Rechtszaken. Provinciale Staten van Zeeland. Kan iet recht van vrije doorvaart tot Antwerpen voor een zeemacht, die deze stad te hulp wil komen, tegen een overval als nu door Duitschland heeft plaats gehad, voor België van beteekenis zyn, zoo werd daartegenover opgemerkt dat de strategische waarde van een dusdanige doorvaartgelegenheid niet te hoog moet worden aangeslagen. Den schepen toch, die daartoe de Schelde zouden zijn opgevaren, zal door hun tegenpartij de weg naar zee al zeer gemakkelijk kunnen woideu afge sneden, terwijl deze ook al zeer waar schijnlijk zoodra mogelijk zal trachten, hen van onze oevers uit te bestoken. Voor Nederland zou dan ook dit recht van doorvaart onvermijdelijk leiden tot verdere inbreuken op de oczijdigheic van zijn grondgebied. Het zou in waarheid uitloopen op een defensief verbond met België, zooals dit dan ook door sommigen is voorgestaau, die daarin een krachtigen waarborg voor den vrede in Europa zien (altijd naar de voorwaarde, dat zoowel Neder land als België in het bezit zijn van een uitstekende militaire macht.) Door zoodanig verbond wordt dan gemeend, dat Duitschland van overval len, zooals thans in België, zal worden teruggehouden. Doch daar dit ten minste zeer twijfelachtig is, en het be langen verschil tusschen Noord en Zuid zoo groot, moet Noord-Nederland zich ook dit denkbeeld niet laten opdringen. Naar ter vergadering werd medege deeld, is in Zeeuwsch-Vlaanderen over het toekomstig lot van dit gebied on gerustheid waar te nemen, en eenstem mig besloot de club de leuze „Zeeuwsch- Vlaanderen en de Scheldemond Neder- landsch" krachtig te ondersteunen. Kamerverkiezing te Tiel. Officieel zijn candidaat gesteld in de vacature-Tydeman de heeren J. Bee- laerts van Blokland (anti rev.) H. C. Dresselhuys (vrij-lib.,) L. Hermans (s. d. a. p.) en A. G. A. Ridder van Rap- pard, landbouwcandidaat. Minister van Ufln af? Nadat de Minister van Financiën bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging der successiewet in de Eerste Kamer de portefeuillekwestie had ge steld, werd het ontwerp met 22 tegen 18 stemmen verworpen. Op verzoek van den Minister werd daarop de be raadslaging over verdere ontwerpen verdaagd. De BlommersdJJk. Officieel meldt men aan de N. B. ext.: In zake de torpedeering van de Blom- mersdijk heeft de Duitsche regeering in antwoord op de vertoogen der Ne- derlandsche regeering zich bereid ver klaard, om, zonder procedure voor het Prijzenhof, een schadevergoeding uit te keeren voor het schip en het gedeelte der lading, dat aan de regeering toe behoorde, terwijl slechts het overige deel der lading aan de beoordeeling van het Prijzenhof zal worden onder worpen. De Duitsche regeering grondt zich daarbij op de volgende overweging. Met het grondig onderzoek bij den terugkeer van de duikboot U 53 inge steld, is gebleken, dat de Blommersdijk alvorens haar bestemmingshaven Rot terdam te bereiken, de Britsche haven Kirkwall moest aandoen en dat bijna de geheele lading uit conditioneele con trabande bestond, nl. graan, automo bielen, motorrijwielen en bestanddeelen daarvan. Daar de cognossementen der lading, met inbegrip van het voor de Nederlandsche regeering bestemd ge deelte, voorzien waren van de clausule „aan order" sprak daaruit naar de voorschriften der Duitsche Preisenord- nung, die op dit punt de voorschriften der Engelsche Prijzenreglementen heeft overgenomen, het rechtsvermoeden voo- de vijandelijke bestemming der lading. De commandant der duikboot kon onder de gegeven omstandigheden dit vermoeden niet voor wederlegd houden, zoodat hij schip en lading neembaar achtte en het schip volgens de met de Londensche Declaratie overeenstem mende voorschriften der Duitsche Pri senordnung vernietigde, nadat hjj had gezorgd voor de redding der bemanning. Intusschpn heeft de Nederlandsche regeering ófficiëel aan de Duitsche re geering verklaard, dat het vernietigd graan inderdaad voor haar bestemd was en dienen moest voor de behoeften der Nederlandsche bevolking. Op grond van die verklaring, welke gelijk van zelf spreekt, geen twijfel toeliet, moest het tegenbewijs voor het vermoeden van vijandelijke bestemming beschouwd worden geleverd te zijn, zoodat noch dit deel der lading, noch het schip neembaar was. Onder die omstandig heden heeft de Duitsche regeering uit overwegingen van goede nabuurschap zich bereid verklaard, zonder afwach ting van een prijsrechtelijke uitspraak het aan de Nederlandsche regeering toebehoorend deel der lading alsmede het schip te vergoeden, terwijl het overig deel der lading aan bedoelde uitspraak onderworpen zal worden. De lichting 1910. Officieel. Op 20 December 1916 zul len de dienstplichtigen onderofficieren, korporaals en minderen van de militie- lichting 1910, voorzooverre zij bestemd zijn om later naar de landweer over te gaan, in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. AXEL, 1 December 1916. Dinsdagavond bood de Rederijkers kamer „De Herleving" aan bare begun stigers alhier ten huize van dhr. Jac. Blansaart een recht gezellige uitvoering. Er werden opgevoerd twee kleine blijspelen en een vijftal voordrachten.. Vooral de muzikale voordrachten „De gestolen Gans," „Een muzikale huwe- lijksaauvraag" en „Afscheid van Kees en Trui" vergden veel van het talent der spelers. Ze werden evenwel mees terlijk uitgevoerd. Trui was weer on verbeterlijk. Het geheele programma werd trouwens ten genoege van het talrijk opgekomen publiek afgespeeld. Op aaugename wijze zorgde dhr. L. Goudstikker van Terneuzen met zijn orkest voor afwisseling. Ook na het slotnummer hield de muziek er de stemming zoodanig in, dat niet aan naar huis gaan werd gedacht en men in de kleine uurtjes zat, eer men het wist. Als het waar is, dat de vereeniging wegens gebrek aan deelname zal wor den ontbonden, is zeker aeze laatste uitvoering een waardig einde geweest, waarop de leden met voldoening kun nen terugzien. Met ingang van 2 December a.s wordt de maréchaussee C. B. Slijm van hier verplaatst naar Aardenburg. Gisterennacht is ouder degemeente Koewacht een smokkelaar door de kommiezen doodgeschoten. Men schrijft ons uit Hulst: Verschenen Donderdag 30 Nov. was het 10 jaar geleden dat de Ambachts school voor Hulst en omstreken officiéél werd geopend door den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, den Hoog EdelGestr. Heer H. J. de Groot, als vertegenwoordiger van Z.Excellentie deu Minister van Binnenlandsche Zaken. Op bescheiden schaal begonnen met 33 leerlingen en eene exploitatiereke ning van ƒ8595,— breidde de school zich in den loop der jaren gestadig uit. De loopende cursus, waarvoor zich 34 leerlingen lieten inschrijven, begon met 64 leerlingen, terwijl de exploitatie rekening tot een bedrag van 12120,— is gestegen. Het snel toenemen van het aantal leerlingen in het timmeren maakte het vormen eener parallelklasse noodzake lijk, zoodat in April 1908 een tweede leeraar in dat vak werd benoemd. Ook de afdeeling smeden en bank- werken ontwikkelde zich vrij snel. In 1906 telde zij slechts 5 leerlingen, welk aantal reeds in 1912 zijn maximum zijnde 29 leerlingen bereikte. Een geheel nieuwe smederij-instal latie moest toen worden ingericht en in Nov. 1913 werd deze in gebruik genomen. Door de aanschaffing van een draaibank jton toen ook het vak metaaldraaien worden onderwezen. Gedurende de laatste drie jaren is het aantal aanvragen tot plaatsing in laatstgenoemde afdeeling dermate toe genomen, dat om aan deze aanvragen te kunnen voldoen en in het belang van een geregelden gang van het onder wijs, door het Bestuur thans plannen zijn gevormd voor eene belangrijke uitbreiding, terwijl een tweede leeraar in de metaalbewerking zal moeten worden aangesteld. Het Bestuur hoopt, dat het niet alleen van Rijk, provincie en gemeenten, die thans de school subsidiëeren, maar ook van belangstellende particulieren, vooral van hen, die nog geen lid der vereeni ging zijn, den daarvoor zoo hoog noodi- gen finantiëelen steun zal mogen ont vangen. Sinds de oprichting hebben 134 leerlingen de school met getuigschrift verlaten. Bijna allen vonden spoedig eene goede betrekking en velen van hen hebben zich reeds eene eervolle positie i in de maatschappij verworven, dank zij het aan de Ambachtschool genoten vakonderwijs, waarover Inspec teur de Groot, die nog dezer dagen de school inspecteerde, zijne hooge tevre denheid uitsprak. Men behoeft-dan ook slechts de ten toonstellingen van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken en teekenin- gen te bezoeken om overtuigd te worden van de uitstekende resultaten, die thans worden bereikt, ook aan de aan de Ambachtschool verbonden Avoudvak teekenschool, die op 11 December a.s. eveneens 10 jaar zal hebben bestaan, en van het groote nut vau degelijk, practisch en theoretisch vakonderwijs. Ook een bezoek aan de school gedu rende de lesuren is zeer zeker wel de moeite waard; voor menig belangstellend bezoeker zou bet stellig eene aanleiding zijn om zich te doen inschrijven als lid van de „Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Ambachtschool te Hulst", die blijkbaar ten volle aan haar doel beantwoordt en die zeer zeker zal trachten de door haar gestichte scholen tot nog hoogeren bloei te brengen in de toekomst, ten zegen voor de leerlin gen niet alleen, maar ook voor de gansche streek. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeèrde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Arrond. Rechtbank te Middelburg. L. v. C., 20 j., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens poging uitvoer en poging omkooping veroord. tot 14 dagen gevang. P. O., 41 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 15 of 15 dagen heebt. A. C. V., 26 j., visscher te Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 week gevang. F. P. d. R., 27 j., visscher te Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 15 of 15 dagen gevang. Zitting van 1 Dec. 1916. J. V., 32 j., grondwerker te Clinge, gedetineerd, is wegens poging tot zware mishandeling veroord. tot 6 maanden gevang, met aftrek der prev. hecht. F. D., 19 j., veldarbeidel- te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. Dinsdagavond om half acht vond in de Statenzaal op de gebruikelijke wijze de opeuing plaats van de najaarszitting der Provinciale Staten in dit gewest. Aanwezig waren 41 leden. Afwezig de heer Wondergem, die kennis heeft gegeven, dat hij door ongesteldheid verhihderd is de vergadering bij te wonen. Onder de ingekomen stukkeu bevond zich een schrijven van den heer Elen- baas, dat hij, wegens zijn benoepiing tot burgemeester van Kruiniugen zich genoodzaakt ziet als lid van het college vau Ged. Staten te bedanken. De voorzitter merkt op, dat de leden zeker met leedwezen van dit besluit van den heer Elenbaas zullen kennis nemen. Hij gelooft uit aller naam te spreken als hij den heer Elenbaas dank brengt voor betgeen door hem in deze jaren in het belang der provincie is verricht. Zijn kennis, zijn uitgebreide werkkracht en zyn overtuiging heeft hij op de meest onbaatzuchtige wijze ten dienste der provincie gesteld. (Teekenen van instemming.) Op voorstel van den voorzitter wordt daarop besloten de benoeming van een lid van Ged. Staten te doen plaats heb ben in de eerstvolgende vergadering. Door den heer Van Oeveren werd vergunning gevraagd om aan Ged. Staten eenige vragen te stellen omtrent den dienst Neuzen, Hoedekenskerke, Hansweert, welke vergunning verleend werd. De vragen luidden Is het Ged. Staten bekend, dat in den dienst NeuzenHansweert vaak stoornissen voorkomen, doordien niet geregeld te Hoedekenskerke kan worden aangelegd zijn de klachten gegrond, volgens welke le. de laagwatersteiger niet kan wor den gebruikt doordat hij te laag zou zijn ,2e. de booten niet zonder gevaar bij laag water dicht bij den steiger kun nen komen, doordat onder water een steenstorting aanwezig zou zijn zoo ja, wat denken Ged. Staten dan te doen om die toestanden zoo spoedig mogelijk te verbeteren, opdat bovenge noemde mooie dienst geregeld zijn gang kunne gaan. Ged. Staten verklaarden zich bereid in de volgende vergadering op deze vragen te antwoorden. Hierop werd overgegaan Lot het trek ken der afdeelingen. Nadat besloten was de eerstvolgende vergadering te houden op Vrijdag 8 Dec. a.s. 's morgens 10 uur, werd de vergadering gesloten. Kantongerecht te Ter Neuzen. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 3 December 1916. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorin. 9 ure Ds. H. Z. de Mildt (van Oostburgj. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. (Voorber. H. Av.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. H. Z. de Mildt. (Voorber. H. Av.) Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 5VS ure Leeskerk. Zitting van 17 November 1916. Veroo deeld zijn ter zake van: Overtreding verordening van den Comman dant in Zeeland. C. B. A., drogist te Axel en A. D., winkelier te Ter Neuzen, elk tot eene boete van f25, subs. 10 dagen hecht', voor ieder, met bevel tot teruggave van het in beslag genomene. Overtreding Algem. Regl. v. Politie voor rivieren enz. J. L. B., schipper te Rotterdam, tot eeiie boete van f 15, subs. 10 dagen hecht. C. P. P., schipper te Axel, tot eene boete van f 10, subs. 5 dagen hecht. Overtreding Leerplichtwet. I. d. G., arbeider te Axel, tot eene boete van f 15, subs. 10 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2