Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Evening Post is van oordeel, dat 1 komstigen vrede een duurzaam karakter de bewoordingen van Wilson's nota een ▼eroordeeling inhouden van de mis daden waarvoor Duitschland en Oosten rijk genoegdoening moeten geven- en dat de meening, welke de president uitspreekt ten aanzien van de kleine staten, duidelijk aantoont, dat Wilson het herstel van België en Servië be schouwt als de minimum-voorwaarde voor het herstel van den vrede Alle bladen trachten aan te toonen, dat er geen verband bestaat tusschen den stap van Wilson en het vredes voorstel van Duitschland, en dat de regeering niet verdacht kan worden de Duitsche manoeuvre te hebben willen begunstigen. Enkele belangrijke organen, o. w. de New York Globe en de Tribune, keuren zelfs de tusschënkomst van den presi dent af, omdat het ten onrechte den schijn kan hebben, alsof deze in verbaud staat met de nota van den Duitschen rijkskanselier. N. R. Crt. De New York Times vraagt zicb af, of de stap van den president gelegen komt en of zij succes kan hebben. Wilson zegt het blad staat op onvast terrein, als hij zegt, dat de oorlogvoerenden voor feitelijk dezelfde oogmerken strijden. De door de oorlog voerende groepen kenbaar gemaakte voorwaarden mogen onderling eenige gelijkenis vertoonen, algemeen wordt echter toegegevan, dat de oogmerken der twee groepen zooveel verschillen als men zich maar kan voorstellen. Van Inleving lichting 1917 1—5 Februari 1917 zullen van de lichting 1917 worden ingelijfd le. de dienstplichtigen, toegewezen aan het tweede bataljon van een der regimeuten grenadiers of jagers of van een der overige regimenten infanterie met uitzondering van hen die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militie wet bedoelde bewijs van voorgeoefend heid 2e. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genietroepen met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telefonist en voorts met uitzondering van de voor den motordienst bestemde personen, niet behoorende tot groep 3 3e. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie (motordienst) en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte 4e. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps ponteuiers en bestemd voor het eerst in te lyven gedeelte. Avp. Uitbreiding landstorm. Bij Kon. Besluit is bepaald dat van 30 December 1916 at ook tot den land storm zullen behooren de personen be doeld in art. 1 der Landstormwet, die geboren zijn in 1887 en 1886. Zij, die vrijwillige dienst bij de zeemacht, het leger h. t. 1. of in O. I. of bij de gouvernementsmarine in N. O. I. hebben vervuld en op 31 December 1916 niet zijn gevestigd binnen het Rijk, in het Duitsche Rjjk of in het Koninkrijk België, komen eerst tot den landstorm te behooren, op den dag volgende op dien, waarop zij zich aldaar mochten vestigen. Avp. Sympathiebetuigingen aan Wilson. De Ned. Anti-Oorlog Raad heeft bet volgende telegram aan president Wilson gezonden „Heel Nederland dankt U voor Uw poging tot bevordering van een duur samen vrede. De N. A. O. R. acht het een voorrecht ook zijnerzijds aan dit gevoelen uiting te geven. Wij zijn overtuigd dat alle oorlogvoe rende volken smachten naar een vrede, die de zelfstandigheid der kleine Staten verzekert en door een wereld verdrag houdende de schepping eener volledige zal geven en de raenschheid van het militairisme zal bevrijden. Naar het antwoord dat de oorlogvoe rende regeeringen U zullen geven, zal de wereld beoordeelen of deze, door allen als oorlogsdoel verklaarde wen- schen inderdaaa voor de betrokken regeeringen van overwegend belang zijn. Alle onzijdige volkeren begroeten Uw stap met de grootste sympathie en steunen Uw edel pogen in het belang der geheele menschheid." De Ned. groep van het „Wereldver bond van kerken" heeft het volgende telegram aan president Wilson ver zonden „De Ned. groep van het „Wereldver- bond van kerken" zendt U zijne eer biedige hulde. God zegene Uw pogen tot 't ver krijgen van een duurzamen. vrede." De Nat. Vrouwenraad van Nederland, heeft een telegram aan Wilsou ver zonden, waarin hij „dien hulde brengt voor zijn bemiddelingspoging en wenscht dat deze den vrede brenge." De Vrijz. Democratische Bond zond een telegram waarin hij hem dankte voor „het initiatief, dat tot een spoe- digen rechtvaardigen en duurzamen vrede moge leiden." Avp. Gebed voor den vrede. De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft aan alle kerkeraden van deze kerk de volgende uitnoodiging gericht „De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, overtuigd dat op dit tijdstip in veler hart het verlangen leeft naar een gemeenschappelijk gebed voor den vrede, noodig,t u uit daartoe de samenkomst der gemeente op den laatsten dag des jaars te bestemmen." Onze linnenindustrie in nood. Van belangstellende zijde wordt ge schreven Het ziet er in de linnenindustrie naar uit, dat indien de hoognoodige grond stoffen voor dit bedrijf niet spoedig ko men, hier slachtoffers zullen vallen. Wel hebben nagenoeg alle linnen fabrikanten door tijdigen koop van grondstoffen in Engeland getracht zich te dekken, om de vele orders, zoo voor het Rijk als voor particulieren, te kun nen uitvoeren, maar ondanks N. O. T. consenten blijven de garens, waarvan vele partijen reeds lang betaald en dus Nederlandsch eigendom zijn in Engeland omdat de* Britsche autoriteiten weigeren toestemming tot uitvoer te geven. Wanneer deze toestand nog eenigen tijd aanhoudt zal ook in deze industrie de werkloosheid hand over hand toe nemen. Avp. Mr. Goeman Borgesius. De heer mr. H. Goeman Borgesius wordt den 11 en Januari a. s. 70 jaar. Algemeen werd in de Tweede Kamer de wensch geuit, den voorzitter ter ge legenheid van dien feestdag te huldigen, eu zoo ontstond het plan tot ahnbieding van een maaltijd, waaraan alle groepen der Kamer zouden deelnemen. De heer Goeman Borgesius, met dat voornemen in kennis gesteld, verklaarde dat hij dit ten zeerste waardeerde, doch met het oog op de tijdsomstandigheden meende in overweging te moeten geven van de verwezenlijking daarvan af te zien welke den eersten wedstrijd speelden. Deze eindigde met 41 in het voordeel van Axel. Daarna kampeerden „Sparta" van Ter Neuzen en „Oranje" van Sas van Gent. Deze match won „Oranje" met 2—1. Als vijfde deelnemer fungeerde „T. F. C." van Ter Neuzen, tegen wie nog gespeeld zal worden door „Oranje", waarna verdere beslissing volgt. Sedert Donderdagavond van de vorige week wordt vermist de 38-jarige Th. v. d. B. alhier, die te Sluiskil bij een timmerman werkzaam was. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Gisteravond gaf de Chr. zangver- eeniging „Asat" alhier een liefdadig- heidsuitvoering, waarvan de netto op brengst wordt overgedragen aan de Vereeniging lot bevordering van Chr. opvoeding en onderwijs voor doofstomme en blinde kinderen en jongelieden, ge naamd „Effatha" en gevestigd te Dor drecht. De vergaderzaal in de Nieuwstraat was geheel bezet met een aandachtig publiek, dat herhaaldelijk door krachtig applaus haar instemming betuigde met het gehoorde. Het is dan ook te loven, dat verscheidene meisjes en jongens zich niet hebben laten ontmoedigen door den druk der - mobilisatie, die aan vele vereenigingen, vooral op het gebied van muziek en zai g den nekslag toebracht Deze vereeniging beett integendeel goed aangepakt en het daartoe weten te brengen, dat ze een aangenamen avond kon bezorgen aan allen, die be lang stellen in de toonkunst. Bij afwisseling werden op verdienste lijke wijze door meer begaafde personen muzieknummers ten gehoore gebracht voor orgel en viool met orgelbegeleiding. De uitvoering in haar geheel mag als wèlgeslaagd worden bestempeld. Op de bovenzaal van den heer M. A. Koole alhier werden gisteravond door het Nederlandsch Tooueelgezel- schap onder leiding van den heer Frits Jüngen te Amsterdam een drietal blij spelen opgevoerd. De tooneelisten wa ren goed voor hun taak berekend en wisten door grappige kwinkslagen en luimig spel de geWenschte stemming onder de nu en dau luidruchtige toe hoorders te bewaren. De zaal was goed bezet. Geslaagd voor het Mercurius- examen Engelsche Handelscorrespon dentie de heer R. J. A. Domenie van Middelburg thans te Axel. De collecte ten behoeve van het Centraal Zeeuwsch Comité „Gezondheid voor het kind" heeft te Axel opgebracht 270,50 en 165 francste Zuiddorpe 252. Zooals men weet is dit comité werkzaam in het belang van behoeftige Belgische kindereu. Poster yen. Op 31 December zal het kantoor zijn opengesteld van 8 9 voorm. en van 1 2 nam. Postpakketten worden dien dag niet besteld of aangenomen Op 1 Januari is het kantoor geopend als op werkdagen (van 8 u. vm. tot 8V2 u. av.) Gereformeerde Gemeente. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gereformeerde Gemeente. Veevoeder, De Minister van L. N. en H. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor elk der maanden Februari en Maart 1917 door de regeering een zekere hoeveelheid veevoeder beschikbaar wordt gesteld onder de navolgende voorwaarden a. het wordt ter beschikking gesteld uitsluitend van veehouders, d. w. z. van allen die voor de voeding van hunne paarden runderen, schapen, varkens, pluim- en ander vee bedoeld veevoeder Doodig hebben b. deze personen moeten dit be trekken voor zoover betreft houders van niet meer dan 50 stuks pluimvee, welke tevens geen ander vee houden, door bemiddeling van het gemeentebestuur hunner wood- plaats, volgens een regeling vastgesteld bii afzonderlijk besluit (Pluimveebesluit 1916) voor zoover alle aüderen betreft, door bemiddeling van een aankoopvereeniging of andere dergelijke organisatie, of door bemiddelmg van een handelaar in die artikelen, alles door invulling en onder- teekening van een bestelbiljet op daarvoor beschikbaar gestelde formulieren. De aanvraag moet uiterlijk op 16 Janu ari 1917 zijn ingediend bij het veevoeder bureau en wel door bemiddeling hetzij van een erkenden tusschenpersoon, hetzij van een erkenden grossier. Het veevoe derbureau voor Zeeland is gevestigd te Rotterdam, Beursgebouw (ingang Vil- schersdijk). Voor verdere bijzonderheden zie men de St. Crt. no. 302. AXEL, 28 December 1916. Het fraaie weer met tweeden Kerst dag lokte blijkbaar velen uit om een uitstapje te maken, hetzij per fiets ot mK stoomtram. Er was dien dag druk verkeer in onze gemeente. Veel droeg hiertoe bij, dat de voetbalvereeniging „Wilhelmiua" alnier tegen dien datum eeu 'wedstrijd had uitgeschreven, waar voor als prijs een zilveren wisselbeker was aangekocht. Deelnemende ver eenigingen waren „Wilhelmina" van PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. internationale rechtsorganisatie,deli toe- j Axel en „Vitesse" van Kruiningen, Gebouw Stationstraat. Leesk erk. Ds. A. Thielen. Het met maïs en haver geladen tjalkschip De Twee Gebroeders, schipper Bergsma, komende van Amsterdam, is Zaterdagavoud bij de haven van Enkhui zen gezonken. De opvarenden, schipper en knecht, zijn gered. Het schip was Diet verzekerd, de lading wel. N. R. crt. Gasverstikking. Te Rotterdam is de 65-jarige drogist W. de L. bewusteloos iu een ruststoel gevonden, terwijl in d* kamer een sterke gaslucht werd waarge nomen. Een paar ijlings te hulp geroepen politieagenten pasten de eerste hulpmid delen toe. Later verleende de reddings brigade ook nog haar medewerking, doch een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde den dood door gasverstikking. Een lek aan de gasleiding is de ver moedelijke oorzaak van het ongeval. In een groot café-restaurant te Amsterdam miste Zaterdag een Oosten rijker een portefeuille met 9000 kronen, 200 mark, f 200 en eenige papieren van waarde. De politie werd gewaarschuwd en verschillende personen werden gefouil leerd, doch zondes1 resultaat. Ten slotte echter vond de inspecteur in een afvalbak van het restaurant, staande in een naburige steeg, de portefeuille met al het geld. Eeu kellqer, op wien de verdenking reeds gevallen was, omdat hij zich plot seling verwijderd had, toen de vermissing werd geconstateerd, bekende de porte feuille gevonden en haar in den afvalbak verborgen te hebben. Hij is aangehouden. (tibld.) Duitse in de einde vrees, van c dragei Nieuv inbrel daarb Tof kwant en tc onder op ze gewei Al gehee slaap van dingt costu doch heer Ui werd terw en 1 were Hi beDf horli Alle brilj gesp gele D goei gesl ver doo en ges teri inb beg hel uui 1 eer kei me bij ve: Rc mi va kv w ds ge te in oi H Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 57a ure Maandag 1 Januari 1917. (NIEUWJAARSDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 972 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bevestiging van de nieuwe kerkeraad). Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen, Voorm. 9 ure Leeskerk. Zondag 31 December 1916. (OUDEJAARSDAG). Voorn. 97a are Nam. v ure 's Av. 572 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Geen dienst. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. Nam. ure 2 ure Ds. A. Thielen. Leeskerk. V(

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2