De bons kunnen ook per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelyke opgave van naam en' adres van den inzender. (St. crt.) De kolenschaarschte. Men meldt aan de N. R. Crt. Het gebrek aan steenkolen zoowel voor de gasfabricage als voor de andere industrieën moet, naar van welinge lichte bron uit Duitschland wordt be richthet gevolg zijn van een tijdelijk gebrek aan vervoermiddelen. Een groot getal locomotieven en goederenwagens is noodig voor het transport voor de benoodigdheden voor de verschillende fronten, terwijl thans bovendien het vervoer van beetwortelen naar de sui kerfabrieken en van aardappelen naar de fabrieksceutra zooveel materiaal eischt, dat een tijdelijke stagnatie in het geregeld vervoer niet is te ver mijden. Bovendien ontbreken de noo- dige arbeidskrachten voor het spoedig laden en lossen der wagens, zoodat voor gansche treinen van goederenwagens geen handen genoeg aanwezig zijn. Thans wordt reeds ten deele in de laatste behoefte voorzien door de leer lingen der hoogste klassen van de scholen aan helj laad- en loswerk te zetten, waardoor spoedig weder meer wagens voor het verkeer vrijkomen. Wegens gebrek aan wagens en steen kolen bij de spoorwegmaatschappijen is, zoo meldt de Avp., bepaald, dat het vervoer van regeeringsgroenten zooveel mogelijk te water zal moeten plaats hebben en, wanneer spoorwegvervoer onvermijdelijk is, het aantal in gebruik te stellen goederenwagens tot een mini mum moet worden beperkt. De grootst mogelijke hoeveelheid groenten zal tegelijkertijd naar eenzelfde plaats moeten worden verzonden, zoodat in de garnizoenen, enz. zoo groot mogelijke voorradeD, in verband met de behoefte en beschikbare ruimte, moet worden opgelegd. Alles moet worden verricht, wat mogelijk is om den spoorwegdienst te ontlasten. De directie van de mijn Oranje- Nassau meldt ons, dat zij, door niet voldoende verstrekking van ledig mate rieel door de spoorwegen, indien de toestand niet verandert, de volgende week genoodzaakt zal zijn, haar briket fabrieken buiten werking te stellen, en dat dit beteekent een vermindering van ten minste duizend ton brandstof per dag of het gevolg kan hebben, dat zij de werklieden één of twee dagen niet kan laten werken, hetgeen een productie vermindering van 2000 a 4000 ton zou geven. Door langdurig wagengebrek en daaruit voortvloeiende zeer beperkte verzending zijn haar voorraden bruikbare industrie- en huisbrandkolen (fijnkolen niet medegerekend)gedurende de maand November met 7000 ton ver meerderd, terwijl de productie 4000 ton onder de doorsnee-productie bleef. Varkensvleesch. De Vee en Vleesuhhandel, weekblad voor veehandelaren, slagers, exporteurs, enz., schrijft, dat de plannen der Re geering om in den loop van December een groot aantal varkens, ten minste 50,000 stuks te slachten en het vleesch en spek van deze varkens gedeeltelijk door inzouten te conserveeren, een vas ten vorm aannemen. Naar men vertelt, beschikt men nog tot en met Maart over een voldoend aantal Regeeringsvarkens en zou het gezouten varkensvleesch dus in de maand April aan de verschillende gemeenten kunnen worden gedistri bueerd. De commissie, welke de Regeering in dezem van advies aient, heeft het oordeel ingewonnen van tal van vakmenschen zoowel van abattoir-directeuren als van exporteurs zoodat de mogelijk heid kon worden overwogen of het te zouten varkensvleesch zich nog eenige maanden in goeden staat kan bevinden. Er is gewikt en gewogen en ten slotte js deze commissie tot de conclusie ge komen, dat men zonder veel risico thans, nu het koude jaargetijde is aan gebroken, de hammen, schouders, vet en mager spek van een zeer groot aantal varkens kan inzouten, om dit voedsel na eenige maanden te distribu- eeren. Zoowel de carbonaden als de koppen, benevens de z.g. afval, dus de borst-en buikingewanden, blijven vrij enkomen dus na het slachten terstond in den handel. Het is toch een bekeud feit, dat de carbonaden bij het zouten een zeer groote hoeveelheid zout tot zich trekken en het gevaar is dus groot, dat deze gezouten carbonaden later door het Nederlandscbe volk niet zullen worden gegeten. Misschien is het in overleg met het ministerie van Oorlog mogelijk een groot gedeelte van deze versche carbonaden voor het leger te bestemmen. Zoowel de koppen als levers, harten enz. zullen wel hun weg vinden. Voor de houders der varkens is het voornemen der Regeering dus een be langrijk bericht, te meer daar de koopers der varkens, waarvan het vleesch zal worden ingezouten, zoowel op de markt a-s bij den boer aan huis ten minste J 1.20 per K.G. slachtgewicht moeten betalen. Zoowel de kleine als de groote man kan aan de inschrijving voor het zouten van varkens deel nemen, daar het plan bestaat om voor hoeveelheden van 1000 K.G. af te laten deelnemen. Reeds zijn uitnoodigingen voor inschrijving ver zonden. Het ligt in het voornemen de slach tingen hoofdzakelijk te doen plaats heb ben aan de verschillende abattoirs en aan de exportslachterijen, dus op plaat sen, waar Rijkskeurmeesters van vee en vleesch, hetzij in algemeenen of in bijzonderen dienst, werkzaam zijn. Voor de boeren in een groot gedeelte van Gelderland of Overijsel, welke tot heden de gewoonte hebben hun varken aan huis te slachten, ook al is het bestemd voor een der groote worstfa brieken, is het wel een bezwaar. Misschien kan hierop iets gevonden worden. Het is zeer te hopen, dat de hoeveel heid zout, benoodigd voor het inzouten van het vleesch nog te verkrijgen is. Uit goede bron vernamen wij, dat bet den laatsten tijd met den invoer van zout hier te lande karig is gesteld. Een brugslag. Bij haar bezoek aan Noord Brabant begaf H. M. de Koningin zich ook naar Engelen, teneinde aldaar o. a. eene demonstratie van den kapitein B. Mul der van den door hem uitgevonden brugslag bij te wonen. Nadat een brug van 20 M. lengte binnen 10 minuten geslagen was, passeerde H. M. deze het .eerst. Daarop volgde de troep. Toen aan de Koningin was verklaard waarop de vinding berust, betuigde H. M. den kapitein hare groote ingenomenheid daarmee en roemde de soliditeit der brug. Door den Opperbevelhebber is reeds bevolen, dat eene beschrijving van bo venbedoelde brugslag, waarvan het groote nut algemeen in het leger wordt ingezien, gedrukt zal worden en binnen kort aan de troepen zal worden uit gereikt. Avp- Handel in consenten. Men schrijft aan de N. crt. uit het I Oosten des lands Dezer dagen heeft de minister van Landbouw weer eens gedreigd met intrekking van consenten wanneer zij werden overgedragen. Lang niet altijd is een consenten houder de man die uitvoert (wel op het papier). Blijkbaar is de handel in consenten nog niet uit. Ik voeg hierbij twee advertenties uit de plaatselijke pers, terwijl mij boven dien een geval bekend is, waarin de vrouw vaD een bureelambtenaar van den staat consenten had voor den uit voer van een waarde van ruim 60.000 aan kippenboutjes. Zij had wel con senten maar geen kippen. Het drogen van,groenten zgn. voor export gaat op groote schaal door Opvordering sclieepsruimte. De regeering heeft thans 75 pCt. van alle ruimte der vrachtschepen van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland,den Rotterdamschen Lloyd en de Ned. Stoomvaart-Maatschappij Oceaan gere- quireerd tot hel aanvoeren van de In dische producten, die kunnen dienen tot voeding van mensch eu dier. Voor hetzelfde doel is 25 pCt. van de ruimte der mailschepen opgevorderd. De vrij blijvende scheepsruimte zal bestemd worden tot het vervoeren van thee, koffie, tabak, kina en kleinere producten van de Indische markt. Naar wij vernemen, staan deze maat regelen in vérband met de moeilijk heden, die zich voordoen bij het be trekken van de noodige voederstofïen uit Noord- en Zuid Amerika. Hbld. Invoer van wol en manufacturen. Te Amsterdam is, naar het Hbld. meldt, een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat de onderhandelingen, op het oogenblik in Engeland gevoerd door de commissie voor invoer van wol en manufacturen, waarschijnlijk tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Kamerverkiezing Haarlemmermeer. Iu het district Haarlemmermeer is Vrijdag tot lid van de Tweede Kamer gekozen (ter vervulling van de vacature- Van VVichen, R. K.) mr. J. Bomans(R. K.) met 6500 stemmen. Op den heer S. W. de Clercq (lib.) waren 4019 stemmen uitgebracht. De beschieting van de K I. vOffieieel.) Blijkens mededeelingen van Hr. Ms. gezanten te Londen en te Parijs hebben de Britsche en Pransche regeering, hare leedbetuiging aangebo den voor de beschieting, waaraan Hr. Ms. onderzeeboot K I heeft blootgestaan van de zijde van een Fransch patrouille vaartuig en een Britschen hulpkruiser, resp. in de nabijheid van het eiland Ouessant en in de Middellandsche Zee. Aangezien de Britsche regeering om trent het gebeurde tot dusver slechts een voorloopig onderzoek heeft kunnen doen instellen, heeft zij zich voorshands moeten bepalen tot de uitdrukking tegenover Hr. Ms. regeering van haar zeer groot leedwezen over dit betreu renswaardige incident. De Pransche regeering evenwel is in de gelegenheid geweest een volledig rapport nopens het voorval in te winnen en heeft aan hare betuiging van leed wezen de mededeeling toegevoegd, dat de Pransche minister van marine in het geval aanleiding heeft gevonden om aan den commandant van het betrokken patrouille-vaartuig een terechtwijzing wegens diens optreden toe te diénen. A. R. Crt. Boonen. De minister van landbouw heeft den burgemeesters meegedeeld, in aanslui ting aan zijn circulaire van 12 October j-1., betreffende den aankoop van paarden-, wier schapen duiven- en Waalsche- of tuinboonen 1°. dat den landbouwers als bewaar- loou dient te worden vergoed 5 cents per week voor iedere H.L., welke afge leverd wordt na 1 December aanstaande te rekenen van 1 December af. 2°. dat den landbouwers voor het bezaaien van de bij hen in gebruik zijnde landerijen voor elke te bezaaien H.A. de volgende hoeveelheden kunnen worden gelaten Paardenboonen 21/, H.L., wierboonen 3V2 H.L., schapenboo nen 272 H.L., duivenboonen 2 H,L. Waalsche- of tuinboonen 4 H.L. 5°. dat het verbod van uitvoer uit 'le gemeente, voor rogge, roggemeel, tarwe, gerst en haver, gegeven in de circulaire van 9 Augustus j.l., wordt uitgebreid tot de in deze circulaire be doelde boonen. 4 dat aan verbouwers en handelaren de gelegenheid wordt gegeven dein deze circulaire bedoelde boonen, voor- zoover zij voor den zaai geschikt zijn te koopen of te verkoopen onder dezelfde voorwaarden als voor rogge, tarwe, gerst en haver is bepaald in de circulaire van 19 September j.l. N. R, crt. De Kediri in den grond geschoten. Reuter seint van Las Palmas d.d 3d November De alhier aangekomen Nederlandsche mailboot Rindjaui rapporteert, dat ze vanmiddag 2 uur de Nederlandsche vrachtboot Kediri had gezien, die door de bemanning was verlaten, met een groote Duitsche duikboot langszij. Een andere kleinere duikboot kwam langszij van de Riudjani, aan welk schip, na onderzoek van de papieren, werd toege staan haar reis voort te zetten. Bericht werd, dat de geheele bemanning van de Kediri was geland. Toen de Kediri het laatst werd gezien, werd ze door de duikboot met granaten beschoten en was ze zinkende. (De Kediri, een vrachtschip van den Rotterd. Lloyd, was groot 3781 ton bruto en 2388 ton netto. Het schip, in 1901 gebouwd bij Blohm Voss te Hamburg was op weg van Oost-Indië naar Mar seille het was den 9den October van Latavia en den lOden November van Kaapstad vertrokken.) A. R. crt. Koning Willem III herdacht. De Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan den konink lijken grafkelder in de Nieuwe Kerkte Delft en een bloemstuk van gedroogde bloemen gelegd op het graf van Koning Willem III. Het was juist 26 jaar geleden, dat Koning Willem III werd begraven. A. R. Crt. Zoutnood. Hier en daar in ons land, vooral in Rotterdam, begint zoutnood te heer- schen. Men schrijft dit aan de volgende oor zaken toe Engeland voert geen klipzout uit op grond van den uitvoer door Holland van gezouten groenten naar Duitschland, Duitschland voert geen bergzout uit op grond vau uitvoer van visch naar Engeland. Suppl. Landbouwbegrooting 1915. Ingediend is een wetsontwerp om zes posten op bovengenoemde begrooting te verhoogan, waardoor het eindcijfer wordt verhoogd met totaal 65,430, o. a. 2260 voor tijdelijke werkkrachten aan het departement van landbouw, noodig door de groote vermeerdering van werkzaamheden, veroorzaakt door de tijdsomstandigheden 17,200, voor méér kosten, dan geraamd was voor paardenkeuringen, toekenning van pre- miëQvoor de paardenfokkerij em. J 12,ii0 voor het maken van lorries voor de havenhoofden te IJmuiden en voor het maken van bewaarplaatsen voor die lorries, welke laatste verhoo ging een overschrijving is, daar het geld op een vorige begrooting reeds was toegestaan, doch toen niet gebruikt. De ten vorigen jare ingestelde en inmiddels opgeheven levensmiddelen- bureaux hebben in totaa'i geko9t 36.764.38V2, terwijl er ƒ20,000 voor was uitgetrokken. De desbetreffende post wordt dus met rond ƒ17,000 verhoogd. a. r, Crt. Uitstel opkomst militie, (Officieel.) Voor de opkomst van militieplichtigen, die ter inlijving zouden moeten opkomen in het tijdvak van 16 20 dezer, is wegens nieuw opge komen bijzondere omstandigheden nader aangewezen van 3-6 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de dienst plichtigen van de militielichting 1917, die zijn toegewezen aan het 1ste bataljon van een der regimenten infanterie of aan de wielrijders. I

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2