Rechtszaken. Gemengd Nieuws. troepen in de hand, zelfs in die mate, dat ze waar mogelijk, de verzetleiders uitlevert, dan is het rijk van die op gtandelingen spoedig uit. Palembang. (Officieel.) Bij het departement van koloniën is het volgende bericht van den gouverneur generaal van Neder- landsch-Indië ontvangen De resident van Palembang keerde terug van een inspectietocht in een groot deel van zijn gewest. De houding van de hoofden en de bevolking, in het bijzonder in Rawas, was onberispelijk. De politieke toestand is, dank zij doel matige patrouilleeringen, zeer bevre digend. Het afglaau van den aanval op Soeroelangoen heeft allerwege een diepen indruk gemaakt. Het verzet is geëindigd met de uit levering door de bevolking van den rebel Satoedjota met zijn volgelingen. Het verzet te Panahreah is eveneens feitelijk gebroken. 2V. R. Crt. Gebrek aan aardappelen. Men meldt aan de N. R. crt., dat in de eerstvolgende maanden door het geheele land lezingen zullen gehouden worden over volksvoeding. Het doel van deze lezingen is, meer en meer in verschillende kringen de gedachte te doen doordringen, dat er beter völks- voedsel bestaat dan aardappelen. De minister van landbouw moet daartoe het initiatief hebben genomen. Enkele conferenties hebben met besturen van vereenigingen, die zich op dit gebied bewegen, aan zijn departement plaats gehad. Het gevolg is geweest, dat er zich een commissie heeft gevormd, die het denkbeeld zal uitwerkeü. Geschoten op IJmuider treilers. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. crt. Gisterenmorgen te halftwaalf heeft een Duitsche duikboot in het gezicht van de Nederlandsche kust tusschen Kijkduin en het eiland Texel, op eenigen afstand van een Nederlandschen kruiser en een aantal Nederlandsche torpedo booten, buiten het territoriale gebied, eenige schoten gelost op thuis stoomende IJmuider stoomtreilers, die alle de natie- vlaggen voerden. Enkele schotengingen op zeer geringen afstand voorbij een der treilers, die zich haastte een boot uit te zetten. Toen men zich met roepen verstaanbaar kon maken en riep, dat het een Hollandsch schip was, kon de scheepsboot naar de treiler terugkeeren. Behalve de gewone nationale vlag, voerden alle treilers ook een ijzeren driekleurige vlag. AXEL, 17 November 1916. Men verzoekt ons, het volgende ter kenn's onzer lezers te brengen, waaraan wij volgaarne voldoen. Er is hier in Zeeland een Provinciaal Comité, hetwelk zich ten doel stelt behulpzaam te zijn om de Belgische kinderen die ondervoed zijn en vanwege de Duitsche overheid eenigen tijd iD ons land mogen komen, onderdak te brengen voor wat Zeeland betreft en gelden daarvoor bijeen te brengen. Zooals te begrijpen is, wordt daarvoor veel geld vereischt, want niet alleen dat die kinderen slecht gevoed zijn. ze zijn ook slecht gekleed, derhalve is er geld uoodig voor voedsel en kleeren. Voor 300 a 350 kinderen is in een maand noodig ongeveer J 13.000, voorwaar geen kleinigheid, vandaar dan ook, dat drin gend om geldelijken steun wordt 'ge vraagd en vooral wordt er prijs op gesteld, zooveel mogelijk kinderen kosteloos onderdak te brengen. Hoe eerder men helpt, hoe liever. Voor inlichtingen kan men zich vervoegen by de heeren notarissen Dregmans en Van Haelst alhier, voor laatstgenoemde dagelijks van 11 tot 12 in het hotel Het gulden vlies, en voor Zuiddorpe bij den heer mr. Haus, advocaat aldaar. Voor de betrekking van onderwij zer aan de Openbare school alhier, hebben zich 6 onderwijzerressen en 7 onderwijzers aangemeld. Mejufl. C. M. Korteweg, van Klun- dert, heeft hare benoeming aan de bijzondere school Nieuwstraat, niet aan genomen. Woensdag werd te Ter Neuzen de jaarlijksche paarden en veemarkt gehouden. Tengevolge van den gedruk- ten tijd was de aanvoer minder dan anders en de handel stil. Totaal werden aangevoerd 16 paarden, 66 stuks hoorn vee, 5 schapen en 72 varkens. Premiën werden blijkens de Tem. crt. uitgereikt als volgt Voor den besten dekhengst van min stens 21/g jaar, goedgekeurd door de rijkscommissie, 7,50 aan M. Dieleman te Hoek. Voor den besten hengst tusschen 1 en 2 jaar oud 5 aan M. Dielemau te Hoek. Voor het beste ruin van minstens 2 jaar oud 4 aan E. van der Peijl te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard van min stens 3 jaar oud, le premie 6 aan H. de Regt te Ter Neuzen, 2e premie 4 aan de wed. C. Kielman te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard tusschen 2 en 3 jaar oud ƒ5 aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het beste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 5 aan H. de Regt te Ter Neuzen, 2e premie 3, aan denzelfden. Voor het beste merrie veulen, 4 aan M. Dieleman te Hoek. Voor het beste hengstveulen, 5 (niet aanwezig). Voor de beste hit, le premie ƒ4, aan D. W.. F. Kaijser te Hoek, 2e premie ƒ2, aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor het grootste aantal paarden, 5, aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor de beste baatgevende of kalf- dragende koe, le premie 6, aan I. J. Leijnsen te Hoek, 2e'premie, ƒ4, aan P. Meert te Ter Neuzen. Voor de beste kalfdragende vaars, le premie 5, aan P. Meert te Ter Neuzen, 2e premie, 3, aan A. Schelleman te Axel. Voor het beste rund, zonder tanden, le premie, 4, aan P. Meert, 2e premie, 2, aan P. Audenaerd te Axel. Voor het schoonste kalf, 3, aan J. Jansen te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, le premie, 6, aan E. A. IJsebaert te Ter Neuzen, 2e premie, 4 aan denzelfden. Voor het gróótste getal runderen, 5 aan H. J. Colsen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal schapen boven de 3 stuks, 3, aan D. E. IJsebaert te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, 2,50, aan H. Marsilje te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens, boven de 25 stuks, 5, aan Jac. de Meij te Zuiddorpe. Bij de te Hulst gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad stemden 351 kiezers. Van onwaarde waren 8 stemmen Volstrekte meerder heid 177 stemmen. Gekozen werd de heer C. J. van de Walle met 197 stemmen. Verder verkregen de heeren E. F. Schiffer 92 en S. W. Wegener Sleeswijk 62 stemmen. Dinsdag werd te Westdorpe in de parochiale Kerk een plechtige Dienst gezongen voor de zielerust der Belgische soldaten, die op het Veld van Eer ge sneuveld zijn. Zeer veel Belgen uit den omtrek woonden dezen plechtigen Dienst bij en toonden alsnu hunne 'er kentelijkheid aan de nagedachtenis dergenen, die zoo heldhaftig goed en bloed geofferd hebben voor de verdedi ging van hunnen vaderlandschenbodem. -- Woensdag was Ter Neuzen de plaats van samenkomst voor de in deze omgeving vertoevende Belgen. Ter gelegenheid van den naamdag van Z. M. Koning Albert van België werd voormiddags in de Roomsch Katholieke kerk een plechtige H. Mis opgedragen en een Te Deum gezongen. Na den dienst werd door den heer Armand Say het Belgisch Volkslied en De Vlaamsche Leeuw gezongen. Op initiatief van den heer Van Cant- fort, Belgisch consul te Terneuzen werd een telegram van hulde aan Koning Albert gezonden, waarin zij hunne eerbiedige bewondering en vurige ver knochtheid jegens het Belgisch Konings huis uitdrukten. Ook de Engelsche consul, de heer Jones vereerde deze vergadering met zijne tegenwoordigheid. Eene gehouden collecte voor hulpbe hoevende Belgische militairen bracht op 94 en 163 frans. Arrond. Rechtbank te Middelburi Zitting van 17 Nov. 1916. T. T., 43 j., te Hulst, is wegens ontuchtige handelingen veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. D. v. H., 17 j., arbeider te Boschka- pelle, is wegens mishandeling veroord. tot 7 of 14 dagen tuchtschool. D. R., 15 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord tot ƒ3,50 of 1 week tuchtschool. A. v. d. W., 9 j., te Axel, is wegens dietstal veroord. tot 1 m. tuchtschool. A. C. B40 j., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens eenv. beleediging veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. In zake L. v. d. W., 8 j., zonder be roep te Axel, beklaagd van diefstal, is teruggave aan zijn ouders bevolen zonder toepassing van straf. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 November 1916. ^ed. Herv. Kerk. V'oorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorna. 9 ure Leesdienst. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 51/, ure Leeskerk. De inbraak te Amsterdam. Omtrent een diefstal van 40.000 aan effecten te Amsterdam wordt het volgende gemeld Toen de vrouw van den concierge Vogel, van het gebouw Singel 330 te Amsterdam, des ochtends als gewoonlijk, om half zeven haar zoon uitliet, bevreemd de .het haar, dat de koperen deurketting aan de binuenzijde los was. In den beginne hechtte ze hieraan weinig betee ken is, maar toen ze op de stoep stond, viel het haar op, dat ook een der kantoor- ramen op de bel étage opengeschoven was. Op deze étage is gevestigd de boekhandel en uitgeversfirma P. N. van Kampen en Zoon. De vrouw begaf zich naar het kantoor waar zij tot de ontdekking kwam, dat een der beide deuren, die op de gang uitkomen, openstond. Deze deur is steeds gesloten, teiwijl dé' tweede deur die steeds open staat, met het oog op de telefoonschel, nu gesloten was. De brandkast, die aari de achterzijde van de voorkamer geplaatst is, was met geweld opengebroken. De kast was zeer gehavend en de krullen ijzer hingen er bij. Vermoedelijk heeft de inbreker, die hier aan 't werk is geweest, gaten rond het slot geboord en vervolgens met een breekijzer de platen van de niet al te moderne kluis verder losgescheurd. Het gordijn van het raam, dat uitzicht biedt op de binnenplaats, was omlaag gelaten. Juffrouw Vogel waarschuwde ijlingi de politie, die een nauwkeurig onderzoek instelde. Het openstaande raam bevindt ziet aan de stoepzijde. Het is onmogelijk dat de inbreker dit aan de buitenzijde heeft kunnen openschuiven. Wel bet tweede raam, aan de zijde van de open plek waar men momenteel de fundeering der nieuwe telefooncentrale legt. Doordat het huis door het heien eenigszins ont wricht is, was er een reet onder het venster ontstaan. Het raam kan dus zeer gemakkelijk opgeschoven worden. Bene den dit raam zijn scharnierpennen van de kelderdeur en via deze uitstekende voorwerpen heeft de dief het raam kunnen bereiken. Eenmaal binnen, had de kerel gemak kelijk spel. De kast was oud en bezweek spoedig onder zijn werktuigen. De deuren van de gang had hij gesloten, ten einde met zijn gehamer en geklop niet de familie Vogel te wekken. Ook liet hij het achtergordijn neer. Smokkelaars. De buitengewone kommiezec te Eibergen hebben eene goede vangst gedaan. Ze kregen 20 smokkelaars in handen, die eene partij van 1300 pond aan allerhande waren O.a. 800 pond koffie over de grens wilden voeren. In Aalten hebben de ambtenaren in drie dagen tijds niet minder dan 41 personen geverbaliseerd die pl.m. 700 pond bij zich hadden. Daarvan behoorde bijna 500 pond aan 6 personen uit Zelhem wier fietsen tevens in beslag genomen werden. Atp. Na zijn werk verricht te hebben, begaf de dader zich naar de voordeur, schoof de koperen ketting er af, maar vond de deur gesloten. Toen verliet hij het kantoor, door het andere raam open te schuiven, waardoor hij precies op ide stoep terecht kwam. Er werd nielt het minste spoor gevon- den. Ook de nachtwaker van het in aanbouw zijnde telefoongebouw heeft niets bemerkt. De inmiddels geroepen eigenaar van het kantoor kon dadelijk vaststellen dal ƒ800 aan bankpapier was gestolen, Voorts 30.000 a ƒ40.000 aan effecten, waarvan de nummers natuurlijk bekemi rijn. Atp. Over de Oostgrens kwamen kame raadschappelijk een Franschman, een Belg, twee Russen en een Duitscher, vertelt de Tel, Van allen was de vreugde groot bij 't betreden van het Nederland sche gebied. De Franschman, die in een fabriek van den Rijnstreek gedetacheerd was, had met den Belg, een burgerlijken gevangene, 't plan om te vluchten opgevat. Beiden kochten de hulp van een Duitscher voor 5 Mark. Deze was de leidsmau, gaf zich uit voor chef van de beide gevangenen, die onder zijn orders moesten werken en de heeren reisden heel gemakkelijk per trein. Maar de Duitscher vertelde on derweg, dat hij meeging naar Holland, Drie broers waren gesneuveld en hij weigerde nu ook nog naar het 't front te gaan. Nabij de grens verstopten ze zich in een bosch, vonden daar de Russen en eensgezind kwam 't gemengd gezelschap in Limburg aan. Een Duitscher, te IJmuiden als vischhandelaar gevestigd, werd dezer dagen opgeroepen om zijn militairen plicht te vervullen, doch wijl reeds twee familieleden van hem gesneuveld waren gaf hij de voorkeur aan het veilige Holland. De in Duifschland gevestigde maat schappij, voor welke hij werkzaam was, werd van dit feit in kennis gesteld en deze zegde hem deswege onmiddellijk den dienst op. Avp. Bij een vechtpartij tusschen den 16-jarigen H. en den 15 jarigen B. te Veenendaal, trok eerstgenoemde oDver-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2