Goes 10, N. N. te Hansweert 75, G. te Ouwerkerk 25,— S. te Stoppeldijk 10, B. te Hansweert 2,50 X. te Middelburg 25, d. B. c.s. te Goes 10, M. te Neuzen frs., 100 W. te Tholen 2,50 K. te Goes 60, L. te Wemeldinge 10, d. M. te Stoppelijk 10, Uit Zierikzee door Mr. J. A. F. 282,50 Van v. d. V. te Zierikzee 25, Comité West-Zeeuwsch Vlaanderen uit Breskens 200, V. te Philippine 10, N. N. te Bruinisse 10, Comité Hulst door middel van Mevr. S. 886,39 Comité Sas van Gent en Westdorpe, door raiddel van den heer S. 615,Va H. te Zonnemaire 25, Comité Hoek door mid del van den heer W. 242,58 Comité Axel en Zuid- dorpe door middel van den heer D. 522,50 idem frs. 165 Vrijdagmorgen zou door een zee officier met vijf man der torpedisteo en genie de groote Engelsche mijn die den vorigen nacht op het strand te Zoutelande was aangespoeld, worden weggehaald. Daar het bleek dat de patroon in de mijn was gezakt was de officier van oordeel dat deze te gevaarlijk was om te worden weggesleept. D&arom zou worden geprobeerd haar te demonteeren. Eerst beproefde hij met een lont de mijn ge deeltelijk te doen springen, wat goed gelukte. Ook voor de tweede maal werd dit met goed gevolg herhaald. Daarna haalde de officier zooveel mogelijk het schietkantoen er uit en zou dan voor de derde maal de rest door middel van een lont onschadelijk maken. Dit had echter zoo'u ontzettende ont ploffing tengevolge dat stukken van de mijn meters veT vlogen en ontzettend veel schade aan de gebouwen is veroor zaakt. Van vele woningen zijn de ruiten totaal vernield, zelfs geheele ramen stuk geslagen. Veel dakpannen zijn gebroken en van enkele gebouwen al de pannen van bun plaats geschoven. Op last van den officier laat de burge meester de schade door twee deskundigen opnemen en zal deze aan de militaire' autoriteiten worden overgelegd. M. crt. Te Barneveld was de zoon van den landbouwer R. bezig met zijn geweer na te zien, toen bet schot plotseling afging waardoor zijn 13 jarig broertje in de borst getroffen werd. In zeer zorgelijkën toe stand is de knaap naar het Ziekenhuis gebracht. Avp. Totaal frs. 265 eu 3133,977s Nog steeds is de vraag, door het Comité aan den Minister gericht, of Belgische kinderen in Zeeland mogen gehuisvest worden onbeantwoord. In- tusschen is afgescheiden hiervan, er zeer veel geld Doodig voor kleeding, schoeisel etc. voor die kinderen. Wan neer geen kinderen in Zeeland mogen gehuisvest worden, zullen de gelden besteed worden door middel van het Centraal Comité voor buiten Zeeland verpleegde kinderen. Komen zij hier wel, dan hebben wij de gelden en nog veel meer noodig voor de zorgvuldige verpleging alhier. Het is dus dringend noodig met de inzameling voort te gaan waartoe het Comité hartelijk dankbaar voor de ontvangen gaven, belangheb benden en comités, zoo Belgen als Neder landers dringend aanspoort. Onderge- teekendeu zijn bereid alle gaven in ontvangst te nemen. Mejuffrouw J. V. D. Feen, Mr. Anne Bolle, - Thesauriers Middelburg, Januari 1917. brengen ter kennis van belanghebben den, dat met ingang van 1 Jan. 1917 de - gas- en cokesprijs is vastgesteld als volgt Voor muntgas 11 ct. per M3. lichtgas 11 ct. kookgas 10 ct. Voor industriegas bij gebruik van 1—5000 M8. 872 ct. per IV van meer dan 5000 Ms. 8 ct. per M3, Geklopte cokes per H.L. 1, ongeklopte 0,90. De bepaling, dat slechts 70% van het in 1915 in diezelfde maand ver bruikte aantal M3. licht- en kookgas aan dien prijs wordt verstrekt, blijft gehandhaafd. Axel, 2 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. bedan van b Axt wedei voor Heden overleed tot onze droefheid te Ter Neuzen onze geliefde Broeder de WelEdele Heer in den ouderdom van ruim 71 jaren. J. WIELAND. M. J. WIELAND—Oggel. Axel, 28 December 1916. Ondergeteekende maakt zijn clientele van Axel en Omstreken bekend, dat hij zijn heeft overgedaan aan zijn zoon J. Deij. Dankende voor het vertrouwen zoovele jaren geDOten, beveelt hij zijn opvolger in een ieders gunst en vertrouwen aan. Axel. L. DEIJ—De Zeeuw. stellii een f wede roor De wege zitt Zate Mij aansluitende bij boven staande beveel ik mij in een ieders gunst aan, hopende door een prompte bediening mij het vertrouwen, dat mijn vader zoo ruimschoots heeft genoten, waardig te maken. Axel. J. C. DEIJ. Hiermede bericht ik het publiek van Axel en Om streken, dat ik mijn heb overgedaan aan mijn zoon Her- manus. Dankende voor het vertrouwen zoo vele jaren ruimschoots ondervonden, beveel ik mijn opvolger in ieders gunst aan. C. SMIES—VlSSCHEK Axel, Jan. 1917. Mij aansluitende bij boven staande, beveel ik mij in ieders gunst aan, hopende mij door een prompte bediening ieders vertrouwen waardig te maken. H. SMIES-Loof. Axel, Jan. 1917. w tege het ?an SEJ zal I en d Met wederkeerigen geluk- wensch bedanken de Heer en Mevrouw BOM—MEERBURG SNAREN- BERG voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. JÊëÊS**' Heer en Mevrouw B00- GAERT betuigen, onder aan bieding van wederkeerige geiukwen- echen, hun karteiyken dank voor de bewijzen van belangstelling, by de wis seling des jaars ontvangen. De Heer en Mevrouw DEN HOLLANDER-PUNT betui gen hiermede hunnen Uarteiyken dank voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij de wisseling des jaars en bieden wederkeerig hunne beste wenschen aan. Ter Neuzen, 5 Jan. 1917- ve sti ve aa Zondag 7 Januari 1917. Ned. Herv. Kerk. Vo(rm. 9Va are Os. J. R. T. Hugenholtz. Nam. a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Cand. Houting, van Rotterdam. Voorm. 1 ure Cand. Houting. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Voorm. 9 ure De heer J. Overduin. Nam. 2 ure 's Av. 5Vii ure De heer J. verduin. De heer J. Overduin.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2