Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Koningin heeft. Haar ordonnance- officier le-luit. von Heyden opgedragen, Haar deelneming met het overlijden van den Keizer van Oostenrijk-Hongarije te betuigen aan den Oostenrijksch Hongaarschen gezant, baron van Giskra. De ordonnance officier heeft zich Woensdagochtend bij den gezant vhn die opdracht gekweten. De Prins liet door zijn adjudant, le luitenant jhr. Backer, zijn deelnemiug betuigen. Woensdagnamiddag heeft de hofmaar schalk van de Koningin-Moeder, jhr. mr. Van Weede, namens H. M. een bezoek van rouwbeklag bij den gezant gebracht. De minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. Loudon, heeft den Nederland- schen gezant te Weenen opgedragen, namens de Nederlandsche regeering hare deelneming te betuigen aan de regeering van Oostenrijk Hongarije met het overlijden van keizer Frans Jozet. Baron von Giskra heeft Woensdag ochtend vroeg het officieele bericht uit Weenen van het overlijden van zijn souverein ontvangen. Op het gezantschapsgebouw aan de Van de Spiegelstraat in Den Haag zijn de vlaggen van Oostenrijk en Hongarije halfstoks geheschen. De gezant is enkele weken geleden, toen hij met verlof te Weenen vertoefde, nog door den Keizer, die zich toen wel gevoelde, in audiëntie ontvangen en bij die gelegenheid had de Keizer zich, als gewoonlijk, met sympathie over Neder land uitgelaten. Baron von Giskra heeft in den loop van den dag nog bezoeken van rouw beklag ontvangen van de gezanten van Duitschland, Turkije en Bulgarije en van de gezanten of zaakgelastigden van onzijdige landen. Velen uit de hofregeerings- en andere kringen der residentie hebben hun deelneming betuigd door het afge ven van een naamkaartje of door het teekenen van het condoleance-register, dat in het gezantschapsgebouw gereed lag. De legaties van Duitschland, Bulgarije en Turkije vlagden halfstoks. 2V. R. Crt. Verlof. Thans is definitief bepaald dat de onderofficieren, korporaals en soldaten der lichting 1908 behoorende tot de bereden wapens, pantserfortartillerie en torpedisten op 1 December a.s. in het genot van onbepaald (klein) verlof zullen worden gesteld. Dienstplichtigen die om eenigerlei reden op den bovengenoemden datum niet met verlof wenschen te vertrekken kunnen op ieder gewild tijdstip, wan neer zij daartoe den wensch te kennen geven alsnog met verlof vertrekken. Ook staat het den met verlof vertrok ken dienstplichtigen vrij op ieder gewild tijdstip weer onder de wapenen te komen eenmaal teruggekeerd, kan een hernieuwd verlof eerst worden verleend nadat een maand onder de wapenen is doorgebracht De verlofgangers kunnen, mits voor eigen rekening reizende reeds in den avond van 30 Nov. e.k. met verlof ver trekken. Avp. Getorpedeerd, Volgens een te Groningen ontvangen telegram is het aldaar thuisbehoorende schoenerschip Dolfijn", kapitein T. Eppinga te Groningen, op reis van Kristiania naar West Hartlepool, beladen met mijnstutten, in de Noordzee getor pedeerd. Kapitein en bemanning zijn te Northfieids geland. Meel- en broodvoorziening. Naar het Hbld. verneemt, houdt het lange uitblijven van een nieuwe veiling van Ameri ansch meel nauw verband met de voo ereidende maatregelen om een geheel nieuwe distributie van tarwe bloem te organiseeren. Evenals thans reeds enkele gemeenten, op haar ver zoek, in het bezit van inlandsch meel worden gesteld om dat onder de plaat selyke bakkers naar behoefte te distri- bueeren, zal binnenkort dit systeem over het geheele land toegepast worden en dan niet alleen ten opzichte van inlandsch, maar ook vau Amerikaansch meel. Bij iedereu broodfabrikant en bakker zal de omzet nauwkeurig worden opgenomen, evenals thans metongebuild meel reeds het geval was, en op die basis zal de meeldistributie van gemeen tewege plaats vinden. Een juistere verhouding in prijs tusschen inlandscbe en Amerikaansche bloem dan thans geldt, zal van deze distributie wijzemede het gevolg zijn. Wat het verstrekken van wittebrood tot een bepaald quantum betreft, ook voor deze regeling zijn de voorbereiden de werkzaamheden in vollen gang en men heeft van regeeringswege het voornemen, wittebroodkaarten uit te geven, nog volstrekt niet laten varen. Thans is een commissie benoemd, om het broodkaartsysteem, zooals dit nu in Berlijn wordt toegepast, te bestudeeren teneinde te kunnen vaststellen, of dit systeem ook voor ons land practiscb kan worden aangewend. Deze commis sie bestaat uit de heeren Fred. Stahle, voorzitter der Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf, mr. S. J. Blaupot ten Cate, secretaris dier vereeniging, ,en Hetzel, die zoo#vel bij het Rijksgraanbureau als bij diverse brood-commissies nauw betrokken is. Nieuwe staatsleening. Een wetsontwerp tot het aangaan van een leening van 125 millioen ten laste van den staat, is Woensdag naar de Tweede Kamer gezonden. AXEL, 24 November 1916. Tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer F. Dieleman en gekozen de heer W. Ver- couteren, in plaats vau den heer A. van 'tHofif, die uiet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot diakenen zijn gekozen de heeren D. Dekker en J. van Cadsand, in plaats van de heeren A. J. Hol en A. de Feijter, die niet meer in aanmerking wenschten te komen. Allen hebben hunne benoe ming aangenomen. In de Dinsdag te Zaamslag gehou den raadszitting werd, naar aanleiding eener informatie van Ged. Staten be sloten, het maximum van den hoofde- lijken omslag, dat reeds van 11.000 tot 15.000 verhoogd was, nog 8000 hooger te stellen, voor bestrijding der geraamde kosten van de distributiewet. In verband met de uitvoering dier wet werd ook vastgesteld een verordening krachtens art. 114bis der gemeentewet en besloten dat het distributiebureau zal bestaan uit een administrateur met een salaris* van 300, een klerk ad 100, een bode-werkman ad 150 en een controleur op 100 salaris. Tot onderwijzeres bij het herhalings- onderwijs aan de school in den Grooten Huissenspolder werd benoemd mej. C. de Jong. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram wegmaatschappij was een schrijven ingekomen, waarin de gemeente alsnog wordt uitgenoodigd den eersten termijn van de subsidie ter beschikking van de maatschappij te stellen, daar deze on voorwaardelijk is verleend, en de raad het recht mist, de uitbetaling afhankelijk te stellen van het uitvoeren van zekere werken aan de wegen in de gemeente, wat eeD kwestie is tusschen Ged. Staten en de Tramwegmaatschappij. De Raad besloot, alvorens over te gaan tot het uitbetalen der subsidie, zich om raad te wenden tot Ged. Staten en aan dat college ook te verzoeken, de Tramweg maatschappij aan te schrijven dat zij binnen een bepaalden termijn de werken die nog niet in orde zijn, heeft uit te voeren. Overigens weid ook betreurd, dat men van een maatschappij, die van gemeen tewege wordt gesteund met subsidie, zoo weinig medewerking ondervindt, in een kwestie waarin de gemeente het volste recht heeft, en dat de subsidie onvoorwaardelijk is verleend. M. crt. Men schrijft aan de M. crt. Zonder dat men het wist, is plotseling in de grensgemeenten vanZ. Vlaanderen de verplichte winkelsluiting ingevoerd. Door den directeur der belastingen is bevolen dat in de kom der grensge meenten geen goederen meer vervoerd mogen worden twee uur na zonsonder gang. Daar er bijna geen winkelwaren meer zijn, die onder dit verbod niet vallen, kunnen de winkeliers om onge veer zes uur des avonds sluiten. Deze maatregel is te danken aan die winke liers, die aan smokkelaars verkoopen, en daarnaar moet de geheele burgerij last veroorzaakt worden. Er worden vele fnaatregelen genomen om het smokkelen tegen te gaan, maar het eenige afdoende middel is soldaten van de grens en ook de Belgen. Ver sterking van politie met enkele man schappen en uitbreiding vankommiezen- personeel en het Smokkelen is zoo goed als atgeloopen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 26 November 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97j ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Leesdienst. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leesdienst. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk, Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 57a ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Nov. 1916. L. H. v d. A., 40 j., leurder te Axel, is wegens bedreiging veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. C. d. R., 29 j., werkvrouw te Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang, voorwaardelijk 3 jaar proettijd. C. G. V., 30 jloods te Sas van Gent, is wegens poging uitvoer veroord. tot 1 week gevang, (bekrachtiging verstek- vonnis). Een juweeltje vao boekdrukkunst is de nieuwe kalender voor-1917, die wij van de rijwielfabriek Simplex te Amster dam ontvingen. Elk maandblad is voorzien van een prachtige toepasselijke photo uit ons land, groot formaat. De jeugdige Markets in nationale kleederdracht op het ijs in Januari; een wintergezicht bij Bloemen- daal in Februarieen triestige Zondag morgen op den Singel te Amsterdam in Maartgezicht op de Westertoren in April; groene specht met zijn jongen in Mei, enz., 't zijn alle met zorg gekozen en fraai uitgevoerde photo's die het oog aangenaam aandoen. Daarom heen groepeerde de bekende teekenaar Daan Hoeksema op geestige wijze de voortbrengselen uit de Simplex- fabriek en daaronder is met duidelijke letter een maand kalender aangebracht. In huiskamer of op kantoor is de kalender een waar sieraad. Hij wordt, zoolang de voorraad strekt, op aanvraag gratis toegezonden. Smokkelen. Het volgende, zeker niet iederen dag voorkomende smokkel- geval speelde zich een paar dagen geleden te Babberich af. Daar woont dicht bij de grens, een zekere R., die door de douaneambtenaren aldaar verdacht werd zijne woning als opslagplaats van smok. keiwaren te bezigen. Op vermoeden eener verboden »nederlage« begaven zich Vrijdag daarheen de rijksveldwachter G. met een paar hulpcommiezen om huis zoeking te verrichten. Doch, omdat een paar kleine kinderen verklaarden »vader en moeder waren naar de marktc, kon de visitatie niet doorgaan. Een poosje later poogden de smokkeljagers weer toegelaten te worden. Thans wilde men hen weren met de boodschap moeder ligt ziek te bed.» Nu wilde men van die ziekte meer weten. Terwijl bij den arts geïnformeerd werd, haalde men in- tusschen een vrouwelijke douanebeambte inmiddels de woning bespiedend. Het bleek dat de vrouw, óf slechts ziekte fingeerde óf wel lijdende was aan *smok- kelkoortsc en daarom het bed moest houden. Samen met de visiteuse werd het huis doorzocht. Toen kwam, nadat niets gevonden was, de slaapkamer aan de beurt. Ook daar werd niets ontdekt, totdat.ja, totdat de visiteuse het ledikant eens onderzocht. En daarin bevond zich, naast de >zieke« onder de dekens, 72 pond vet, dat de »patiënte< netjes naast zich had gevleid Inbeslagneming en bekeuring was het slot van 't liedje, vertelt de Tel, Weer een lading graan verloren. Uit Londen wordt aan de N. R. crt. gemeld Het Nederlandsche stoomschip Tenber- geD, van Buenos-Ayres naar Rotterdam, is bij het eiland Quemenes (nabij Brest) gestrand. De bemanning is in Le Conquet geland. Volgens een ontvangen telegram is de Tenbergen op de rotsen bij den ingang van de haven van Brest geloopen cd met de lading geheel verloren. De eerste 8t,uurman wordt vermist. Het Bchip heeft een volle lading graan in voor de Neder landsche regeering. Misère. Wegens gebrek aan grondstoffen is de aardewerkfabriek »De Sphinxc te Maastricht gedurende deze week stop gezet. Ruim 2500 werklieden zijn daardoor werkloos. Avp. In het begin van dit jaar heeft, gelijk bekend, te VJissingen een ongeluk plaats gehad met een torpedo, waarbij o.a. een aanlegplaats van de provinciale booten zwaar beschadigd werd. Thans blijkt, dat het Rijk bereid is de kosten van herstel der schade, groot/ll .583.811/, te vergoeden. Avp. Op den Utrechtschen weg bij Zeist is een automobiel uit Zeist in botsing gekomen met een bodewagen. Jhr. F. van Reenen, uit Zeist, die zich met anderen in de. auto bevond, werd ernstig gekwetst en is aao de gevolgen overleden. Avp. Groote brand. Men meldt aan de Avp. uit Diessen (N.-B.)Een ontzettende brand heeft onder deze gemeente de uitgebreide bezittingen van de Zuid- Bevelandsche Heidemaatschappij getei sterd. De stallingen zijn verbrand, waarbij niet minder dan 60 stuks vee, 9 paarden, 8 koeien, 12 kalfvaarzen, 17 hokkeliogen, 12 kalveren, en bovendien 150 kippen in de vlammen zijn omge komen. Alle landbouwmachines met motor en andere werktuigen zijn mede verbrand. Verzekering dekt de schade. De IJmuider stoomtreiler Meadows heeft Woensdag te IJmuiden aangebracht het Deensche motorschip Emanuel uit Grenaa. Aan boord waren 5 opvarenden. Het vaartuig was 14 Nov. vau Esbjerg vertrokken en op de Noordzee door een zwaren storm overvallen. Daardoor was de motor defect geraakt en werd het vaartuig een speelbal van de golven, tot de Meadows het naar IJmuiden sleepte. N. R. Crt.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2