Zaterdag O Januari 1917. ;V2e Jaarg. Ji i\0. 78. Nieuws- en Advertentieblad 66 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMAN, 1de. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER A X EL. A O VERTENTIEN van. 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Gent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. n. uitingen lij les, 3,47c l 3,30 ;emaakt. wachten vachten. IQ. DE OORLOG. Honderd uitstekende persoonlijkheden uit de kerkelijke en universitaire wereld der Ver. Staten hebben een door hen onderteekend manitest verspreid, waar in zij o. a. zeggenAls men het eind van den tegenwoordigen oorlog verlangt, zonder dat recht is gedaan aan waarheid en eer, tracht men niet naar vrede, maar naar een ramp. Wij zijn chris tenen en Amerikanen. Als christenen zijn wij van oordeel dat het recht moet worden gehandhaafd, zelts ten prijze j van aanzienlijke offers aan menschen- levens; als Amerikanen zijn wy ons bewust van de verantwoordelijkheden der beschaving. Wij vragen daarom aan onze medeburgersis het goed ot kwaad, dat in België zooveel is vernield en de bevolking tot slavernij wordt gebracht Is de moord op millioenen Armeniërs een geoorloofde voorzorg of een niet te vergeven misdaad Is het in den grond boren van de Lusitania niets dan een oorlogsincident of een moord met voorbedachten rade Wij stellen u al deze vragen opdat gij u zult afvragen of gij bij 't roepen om vrede niet alle heiligen en marte laren uit hun graven zult doen opstaan. Het manifest is o. a. geteekend door de bisschoppen van Pennsylvanië, Mas jachusetts, Chicago, Tennessee, den president van de evangelisatiezendin gen, den president van de hoogeschool te Princeton en door de meest bekende geestelijken van de Ver. Staten. N. R. Crt. 1,45 7,00 1,15 7,30 >,45 8,30 i,58 8,48 ie. n. 6.30 8.05 8.30 8.48 uur. de boot rek v*d Senator Bérenger, die bij den Fran- schen Senaat bet voorstel heeft inge diend om de mobilisatie der burgers in Frankrijk in te voeren en de arbeids krachten in Frankrijk en de koloniën te organiseeren, wijst er in de toelich ting tot zijn voorstel op, dat er in Engeland een nationaal comité voor den arbeid is gevormd en in Duitsch land een hulpdienst van burgers. Volgens Bérenger is het in Frankrijk niet minder dringend noodig het vol ledig gebruik te realiseeren van alle hulpmiddelen op het gebied der ar beidskracht. Bérenger omschrijft zijn doel aldus: de nationale productie in zulk eeD verhouding vergrooten als onmisbaar is om de overwinning te bespoedigen de aankoopen in het buitenland ver minderen bijgevolg de Fransche wissel koers verbeterenaan Frankrijk bet behoud van een economisch leger ver zekeren, als noodzakelijke voorwaarde voor de overwinuing, eerste voorwaarde om profijt te hebben van een zegevie renden vrede. Bérenger wil, dat de burger- mobili satie alle burgers van 17 tot 60 jaar zal omvatten en dat de departementale plaatsing» bureaux, de orgauisatie dézer arbeidskrachten op zich nemen. Hij meent, dat toepassing van zijn voorstel het mogelijk zal maken aan het leger mannen terug te geven, die nu in fa brieken en elders werkzaam zyn in beroepen, waarin ze door minder krach tige, voor den militairen dienst afge keurde of oude mannen vervangen kunnen worden. Bérenger zet voorts uiteen, dat zijn voorstel zoowel de ver ling van het leger aan het tront als de versterking van het economische leger verzekert zooveel als het Frankrijk mogelijk is. Het beantwoordt tevens aan den wensch van hen, die billijker wijze willen, dat het scboone, heldhaf tige, werkzame Frankrijk op het oogen blik van den vrede in staat is onmid dellijk het geheele economische leven te hervatten. N. R. Crt. Luchtgevechten. Ongetwijfeld ten gevolge van de' pauze in de gevechten op groote schaal en ook wegens het slechte weer, zegt de „Times", is het aantal vliegtuigen; dat vernietigd werd of in meer ot minder beschadigden toestand omlaag werd gebracht, op het Westelijke front kleiner in December dan in eenige voorafgaande sedert Juni. Iu Juni vielen 72 Britsche, Fransche en Duitsche vliegtuigen biunen een dier catagoriën. Voor Juli bedroeg het aantal 165voor Augustus 189voor September 322; voor October 17 L en voor November 112. De laatste maand bedroeg het aantal volgens de dage- lijksche communiques van het Britsche groote hoofdkwartier 94. Hiervan waren volgens het Britsche groote hoofdkwar tier een tiental Britsch63 waren Duitsch 21 waren volgens de vijande lijke verslagen Fransch. Van de 63 Duitsche vliegtuigen kwamen 35 voor rekening van de Britsche vliegers en 28 voor rekening der Fransche. Van de 35 waren er 9 vernietigd, 1 kwam neer binnen onze linies, 4 buiten onze controle, maar waarschijnlijk vernield 9 werden omlaag gebracht in bescha digden toestand en 12 werden gedvvou gen tot landen. Dit alles tengevolge van luchtgevechten. Uit de bizonder beden en Fransche communiqué's valt op te maken, dat de 28 door Fransche vliegers overwonnen vliegtuigen voor een groot deel werden vernield. De Duitsche overwinningen werdeu ge deeltelijk in luchtgevechteu behaalden gedeeltelijk door kanonvuur, maar er is geen aanwijzing over de juiste ver houdingen. Twee vliegtuigen op een totaal van 94, n.l. 1 Fransch en 1 Duitscb, gingen verloren, tengevolge van een botsing tijdeus een gevecht. Bij de Frauschen staan op het oogenblik voor op de lyst luiteoaut Guynemer met 25, onderluitenant Nungesser met 21, adjudant Donne met 17 en iuiten'ant Huerteaux met 16 overwinningen, de laatste houdt het record van de maand met 3 overwinningen. De Franschen hebben den voortreffelijken eskader- commandant, kapitein Beauchamps, den held van den aanval op Essen en Miiu- chen, in December verloren, terwijl de Duitschers den dood betreurden van luitenant Leffers. Beide vliegers wer den in gevechten gedood. Volgens de Matin" werden in 1916 900 vijaudelijke vliegtuigen naar be neden geschoten, door de Franschen 450 en door de Britten 250. Van 81 oóservatieballons, die zijn weggeschoten, vielen 40 door de Franschen en 27 door de Britten. Van de 750 lucht bombardementen door de Geallieerden, waarvan 250 door de Franschen en 180 door de Britten, hadden er 174 plaats in Macedonië. 1 Avp. Men schrijft uit Zurich dd. 30 Decem ber aan de N. R. crt. i De Roemeensche medewerker van de Neue ZQrcher Ztg. brengt vandaag weer een van zijn veel gelezen artikelen over den loop der gebeurtenissen in zijn vaderland Dezen keer behandelt hij de waarde der economische voordeelen, die de centrale mogendheden met rede lijxheid uit het veroverde gebied kunnen verwachten. En dan hangt hij een tatreel op, dat maar heel weinig belooft. Daar zijn b.v. de fabelachtige graan voorraden. Hoe staat het daarmee nu iu waarheid En wat is er te verwach ten van de olie productie Graan levert de Roemeensche veld tocht voor de centrale mogendheden, volgens dezen schrijver, niet noemens waardig op. Er liggen niet als in andere winters overjarige oogsten in de groote opslag plaatsenalles is voor het uit breken van den oorlog, in het vooruit zicht van de dingen, die gebeuren gingen, te gelde gemaakt. De oogst van 1916 werd om dezelfde reden aan het eigen landvolk verkocht, dat daar mede tegen den hevigsten nood gedekt was. De terugtrekkende Russisch Roemeensche troepen hebben deze par ticuliere voorraden echter overal opge geten en de hen volgende centrale legers verslonden de rest. Wat nog in de opslagplaatsen voor rekeniog van Engeland en voor rekening van Duitsch land lag, werd bijtyds over Braila afgevoerd, verzekert hij. Ook kon er van geen winterzaaikoren sprake zijn. De oorlog maakte de bebouwing der akkers onmogelijk, of verwoestte wat reeds bewerkt werd Voor den zomer van 1917 is dus niets te verwachten. Eerst in het voorjaar zou met bet akkerwerk een begin kunnen worden gemaaktmaar er is gebrek aan arbeiders, er is ook gebrek aan het trekvee, dat voor de onafzien bare landerijen van Walacbijeonmisbaar is. Tegen alle krantenberichten iu hebben dan ook de otficieele Duitsche organen steeds tegen groote verwachtin gen gewaarschuwd. Wel is officieel gemeld, dat -de centrale legers meer dan twee derden van dit vruchtbare gebied hebben veroverd doch gebied en voort breugselen zijn tweeërlei Niet anders staat het met de vooruit zichten voor de olie putten. Engelsehe sappeurs hebben bijna alles radicaal verwoest; en wat niet tot diep ouder bet aardoppervlak vernietigd worden kou, is zoo zwaar beschadigd, dat de herstelling een geweldig stuk arbeid kosten zal. Als het mogelijk is herstel lingen uit te voerenWant daarvoor zijn uieuwe macbinerieën, nieuwe bui zen noodig en iu de centrale landen zijn nagenoeg alle metaal-fabrieken voor den muuitiearbeid in beslag genomen. Iu Galicië is het dau ook om diezelfde redenen nu, na een jaar van beleg, uog niet mogelijk 2/3 van de gewone produc tie te halen. Hoe zal het dan iu deze benarde tijden voor de Roemeensche putten mogelijk zijn? De schrijver besluit zijn artikel met de voorspelling, dat Roemenië, evenals het verwoeste Polen en Servië, een lastpost voor de centralen zal worden. Dus precies andersom als men gehoopt had. Italiaarische bladen berichten over de plechtige „vervloeking" van Venizelos, zooals dat dezer dagen naar oud volks gebruik in Athene heeft plaats gehad. In een lange stoet trekt het volk (in dit geval dus de tegenstauders van Venizelos) door de straten van Athene, dragende in de hand een steen, die onder het uitkrijten van de vervloeking Verbannen en vervloekt zij de verrader die het vaderland uiteenscheurt" in een grooten kuil geworpen wordt. Ook de, geestelijkheid spreekt dien vloek uit, staande onder het portaal van de kerk der parochie. Vele duizenden namen aan deze plechtige handeling deel, en de steenen vormden tenslotte een kleinen heuvel, waarop de beeltenis van Venizelos werd verbrand. De Dailv News meldt, dat de voedsel- controleur in Engeland bet voederen van graan aan wild, b.v. fazanten, verboden heeft. Dit beteekent dat er aan het in stand houden v >n wild een einde moet komen. Het uitvoerende comité voor haven en transitowezen heeft de havenbesturen aangeschreven, dat de schepen sneller gelost en geladen moeten worden. Het oorlogscomité van het kabinet heeft instructies gegeven om onmiddellijk trausportarbeidersbataljons aan te voe ren ter sterkte van 10,000 man. Er zullen dus in de eerstvolgende dagen meer mannen beschikbaar zijn voor werk in de havens. De centrale raad van controle heeft een bevel uitgevaardigd nopens nieuwe verlaging van de sterkte, waarop whisky mag worden verkocht. N. R. crt. Vervroegde inlijving militielicliting 1918. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, strekkende om 'V inlijving voor de militielichting 1918 e vervroegen. Deze vervroeging is noodig, om het stelsel van oproeping om de 40 dagen van nieuwe groepen van dienstplichtigen te bestendigen en om de beide ou 1ste der voor oproeping beschikbare laud- stormjaarklassen (1907 en 1906) voor- loopig buiten oproeping te laten met hét oog op den leeftijd der daartie behoorende personen. In de eerste maanden van 1917 zal de inlijving plaats bebben van de voor uaamste groepen der militielichting 1917 en de indienststelling van de inudstorm jaarklassen 1917, 1909 en 1908. Met de inlijving van de milmelionaug 1918 zal dan omstreeks (O Juli 1917 een aanvang worden gemaakt. 4KB.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1