Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 10 November 1916 Arrond. Rechtbank te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. D Axe Ter} Deze gift komt het comité op uitne mende wijze te stade, daar de kasmid- delen, tengevolge van de kooge bedra gen, die reeds zijn uitgegeven, zeer aanzienlijk geslonken zijn. Niettegen staande de steunbeweging aanmerkelijk ingekrompen is, moet toch ten minste nog 100.000 's maands worden uitge geven. In totaal heeft de N. O. T. th >ds reeds 1.200.000 aan het steuncomité afge dragen. Peen- of wortelzaad. De Minister van L., N. en H. heeft bepaald aan exporteurs en producenten van tuinbouwzaden, ingeschreven bij de Rijks-commissie van Toezicht op de Vereenig'ng „Zaadcentrale", zal vergun ning worden gegeven voor den uitvoer van bepaalde partijen peen of wortel zaad van nader door genoemde Rijks commissie van Toezicht aan te wijzen soorten. (St. crt.) Oorlogs winstbelasting. Naar bekend zal zijn, wordt bij de bepaling van iemands inkomen voor de oorlogswinstbelasting niet inaaumerking genomen het bedrag, waarmede zijn vermogen door speculatie in effecten (anders dan in de uitoefening van een bedrijf) is vooruitgegaan. De vraag is intusschen gerezen, of als deel van het inkomen en in geval van vermeerdering van inkomen, als belastbaar is te be schouwen de opbrengst van kapitaal, dat verworven is door speculatie als hiervoor bedoeld, in fondsen, die tenge volge van den oorlogstoestand groote koersveranderingen hebben ondergaan. De minister van financiën heeft naar aanleiding van die vraag onlangs aan de ambtenaren medegedeeld^ dat de opbrengst van het nieuw gevormde kapitaal bij de berekening van het in komen moet worden medegedeeld, en voorts, dat de vermeerdering van inko men, die dientengevolge wordt gecon stateerd, als onmiddellijk gevolg van den oorlogstoestand moet worden aan gemerkt en dat van die vermeerdering oorlogswinstbelasting verschuldigd is. N. R. crt. Toen gisteren onder de gemeente Koewacht een landbouwer aan het mesten was, liep zijn tweejarig kind argeloos mede naar de aangrenzende weide. Bij het terugkeeren miste hij echter het kind en zoekende vond hij liet in een waterput. Spoedig haalde hij het uit het water, doch het leven scheen gewekeu. Een spoedig ter plaatse verschenen geneesheer kon slechts den dood constateeren. -- Het reizend gedeelte onzer lezers maken wij nu reeds attent op de ver andering, die met 19 dezer tot en met 14 Januari 1917 in de dienstregeling van den stoombootdienst Vlissingen, Breskens, Neuzen geldend zal zijn. De booten zullen gedurende dien tijd varen dagelijks van Vlissingen naar Breskens vra. 7.ÖO, 10.11.—, nm. 12.10, 2.45 en 3.43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 7.50, 8.20, 10.45, nm. 12.40, 1'.— en 3.30. Van Vlissingen naar Neuzen vm. 9.20, nm. 12.10 en 3.—. Van Neuzen naar Vlissingen vm. 7.30, 10.40 en nm. 2.— Posteryen. Met ingang van 12 November e. k. zal op Zondagen, den 2en Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den 2en Pinkster dag en de Kerstdagen de gelegenheid, om, zonder betaling van busrecht, aan gekomen stukken van de postkantoren af te halen, worden opgeheven. Op Zondagen, den len Kerstdag en den Hemelvaartsdag worden aan te teekenen, of te adviseeren stukken niet meer ter verzending aangenomen. Stukken, waarvan tevens expresse be stelling wordt verlangd, zijn hiervan uitgezonderd. Aan den heer D. van Maris is met ingang van 1 Januari 1917 eervol ont slag verleend als onderwijzer in de aardrijkskunde aan de voorbereidende klasse der Rijks Normaallessen alhier. Aan de bijzondere school, Nieuw- straat alhier, is als onderwijzeres benoemd mejuff. C. M. Korteweg, van Klundert. Het is reeds jaren bekend, dat de heer P. J. Vale den omtrek afreist met luxe artikelen, enz. Tot hiertoe was hij echter nog altijd verhinderd geweest op zichtbare wijze reclame te maken voor zijn artikelen. Maarzooals in vele zaken, zoo ging het ook den heer ValeHuwelijk bracht verandering. Nu hij met zijn vrouw een huishouding moe3t beginnen, kocht hij zich ook een woning en zoo had hij met koopmans blik het oog gevestigd op een perceel met een paar flinke uitstalkasten, staande op een fraaien stand in onze gemeente. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, 'dat thans de zaak ge opend is en wat niet in die advertentie staat, willen wij hier zetten, d. i.Ziet de etalage Wie dezen raad opvolgt, zal zijn oogen verlustigen en zijn hart ophalen aan al het moois dat de uit stalling te zien geeft. Wat 'zou St. Nicolaas daar zaken kunnen doen Naar wij vernemen, zal ter ge legenheid van den naamdag van Z. M. Koning, Albert van België, op Woensdag 15 November, des voormiddags ten 101/, ure, in de R. K. kerk, te Ter Neuzen, eene plechtige H. Mis met „Te Deum" worden opgedragen. Tijdens den dienst zal eene collecte worden gehouden voor de noodlijdende Belgische militairen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 November 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9VS ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankstond voor 't gewas). Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. H. Z. de Mildt (van Oostburg). Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. H. Z. de Mildt. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. J. O verduin (van Ierseke). Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin. 's Av. 57s ure Dhr. J. OveMuin. In de heden gehouden zitting werden veroordeeld P. d. M., 26 jaar, commissionuair te Hoek, gedetineerd te Middelburg, we gens terugkeer in het bezette gebied na uitwijzing tot 3 weken gevang, met invrijheidstelling. C. C., 53 jaar, vlasbaas te Philippine wegens eenvoudige beleediging tot 110 of 10 d. hecht. A. Th., 21 jaar, arbeider te Clinge wegens poging tot verboden uitvoer en poging tot omkooping tot 1 week 'gev. De Koningin te Rotterdam. In dichte drommen trokken Woensdag middag de menschen uit de stad naai den Schieweg, om getuige te zijn van de aankomst van de Koningin en Prins Hendrik. Regen noch wind kon hen hiervan terughouden. Op den aangegeven tijd, kwart over tweeën, kwam het Koninklijk echtpaar met gevolg in auto's op den Schieweg bij de melkmarkt aan. x Daar werden H. M. en Z. K. H. begroet door den burgemeester, mr. A. R. Zim merman, en Hr. Ms. kamerheer in buiten- gewonen dienst baron Sweerts de Landas Wyborgh. De hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. Sirks, was daar ook aanwezig. Het publiek juichte de Koningin en den Prins allerhartelijkst toe, toen Zij uit de auto overstapten in een koninklijke met twee paarden bespannen victoria, waarvan de kap, ondanks het gure weer werd neergelaten. Onder gewuit en gejuich van de menigte ving de rijtoer door de stad aan. Voorop het rijtuig van den hoofdcommis saris, dan dat van den burgemeester. Overal op dezen rijtoer door Rotterdam, naar het gebouw van de Nederlandsche Handels-Hoogeschool, werd het Vorstelijk echtpaar hartelijk toegejuicht. Ruim half vier heeft de Koningin, na het uitspreken van een rede, het gebouw van deze school verlaten, ter aanvaarding per auto van de terugreis naar Den Haag waarbij de voor den tweeden rijtoer aan gegeven route gevolgd is. De hoofdcommissaris van politie heeft Haar hierbij uitgeleide gedaan. Het vertrek van de Koningin werd vervroegd wegens een lichte ongesteldheid van de Prinses. N. Rcrt. Toen Zondagmorgen de tram van 9 uur 50 van Burgh naar Zierikzee en Rotterdam, Noordwelle genaderd was, liep de locomotief, waarop zich de machinist, stoker en leerling stoker bevonden, uit de rails, waardoor deze kantelde en geheel omgekeerd in de sloot terecht kwam. De machinist en leerling stoker wisten zich rog bijtijds door een gevaarlijken sprong te redden, doch de 17-jarige stoker P. v. d. Kasteele uit Zierikzee, kwam in de sloot onder de machine terecht. De ongelukkige was onmiddelijk dood zwaar verminkt werd hij te voorschijn gehaald. De postwagen werd dwars over den weg geslingerd en is zwaar beschadigd, evenals het voorbalcon van den personenwagen die zich achter de postwagen bevond de personenwagen hangt aan de andere zijde van den weg over de sloot. De passagiers van wie enkele licht gewond, kwamen met den schrik vrij. Men is begonnen met per extra tram aangevoerde werklie den en materiaal de lijn vrij te maken, opdat de dienst geregeld kan voortgaan. Er schijnt geducht met veevoeder te worden geknoeid. Stierven vóór enkele dagen een 2tal paarden te Ruinerwold onder vergiftigingsverschijnselen, thaus is een stier te Nieuwleuseu na 't eten van lijn meel gestorven en moesten nog 2 koeien worden afgemaakt. Tel.. Drie vrienden traden te Haarlem 21 Nov. 1866 in het huwelijk. Is een huwelijk van drie vrienden op één dag al een merkwaardigheid, nog grooter wordt die, zegt het U. D., nu zij alle drie en hun echtgenooten gespaard zijn gebleven, zoodat zij 21 dezer hun gouden bruiloft hopen te vieren. Bij de achtervolging van een troep smokkelaars ouder Gennep door een patrouille, onder bevel van een officier, vuurde deze zijn revolver af met hetgevolg dat een der soldaten niet levensgevaarlijk in de kin werd getroffen. Op de heide bij Hooge Mierde is een smokkelaar door een geweerschot gedood. Avp. Op de laatste wekelijksche varkens- markt te Tiel is een big van 6 weken verkocht voor 45 centen. Verschillende boeren verdrinken de jonge varkens bij de geboorte. Avp. De milicien M., verdacht van den diefstal met braak in het I otel De Zone te Eindhoven, waarbij 6500 en- een motorrijwiel gestolen werden, was na de inbraak gedeserteeid. Hij werd echter gesnapt en te Haarlem in de infanterie- kazerne gevangen gezet. M. wist daar weer, zooals men weet, te ontsnappen en is sedert 18 September voortvluchtig ge bleven. Maandagmiddag is hij weer gepakt. Hij had zich op een logger laten aanmonsteren en werd, toeri dit vaartuig Maandag te IJmuiden, binnenkwam, ge arresteerd en naar Haarlem overgebracht. De 48-jarige vrouw R., te Zutphen is in de jenever gestikt. Mep vond haar dood iL haar woning, nagenoeg geheel ontkleed. Als gevolg van de vreeselijkj benauwdheid, waarin zij verkeerde, had zjj blijkbaar de kleeren van haarlichaam gerukt. Avp. Levend begraven. Een soldaat te Waalsdorp, belast met de vuilverbranding had een kuil gegraven om het onbrand bare vuil re begraven. Toen hij, om zich voor den regen te vrijwaien, in dezen kuil was gaan zitten, werd de man plotseling onder de aarde, die was gaan verschuiven, bedolven. De weldra aanwezige dokter constateer de, naar de H. Ct. meldt, den dood. Zaterdagnacht kwam te Leiden een jonge man tot de ontstellende ontdekking dat hij zijn kunstgebit had ingeslikt. Benauwd wakker geworden gaf hij bloed op en bemerkte, dat hij zijn kunsttanden miste. De huismedicus raadde onmiddel lijk operatie aan, die in het Academisch Ziekenhuis plaats had. Een poging om langs den slokdarm het gebit te Terwij. deren, had geen succes, zoodat men genoodzaakt was tot een vrij ernstige maagoperatie over te gaan te ernstiger, omdat het lastig voorwerp nog niet in de maag zat. De operatie is echter goed geslaagd. Rip d. B,, ieder hecht P. boete T. Tan t A. eene A. boete P beide f3, si C. J. d. boete A. boete Zitting van 3 November 1916. Veroordeeld zijn ter zake van Het opgeven van een valschen naam aan het bevoegd gezag. P. v. VI, arbeider te Boschkapelle, tot eene boete van f20, subs. 10 dagen hecht. Overtreding Arbeidswet. E. A. v. W.. bier brouwer te Westdorpe, tot eene boete van fa, subs. 5 dagen hecht. Overtreding der Drankwet. J. P. V., bier huishouder te Ter Neuzen, tot eene boete T»t fl, subs. 1 dag hecht. Grensovertreding. B. C. M. M., zonder beroep te Ter Neuzen en A. M., zonder beroep, tijdelijk te Ter Neuzen, twee maal gepleegd, tot eene boete van 2 maal 15, subs. 5 dagen hecht, voor iedere boete. H. F., fabrieksarbeider te Westdorpe, tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht. D. C., arbeider te Zuiddorpe, tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht I. 3.; A. d. D.G. v. S., allen werklieden te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht, voor iedere boete B d.C., zonder beroep te Philippine, tot eene boete van f 20, subs. 10 dagen hecht. J. G. B.; W. M. C-, M.J. B.I. d. W allen zonder beroep en E. R. K timmerman, allen te Sas van Gent, ieder tot eene boete van ff, subs. 5 dagen hecht, voor iedere boete. Grensovertreding en valschen naam opgeven P. v. C., werkman te Sas van Gent, tot eene boete van f5, en tot eene boete van f 15, subs. 5 en 10 dagen hecht. Overtreding Leerplichtwet. J. D., werkman te Ter Neuzen C« M.C. M.C. d. P., arbeider, allen te Zaamslag; C. J. V., en W. d. G., ar beiders te Axel, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht, voor iedere boete J. K., landbouwer te Axel, tot eeno boete van f5, subs 5 dagen hecht. M. d. V., landbouwer te Axel, tot eene boete van f 10, snbs. 5 dagen hecht. Overtreding Arbeidswet. I. S., en L. W., beiden smid te Zaamslag, ieder tot eene boete van f5, suba. 5 dagen hecht, voor iedere boete. G. W.. broodbakker aldaar, tot 3 boeten elk van f2, snbs. 2 dagen hecht, voor iedere boete, Overtreding verordening v. d. Territorialen Bevelhebber. E. v. W., schopmaker te Weet- dorpeL. d. C. en L. B fabrieksarbeiders te Sas van Gentu. d. P. en L. K. v. H., arbeiden aldaar; T. N.; E. B. en J. d. G., arbeider, allen te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 5, snbs. 5 dagen hecht voor iedere boete. Overtreding Drankwet. G. A. d. M., expedi teur te Sas van Gent, tot-4 boeten elk van fl, subs. 1 dag hecht, voor iedere boete. Overtreding Politiereglement van Axel. P- S., voerman en A. V., knecht te Zuiddorpe, ieder tot eene boete van fl. subs. 1 dag heem, voor iedere boete. Berm berijden. F. J. G., knecht te Zaamslag, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tnchtschool. Openbare dronkenschap. A. SbootwerW te Ter Neuzen, le herhaling, tot eene boe» van f 10, subs. 6 dagen hecht. E E., visscher te Ter Neuzen en H. O., metselaar te Westdorpe, ieder tot eene boete van f4, stibs. 4 dagen hecht. J. D., liedjeszanger te Breda, tot eene boete van f5. subs. 5 dagen hecht. Trekdier overtreding. H. B., «voerman te Westdorpe, tot eene boete van f 2, subs, dagen hecht. bele des ter

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2