Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. gedeeld, dat voor haar met het s.s. Christiaan Michelsen ia aangekomen een partij abrikozen, daarvan de uitlevering door de Engelsche regeering wordt verboden, terwijl zij den eisch atelt. dat deze abrikozen naar Engel,irl worden gebracht, om aldaar voor het Prijzenhof te komen. Adr. heett zich persoonlijk tot de Engelsche legatie in Den Haag gericht en deze heett de verzekering gegeven, dat het hier geen maatregel tegen be paalde firma's of personen geldt, doch een principieelen maatregel, die alleen daarom is ingesteld, omdat ons land nog zulk groote partijen versch fruit uitvoert, dat het volgens de meeniug van de Engelsche autoriteiten geen gedroogde vruchten van Amerika noodig heeft. Het adres vervolgt, dat, indien de aanvoer van gedroogd Atnerikaansch fruit niet anders kon geschieden dan met een uitvoerverbod voor versch fruit uit Nederland, dan nog deze maat regel toch alleszins ernstige overweging verdient, omdat, zoo niet gedroogde abrikozen, dan toch zeer zeker ge droogde appelen en pruimen een be langrijke rol in de volksvoeding spelen. N. R. Crt. Mr. M. Tydeman f Zaterdagavond kwam het ontstellend bericht, dat Mr. M. Tydeman lid van de Tweede Kamer te Hilvarenbeek op de jacht door een hartverlamming was getroffen, en onmiddellijk overleden. Algemeen wordt in de dagbladen geroemd zijn helder verstand en het practisch inzicht van dezen man, die altijd met dezelfde bekwaamheid, zijn inzicht in de zaken behield. Hij sprak steeds zonder eenig vertoon, heel nuch ter, maar buitengewoon helder. In Tiel, voor welk district hij bijna 25 jaar zitting had, als opvolger in 1891 van mr. H. J. Dijckmeester, werd hij verafgood. De indruk, dien het bericht van zijn dood daar gemaakt heeft is ontzaglijk. Te meer omdat men zich daar juist gereed maakte hem bij zijn 25 jarig Kamerlidmaatschap te huldigen. Tiel was ook zijn geboortestad. Hij werd daar 6 Maart 1854 geboren. De heer Tydeman was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. Hij maakte deel van verschil lende com missiën en colleges in alge meen belang werkzaam. Hij studeerde te Utrecht, waar hij in 1880 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. In 1883 werd hij benoemd tot schoolopziener in het district Zevenbergen, welke betrekking hij tot in 1894 bekleedde. Te Breda werd hij rechter plaatsvervanger Als voorzitter der Nederlandsche Heide-Maatschappij en ook als particulier hield hij zich met ontginning en bosch cultuur bezig. Verder was hij nog voorzitter der Rad6n van Beroep voor de personeele en vermogensbelasting, lid van het college voor de visscherijen, lid der staatscommissie voor de jacht en van die voor de electriciteit. Met verlof. Thans is definitief bepaald, dat de dienstplichtigen der militielichting 1909 op 17 Nov. in het genot van onbepaald klein verlof zullen worden gesteld. Zij, die vrijwillig onder de wapenen blijven en niet bij de landstorm zijn ingedeeld, zullen één maand voor den datum waarop zij met klein verlof wenschen te gaan, moeten worden overgeplaatst bij de landweer. Avp. Inlyving militielichting 1917. In het tijdvak van 16—'20 December 1916 zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van een der regimenten grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infanterie 2. de dienstplichtigen toegewezen aan de compagnieën wielrijders. 'In deze inlijving zullen niet worden begrepen de dienstplichtigen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militie- wet bedoelde bewijs van voorgeoefend heid deze zullen twee maanden lafer worden ingelijfd. St. crt. Landstorm jaarklasse 1909. Aan een officiëele mededeeling is ontleend het bericht, dat een groep landstormplicbtigen van de jaarklasse 1909 in het tijdvak van 1620 Decem ber a.s. in dienst zal worden gesteld Tot deze groep zullen behooren de voor de infanterie bestemde landstormers, wier geslachtsnkam begint met de eerste letters van het alfabet, van AG. De rest van de landstormers der jaarklasse 1909 zal worden opgeroepen in de eerste dagen van Februari 1917 Avp. De Zeppelin. Het ministerie van buitenlandsche zaken meldt aan de N. R. Crt., dat de tijdelijk zaakgelastigde van het Duitsche rijk, in opdracht van zijn regeering zich de tolk van haar leedwezen en verontschuldigingen heeft gemaakt, naar aanleiding van het overvliegen van Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtschip op 22 October j.l. De zaak gelastigde deelde tevens op verzoek van het Duitsch algemeen hoofdkwartier mede, dat de gebiedsschending moest zijn begaan door een tot het leger be- hoorende Zeppelin, die blijkens door het hoofdkwartier ontvangen bericht tengevolge van een defect aan den motor en aan de stuurinrichting was genoodzaakt geweest, twee benzine reservoirs uit te werpen. De comman dant van het luchtschip, die blijkbaar volkomen onjuist georiënteerd was ge weest, had gemeld, dat dit boven Bel gisch territoir was geschied. Het algemeen hoofdkwartier zou reeds terstond zijn verontschuldigingen heb ben aangeboden, indien het zich eerder bewust was geweest, dat het luchtschip boven Nederlandsch gebied had ge vlogen. De Duitsche regeering behoudt zich voor het door Hr. Ms. gezant te Berlijn tot haar gericht vertoog te beantwoorden zoodra de volledige rapporten over het gebeurde hadr hebben bereikt. De ondeugdelyke vliegtuigen. Een correspondent van de N. R. Crt te Soerabaja seint Het legerbestuur heeft telegrafisch aan de Nederlandsche commissie te San Francisco zijn teleurstelling en af keu ring kenbaar gemaakt over de aange kochte vliegtuigen. Tevens werd de commissie opgedragen de beproefde onderdeelen te waarmerken. deelen van het lichaam nog ernstige verwondingen bekwam. In deernis- wekkenden toestand werd de jongen onmiddellijk naar Hulst vervoerd, waar geconstateerd werd dat inwendige ver wondingen niet hadden plaat3 gehad de toestand blijft inmiddels zorg wekkend. M. crt. Tram tusschen de beide Vlaanderens. Het voorstel om den exploitatieter mijn van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram weg-maatschaijpij te verlengen van 1 Januari 1917 tot 1 Januari 1918 is ge grond op de overweging, dat met den aanleg van de lijnen Hoofdplaat-Pyra- mide en Philippinë-Ter Neuzen nog een aanvang moet worden gemaakt. Ook stellen Ged. Staten voor de be paling, dat, uitgezonderd des Zondags, ten minste vijf ritten heen en weder per dag moeten worden volbracht, te doen vervallen. ling in Engeland sprak hij met grootea lofhij werd goed verzorgd, geneeskun dig onderzocht en van goede kleerec voorzien. >Van den wiLter krijgt men mij niet meer op zee,c aldus eindigde de jongen zijn verhaal. Onderweg had men meermalen vruchteloos getracht de aan dacht van passeerende schepen te trekken door een stok met een hemd eraan als sein te gebruiken. Zondagnamiddag omstreeks half-een is in het Haagsche Bosch, in het verlengde van de Laan van Nieuw Oost-Indië, een stuk van een zwaren boom afgeknapt en op den grond gevallen, juist nadat de Koningin-Moeder daar per rijtuig langs gekomen was. N. R. crt. Zondagnacht i.s bij Sittard een smokkelaar, die trachtte zes koeien over de grens te brengen doodgeschoten. N. R. crt. Te Netterden, gemeente Gendringen hebben de kommiezen Zaterdag ongeveer 100 koeien in beslag genomen, welke naar Pruisen zouden worden gesmokkeld, iV. R. crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. ie Z Hun jaar verbi onge gebr iegt beD watt lege werj tussi «tof en er i vine prik een om sch< opr die doe gro Zitting van 7 Nov. 1916. Veroordeeld wegens poging tot uit voer, vervoer of nederlage J. J. G. H., 16 jv Ter Neuzen, tot 1 of 1 week tuchtschool. F. I., 46 j., Westdorpe, tot 25 ot 25 dagen hecht. R. v. C., 23 j., Sas van Gent, tot 5 of 5 dagen hecht. A. A. d. M., 58 j., Zuiddorpe, tot ƒ0,50 of 1 dag hecht. A. J. d. L., 24 j., Koewacht, tot 14 dagen gevang. Th. R., 33 j., Koewacht, tot 7 dagen gevang. A. J. R., 38 j., Koewacht, tot 7 dagen gevang. C. V., 19 j., Westdorpe, tot 3 dagen gevang. S. d. R., 31 j., Th. d. K., 30 j., A. G. d. B., 20 j., P. A. d. B., 45 j., C. L. H., 18 j., allen te St. Jansteen, ieder tot 14 dagen gevang. M. E. v. G., 26 j., A. v. G., 23 j., Clinge, ieder tot 3 dagen gevang. J. v. V., 37 j., huisvrouw J. v. G., St. Jansteen, tot 3 dagen gevang. R. S., 26 j., Sas van Gent, tot 1 of 1 dag hecht. M. d. C., 47 j., Clinge, tot 15 of 15 dagen hecht. A. d. C., 39 j., huisvrouw Th. R., Overslag, tot ƒ15 of 15 dagen hecht. In zake A. E. I., 18 j., Westdorpe, is de dagvaarding nietig verklaard. AXEL, 7 November 1916. Zondag speelde de voetbalvereeni ging „Wilhelmina I" van hier met invallers te Sas van Gent tegen „Oranje I" aldaar. Voor de pauze had Wilhel mina den hevigen wind in den rug en toch gelukte het aan Oranje een doel punt te maken. Na de pauze werd het er niet beter op, zoodat de eind uitslag was 4 0 in het voordeel van Oranje. Ofschoon Wilhelmina dus een ongun stig seizoen schijnt door te maken, zullen toch met Kerstmis groote beker wedstrijden worden uitgeschreven. Bij den landbouwer Fr. d. M. te Koewacht was men Zaterdag aan het dorschen met de machine. Het 9-jarig jongetje van den buurman Al. E. had even de leidsels der paarden in handen en werd in een onbewaakt oogenblik, wellicht door onachtzaamheid, door de machine gegrepen, die den armen jongen de kleederen van het lijf rukte; een der armen werd op twee verschillende plaatsen gebroken, terwijl hij op andere Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. crt. Met de mailboot Prins Hendrik zijn hier 54 passagiers aangekomen ouder wie eeD zoou van den loodsschipper Vader alhier, die gevaren heeft als tweede steward op het Noorsche schip Sola. Dit, 6500 ton groote schip, van New York naar Havre onderweg met een lading rubber, ijzerstaai, ijzeren staven en meer contrabande, is Maandagmorgen haltzes op 95 mijl van de Scillyeilanden door twee Duitsche duikbooten aangehouden. De bemanoing kreeg een half uur om weg te roeien, waarna het schip werd getorpedeerd. Twee der booten waren te voren reeds door storm vernield. In ieder der twee overgebleven booten namen '13 man plaats. De eerste boot kwam na 45 uur, de tweede, waarin Vader zat na 57 uur in Engeland aan. Tijdens deze bange uren heeft de bemanning ontzettend geleden men leefde op zee water en beschuit Telkens sloegen zeeën over en men sliep zoo goed en kwaad als het gins, liggend In het water. De jongen heeft dan ook nog steeds hevige krampen over het geheele lichaam en is veel magerder geworden. Over de behande- Smokkelen. Vrijdagnacht bemerkte een surveilleerende politieagent, dat men bezig was, pakken uit een café aan de Buiten Walevest, hoek Veersteiger te Dordrecht, over te brengen naar een aan de kade liggende roeiboot. De agent dacht aan diefstal en verzocht de mannen, die er mee bezig waren, hem naar het politiebureau te volgen, waaraan zij voldeden, terwijl de roeiboot onder bewaking achterbleef. Uit een nader onderzoek bleek echter, dat het hier een poging tot verbodeu uitvoer gold en ter zake van dit misdrijf is dan H. M., ge domicilieerd te Dordrecht, die verklaarde de waren in kwestie «en partij zeep van eenige honderden kilo's naar België te willen uitvoeren om ze te Gent af te leveren, 23 groote en 7 kleine bussen benevens 1 kist en 2 pakken, alle gevuld met zeep, zijn in beslag genomen. De caféhoudster, die de zeep sedert eenige weken in bezit had, heeft bij den verkoop den schipper er nog aan herin nerd, dat de zeep niet mocht wordep uitgevoerd, en de schipper heeft toen te kennen gegeven, dat dit ook niet de be doeling was, doch dat hij de zeep wilde vasthouden tot den prijs weer meer gestegen zou zijn. Naai uit zijn voorde politie afgelegde verklaringen blijkt, was zijn bedoeling echter anders. Het Rijnschip, de R. S. G. 6 van de Rheinische Schiffahrt Gesellschaft, dat op zijn doorreis van Duitschland naar Gent de zeep zou innemen, is 's morgens ver trokken. DCt.) Over de grens gekomen Vrijdagmorgen zijn te Oldenzaal twee Duitsche deserteurs aangekomen. Ze zijn afkomstig uit Duisburg, beiden gehuwd en ongeveer 35 jaar oud. Ze waren vóór Verdun gewond en hadden thans, ale genezen, weer naar het front moeten vertrekken. Uit de Belgische gemeenten in de buurt van Clinge komen in de laatste nachten herhaaldelijk jongemannen met levensge vaar door slijk en water op Hollandsch gebied, niettegenstaande de draadversper ring ter plaatse zoover in de Schelde is gespannen, dat zij slechts bij laag getij niet in het water staat. N. R. Crt. Zaterdag is een Duitsche deserteur uit Brunswijk bij Denekamp over de grens gekomen. Na vijf weken zwervens ge lukte het hem ons land te bereiken. Toen hij over de grens vluchtte, werden hem vijf kogels nagezonden. Te Sittafci is wegens gebrek aan kolen de gasfabriek buiten werking ge steld. N. R. crt. Zaterdagmorgen werd aan een lantaarnpaal in de Voorstraat te Stellen dam opgehangen gevonden een vermagerd biggetje met tusschen de voorpooten een bordje, waarop stond NoodkreetGeeft en zoo un aul mi «te nei on ons regeenngsmais N. R. crt.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2