Gemeenteraad van Axel. Landbouw. Gemengd Nieuws. Meel en bloem. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de medewerking van de burgemeesters ingeroepen ten einde hem de vereischte opgaven te doen verstrekken door allen, die als detaillist in de gemeenten voor hun beroep ot bedrijf meel of bloem behoeven in de allereerste plaats komen daarvoor in aanmerking a. de bakkers, banketbakkers, koek en beschuittabrikanten b. de kruideniers en grutters. St. Crt. Mijnen. In November zijn op de Nederland- sche kust aangetroffen 23 mijnen, waar van 16 van Engelschen, 1 van Fran- schen, 2 van Duitschen en 4 van on bekenden oorsprong. Hierdoor komt het totaal der sedert het uitbreken van den oorlog op onze kust aangetroffen mynen op 1576, zijnde: 942 van Engelschen, 64 van Franschen, 253 van Duitschen en 317 van onbekenden oorsprong. Uit Indië. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseidDe bevolking uit het gebied van de Batang Hari is geheel in de kampongs teruggekeerd en is bereid de heerendiensten te verrichten en de belastinggelden op te brengen. Te Sarolangoen is Hadji Daded, een der moordenaars van controleur Walter uitgeleverd. De eerste krijgsgevangenen uit Djambi ten getale van 300, zijn te Batavia aangekomen. Een voldoend aantal troepen uit Djambi gezonden, zijn slaags geraakt met 600 oproerlingen, die de streek van de boven Tenako hebben overvallen Een correspondent van de N. R. crt. te Soerabaja seint Kolonel Kroesen zal waarschijnlijk in den loop van de volgende maand van Djambi terugkeeren. Onder de in beslag genomen docu menten zijn gevonden portretten van den voorzitter van de Sarikat Islam te Batavia, met door dezen gedane aan wijzingen voor de voormannen der Sarikat Islam, die een belangrijke rol bij den opstand in Djambi hebben ge speeld. Het Soer. Hbld. verneemt, dat de directeur van het departement van Binnenlandsch Bestuur, die de oorzaken van den opstand in Djambi onderzoekt, tot dezelfde gevolgtrekkingen komt als reeds eerder werden geseind, n.l. dat de S. 1. op een opstand heeft aangestuurd dat men een grooten opstand had voor bereid, die tezelfder t\jd in verschillende afdeelingen op Sumatra had moeten uitbreken. De opstand brak echter ontijdig uit, waardoor het doel is gemist. In de geheele Preanger Regentschap pen zijn hevige aardschokken waarge nomen, die zich uitstrekten tot Tjilatjap (de haven aan de Zuidkust van de residentie Banjoemas). In de volgende plaatsen van de Preanger Regentschap pen, te weten Soekaboemi Tjiandjoer, Tjiraabi en de hoofdplaats Bandoeng is aan de huizen lichte schade toegebracht. Het seismographisch toestel op den berg Malabar is onklaar geraakt en heeft niets kunnen registreeren. Van onge lukken wordt geen melding gemaakt. De algemeene indruk is, dat er meer vrees dan gevaar bestaat. In de Padangsche Bovenlanden zijn de bruggen te Priaman (een plaatsje aan de kust ten N. W. van de hoofd plaats Padang) door bandjirs wegge slagen. AXEL, 8 December 19x6. Bij bevelschrift der Arrond. Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwij zing naar de terechtzitting tegen M. M., 43 jaar, bakker en koopman te Axel, gedetineerd tc Middelburg, beklaagd van terugkeer na uitwijzing. Men schrijft uit Philippine aan De Zeeuwsche Koerier Toen in Augustus 1914 de oorlog, die nog steeds nieuwe volken in het ongeluk stort, uitbrak, kwam voor Philippiue's handel een donkere tijd. De mosselen hadden geen afzetgebied meer, het oude was onbereikbaar, een nieuw was er niet gevonden. Later mochten mossels geleverd worden naar de bezette steden in België, zooals Gent, Brussel, Ant werpen en Mechelen. Doch dit kon niet lang blijven duren, daar er sterke vermoedens rezen, dat sommige schepen nog wat anders deden dan mosselen aanvoeren. Of die vermoedens ver moedens gebleven zijn, dan of ze zich bewaarheid hebben, kan gerust buiten beschouwing blijven het gevolg even wel staat vast, het was uit met de mosselleveriug, althans verzonden per schip. Een oogenblik trad toen weer slapte in. Thans is echter een nieuw afzet gebied gevonden. Duitschland betrekt nu mossels en wel in zout. Deze om standigheid heeft Philippine's handel in een oogenblik een ongekende vlucht gegeven. Wie Philippine binnenkomt, ziet mossels, ruikt mossels en hoort spreken van mossels. Dat er goede prijzen gemaakt worden, daaraan zal wel niemand twijtelen, ais hij slechts bedenkt wat sommen Duitschland be steedt aan welk soort levensmiddelen dan ook. Een gevolg hiervan is, dat ons dorpje onder vollen stoom staat, ja dat er soms tot 12 uur 's nachts gewerkt wordt om zooveel mogelijk te kunnen leveren. Philippine kan zelfs niet eens de noodige arbeidskrachten leveren, er zijn dan ook reeds een 70-tal arbei- ders(sters) van elders, van de naburige gemeente Hoekaan het werk. Wee den boer, die hulp moet hebben, hij mag zijn beurs flink open zetten en dan is het misschien nog twijfelachtig of hij werkkrachten krijgt. Op twee plaatsen werkt men in het groot, daar staan houteu gebouwen of is de zaak ondergebracht in vroegere stallen. Daar staan vier a vijf fornuizen, practiscb ingericht voor hun doel, ieder oogenblik gereed nieuwen voorraad gaar te koken. Uit deze fornuizen gaan de mosselen in lange hohten bakken, aan weers kanten waarvan mannen, vrouwen, jongens en meisjes, Nederlanders en Belgen, om strijd mossels uit hun schelpen doen. Het werk schijnt nog al een aardig dagloon op te brengen, althans noemde men mij loonen van 1,25 gld. voor kinderen, van 1,75 gld. voor grooteren. Een en ander kan evenwel wat afwisselen. Behalve deze twee kokerijen in het groot, zijn er nog een massa in het klein want wie kookt op het oogenblik geen mosselsde burgerij, de werkman, ja zelfs verschil lende boeren, zitten tot over de ooren in de mosselen. Deze koopen ze per baal en leveren het verzorgde mossel- vleesch per K G. terug aan den leve rancier. De zoo klaargemaakte mos selen gaan in tonnen m^t een bruto gewignt van ongeveer 61 KG. en een netto van om en om de 55 K.G., waarbij dan 20 pCt. zout is. Zoo verpakt gaan ze naar Duitschland waar ze welkom zullen zijn. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 10 December 1916. Ned. Herv. Kerk. Voo rn. 9Va ure Oh, J. B. T. Hugenholtz. Nam. z ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. ure D«. A. Thielen. (Bediening H. Av Ds. A. Thielen. (Dankzegging;. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. S. Groene veld [van Ter Neuzen], (Bediening H. Avi) Nam. 2 ure Ds. S. Groeneveld. (Dankzegging;. Gereformeerde Gemeente. oorm. 9 ure Ds. B. van Neerbos (van Meliskerke;. Nam. 2 ure Ds. B. van Neerbos, 's Av. 57a ure Ds. B. van Neerbos. Voorm. 9 Nam. 2 ure Zitting van 7 December 1916. Tegenwoordig de hh. Lamaltre, Van Driel, Oggel, P. Dekker. Dieleman, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de hh. Kruijsse, Dregmans, F. Dekker. Voorzitter dhr. L. J den Hollander, burgemeester, Secretaris, dhr. LA. van Vessem. De vaststelling der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden. I. Mededeeliug ingekomen stukken. a. Missive Ged. Staten houdende goed keurihg af en overschrijving in de begrooting van 1916. b. Besluit vau Ged. Staten, waarbij het tractement van den gemeentesecre taris met ingang van 1 Januari 1917 wordt gebracht op f1550. c. Missive Ged Staten houdende terug zending van het door hen goedgekeur de kohier hoofdei, omslag. d- Kennisgeving van C. T. v. d. Bilt, dat hij zijn herbenoeming tot lid van het armbestuur aauneemt. e. Idem wed. de Blaaij datzijgenoe gen neemt met de pachtverleening van het zgn. slachtplein. Idem P. Dieleman, betreffende in gebruikgeviüg van het weitje. De voorz. zegt, dat toen Cornelisse tijdelijk boekhouder was van de gasfa briek, hij bij de vereeniging tot zeker- heidsstelÜDg een borgtocht had gesteld, waarvan hij nog plus miuus t 25 terug kan ontvangen, indien hy aan die ver eeniging een daartoe strekkend raads besluit kan overleggep. Op voorstel van den voorz. werd dit besluit m. a s. genomen. II. Bezuiniging gasverbruik. De voorz. zegt, dat overeenkomstig het verlangen van den Minister tot bezuiniging van gas moet worden be sloten. Teneinde hieromtrent een en ander te bespreken gaat z. h. s. de openbare vergadering over in geheime zitting. Na weder openbaar worden der ver gadering wordt eene verordening vastge steld en een besluit genomen, zooals in dit nummer ouder de offlciëele bekend makingen is gepubliceerd. Daar niemaud meer het woord ver langt wordt de zitting gesloten. Woensdag werd te Middelburg eene ergadering gehouden van het Hoofdbè- stuur der Z. L. M. onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke. Tot voor zitter in de plaats van wijlen den heer J. H. O. Domiuicus werd gekozen de heer jhr. J. van Vredenburgh, waarna de heer Kakebeeke tot vice-voorzitter werd benoemd en de heer Waghtho tot eerelid. In deze vergadering werden voorts nog eenige punten behandeld, betrekking hebbende op den tegenwoordigen moei lijken toestand, de. graanprijzen, land- bouwverlof en meer van die zaken welke met den landbouw in verband staan en de gewenschte verbeteringen in een en aDder besproken. Nog meer gewetensgeld. Een in specteur der registratie te Rotterdam ontving rpim ƒ1244, die te Dordrecht ƒ123, die te Almelo ƒ954, terwijl een onbekende te Amsterdam aan de schat kist 100 zodd alles wegens te weinig betaalde belastingen van verschil lenden aard. Avp. Gemeen. Een echtpaar uit Gelsen- kirchen, waarvan de man als arbeider in de mijnen werkt, had zich naar Winterswijk begeren, grootendeels te voet om daar voor het gezin vleesch en spek te koopen. Daar de winkeliers geen smokkelartikelen aan de Duitschers mogen verkoopen, bood een arbeider zich aan hen de gewenschte artikelen te be zorgen. Een som vAn 100 mark werd gegeven, waarvoor 27 pond spek en 24 pond vet werd gekocht, die cp eene afgesproken plaats gedeponeerd zou wor den. Ondertusschen waarschuwde de arbeider de kouimiezeu en toen de Duitscher kwam, om zijn vet en spekte halen, vond hij daar reeds de rijksambte naren die den boel in beslagnamen en den man verbaliseerden. Avp. Kwikzilverdiefstal. In den loop van de vorige week' is in de fabriek van de fa. Philips te .Eindhoven eeD groote hoeveelheid kwikzilver ontvreemd. Op verzoek van de directie zijn in deD nacht van Zaterdag op Zondag een aautal per sonen uit Eindhoven, Woensel en Hel mond verdacht van die ontvreemding in de marechausseekazerne in arrest gesteld, Waarschijnlijk zal wegens gebrek aan kwikzilver de pompinrichting der fabriek moeten stilstaan.. Mochten geen inlich tingen over dezen diefstal zijn verkregen voor Zaterdag 9 Dec. dan zal de duurte- toeslag voor het geheele personeel onher roepelijk worden ingetrokken. Avp. Over de grem gekomen. Te Buurse (gemeente Haaksbergen) zijn twee Rus sische onderofficieren aangekomen, die twee jaar in Duitsche krijgsgevangenschap hebben doorgebracht. Eenige dagen ge leden werden zij onder militair geleide vervoerd en van het oogenblik, dat hun bewakers een dutje deden, maakten gebruik om uit den trein te springen, Ongehinderd wisten ze verder de greos te bereiken. N. R crt. In den Briel heeft zich bij een vijfjarig meisje een geval van nekkramp voorgedaan met doodelijken afloop. In de vestiDg-kazeme te Utreeht heeft zich een geval van nekkramp voor gedaan. De patiënt is in het stadszieken huis opgenomen. JJJ),) Moord. Op den Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam heeft zich Dinsdagmiddag een ontzettend drama afgespeeld. De bel étage van perceel 11J, een huis, waarvoor meermalen eeD ageDt op post heeft ge staan iü verband met overtredingen der Zedenwet, wordt bewoond door mejuf frouw Net Gilliamse, een gehuwde vrouw van acht en-twintig jaar. Haar echtgenoot bankwerker van beroep, was ongeveer veertien dagen geledeD uit de gevangenis ontslagen, waar hij zijn straf had uitge zeten voor diefstal van vaten olie op de Rechtboomsloot. Toen de man thuiskwam, bemerkte hij, dat zijn vrouw in dien tusschentijd liefdesbetrekkingen had aan geknoopt met zekereL P. de P., die zelfs zijn intrek in het bewuste huis had ge nomen. Dit gaf aanleidiug tot onaangenaam heden en een tijd geleden zelfs liet hij de meubelen uit het huis weghalen. Juffrouw Gilliamse beklaagde zich toen nog bij de bureD, dat haar mooie omslag doek eveneens verdwenen was. Het tweetal had meermalen hoogloopen- de ruzie en bij zoo'n gelegenheid moet Gilliamse zijn ontrouwe echtgenoote ge dreigd hebben haar de hersens in te slaan. Dinsdagmiddag om half drie waren genoemde P. de P. en Gilliamse voor 'n civiele quaestie. het weghalen der meubelen nog op het politiebureau St. Pietershal geweest. Gilliamse is toen naar huis gegaan en wat zich daar op de bel-étage heeft afgespeeld, ligt nog ge deeltelijk in het duister. Vaststaat, dat de man de voordeur zorgvuldig gegren deld heeft, de bijl heeft gegrepen en vervolgens zijn vrouw heeft opgezoeht, Vóór den doodslag moet de vrouw een ware marteling hebben ondergaan. Ge wapend met zijn bijl zette hij haar na. Het angstgegil werd nu eens in de voor kamer, dan weer in de gang en achter kamer vernomen. Er ontspon zich een v

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2