een gelukkig Nieuwjaar. De beste Wensch voor 1917. Veel Heil en Zegen gezsgend Rieuwjaar Gods logo» too. In 1917 veel Heil en Zegen Heilwensch aan allen. YEEL HEIL EN ZEGEN Landbouw. Advertentien. G. WIELAND, Heil en SZegen Dat het u allen welga Een gelukkig Nieuwjaar Gods besten Zegen Nieuwejaarswensch 1917. een gezegend Jaar. Een gelukkig jaar een gelukkig jaar toe. HEIL en ZEGEN Veel Heil en Zegen Veel Heil en Zegen slag alles weer in orde zijn, maar het groote leed is dan toch geleden en er kan weer gewerkt worden om tot den normalen toestand te geraken. Zoover zijn we echter nog lang niet. In onze Oost begint het weer rustiger te worden. De opstand in Djambi is als gedempt te beschouwen en met de postbestrijdmg op Java gaat het naar wensch. Brengen we nog even in herinnering den dag van 13 September, toen onze Koningin een kortstondig bezoek aan onze gemeente bracht en daardoor dien dag voor ons tot een feestdag maakte. Én hiermede eindigen we. Laat,ons van de toekomst het beste hopen en wakker blijven. Allen veel Heil en Zegen in 1917 AXEL, 1 Januari 1917. In de Vrijdag alhier gehouden raadszit ting waren afwezig de heeren Dregmans, F. Dekker en P. Dekker. Voor kennisgeving werden aangenomen verschillende brieven van Ged. StateD, betreffende goedkeuring van ingezonden besluiten en verordeningen. Eveneens werd, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd een verzoek van den »Bond ter behartiging van de belangen van het Kindc, betreffende het nemen van maatregelen tegen het rooken door kinderen en jeugdige personen. De begrooting voor de gasfabriek voor 1916 werd met 4000 verhoogd, voor het opnemen van kasgeld. Verder werd van verschillende gemeen teambtenaren, wier jaarwedde met ingang van 1 Januari a.s. wordt verhoogd, en van den benoemden ambtenaar ter secrer tarie, "voorloopig de pensioensgrondslag vastgesteld. Het salaris voor den administrateur van de distributieregeling, waarvoor is aange wezen de gemeente-ontvanger, die de comptabiliteit zal verrichten, werd bepaald op 20 per maand, evenals dat van den gemeente-secretaris, die de algemeene leiding zal hebben en de bestellingen moet verrichten. De gemeente-opzichter, Van den Broeke, die belast is met het uitwegen en uit- deelen der levensmiddelen, krijgt daar voor eene belooning van 15 per maand, en de controleur, de gemeenteveldwachter Olieslager f 1 per week. Naar aanleiding van een vraag van den heer Oggel gaf de burgemeester te kennen, dat, wanneer met 1 Januari a. s. de door Burg. en Weth. vastgestelde verordening voor samenwerking met andere gemeenten nog niet door den Minister is goedgekeurd, zij andere maat regelen zullen nemen, om te voorkomen dat levensmiddelen, waarop de gemeente geld moet bijpassen, naar aangrenzende gemeenten zullen worden verkocht. Met algemeene stemmen werd tot onderwijzer aan de openbare school be noemd de heer A J. Schieman, onder wijzer te Graauw. Tot leden der gascommissie werden herbenoemd de heeren Wolfert, Smies en Oggel. Zij namen allen de benoeming aan, onder het uitspreken der verwachting dat het in het volgeud jaar beter moge gaan dan in het afgeloopen jaar. Vooral de heer Oggel maakte bezwaar en had verzocht niet in aanmerking te komen, daar men hem ook al had beschuldigd van persoonlijk voordeel te beoogen door het voorstellen van verhooging der gas prijzen, omdat hij leverancier is van petroleum. Voorts worden verschillende maatregelen, die de commissie wenschelijk acht, nietof met tegenzin uitgevoerd. De burgemeester gaf, als voorzitter der gas commissie te kennen, dat ook hij hoopte, dat het in1 de toekomst beter zou gaan. Het speet hem, dat hij het moest zeggen, maar het is waar, dat de commissie, in de moeilijke tijden, die met de fabriek worden doorleefd, van den directeur niet n f lew -rising ondervindt die hij als hoofd van het bedrijf zou behooren te rerleeneD. De heer De Feijter bracht ter sprake j de afwatering bij het galgenveld. Hij vroeg of met de eigenares al is gecorre spondeerd. De nog vrij breede bespreking, die over deze kwestie ontstond, had tot resultaat, dat Burg. en Weth. zich nu tot de eigenares van het galgenveld zullen wenden met verzoek, daar eene gelegen heid voor afwatering te mogen maken naar den Buthdijk, voor verbetering van de afwatering aan de weide van Cappon en omgeving door een koker van den dijk naar de kreek. Tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare school te Clinge is benoemd de heer E. Th. Verhoosel, geboortig van Hoofdplaat. Haver. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden Met het oog op de schaarschte aan haver, komt het mij wenschelijk voor, dat de aflevering van dit graan zooveel mogelijk worde gevorderd. In verband daarmede, verzoek ik u, bij de land bouwers, welke zich verbonden hebben haver aan het rijk te leveren, op spoe dige levering daarvan aan te dringen. Indien het mocht blijken, dat landbou wers weigerachtig ziju aan uw verzoek te voldoen, dan gelieve u mij zulks mede te deelen, waarna u machtiging tot inbezitneming zal worden verleend. Paarden. De Paarden-Vereeniging bericht, dat, behoudens goedkeuring van denMinister van Landbouw, Nijverheid en Handel te beginnen met één der eerste dagen van Januari a.s. door haar aan de Duische Regeering zullen worden ge leverd ongeveer 8000 koudbloed- of gekruiste paarden en 4000 warmbloed- paarden. De prijzen welke door de Vereeniging aan de daartoe aangewezen haudelaren worden betaald, zijn: voor koudbloed en gekruiste paarden 775, 675, 575, en/525; voor warmbloedpaar- den 650, f 550, 475 en 442. Men zal zoo luidt bet bericht verder gevoelen dat de betaling dezer prijzen geschiedt naar gelang van de kwaliteit der aangeboden dieren. De termijn voor de levering van bovengenoemde paaraen zal 6 weken bedragen, dus de laatste dag van levering zal ongeveer zijn- half Februari 1917. Heden overleed tot onze droefheid te Ter Neuzen onze geliefde Broeder de WelEdele Heer in den ouderdom van ruim 71 jaren. J. WIELAND. M. J. WIELAND—Oggel. Axel, 28 December 1916. Aan begunstigers, vrienden en be kenden een toegewenscht door P. BAKKER—Eekman. Axel, 1 Jan. 1917. Hotel „ZEELAND" - Vlissingen. J. F. DE BRUIJNE, Scheepsbevrachter, wenscht zijn vrienden en begunstigers aan een ieder toegewenscht bij de wisseling des jaars, door R. BLANKERT, Axel. Bi de intrede van het Nieuwejaar wensch ik vrienden en begunstigers J. BOER. P. BOER Van Vliet. aan vrienden en begunstigers. Gez. BREEPOEL,. Naaisters. Kijkuit, Axel. a. p. butler- van DÉR WlELE. bij de intrede van het jaar 1917. J. CAPPON. toegewenscht aan vrienden en beguns tigers, zoowel buiten als binnen de gemeente door A. P. DIELEMAN. Motor- en Rijwielhandel, Axel. Breskens. C. DIELEMAN. Bij de wisseling des jaars zij een ieder toegewenscht. J. DE FEIJTER—Balkenende. Axel, 1 Jan. 1917. Ik heb al menig jaar Zoo alles opgenoemd Het eene min of meer Als 't andere geroemd. En om nu niet dit jaar Op 't zelfde neer te komen Heb ik eerst bij mij zelf Het vast besluit genomen. Het een zoowel als 't aar. Eens even aan te raken. Men weet niet op den duur, Wat men er van moet maken, 't Is 't derde f'orloirsjaar En wat is men vooruit Aan wie is nu de winst En wien behoort de buit. Elke kilometer grond Gedrenkt met menschenbloed Me dunkt voor den soldaat Toch duur genoeg geboet. Een ding is zeker waar, Dit boort men alle dagen, Dat 't leven is zeer duur, De lasten zwaar te dragen. Dat brengt de Oorlog mêe Hij doet het alles stijgen, Zoodat men voor zijn geld Belang al niet kan krijgen. Hoe wordt de landman niet Op paal en perk gezet Want overal wordt nu Ten zeerste opgelet. Al klaagt men wel eens vaak Nog dankbaar stemt ods 't harte Dat wij nog zijn bewaard. Voor nog veel grooter smarte, De Oorlog kon ook hier In onze vesting komen En hebben have en goed, Ja, abes weggenomen. Wat onderscheidt ons toch Tegenover andere landen Die door den Oorlog Hun ha'*e en goed zag branden. Zijn onze mannen weg Soms ver van 't ouderhuis, Wij wachten als het kan Hen toch nog allen thuis. Daar onze nabuur niet Aan d'ouderhaard kan komen Die op een wreede wijs Het leven zijn benomen. Brengt het moeilijkheden mee In menig rang of stand, Och vrienden mort toch niet Bidt om b' houd van 't land. Treedt onder dezen druk Dit Nieuwejaar in 'tgemoet, Verdragen In geduld, In voor- of tegenspoed. Want denk niet dat het is Om ons er mee te plagen, Maar enkel en alleen Om ons te leeren vragen. Om behoud voor land en volk Vergeving van de schuld, Waar elke zondaar toch Geheel is mee gevuld. Want o. wat ig de mensch Hoevele zijn zijn zonden Wat heeft het Neerlands volk Zijn wetten niet geschonden Dat wij dit jaar eens al Ootmoedig mochten leeren, Om wijsheid van Hem zelf Om tot ons in te keeren. Eer het eenmaal is te laat En 'thier is afgedaan, En wij met onze schuld Bij Hem in rekening staan. Nu ik dit versje toch Wil brengen bij de menschen, Zoo wil ik ieder nog Veel Heil en Zegen wenschen. Familielid en vriend, Het ga u dit jaar goed, Geluk zij elk zijn deel Bij al1 es wat hij doet. En mocht in 't Nieuwejaar De vrede spoedig komen, De Wolf weer met het Lam, Te zamen mogen wonen. Axel. P. VAN FRAAIJENHOVE-Dees. G. GILIJAMSE. C. N. GILIJAMSE—Kooman. Hotel ,'s Lands Welvaren". Axel, 1 Jan. 1917. P Ondergeteekende wenscht aan alle vrienden en begunstigers K. J. GOSLINGA. Axel, 1 Januari '17. aan begunstigers, vrienden en bekenden zoowel binnen ais buiten deze plaats. H. J. HARTE. Huis- en Rijtuigschilder. Axel-Markt, C 1. .1 Bij den aanvang van 1917 aan allen toegewenscht. H. J. HOEBE Hz., Schilder. zij u allen toegewenscht door JAC. HOUGH, Metselaar, Axel. De ondergeteekende wenscht bij de intrede van 1917 aan alle vrienden en begunstigers G. W. DE JONGE—De Smidt. Handel in Galanteriën, Huish. Artikelen, Ijzerwaren, enz. Axel, 1 Jan. 1917. toegewenscht aan vrienden en begunsti gers by de intrede van het nieuwe jaar. P. DE JONGE-Weeda. Metselaar, Axel. zij een ieder toegewenscht, zoowel buiten als binnen deze gemeente. M. DE KEIZER—WlLLEMSEN. Rijwielhandel, Axel. aan vrienden en begunstigers, zoowel buiten als binnen de stad. PH. A. KNIERIEM v en Echtgenoote. Axel, 1 Jan. 1917.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2