Nieuwjaars-Advertentiën No. 76. Vrijdag 29 December 1916. 32e ♦SïUir" 1 BERICHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laander en. a 30 cent. •o ÖIELEMAA Buitenland. a. 6.30 8.05 8.30 8.48 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent, Voor Bblgië 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag EEN Hre. In het NIEUWJAARSNUMMER, dat Maandagochtend zal ver schijnen, kunnen geplaatst worden Groote advertentiën worden naar plaatsruimte berekend. Opgaven worden ingewacht tot uiterst Zaterdagmiddag 2 uur DE OORLOG. Uit Berlijn seint men AaD het westelijk tront is in de laatste dagen de gevechtswerkzaamheid tot den gewonen stellingenstrijd beperkt ge bleven. De breed opgezette hardnekkig uitgevoerde aanval bij Verdun bracht den vijand weliswaar plaatselijk succes, doch kan den toestand overigens niet veranderen. Reeds op 16 December liep een aanval ten noorden van Beson vaux dood, op 18 en 19 December werd slechts nog om de kleine hoeve Cham brettes gestreden. Sedert is het ook hier weder stil. De laatste groote aan val, die als antwoord op het Duitsche vredesvoorstel was bedoeld en door den Franscheu sector-commandant ook als zoodanig aangemerkt, liep evenmin als zoodanig aangemerkt, liep evenmin als de vorige op iets uit. Op den Noordelijken oever van de Somme van tijd tot tijd sterk vuur. In de gedeelten van het Iepersche front, aan weerskanten van het kanaal van La Bassee en ten Westen van Lens is de werkzaamheid van de arti lerie toegenomen. Sterke Engelscbe patroeljes zijn teruggedreven. Overigens niets van belang. Een Duitsch blad meldt uit Roemenië Naar de Lokal Anzeiger verneemt waren blijkens een officieele bekend making der Indépendance Roumaine de oorlogskosten van Roemenië ten bedrage van 1.1 milliard franken tot nu toe door voorschotten der bondgenooten gedekt. Op het oogenblik staat Roe menië voor de noodzakelijkheid om zichzelf geld te verschaffen. Daarom worden alle Roemeniërs opgewekt om op de uitgeschreven oorlogsleening te teekenen. Aangezien de regeering blijk baar zelve weinig vertrouwen in lee uingen heeft, gelast een koninklijk J besluit den minister van financiën 400 millioen franken op crediet uit te geven en wel door uitgifte van bankbiljetteu zonder dekking. De Lokal Anzeiger krijgt uit Boeda pest het verslag van een onderhoud, dat de correspondenten vau de ochtend bladen aldaar te Ploesci hadden met den Duitschen commandant die een bekend vakman is op het gebied van de petroleumnij verheid. Daaruit blijkt, dat de Eugelscben alles gedaan hebben om de petroleum voorraden vau Roeme nië niet iD onze banden te laten valleu. Onder leiding van Thomson, deu Eugel- schen militairen attaché te Boekarest werd een vernielingscommissie naar Ploesci gezonden, die alle voorraden ophoopte eu de houders in brand stak. De reservoirs van twee maatschappijen, waaronder de Americana, staan nog in brand. De Engelschen betaalden alle schade, die zij aanrichtten. In Ploesci dleen betaalden zij aan één maat schappij 8 millioen franken schade vergoeding. Thomson kon echter zijn doel zelfs niet bij benadering bereiken. Weliswaar is groote schade aangericht, maar binnenkort kan dip weer worden goedgemaakt. Het Engelsche veruie iingswerk zal ons in ons werk niet hinderen, wij waren erop voorbereid. De strijd woedde nog in Predeal, toen in Kroonstad reeds boormachines en raffinaderij toestellen klaar stonden om ter plaatse te worden aangewend. Hier vertoeft ook reeds een Duitsche aard kuudige, volgeus wiens raadgevingen wij nieuwe boringen deuken te doen. De terugtrekkende Roemeniërs koDden zelfs, honderden waggons uiet weg voeren. Zoodra de spoorweg zal ziju hersteld en daaraan wordt koorts achtig gewerkt beginnen we met het wegvoeren van de voorraden petro leum en benzine. N. R. Crt. Van de greas meldt men aau het Eindh. Dagbl. De spijswetten in Brussel ziju als volgtMaandag vetlooze dag iu de restaurantsDinsdag vet en vleesch- looze dagWoensdag vrij Donderdag vetlooze dag; Vrijdag vet- ec vleesch looze dagZaterdag geen varkens- vleescb Zondag vrij. Op 18 November is verschenea eeu proclamatie vau het generaal gouverne ment volgens welke ter lichtbespariutr alle café's en verdere publieke plaatsen om 10 uur (Duitsche tijd) gesloten moeten zijn, alleen enkele Duitsche zaken hebben permissie tot 12 uur. Alle wiükels moeten om 7 uur sluiten uitgezonderd winkels van levensmid,- delen en sigaren. Generaal von Bissiug, de gouverneur- generaal vaD België, is ernstig ongesteld. Verleden week werd gevreesd voor ziju leven, daar een longontsteking een dreigend verloop nam. Thaus hersteld bij, ofschoon zeer langzaam, en is no zeer zwak. In het etappengebied zijn wederom eenige gemeenten met zware boeten getroffen geworden. De gemeente Kiëldrecht kreeg 7000 mark boete, omdat eenige opgeroepen arbeiders inwoners der gemeente, over de grens waren gevluchtde gemeeute Doel voor hetzelfde feit 5000 markeau audere gemeente 8000 mark om de zalfde redeu. Da gemeente Eremode gem werd bestraft, omdat ua den moord op 17 November op den laudstorminan Fuchs gepleegd, de inwoners de eerste drie dagen, volgens de Duitsche ovér- heid, niet volledige getuigenis gegeven hadden, zoodat de ontsnapping van den schuldige daardoor mogelijk kon worden. De gemeente werd daarom beboet met 50,000 mark. De Duitschers hebben Dinsdagmiddag door België verscheidene treinen caval- lerie en naar het Westfront gebracht. Het treinverkeer iu België is voor bur gers voor vier dagen geschorst. Er heerscbt een groote actie onder de bezetting. Uit Brabant en Limburg ziju wederom meer dau 2000 personen vervoerd naar oubekeude bestemming. Er hadden geen onregelmatigheden plaats. De deserties van Duitsche militairen naar Nederland hebben vooral de laatste 10 dagen zeer menigvuldig plaats gehad. Aau deu draad hebben weer eenige dezer mannen den dood gevonden een 20-tal slachtoffers is onder de Belgische vluchtende mannen gemaakt. Den 18en dezer zijn uit Mechelen verscheidene bouderdeu personen, waar onder veel Staatspersoneel naar Duitsch- land weggevoerd. Dit is de tweede maal in Mechelen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de eerste deportatie in Brussel eu voorsteden zal plaats hebben op 15 Jan. In verscheidene fabrieken en werk plaatsen worden aldaar machinerieën opgeëischt voor onbekende doeleinden. Er is meer piaats in de hospitalen. Te Gent, waar voor ruim eeu maaud nog 1100 gewonden verpleegd worden; zijn thans neg nauwelijks 100 zwaar gewonden over. Uit de grensplaatsen als Eecloo, Selzaete en St. Nicolaas zijn eveneens de gewonden weder vertrok ken. De troepen, die iu Juni eu Juli op het Belgische tront lagen, opereeren naar het getuigenis van Duitsche wachtposten op dit oogenblik in Rumenië. De nieuwe Duitsche troepen hebben zich iu Vlaaudereu gemakkelijk geïn stalleerd. De groote meerderheid kam peert iu groote, geriefelijk ingerichte teuten eu loodseu. Eeu miuderneid is nog bij de burgerbevolking ia kwartier. Het aauvoereu vau artillerie beeft op gehouden. Cavalerie is iu zwakke af deeliugeu aangekomen maar er is veel genie naar de Vlaauderens overgebracht Naar de geweldige bombardementen te oordeelen, ieett de actie op bet Noord Franscbe eu Belgische front weer merk baar op. Iu Fraukrijk is ontevredenheid over de scbaarscbte aau sommige artikelen Ze heelt zich tegeu eukele Kamerleden persoonlijk geuit De Duitscne pers is er natuurlijk dadelijk bij, om daar muut uit te slaan. Zoo schrijft de Köln. Zeitung, dat een officier den -afgevaardigde Weber een oorveeg heeft toegebracht In de Parijsche voorstad Levallois hebben irbeiders ouiaugs deu socialistischen atgevaardigde Leboa op eeu paar fliake duwen outuaald. Op dezelfde wijze nebben huisvrouwen te Montmartre, wien het aan kolen ontbreekt, hun woede gelucht tegenover den pas afge treden minister van handel Sembat, die nog wel voor het district Montmartre in de Kamer zit. Men spreekt zelfs van een complot, dat tegen het parlement zou worden gesmeed. Vredesonderhandelingen Uit Berlijn werd Dinsdag het volgeu de telegram verzondenDe minister van buitenlandsche zaken heeft den gezant van de Vereeuigde Staten, ter beantwoording van deü brief vau 21 dezer, de volgende nota overhandigd „De keizerlijke regeering beeft het ruimhartige denkbeeld vau deu beer president der Vereenigde Staten van Amerika, om een grondslag voor de stichting van een blijvenden vrede te eggen, ontvangen en overwogen in den vriendschappelijken geest, die in de raededeeling van den heer president tot uiting komt. De heer president wijst het doel aan, dat hem aan het hart ligt, en laat de keuze vau den weg open. Aan de keizetlijke regeeriug komt een onmiddellijke gedacbtenwisse- ling de geschikste weg voor, om tot het gewenschte gevolg'te gerakeD. Zij heett mitsdien de eer, in den geest vau haar verklaring van den 12en dezer die tot vredespnderhandelingen 4e hand bood, voor te stellen, dat afgevaardigden der oorlogvoerende staten spoedig op eea onzijdige plaats bijeen komen. Ook de keizerlijke regeering is van meening, dat het groote werk vau toe komstige oorlogen te verhoeden, eerst Da het einde van de tegenwoordige volkenworsteling kan worden aaugevat. Zij zal, wanneer dat oogenblik geko men is, met vreugde bereid zijn, samen met de Vereenigde Staten van Amprika, aan die verheven taak mede te werken. N. R. Crt Minister Lansing heeft een verklaring gedaan waarin bij uitlegt dat een nota' van president Wilson is verzonden niet om de stoffelijke'belangen van de Ver eenigde Staten, doch „omdat onze eig^n (d. z. de Amerikaansche) rechten stc- ts weer door de oorlogvoerenden van b i i kanten worden in het gedrang gebracht, zoodat de toestand voortdurend kritieker wordt. Wij worden zelf dichter naar den kant van den oorlog getrokken. Daarom hebben wij bet recht om te weten, wa r- naar elk der oorlogvoerenden streeft opdat wij daarnaar ons gedrag in de toekomst zullen kunnen regelen. Door ons is geen rekening gehouden met de Duitsche voorstellen en eveumin met de rede van Llöyd George." Laat in den avond van Donderdag heett Lansing na een onderhoud met Wilsou eeu tweede verklaring itg *1 -g i, bedoeld naar hij zei om ten duidelijkste te doen uitkomen, dat in de onzijdig- heidspolitiek van de Vereenigde Staten geen verandering gekomen is. Blijkens beriebteu uit New York legt de openbare meaning in de Var. Staten tot dusver veel terughou iiug aau ien dag ten aanzien van president Wil son's nota,

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1