Binnenland. Verdun verlatende, na het laatste roemrijke gevecht heeft generaal Nivelle van generaal Pétain en zijn staf afscheid genomen met de volgende woorden ,De jongste prachtige ervaring is op nieuw een bewijs voor de deugdelijkheid van onze methode. Het tweede leger heeft zijn zedelijke en stoffelijke meer derheid op den vijand getoond. De overwinning is zeker. Ik geef er u de verzekering van. Duitschland zal het op zijn kosten gewaar worden." De balans van de overwinning bij Verdun is aanmerkelijk toegenomen, niet alleen door nieuwe terreinwinst, maar ook door vermeerdering van het aantal gevangenen en van het buitge maakte materieel. De prachtige buit en de mislukking van, vooral op den Cote de Poivre (Peoerheuvel) gerichte, zeer hevige tegenaanvallen hebben de beteekenis van het succes aanmerkelijk verhoogd, en de houding van de onver gelijkelijke troepen die het behaald heb ben, moet het vertrouwen op detoekomst versterken. Volgens betrouwbare inlichtingen, moeten de verliezen van de Duitschers 25,000 man bedragen. Uit de laatste berichten blijkt ook, hoe zorgvuldig de voorbereiding van de artillerie is ge weest in een buitengewoon moeilijk terrein, dat krachtig versterkt was toch belemmerde het slechte weer de actie van de artillerie en van den vliegdienst. Geen enkele hindernis, als draadversperringen, gangen van beton, rodoutes, schuilplaatsen, steunpunten en de vesting die van de Cote de Poivre was gemaakt kon de Fransche divisies tegenhouden. De vliegers vergezelden de aanvalstroepen en richtten wanorde aan in de achterste linies van den vijand en verstrooiden troepenconcen traties en versterkingen. Tot het laatste oogenblik toe waren de Duitschers in het onzekere ten aanzien van het punt van den aanval. De geduchte artillerie voorbereiding van de Franschen strekte zich namelijk ver naar het Westen uit op den linker oever van de Maas, waar de vijand zijn voornaamste afsluitings- vuur oprichtte, in de meening dat de aanval zich op hoogte 304 zou richten. De aanval werd echter aan den rechter vleugel gedaan. N. R. crt. In Spanje is als protest tegen het duurder worden der levensmiddelen over geheel Spanje een algemeene staking aangekondigd. De Anti-Oorlog Raad cn het vredesaanbod. Verschillende buiteulandsche bladen met name de Daily Mail, de Berliner Lokalanzeiger en de New York World hebben dezer dagen de raeening van het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad gevraagd omtrent het Duitsche vredesaanbod. Het bestuur heeft het volgende als zijn standpunt te kennen gegeven Het vredesaanbod van den Duitschen Keizer heeft in Nederland diepen indruk gemaakt en de algemeene overtuiging gewekt, dat daarmede inderdaad een ernstig aanbod is bedoeld. Het standpunt van den Ned. Auti- Oorlog Raad is steeds dit geweest, dat het enkele feit, dat de oorlogvoerenden over vredesmogelijkheden in onderhan deling zouden treden, weldra tot vrede zou moeten leiden. Maar zijn over tuiging toch zal de integriteit der kleine Staten en de wil om waarborgen te scheppen voor een duurzamen vrede, welke eischen van de zijde der entente steeds als hoofddoel van den strijd naar voren zijn gebracht, van de zijde der midden staten geen wezenlijke bestrij ding vinden. Waar mitsdien innerlijke overeenstemming bestaat over deze hoofdpunten, zal het verschil zich kun nen beperken tot de bepaling, hoe die beginselen zullen worden uitgewerkt. Indien wezenlijk by beide groepen, de ernstige wil voorzit, om bij het vredes verdrag de beginselen van een nieuw volkenrecht, zooals die in het door alle pacifisten vrijwel algemeen aanvaard minimumprogram zijn nedergelegd, te erkennen, kan die uitwerking niet op blijvende verschillen afstuiten. In ieder geval mag worden verwacht, dat de regeeringen der entente in het belang der menschheid niet de mogelijk heid van vredesgedachteu thans bij voorbaat zullen afwijzen. Waar het oordeel van de geheele wereld uiteraard den ernstigen wil tot vrede van Duitsche zijde zal toetsen aan de gematigdheid der komende Duitsche voorwaarden, mag immers worden verondersteld, dat de inhoud dier voorwaarden zoodanig blijk geeft van erkenning van de even eeus onverzwakte macht der geallieer den en hun rechtmatige eischen voor de door hen vertegenwoordigde groepen, dat deze in ieder geval een reëele basis kunnen vormen voor onderhandelingen. De weinig gelukkige toon, waarin het vredesaanbod van Duitsche zijde is aan gekoudigd, zal bij de ouzijdigeu de hoop, dat hiermede de kiem is gelegd voor het gezamenlijk voortbrengen van een rechtmatigen en duurzamen vrede, niet kunnen vernietigen. Woensdag 20 dezer zal te Den Haag een vergadering van den Raad gehouden worden tot nadere bespreking van het geen verder door den Raad in deze moet worden gedaan. N. R. Crt. Broodrantsoen. Betreffende voorbereidende maatrege len in verband met het verkrijgbaar stellen oos van wittebrood op brood kaarten, verneemt het Hdbl. het vol gende Er zullen verstrekt worden witte brood- en bruinbroodkaarten, geldig voor den houder en zijn gezin. Boven dien zullen pcbter te bekomen zijn aauvulliu^8broodkaarten,strekkende tot i nvuling ia de behoefte aan brood, uitsluitend van degenen voor wie, naar het oordeel van het gemeentebestuur, de te verstrekken hoeveelheid brood, hetzij witte- hetzij bruinbrood, niet vol doende zou zijn in verband met den aard hunner werkzaamheden en de normale wijze van voediug. Op derge lijke aanvullingsbroodkaarten zal echter uitsluitend bruin brood verkrijgbaar zijn. Dan worden beschikbaar gesteld dagbroodkaarten strekkende ter voor ziening in de behoefte aan wittebrood, roggebrood en beschuit, uitsluitend voor een tijdelijk hier te lande in een hotel of soortgelijke inrichting vertoevenden vreemdeling. De wittebrood bruin brood- en aan- vullings broodkaarten zijn geldig voor de daarop aaugegeven weekde dag broodkaarten alleen voor den op de kaart aangegeven dag. Alleen de aanvullingsbroodkaarten worden op naam van den verbruiker gesteld. Met het afstreepsysteem, zooals thans bij de bruiubroodkaarten wordt toege past, maar dat in de praktijk tal van bezwaren heeft opgeleverd, zal voor goed gebroken worden. Beide kaartsoorten (witte- en bruin- brood), worden voorzien van een aantal atscheurbare bons, ieder vermeldende de hoeveelheid brood, welke daarvoor kan worden gekocht en verkochtde bons worden gemerkt met een W. of een B. naar gelang zij behooren tot een wittebrood- of bruiübroodkaart. De uitreiking van de broodkaarten zal geschieden van gemeentewege, in iedere gemeente op de wijze door het gemeentebestuur te bepalen, met dien verstande, dat aan iederen ingezetene, kindereu beueden den leeftijd van één jaar niet medegerekend (voor de bruin broodkaarten was tot nu toe de leef tijdsgreus 2 jaar), 4 broodkaarten tege lijkertijd worden uitgereikt, hetzij alle witte-, hetzij alle bruiubroodkaarten naar zijn keuze en geldig gedurende 4 opeenvolgende weken. Ieder zal in de gelegenheid worden gesteld, tijdig voor een volgend tijdvak van 4 weken wijziging te brengen in zijn keuze van broodsoort. Aanvullingsbroodkaarten zullen uit sluitend worden afgegeven op verzoek van den belanghebbende. Aan houders van inrichtingen, waar nachtverblijf aan tijdelijk hier te lande vertoevende vreemdelingen wordt ver strekt, zal een bepaald aantal dagbrood kaarten worden uitgereikt. Ten bewijze, dat men voornemens is scherper controle te oefenen, diene, dat houders van de zooeven genoemde in richtingen wekelijks nauwkeurige ver antwoording moeten doen, onder over legging van extracten uit het nacht- register. De uitgifte van wittebroodkaarten zal niet worden beperkt tot iedere gemeente afzonderlijk wél zal dit het geval zijn met de bruinbroodkaarten. Ten opzichte van laatstgenoemde kan echter ten aanzien van naburige ge meenten hetzelfde stelsel gevolgd wor den als thans het geval is, doch onder bepaling, dat iedere gemeente aauspra kelijk blijft voor het ééntiende der kosten over het aan hare ingezetenen door bakkers uit een naburige gemeente geleverde bruinbrood. Op losse bons zal geen brood mogen worden afgeleverd. Ter voorziening in de benoodjgde hoeveelheden tarwebloem, wordt van rijkswege opgericht een Meel-diatributie- kantoor, o. m. gevormd door twee ver- tegenwoordige; s van door den Minister aan te wijzen vereenigingen van be langhebbenden bij de meel-distributie. Aan de bakkers worden van .ge meentewege bladen verstrekt, waarop zij wekelijks de bij hen ingekomen bons moeten plakken. Deze volgeplakte bladen worden op een door het ge meentebestuur aan te wijzen plaats in geleverd. Blijkt het aantal bons te kloppen met de afgegeven hoeveelheid bloem, dau wordt door de gemeente een bestelkaart op het Meel distributie kan toor afgegeven. De bakker vermeldt op de kaart den naam van den hande laar of agent, door wiens tüsschenkomst hij het meel wil betrekken. Voor de distributie komt allereerst Amerikaausche tarwebloem in aanmer king ontbrekende hoeveelheden wor den door inlandsch fabrikaat aange vuld. Het staat nog niet vast, of de geheele aflevering door de inlandsche fabrieken ook door tüsschenkomst van het Meel-distributie-kantoor zal geschie den. Banketbakkers zullen op hun verzoek alleen Amerikaansche bloem kunnen bekomen. Roggebloem vzal op dezelfde wijze worden gedistribueerd. Dit is, in hoofdtrekken de regeling zooals zij is voorgesteld en kleine ver anderingen voorbehouden, binnen kor ten tijd in werking zal treden. Het herstellen van schoenen. Het bestuur van den Nederl. Bond van Schoenmakerspatroons-vereenigin gen heeft het volgende telegram ver zonden aan den minister van landbouw De Nederl. Bond van Schoenmakers- patroonsvereenigingen, gezien de enorme opdrijving van de inlandsche huiden en ledermarkt, met speculatieve be doelingen, constateert, dat het voor de door haar vertegenwoordigde kleine uijveren onmogelijk wordt, de schoen reparaties onder het bereik van het groote publiek te brengen, en verzoekt uwe excellentie eerbiedig en met den meesten aandrang, onder verwijzing naar aan uwe excellentie gezonden adressen d.d. 26 October en 29 Novem ber, maatregelen te willen nemen, die het geheele verloop van het schoen reparatiebedrijf voorkomen. Uitvoer van paarden. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gelet op het Kon. besluit van 24 October 1914 (Stbld. uo. 506), houdende verbod tot uitvoer van paar den, heeft bepaald Art. 1. Aan de Paardenvereeniglng wordt onder toezicht van een Rijks commissie, welke den naam Rijkscom missie van Toezicht op de Paarden- vereeniging draagt, de uitvoering opge dragen van alle maatregelen, welke in verband met bovenbedoeld uitvoerver bod zijn of zullen worden genomen. Art. 2. Een ieder, die, wanneer er gelegenheid is tot uitvoer van paarden, daarvan gebruik wil maken, zal zich daartoe bij gezegeld verzoekschrift moe ten wenden tot de voornoemde Rijks commissie, Buitenhof 42, te Den Haag. Art. 3. Consenteu voor den uitvoer van paarden worden afgegeven door de Rijkscommissie, voornoemd, op door die commissie, behoudens goedkeuring van den minister van landbouw, nijverheid en handel, vast te stellen voorwaarden en tegen betaling van de kosten voor afgifte van het consent, zijnde 5 per uit te voeren paard. De consenten worden slechts uitge reikt aan personen en vereenigingen, die voldoen aan de eischen, door de Rijkscommissie, voornoemd, onder goed keuring van den minister van landbouw, nijverheid en handel te stellen. Tot die eischen behoort het storten van een waarborgsom, ten aanzien waarvan belanghebbenden verklaren, dat de Rijkscommissie, voornoemd, de bevoegdheid zal hebben, deze som ge heel of gedeeltelijk verbeurd te ver klaren bij niet nakoming van een der in het 1ste lid van dit artikel bedoelde voorwaarden. Aan vreemdelingen kunnen geen consenten worden uitgereikt. Art. 4. De Rijkscommissie van Toe zicht, voornoemd, kan, indien haar dit noodzakelijk voorkomt, behoudens goed keuring van den minister van landbouw, nijverheid en handel, de grensstations aanwijzen, waarlangs de uitvoer van paarden kan plaats hebben. Art. 5. Zij, die met een hun uitge reikt consent een paard of paarden trachten uit te voeren, waarvan de uitvoer verboden is, verliezen hun recht op dat consent en worden gedurende ten minste drie maanden van het ver krijgen van vergunning tot uitvoer van paarden uitgesloten. Art. 6. Alle geschillen, uit deze rege ling voortvloeiende, worden in hoogste ressort onderworpen aan de uitspraak van drie scheidslieden, door den minis ter van landbouw, n\jverheid en handel aan te wijzen. Exporteurs, in die geschillen betrok ken, ontvangen geen consenten, zoolang omtrent die geschillen geen uitspraak is gedaan. St. Ort. De Koningin Regentes. De mailboot Koningin Regentes is Zaterdagavond tegen 6 uur uit Oostende te Vlissingen aangekomen. Ze heeft 's namiddags wegens dikken mist eerst nog voor anker gelegen tus- schen Vlissingen en Westkapelle. vV. R. Crt. Kamerverkiezingen in 1917. De Tel. verneemt nader, dat de voor zitters van de drie vrijzinnige partijen een brief hebben gezonden aan de voorzitters der andere Kamerfracties (de drie rechtsche en de socialistische), waarin zy deze tot een bespreking hebben uitgenoodigd over het denk beeld, de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Juni 1917 bij enkele candi- daatstelling te laten afloopen. AXEL, 19 December 1916. Donderdag werd alhier in het café van den heer Gilijamse de jaarverga dering gehouden van de Maatschappij Axel-Station". De ontvangsten bedroe gen over het afgeloopen jaar f54730,89 en de uitgaven f54526,015, zoodat een goed slot in kas is van t 204,87s. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. de Feijter Lz. alhier. Het aantal leden is geklommen tot 52.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2