Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. lingen der verkoopers. Dan trekt ieder zich terug in een der naastbijzij nde kelders om er na enkele minuten weer uit te voorschijn te komen en zijn oude plaats weer in te nemen. De gesprek ken, de discussies, het loven-eu bieden beginnen opnieuw. De inkoop van een visch of van een dozijn eieren gaat weer kalm zijn gang; en de huismoe ders keeren naar huis terug zoo voldaan als zij onder de tegenwoordige omstan digheden maar kunnen zijn, terwijl de kooplui zich bereidwillig met nieuwe klanten gaan bezighouden. In dergelijke omstandigheden kan men de Fransche vrouw op haar juiste waarde leeren schatten. In Engeland is men te zeer gewoon haar te beoor- deelen n lar het vrouwentype der Music- halls. In Frankrijk onderscheidt de vrouw zich niet alleen door haar moe dige blijgeestigheid, maar ook door haar ernstig en onversaagd inzicht in alles wat op het spel staat bij den wereld str\jd tegen de barbaarscbheid. En zij is heelemaal niet veranderd. Want zij is altijd zoo geweest in de oogeublikken van groot gevaar en van ernstige beproeving. Avp. Het Schelde vraagstuk. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Leeuwen, heelt 6 dezer inzake een verklaring van de Belgische regee ring in verband met de oplossing van het Schelde-vraagstuk, de volgende vragen ingediend 1. Is de mededeeling juist van den heer Camille Huysmans in Het V^lk van 29 November 1916, dat de Neder- landsche regeeriug de verklaring heett ontvangen van de Belgische regeering, dat deze regeering vijandig is aan elke oplossing van het Schelde-vraagstuk, die zou berusten op annexatie van Hollandsch grondgebied 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, de Kamer mededeeling te doen van den inhoud dezer verklaring en van de betreffende deze zaak gevoerde brief wisseling Het antwoord van den beer Loudon, minister van buitenlandsche zaken, ingezonden 8 dezer, luidt 1. De bij de eerste vraag bedoelde mededeeling in Het Volk van 29 Nov. j.l. is, zoo niet in de bewoording, toch in den geest juist. De Belgische minister van buiten landsche za-ken heeft n.l. met instem ming van zijn medeleden der regeering, aan den gezant der Nederlanden te Havre zijn standpunt ter zake schrifte lijk doen kennen, verklarende, dat Zijn Exc., met den wensch, dat de betrek kingen tusscben België en Nederland bij .voortduring het kenmerk van ver trouwen en vriendschap zouden blijven dragen, niet aarzelde te herhalen, dat de Belgische regeering ten sterkste atkeurde alle drijverij, die aantasting van de integriteit van het Nederlandsch grondgebied mocht beoogen. Tevens werd door tusschenkomst van den gezant de Nederlandsche regeering gemachtigd van de afgelegde verklaring desgewenscht gebruik te maken. 2. Met het bovenstaande is tevens de tweede vraag beantwoord. Fabrieken stopgezet. Moest te Maastricht reeds geruimen tijd met verminderd personeel in ver schillende fabrieken gewerkt worden, thans verneemt men, dat waarschijnlijk reeds deze week de fabrieken de Sfinx en de Ceramique zullen worden stop gezet. Hierdoor zullen een paar dui zend arbeiders werkloos worden. Kunstmest. De Kunstmest-Commissie maakt be kend dat een aanvang zal worden gemaakt met de tweedé' distributie der bestelde superfosfaat, ten behoeve van de be mesting voor den oogst 1916/17 en wel tot een hoeveelheid van 30 pet. va" iedere door haar goedgekeurde aanvrage: dat het in het belang van een vlug verloop dezer distributie noodig is, dat de provinciën Noord Holland, Zuid Hol land, Zeeland en Groningen in de eerste plaats moeten afnemen, voor half Janu ari a. s., terwijl de overige provinciën vervroegde levering mogen vragen, doch eveneens vóór bepaalden datum de volle 30 pet. moeten afgenomen hebben (vermoedelijk 28 Februari a.s.); dat de prijs, door bestfeliers voor deze ter beschikking komende boeveelheid te betalen blijft vastgesteld voor super fosfaat 17 pet. op f9,70 per 100 K.G. bruto voor uetto, in zakken, at fabrieks terrein (stuwloon voor rekening der ontvangers); dat deze prijs slechts verhoogd mag worden door werkelijk bepaalde ver voerkosten, daar alie verhoogingen en provisiën in dezen prijs zijn begrepen dat de monstername zal geschieden door de commissie aan de fabriek bij aflevering, terwijl de aldus genomen monsters zullen worden onderzocht door het Rijkslandbouwproefstation te Maas tricht i dat de uitkomst van de analyse van het monster eener partij bindend zal zijn ten aanzien van het gehalte van de daaruit aan de bestellers af te leveren hoeveelheden dat de commissie door middel van een briefkaart aan iederen besteller kennis zal geven van de voor hem be stemde hoeveelheid. Avp. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om op de landbouw begroting 1917 een post van f80,000,000 te brengen als aandeel van het rijk in de kosten van gemeentebesturen, voort vloeiende uit de beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen verminderde prij zen, benevens kosten, welke van regee- ringswege worden gemaakt en subsidiën welke worden toegekend ter uitvoering vau maatregelen, genomen in verband met de Distributiewet 19 6 en met de levensmiddelenvoorziening in hei alge meen. Inljjving inilitielichting 1917. In 't tijdvak van 1—5 Februari 1917 zullen van de militielichting 1917 de hierna vermelde groepen van dienst plichtigen worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan het tweede bataljon van een der regimenten grenadiers of jagers of van een der overige regimenten infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militie- wet bedoelde bewjjs van voorgeoefend heid. Deze laatsten zullen twee maanden later vrorden ingelijfd. 2. de dienstplichtigen, toegewezen aan het regiment genietroepen, met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telephonist en met uitzondering voorts van de voor den motordienst bestemde personen die niet behooren tot groep 3 3. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie (motordienst) eu bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; 4. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegenwoordige tijdsomstandigheden zal uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wel uitstel verleend worden, b.v. voor eindexamen H. B. S. of Gymnasium, onderwijzer, aan leerlingen van de hoogste klasse eener Middelbare Technische School of een Landbouwwintercursus eu soortge lijké inrichtingen. Zij, die in bovengenoemd tijdvak moeten worden ingelijfd en uitstel of verlenging van uitstel wenschen, moe ten daartoe zélf ten spoedigste hun verlangen bij (ongezegeld) verzoek schrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaau van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de moge lijkheid, dat het uitstel wordt inge trokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. De kolen schanrscli te. Naar de Tel. meldt, worden de onder handelingen met Engeland, over de levering van grootere hoeveelheden kolen, met veel kans op succes voort gezet. Verwacht mag worden, dat binnenkort een grooter aantal schepen voor den aanvoer van kolen zal worden aangewezen. De „Koningin Regentes." Naar vernomen wordt, is de behande ling van de drie aanvankelijk te Brugge achtergehouden leden der bemanning van het stoomschip „Koningin Regen tes", afgescheiden van het voor deze mannen zeer onaangename gemis van vrijheid van beweging, in het algemeen correct geweest. Ten slotte werd de behandeling zelfs zeer beleefd. Ook bij bet verlaten van België werd hun zoo weinig mogelijk overlast aangedaan. AXEL, 12 December 1916. Naar we vernemén, bestaan er bij de directie van de Zeeuwsch-Vlaam sche Tramweg-Maatschappij plannen, om in verband met de kolenschaarschte de dienstregeling in te krimpen, door een of meer treinen tijdelijk te laten vervallen. Voor de betrekking van 2den gemeenteveldwachter alhier hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. Vrijdag 1.1. werd te Zaamslag door de notarissen Dregmans te Axel, Pilaar te Goes en Claes te Brussel in het openbaar verkocht de hofstede bewoond door den heer K. van Hoeve, groot 87 hectaren, 1 are, 10 centiaren, ge legen in den Zaamslagpolder, nabij de buurtschap Othene. Kooper werd de heer D. Dekker voor f 840 per gemet. De hotstede blijft nog vijf jaar in huur bij den bewoner. Zaterdagavond werd te Koewacht aanbesteed op verzoek van den heer Alph. de Waele, vlashandelaar aldaar, het bouwen van een vlasfabriek binnen deze gemeente. Voor het timmerwerk hadden inge schreven Ph. Baert voor 2965, Th. de Smet voor ƒ2710 en A. P. Geerards allen aldaar voor 2570. Aan den laagsten inschrijver werd het gegund. Het metselwerk is zonder inschrijving gegund aan Edm. de Bruijne aldaar en het ijzerwerk aan M. Van Nieulande aldaar. Zondagnacht hoorde de zoon van den burgemeester van Philippine een ongewoon gerucht; hij ging kijken en bemerkte, dat uit de weide van zijn vader 7 runderen waren ontvreemd en door Nederlandsche soldaten naar de richting van de grens werden geleid. Deze ontdekking deed het plan in duigen vallen. Enkele soldaten zijn in arrest genomen. Twee runderen, welke reeds over de grens waren, werden door Duitschers teruggejaagd, nadat hun was medegedeeld, dat de dieren gestolen waren. N. R. crt. Prov. Staten van Zeeland hebben tot lid van Gedep. Staten gekozen in de vac. J. N. Elenbaas (vrijz.) die be noemd is tot burgemeester van Krui- ningen, den heer P. F. Fruytier (R. K.) oud lid van Ged. Staten, met 29 van de 40 stemmen. Van 29 Nov.5 Dec. zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen gezondheidsraad gekomen Roodvonk een geval te Haamstede, Koewacht, Neuzen en Ierseke. Dipbteritis 6 gevallen te Bruinisse, i te Hontenisse, 1 te Krabbendijke, 2 te Neuzen, 1 te Vlissingen, 10 te Wisse- kerke. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Dec. 1916. A. B., 25 j., werkman te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 of 7 dagen hechtenis. M. v. R., huisvr. van C. E. d. K., 53 j., herbergierster te Koewacht, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. R. V., huisvr. van P. d. W., 52 j., M. L. d. W., huisvr. van C. S., 22 j., beiden te Clinge, zyn wegens als voren ieder veroord. tot 10 of 10 dagen hechtenis. Brand aan de Hembrug. Zondagmiddag ontdekte de wacht dat brand was uitgebroken op de eerste verdieping van het voormalige z. g. mobilisatiegebouw aan de Hembrug. In het benedengedeelte is de draaierij waar een groot aantal draaibanken staan. Daar boven is de lreezerjj. Hier was de brand uitgebroken even nadat de wacht de ronde deed. Toen de wacht den brand ontdekte speelden de vlammen reeds voor de vensterglazen. Er werd alarm gemaakt en de brand- weei van de Artillerieinrichtingen aan het werk gesteld. Met een aantal slangen op de water leiding werd het vuur met kracht aan getast. Ook de brandspuit van de militaire wacht werd te hulp geroepen. Hoewel de vlammen reeds naar buiten sloegen was men het vuur betrekkelijk spoedig meester en behoefde de Zaan- damsche brandweer, die per telefoon was opgeroepen, geen dienst te doen. De brandschade is vrij belangrijk, maar grooter de schade door het water, want alle machines zoowel op de ver dieping waar de brand woedde, als in het benedengebouw waren met water als overgoten. Ook de ladenmakerij op de tweede verdieping beliep eenige schade. Gelukkig staat dit gebouw niet inde onmiddellijke nabijheid van werkplaat sen of magazijnen van ontplofbare stoffen. Avp. Te Ridderkerk is Donderdag aan plotseling opgekomen nekkramp een 16-jarige zoon van A. S. overleden. Een 15 jarige dochter in hetzelfde gezin werd ook door die ziekte aangetastenis per auto Daar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. (Rolt.) Noodlottige aanvaring. De beurt schipper Dobbe te Landsmeer had het ongeluk, met den mast van zijn schip te varen tegen den bovengrondschen draad der electrische geleiding. De draad brak en trof den schipper zóó hevig, dat hij in het ruim werd geslingerd, waar hij met een ernstige hoofdwonde bewusteloos bleef liggen. Het geheele net moest worden afgesloten, eer men het slacht offer kon helpen. Deze werd per bran card van het Witte Kruis naar huis ge bracht. Zijn toestand, hoewel ernstig, is niet hopeloos. De bewoners van Lands meer waren door een en ander van verlichting verstoken. De autoriteiten zullen nu zeker wel overwegen om óf een waterkabel aan te leggen óf duideiijkewaarschuwiugsborden te plaatsen. Avp.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2