Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Zout. Naar men verneemt, zijn groote partyen zout, die reeds in Nederland waren ingevoerd, thans ter beschikking van de consumptie gekomen. Rijkscommissie van toezicht Vlas. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingesteld een Rijks commissie van toezicht, als bedoeld in art. 6 der bij Kon. besluit van 11 dezer goedgekeurde statuten van de Vlasver- eeniging gevestigd te Rotterdam, en tot leden dier commissie benoemd de heeren J. ter Laan, lid van de Tweede Kamer te Rotterdamjhr. R. de Muralt, lid van de Tweede Kamer, te 's Gravenhage en J. J. Stieltjes, oud-hootdingenieur, chet van den post-, telegraaf- en tele phoondienst in Nederlgndsch Indië te 's Gravenhage. St. Crt. Petroleum. Den grossiers is, zoo meldt Het V ad. aangezegd, dat voortaan slechts over drie-vierde van de gewone maandhoe veelheid petroleum zal kunnen beschikt worden. Duurtetoeslag. De Tel. verneemt dat over eenige dagen een wetsontwerp tot het ver- leeneu van duurtetoeslag aan rijksper aoneel over 1917 zal worden ingediend. De bedoeling moet zijn, in het alge meen den toeslag te bepalen op 12% van het inkomen, met een loongrens van hoogstens 1800. Over het loo- pende jaar bedroeg de toeslag 8 met een loongrens van 1200, die later tot f 1500 is uitgebreid. Er wordt echter ook thans een maximum-bedrag vastgesteld, waarboven de toeslag niet mag gaan. Ook in den kindertoeslag vyorden eenige veranderingen gebracht. Uit de hand koopen van groenten. Hoewel de vereeniging Groenten- Centrale reeds driemaal haar waar schuwing heeft doen hooren, dat het uit de hand koopen van groenten voor export bestemd verboden is en in geen geval kan toegelaten worden, is het baar gebleken dat sommige exporteurs en commissiekoopers nog steeds kool soorten, peen, uien en knolrapen uit de hand koopen om ze dan, voor hun risico, door de telers te laten veilen. Wanneer het mocht blijken, dat iemand zich hieraan nog schuldig maakt, dan heeft dit voor de exporteurs schor sing tengevolge en voor de commissie koopers, dat hun de toegang tot de veilingen wordt ontzegd, terwijl dê veilingvereenigingen, die telers, welke uit de hand hebben verkocht, toch als veilers toelaten, van de lijst der inge schreven veilingen worden afgevoerd. Alleen door telers en voor hun reke ning mogen exportproducten worden geveild. A. R. Crt. Uitvoer van kool. Het is voorgekomen dat exporteurs vergunning tot uitvoer, hadden aange vraagd voor partijen roode en savoye- kool, in Noord-Holland, benoorden het Noordzeekanaal geteeld, welke niet als uitschot kan worden beschouwd en voor partijen roode kool in N.-Holland be zuiden dat kanaal of elders in ons land geteeld, die bij onderzoek bleek, roode bewaarkool te zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de rijkscommissie var toezicht op de Vereeniging Groenten Centrale bepaald, dat voortaan in der gelijke gevallen niet alleen geen consent zal worden gegeven, maar dat zoodanige pogingen tot uitvoer onmiddellijk schor sing van den betrokken exporteur ten gevolge zal hebben. Tegen rechtstreeksche of zijdeliDg- sche medewerking daartoe, van de zijde der veilingbesturen of wie ook, zal met kracht worden opgetreden. Reeds is een veilingvereeDiging om deze reden geschorst, zoodat daar voor- loopig niet voor export mag gekocht worden. i. Verkeer met Engeland. Bij de hervatting van den maildienst van de maatschappij Zeeland ligt het, naar men meldt, in de bedoeling, de booten weder Maandag, Woensdag en Vrijdag van Vlissingen en Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van Engeland te doen vertrekken. AXEL, 15 December 1916. Gisteren werd alhier bij den heer G. Gilijamse ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans openbare ver- kooping gehouden van I. Een schuu'r en erf, aan de Ooster straat, eigendom van L. H. van den Akker, koopman alhier. Kooper werd G. Wij na, alhier voor 1460. II. Een stal in de Oude Wijk, eige naar als voren. Niet verkocht. HL Een woonhuis en erf, aan dep Nieuwendijk, eigendom van C. Swets, alhier, bewopnd door wed. A. Schieman. Hiervan werd kooper P. van Lange- velde, alhier voor de som van 1980. Te Ter Neuzen is Dinsdag bij herstemming gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer L. J. Geelhoedt (lib.) met 645 stemmen. De heer A. Wieland (anti-rev., gesteuud door de katholieken) verkreeg 515 stemmen. Gisteren werd te Ter Neuzen een vergadering gehouden van Burgemees ters en Secretarissen, ten einde be sprekingen te houden omtrent de moge lijkheid van een drinkwaterleiding. Een korte inleiding werd hierover gegeven door den heer Van Oldenburg te's Gra venhage. Deze besprak de noodzakelijkheid en het nut van een goede waterleiding en wees erop, dat als er in Zeeuwsch- Vlaanderen geen geschikte waterbron te vinden was, de mogelijkheid wel bestond dit van over de Schelde te krijgen. Vroeger was beweerd, dat dit niet kon. Besloten werd eeu voorloopig comité te benoemen, voor het 4e en 5e district, die deze zaak nader in onderzoek zal nemen. Dit comité werd staande de vergadering samengesteld uit>de heeren P. P. Pruytier, lid van de Tweede Kamer en lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Hontenisse mr. P. Dieleman, lid van Gedep. Staten van Zeeland te Middel burg, P. van Waesberghe, lid van de Prov. Staten van Zeeland, en Burge meester van Hulst, L. J. den Hollander, Burgemeester van Axel, A. Erasmus, Burgemeester van Aardenburg, C. Blei ker, lid van de Prov. Staten van Zeeland, te Schoondijke, Th. Hendrikse, Burge meester van Waterlandskerkje en D van Zuijen, Burgemeester van Breskeus. De Zeeuwsch Vl^amsche Tramweg Maatschappij, die zeer zeker ook veel belang heeft bij een goede watervoor ziening, vooral ook om de kwaliteit van het water, had een expresdienst inge steld, teneinde aan verschillende heeren de gelegenheid te geven om deze ver gadering bij te wonen. Te Waterlandkerkje zijn door de soldaat kommiezeD in beslag genomen 115 KG. koffie en 30 K.G. zachte zeep. De buitengewone kommiezen te Bier vliet namen van de op wacht trekkende soldaten, waaronder de wachtcommau dant in beslag 184 stuks kwatta, 67 stukken harde zeep en twee veld- fiesschen olie. M. Crt. Van 6—12 December zijn de na volgende besmettelijke ziekten in Zee land ter kennis van den centralen ge zondheidsraad gekomen Roodvonk: 1 geval te Aardenburg, 3 te Haamstede, 1 te Wissekerke en 1 te Ierseke. Diphteritis 2 gevallen te Bruinisse, 3 te Ellewoutsdijk, 1 te Hontenisse, 1 te Hoofdplaat en 1 te Kruiningen. Te Hoofdplaat is de bewaarschool tijdelijk gesloten wqgens het veelvuldig voorkomen van mazelen eu roodvonk. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 December 1916. Ned. Herv. Kerk. VooTn. 97a ure Ds. J. B. T Hugenholtz. Nam. 9 Pre Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Tkielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. C| ure Ds. A. Tkielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. J. Overduin. (Van Irseke.) Dhr. J. Overduin. Nam. 2 ure 's Av. 67» are Dhr. J. Overduin. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Dec. 1916. P. D. d. S., 20 j., leurder te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk proeftijd drie jaar. L. v. d. S.', 30 j-, graanlosser te Sas van Gent, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 7 ol 7 dagen hecht. J. F. H., 40 j., schipper te Graauw, is wegens poging uitvoer en omkooping veroordeeld tot 14 dagen gevang. Autobandieten. Omtrent den moord té Winschoten verneemt de N. R. crt. nog het volgende Eenige dagen geleden ontving de firma Gro°neveld een dreigbrief, onderteekend «Autobandieten», waarin werd medege deeld, dat binnenkort de kantoren der firma zouden worden geplunderd. Er werd weinig acht op geslagen, maar uit voorzorg waren eenige revolvers in het kantoor gedeponeerd. Om kwart voor 6 Woensdagmiddag kwam werkelijk een auto, waarin twee bandieten zich bevon den. Een hunner was gemaskerd en droeg zwarte handschoenen hij drong het gebouw binnen, sloeg de gaslamp in de gang stuk, had in den mond een vervaarlijk groot mes en in de rechterhand een geladen Browning. Onmiddellijk nadat hij het kantoor was binnengekomen loste hij vier schoten, waarvan drie doel troffen. De heer De Vries werd door twee schoten geraakteen in de borst tusschen de ribben, het andere in de hartstreek. Het derde schot trof den 19-jarigen bediende Terreegen in het onderlijf en het vierde schot kwam in den muur terecht. Een der audere bedienden had de tegenwoordigheid van geest, op den bandiet al te komen en hem zijn revolver te onttrekken. Een collega nam de klaar gelegde revolvers en loste daaruit twee schoten, waardoor de onverlaat twee schampschoten kreeg aan hoofd en schou der. De indringer vluchtte in een aan grenzend vertrek en werd daar over meesterd. Een geneesheer, die toevallig aanwezig was in een tegenover gelegen woning, kwam ijlings toegesneld en vond den heer De Vries doodsbleek in een stoel Naast hem stond de getroffen klerk. Hij constateerde op beider kleeren bloedvlek ken. Voorloopig werden de patiënten en ook de moordenaar verbonden. Beide getroffenen werden in den loop van den avond per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De justitie te Winschoten was spoedig ter plaatse en nam den dader in het gebouw der firma een verhoor af. Deze bekende en zeide het plan te hebben gehad, zichzelf te dooden. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. De andere bandiet was intusschen met de auto gevlucht. Een belangrijke aanhouding heeft Wuensdag plaats gehad aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam lig gende Duitsche stoomschip Pylos. Kort voor dat dit op vertrek liggende stoom schip de haven zou verlaten, hebben ambtenaren der belasting in samenwer king met de rivierpolitie, aan boord ia beslag genomen voor een waarde aan duizende guldens aan olie, zeep, traan, rubber, distributiespek, rollen leder, touwwerk, vet, verf, traan, kaarsen enz. In de tanks, in hoofdkussens, in de achinekamer en op tal van andere plaatsen in het stoomschip werden deze koopwaren, voor uitvoer naar Duitschland bestemd, gevonden. De in beslaggenomen goederen zijn uit e Pylos gt-lost, in een lichter overgeladen en onder bewaking gesteld. Het stoom schip is van 31 Juli 1914 in de haven aldaar opgelegd. N. R. crt. Redders gehuldigd. Wegens het redden van 2,1 schipbreukelingen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni, welke schip breukelingen herkomstig waren van de Duitsche oorlogsschepen »Elbing< en Fraueulob», die aan den zeeslag bij Jutland hadden deelgenomen, is aan schipper E. Slam, van den IJmuider stoomtreiler »Bertha« door de Duitsche regeering geschonken een gouden horloge met dito ketting en aan de bemanning een gratificatie van 500. Het horloge voor den schipper heeft op het deksel het monogram van den Duitschen keizer met kroon en aan den binnenkant het portret van den keizer. Avp. Te Oldenzaal zijn Woensdag twee Duitsche deserteurs van omstreeks 30 jaar, in vol uniform aangekomen. Zij waren reeds een paar keer zwaar gewond geweest en hadden gestreden aan het Oostelijk en het Westelijk front. Na van hun wonden hersteld te zijn, waren ze bij de grenswacht nabij Bentheim inge deeld. Toen ze Woensdag bericht ont vingen, dat ze weer naar het front moesten vertrekken, waren ze onmiddellijk ge deserteerd. IV. R. Crt. Men meldt uit Delfzijl aan de Avp. Sedert de opheffing van het verbod der houtvaart op Delfzijl kwamen hier gere geld houtbooten uit de Oostzee aan, ofschoou de aanvoer niet groot was. In de laatste week is deze echter belangrijk toegenomen en zijn verscheidene Duitsche houtbooten hier aangekomen. In een perceel aan de Heeiengracht te Leiden heeft in den afgeloopen nacht een zekere J. K. met een fiobertbuks geschoten op de 18-jarige Marie K. Het schot trof het meisje in den hals, doch veroorzaakte slechts eene lichte verwon ding. Aanleiding is vermoedelijk min nenijd. N. R. Crt. Een oplichter aan het werk. Een ingezetene van Delft is dupe geworden van een geraffineerd oplichter, die waar schijnlijk hier ter stede woont, doch het terrein zijner operaties elders kiest. Door het opdisschen van een heel omstandig verhaal omtrent familie-relaties wist hij een aardig bedrag los te krijgen. De oplichter schijnt van goeden huize te zijn doch aan lager wal geraakthij is beschaafd in ziju optreden en zeer goed gekleed. Avp. Brand. Door onbekende oorzaak zijn pakhuis - en magazijn met geheelen inhoud aan stroo en hulzen van de stroohulzenfabriek der firma Verbunt, te Tilburg, geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Kantoor en fabriek bleven behouden. Avp. Smokkelen. Daar de douanen te Winterswijk is in een pakwagen van een Duitschen trein een geheime bergplaats ontdekt waarin een Duitschespoorbeambte een groote hoeveelheid smokkelwaar ver stopt had. In beslag werd o.a. genomen 8 pond peper, 10 pond natuurboter, 5 bussen olie, 100 stukken zeep, een groote hoeveelheid DelphiaBuk, havermout, spek en worst. Bij een daarop volgenden inval in zijn huis werden eenige flesschen olie, eenige hammen, 2 bussen koffieboo- nen en 20 stukken zeep in beslaggenomen.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2