Binnenland. administraties, die de lijsten dergenen, die zich onttrekken (fraudeurs), niet inleveren, niet het minste succes. Geen enkele lijst werd er meer om uitgeleverd. Toen hebben de Duitschers hunne sol daten er op uitgezouden. Vrijdagnamiddag zijn al de stadhuizen der gemeenten om Brussel door de troepen omsingeld, en toen is er in de bureaux zeer nauwkeurige navorsching gedaan. De beambten zijn gedurende dien tijd opgeroepen met verbod om te vertrekken. Ook Lemonnier, de tegen woordige burgemeester van Brussel, is gedurende eenige uren in zijn bureau opgesloten geweest. De onderzoekingen hebben schijnbaar tot niets geleid en 's avonds zijn de beambten vrijgelaten. In de arrondissementen Brussel en Luik zijn de wegvoeringen nog niet begonnen. Men zegt, dat dit de volgende week zal geschieden en men vreest voor ongeregeldheden. Maandag zijn alle weerbare mannen van 17 tot 55 jaar van Tienen-stad en Dinsdag die van Tienen buiten vertrokken. Deu 18 November heeft te St. Ghislain (bij Bergen) de directeur van de kolen mijn geweigerd voor den vijand te werken en is oogenblikkelijk gevangen genomen. De werklieden, 180 in getal die eveneens weigerden onder Düitsch bevel te werken, zijn in hun werkpak naar Duitschland vervoerd, zonder zich van voedsel of kleederen te mogen voorzien. Jonge mannen van 17, 18 en 19 jaar, die poetsers waren, worden gedwongen om stokers te worden en de stokers als machinisten gebezigd. Te Nijvel, waar de mannen, ongeveer 4000, allen opgeroepen werden, zijn er onge veer 1700 weggevoerd. Onder dezen zijn er slechts 550', die bedeeld werden door het Steuncomité. Er zyn bij de 200 huisgezinnen, waarvan de kostwin ner verdwenen is. Een nieuw aanplakbiljet noodigt de overblijvenden uit werk te halen op het Duitsche „Industrie Büro", omdat zij, die zonder voldoende werk zouden ge vonden worden, in de toekomst op den eersten roep moeten verschijnen. In Tubize zijn er ongeveer 2000 weggevoerd. In Braine l'Alleud 700. De Duitschers hebben eerder werklie den dan werkloozen genomen. Het Duitsche ministerie van oorlog heeft gelast, dat al het oude gebruikte touw aan de daartoe aangewezen Be- zugsvereinigung der Deutschen Land wirte (iukoopvereeniging van Duitsche landbouwers) tegen een vastgestelden prijs verkocht moet worden. De leve ring aan anderen is niet geoorloofd. Overal in het rijk worden verzamel plaatsen voor oud touw ingericht. N. R. Crt. Het voederen van suikerbieten aan het vee is in Duitschland verboden. Aan het wild mogen, behalve suiker bieten, ook geen aardappelen ook niet de voor menschelijk voedsel en voor verwerking in fabrieken onbruik bare gevoederd worden. De land raden moeten het dooden van wild, waar zij zulks noodig achten met het oog op het voedselgebrek, bevelen. M. R. Crt. De burgerlijke dienstplicht in Duitsch land kan de volgende week al worden ingevoerd. Er wordt spoed achter gezet meldt de Berlijnsche redacteur der Frankfurter Ztg. Deze week nog zal de hoofdcommissie van den Rijksdag zich met het ontwerp bezighouden en dan kan het weldra wet zijn geworden. M. R. Crt. De missie, die H. M. de Koningin bij de begrafenis van Keizer Frans Jozef zal vertegenwoordigen, is Maandag naar Weenen vertrokken. De steenkolennood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht Ten vervolge op mijn circulaire van 15 dezer heb ik de eer er alsnog uw aandacht er op te vestigen, dat het ter verkrijging van de volstrekt uöodzake lijke besparing van brandstoffen noodig is, dat de door uw gemeente te treffen maatregelen uiterlijk op 7 December in werking treden. Ik meen goed te doen er, wellicht te allen overvloede, op te wijzen, dat m. i. als doeltreffende bepalingen voor besparing van gas- en electriciteits- verbruik inzonderheid in aanmerking komen 1. verhooging van deu gas en elec- triciteitsprijs, welke verhooging zich met het oog op het doel, n.l. bereiking van bezuiniging op gebruik en rekening houdend met de financieele draagkracht der ingezetenen, er toe kan bepalen, het verbruik boven een vast te stellen minimum zeer aanmerkelijk te belasten. 2. het stellen van dwingende regelen, waardoor gas- en electrische verlichting van winkels, koffiehuizen, hotels, bij voortduring zeer beperkt en na een bepaald uur verboden wordt. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik u mede te deelen, dat bij den aanvang van elke maand door den directeur der Rijkskolendistributie aan alle gas en electriciteitsbedrij ven in Nederland opgave zal worden gedaan van de in die maand voor hun bedrijf te verwachten hoeveelheden. Ten einde alle bedrijven in staat te stellen, hun taak te blijven verrichten, zal door ge noemden directeur bij de verdeeling van de aan de Rijks Kolendistributie in totaal tei beschikking staande hoeveel heden brandstoffen, rekening worden gehouden met de ter plaatse thans reeds aanwezige voorraden, terwijl bovendien, wanneer' uit de maandelijks aan de Rijks Kolendistributie te verstrekken op gave van de verbruikscijfers een niet afdoend doorgevoerde bezuiniging blijkt, dit voor de betreffende bedrijven van onguustigen invloed zal zijn op het toe- deelings-percentgge. Van de door u genomen maatregelen zal ik gaarne nog in kennis worden gesteld. Naar men meldt, heeft Duitschland te kennen gegeven, den uitvoer van steenkolen in beperkte hoeveelheid naar ons land nog te willen toestaan, mits hier te lande de grootst mogelijke zui nigheid in het gebruik van kolen wordt betracht. N.R.crt. Steenkolengebrek by de spoorwegen. Van de zijde der spoorwegmaatschap pijen wordt medegedeeld t De gestadige vermindering van deu steenkolenvoorraad noodzaakt onze spoorwegen op beperking van het ge bruik bedacht te z in. Een sterke in krimping van den dienst is op hooger last in behandeling en zal vermoedelijk binnen enkele weken tot uilvoering komen. Inmiddels zullen reeds met ingang van 7 Nov. a. s. eenige treinen vervallen, die zonder groote storing in het verkeer te brengen, kunnen worden gemist. Hierdoor hoopt men de meer ingrijpende beperking van den dienst te kunnen uitstellen tot na de drukte in het reizigersverkeer, die zich gewoon lijk aan Het einde des jaars voordoet. Een nader middel om dit doel te be reiken, denkt men te vinden door het verwarmen van de zware reizigers treinen te beperkeu en door ook in de wachtkamers het opstoken der kachels, bij niet al te strenge koude, te matigen. Het publiek zal zich dus weder, even als in den begintijd der spoorwegen, hebben voor te bereiden om zich door dikkere kleeding en reisdekens tegen de koude op reis te beschutten. De regelmatige voorziening van de bevolking van ons land met levens middelen, maakt een beperking van den dienst der goederentreinen slechts in geringe mate mogelijk. De voorraad stèenkolen bij de Ned. Tramwegmaatschappij is zoo klein, dat, wordt deze niet spoedig aangevuld de dienst beperkt zal moeten worden, meldt de N. R. Crt. Naar de Tel. meldt, voert de Regee ring sedert eenigen tijd met eenige scheepvaartmaatschappijen onderhande lingen over het gebruik van schepen dier maatschappijen ten behoeve van den aanvoer van steenkolen uit Enge land, in verband met den heerschenden steenkolennood. Is het blad goed in gelicht, dan hebben deze onderhande lingen thans tot een bevredigend resul taat geleid, zoodat weldra de eerste zending steenkolen uit Engeland kan worden tegemoet gezien. De graanbouw. Het Kamerlid Schaper heeft aan den minister van landbouw een vraag ge steld omtrent te netnen maatregelen in het belang van een doelmatige bebou wing van den grond, met het oog op de behoeften aan voedingsmiddelen in het volgend jaar, in 't bizonder aan broodkoren. Volk. Verbouw van vlas. Betreffende den verbouw van vla3 heeft de minister van landbouw op een verzoek van de afd. Tiel van de Gel- dersch-Overijselscbe Maatschappij van Landbouw meegedeeld, dat de burge meesters slechts een vergunningsbewijs mogen afgeven voor die bedrijven, waarin in 1913, 1914 en 1915 vias is verbouwd en slechts voor de opper vlakte, welke in die jaren gemiddeld er mee was bezet. N. R. Crt. Klompen. Ten einde het mogelijk te maken, dat in de behoefte aan klompen hier te lande tegen niet te hoogen prijs kon wordpn voorzien, is door de regeering bij kon. besluit van 5 Oct. j.l. (St.bl. no. 465) een verbod tot uitvoer van deze artikelen uitgevaardigd. Hierdoor zou de geheele productie aan klompen voor het binnenland beschikbaar blijven en derhalve mocht verwacht worden, dat klompen tegen billijken prijs zouden worden aangeboden. Echter is deze verwachting niet bewaarheid, zoodat blijkbaar door enkele personen voor raden klompen worden vastgehouden, in de hoop, dat te eeniger tijd een vergunning tot uitvoer van dit artikel zou worden verleend en dat dan tegen hooge prijzen in het buitenland een afzetgebied zou kunaen worden ge vonden. In verband hiermede wordt thans nog eens ter algemeene kennis gebracht, dat opheffing van het uitvoerverbod van klompen is uitgesloten. Houders van voorraden klompen wordt dan ook in hun eigen belang aangeraden deze niet met speculatieve bedoelingen op te houden. Mocht blijken, dat de prijs van klompen niet weldra lager wordt, dan zal de regeering verplicht zijn, krachtens de bepalingen der distributie- wet in te grijpen ten aanzien van hen die zich aan vasthouden van voorraden schuldig maken. St. crt. Bydrage voor 's ryks schatkist. De minister van financiën maakt bekend, dat ie zijnen huize door een onbekende is bezorgd eene enveloppe inhoudende zeven bankbiljetten van duizend gulden, alsmede een papier waarop geschreven: „Bijdrage voor 's Rijks schatkist 5000 (vijf duizend)". Ingeval bij vergissing twee biljetten te veel in de enveloppe mochten zijn gedaan, kan de eigenaar, mits zich voldoende kunnende legitimeeren, zich wenden tot den secretaris-generaal De Jonge. St. crt. Staatspensioen. Op 24 dezer heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank onder omslag, gestempeld Rotterdam, ontvangen een ongeteekend schrijven, waarby werd overgelegd een bedrag van 125 aan bankpapier, als terugstorting van ge noten ouderdomsrente, welke rente naar het oordeel van den afzender ten on rechte zou zijn genoten. St. crt. Dooden van schadeiyk gedierte. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de commissarissen der Koningin geschreven, dat het, daar het in dezen tijd dringend noodig is al het mogelijke te doen om de opbrengst van de landeryen zoo groot mogelijk te doen zijn, zeer gewenscht is, ruim te zijn met het uitreiken van vergunningen voor het dooden van schadelijk gedierte. Opgebracht. J. de Groot, schipper en eigenaar van den stoomtreiler Peter D., heeft naar IJmuiden geseind, dat zijn schip naar Cuxhaven werd opgebracht. De vischvangst werd tegen hoogen prijs verkocht, waarna de treiler van al het noodige werd voorzien voor nieuwe visscherij. AXEL, 28 November 1916. Op de gisteren alhier gehouden vee markt waren aangebracht 22 paarden, 110 stuks hoornvee, 37 varkens, 0 schapen en 2 geiten. De uitgeloofde premies werden toege kend als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs, een medaille, aan Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axel2e prijs, J 3, aan C. A. Dekker, landbouwer te Axel. Voor het schoonste hengst- of merrie veulen beneden het jaar oud, een prijs van 2, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Voor het schoonste veulen van 2 tot 3 jaren oud, een prijs van 2,50, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot 2 jaren oud, een prijs van 2,50, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Voor den schoonsten 2jarigen hengst, een prijs van 2,50, aan Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 3 tot 7 jaren oud> een prijs van 5, aan Ph. J, van Dixhoorn, voornoemd. Voor de schoonste baatgevende of kalfdrageude koe, le prijs, een medaille, aan C. Haak, landbouwer te Axel2e prijs, 3, aan H. van den Bossche, koopman te Westdorpe. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs ƒ4, aan H. Vergauwen, koop man te St. Jansteen2e prijs, 2,50, aan P. F. Audenaert, koopman te Axel. Voor het schoonste 2jarig rund, een prijs van 3, aan C. Pollet, koopman te Westdorpe. Voor den schoonsten hokkeling, een- prijs van 2, aan H. J. Colsen, slager te Sluiskil. Voor den schoonsten springsfier, een prijs van ƒ5, aan J. Verstraten, slager te Axel. Voor het vetste stuks hoornvee, een prijs van 5, aan Adr. van Hoeve, landbouwer te Axel. Voor de schoonste melkgevende geit, le prijs 2,50, aan Lev. Verberkmoes, werkman te Axef; 2e prijs, ƒ1, niet uitgereikt. De veemarkt werd dit jaar, a'ls bij uitzondering, door mooi weer begunstigd wat er ook toe zal hebben bijgedragen, dat onze gem'eente een druk bezoek ten deel viel. Er was een levendige handel, terwijl goede prijzen besteed werden. De hanvoer van paarden was dit jaar drukker, dan andere jaren. Toch kon door meer deelname ook op dit gebied meer gepresteerd worden. Het is naar onze meening zeer goed mogelijk, dat op de jaarlijksche veemarkt minstens even drukke handel in paarden wordt gedreven als in rundvee, als er maar meer medewerking werd verleend aan hen die daartoe hun pogingen aan wenden. - Notaris Lijdsman te Hulst verkocht voor den heer P. van Himme te Selzaete een partij bouwland in één perceel voor 4200 aan den heer A. Versijp, te Zuiddorpe. M. crt. Het aakschip „Chatarina" uit Rotterdam, dat van Philippine gezonden

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2