Rechtszaken. Gemengd Nieuws. haven en zijn eenige duizenden vis- •chers zonder verdiensten. Een kapi taal van minstens 15 millioen gulden, vooral met de tegenwoordige hooge scheepsprijzen, ligt renteloos, terwijl vele neringdoenden door het niet uit varen groote schade lijden. Ten einde de gevaren ter zee zooveel doenlijk te verminderen en om in geval van een ernstig ongeluk, hetzij door overvaring, ot door mijuontploffing, zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen ver leenen, is gisteren besloten met volle medewerking der reeders in den ver volge slechts in convooi te vertrekken, te visschen en thuis tp stoomen. Ieder convooi zal bestaan uit 10 stoomtreilers Over ieder convooi zal één der oudste schippers het gezag voeren. Onze vliegtuigen in Indië. De correspondent van de N. R. Crt. te Soerabaja meldt In militaire kringen heerscht groote opschudding over het feit, te Batavia geconstateerd, dat alle vliegtuigen en watervliegtuigen, uit de Yereenigde Staten ontvangen, absoluut ondeugdelijk zijn gehleken, daar het materiaal, voor de vliegtuigen gebezigd, te zacht is en overal reeds scheuren vertoont. Het onderzoek van de machines heeft bewezen, dat er geen enkele is met een goeden motor. Aan de officieren-instruc teurs is de raad gegeven, hun leven niet met die ondeugdelijke toestellen te wagen. Nu is de vliegdienst in Indië absoluut onmogelijk. De bestelde machines zijn voor het meerendeel reeds onderweg en betaald. De fout heet te berusten bij de Neder landsche commissie te San Francisco. Dit is een zeer ernstig bericht, dat daarenboven geheel onverwacht komt, daar de laatste mailberichten juist vol lof waren over de toen juist aangekomen en ten deele nog niet gemonteerde Amerikaansche vliegtuigen. De vlieger Hilgers had al een zeer geslaagde vlucht met een der Amerikaansche toestellen gedaan, na vooraf gevallen te zijn gelukkig zonder heel ernstige gevolgen met het opgelapte toestel van luite nant Ten Poorten, waarmede indertijd luitenant generaal Michielsen dén dood vond. Er was nu juist hoop, dat we op het gebied der vliegtuigen in Indië iets zouden gaan beteekenen. Op het ontwerp-begrooting was f 4900 meer opgebracht, om gang te kunnen zetten achter de opleiding van vliegers. AXEL, 3 November 1916. Woensdagavond werd alhier in de Nederlandsch Hervormde Kerk het feit herdacht, dat vóór honderd jaren van de vereeniging „Het Nederlandsch Bijbelgenootschap" in Zeeuwsch-Vlaan deren, toen nog Staats-Vlaanderen ge noemd, een afdeeling werd gesticht. Een vijftal sprekers betraden daartoe het spreekgestoelte. Ds. G. van Dis van Zaamslag sprak een openingswoord en leidde de volgende sprekers in. Hierna kwam eerst aan de beurt ds. R Meeuwenberg van Breskens, die de geschiedenis van deze afdeeling schetste, waaruit nu juist niet veel activiteit bleek. Spr. meende daarom de afdee ling op haar plicht te moeten wijzen en tot meer werkzaamheid aan te dringen. De volgende spreker was de heer Van Wijk, algemeen secretaris van het Hoofdbestuur te Amsterdam. De heer Van Wijk sprak er zyn voldoening over uit als afgevaardigde te zijn gezonden en bracht namens het hoofdbestuur den broederlijken groet. Nummer vier was ds. W. A. Noest van Anloo, oud-penningmeester der af deeling, te Hoofdplaat. In zijne rede leek het wel, oi ds. Noest nóg penning meester was, want op pakkende wijze wist hij zijne toehoorders duidelijk'te maken, dat toch zoovéél geld werd besteed aan ounoodige dingen, terwijl men voor het Bijbelgenootschap, dus indirect voor den Bijbel, het „brood des levens", zoo weinig schijnt te kunnen missen. Het slotwoord werd gesproken door ds. H. F. de Puy van Cadzand. Terecht wees deze erop, dat hetgeen zijn voor gangers van dit eeuwfeest gezegd had den, geen aanvulling meer behoefde. Hij richtte daarom een blik in de toe komst en spoorde aan te doen wat wij ook met betrekking tot de versprei ding van Gods Woord te doen vinden, opdat een volgende eeuw, zoo mogelijk van ons kan gezegd, worden zij hebben goed gedaan. De herdenking had een uitsluitend kerkelijk karakter. Des middags was in de consistorie kamer de bijbelkist van het Genootschap tentoongesteld, bevattende al de ver schillende uitgaven, die de vereeniging van den bijbel verspreidt. Interessant was daarbij de uitgave voor blinden, waarvan wordt gezegd, dat er geen betere in de wereld bestaat. Ze eischte voor den maker een studie van twee jaren. Blijkbaar was gerekend op zóóveel belangstelling in onze gemefente, dat men het hier overbodig vond teadver- teeren /en daarom op die wyze in een ander blad de aandacht vestigde op deze gebeurtenis. Ot er veel bezoekers uit Ter Neuzen gekomen zijn, betwij felen we echter Het spyt ons, dat er hier niet evenals te Breskens, meer reclame gemaakt is. Vooral voor den WelEerw. heer De Puy. Deze heeft n.l. een zeer fraaie ver zameling van oudheidkundige voor werpen, die betrekking hebben op de bijbelsche geschiedenis en vooral op het' godsdienstig leven der Israëlieten. Nu heeft ds. De Puy geen moeite of kosten ontzien, om met twee koffers van Cad zand naar hier te komen, deze voor werpen ten toon te stellen en op onder houdende, aangename wijze de beteeke- nis ervan te verklaren. Het waren er echter helaas niet velen, die het gezien hebben. Donderdagochtend werden de oudste leerlingen der openbare en christelijke school alhier nog in de gelegenheid gesteld, om een kijkje te nemen van deze merkwaardige artikelen. Tot onderwijzers aan de Rijksnor maallessen alhier zijn .met ingang van 1 Nov. 1916 benoemd de heeren K. Duizendstra, leeraar aan de H. B. S. te Ter Neuzen voor gymnastiek en P. M. G. de Rijk-, hoofd der o. 1. school te Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, voor Aardrijkskunde. Woensdag werd te Ter Neuzen in het „Hotel Centraal" door den notaris Dregmans, ten verzoeke van de wed. G. Wigteubroek, in het openbaar ver kocht, een huis en erf te Ter Neuzen, aan de Dekkerstraat, groot 75 centiaren. Hiervan werd kooper dhr. I. Meijer te Ter Neuzen, voor 600. In de Dinsdag te Zaamslag ge houden raadszitting werd afwijzend beschikt op een adres vaD den bode- concierge om verhooging van jaarwedde. Een verzoek van de vereeniging voor bevordering van geneeskundig onder zoek voor het huwelijk, om aan hen die huwelijksaangifte doen een door die vereeniging uitgegeven brochure te doen uitreiken, werd met hilariteit ver nomen en van de hand gewezen. Van wege de Zeeuwsch-Vlaamsche tram is een verzoek ingekomen tot uit betaling van den eersten termijn der toegezegde subsidie, daar de verbin dingen van deze gemeente tot stand zijn gebracht. De raad verklaarde daartoe niet genegen te zijn, zoolang niet alle werken en wegen in de ge meente geheel in orde zijn gebracht. Aan de vereeniging van burgemees ters en secretarissen werd de gevraagde bijdrage van 10 cent per 100 inwoners tot wederopzegging toegezegd. Tot onderwijzeres aan de o. 1; school in den Groote Huijssenspolder is be noemd mej. C. de Jong te Vlissingen, met 6 stemmenop no. 1 der voor dracht, mej. C. C. F. van der Weele te Middelburg, waren 2 stemmen uit gebracht. M. Crt. Voor het notarieel staatsexamen (6e gedeelte) is o. m. geslaagd de heer P. J. Buijsrogge te Clinge. Voor lid van den raad te Hulst zijn candidaat gesteld de heeren E. F. Schiffer, C. J. v. d. Walle en S. Wegener Slees wijk. Van 25—31 Oct. zijn de uavolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheids raad gekomen Roddvonk 5 gevallen te Haamstede, 1 te Middelburg en 1 te Ierseke. Diphterids l geval te Clinge, Honte- nisse, Hoofdplaat, Hulst en Vlissingen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 5 November 1916. Ned. Herv. Kerk. Voovm. 9Vj ure Ds. J, B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Leesdienst. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leesdienst. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leesdienst. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leesdienst. Nam. 2 ure Leesdienst. 's Av. 57a nre Leesdienst. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Nov. 1916. V. A. d. L., 25 j., arbeider te Koe wacht, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hechtenis. J. B. D., 27 jwerkman te Westdorpe, is wegens als voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. R. J. v. D., 20 j., slagersknecht en J. F. v. D., 29 j., timmermansknecht, beiden te Hontenisse, zijn wegens be leediging van een ambtenaar ieder veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. v. O., 40 j., koopman te Koewacht, is wegens als vorën veroord. tot ƒ,10 of 10 dagen hecht. F. d. H., 37 j., huisvr. van F. D., zonder beroep te St. Jansteen, is wegens verboden vervoer en poging tot ora- kooping veroord. tot 15 ot 15 dagen hechtenis. C. V., 31 j., klompenmaker en P. V., 18 j., werkman, beiden te Clinge, zijn wegens poging tot uitvoer ieder veroord. tot 14 dagen gevang., met bekrachtiging van het verstek-vonnis. Spionnage. De Duitsehe ingenieur F. W. H. M is te Rotterdam aangehouden als verdacht van 't verstrekken van in lichtingen, waardoor de neutraliteit van ons land in gevaar zou gebracht kunnen worden. Voor hem bezwarende papieren zijn gevonden en in beslag genomen. Hij wordt ter beschikking van de justitie uaar het huis vau bewaring overgebracht. De verdachte woonde, uaar de Tel. meldt, vóór den oorlog te Rotterdam op het Burgemeester Hofmansplein, waar hij zich aanvankelijk gevestigd had als ma kelaar van schepcD. Ook heeft hij daar eenigen lijd een cafétje gehouden. Reeds voor den oorlog had het de aandacht getrokken, dat M., hoewel bij weinig zaken deed, toch op een ïoyalen voet kon leven. Het schijnt, dat hij toen al tegen Nederland gespionneerd heeft. Na den oorlog verhuisde hij naar den Boezemsingel waar hij zich uitsluitend met spionnage bezighield voor Duitschland. Zijn bemoeiingen bepaalden zich niet uitsluitend met hetgeen te Rotterdam geschiedde. Hij had zijn verbindingen over het geheele land. De in zijn woniDg aan den Boezemsingel gevonden papieren vormen een overtui gend bewijs van zijn schuld. Hij werd op het goede oogenblik gearresteerd, wan t hij maakte juist aanstalten om te ver. huizen en elders zijn bedrijl voort te zeiten. Stroopers. Onder Ermelo waren de jachtopzieners L. en N. B., vader en zoon, op surveillance er. betrapten in Horst, onder Ermelo, den strooper Wouter B., jagende met een lichtbak. Toen laastgeDoemde zich achtervolgd zag keerde hij zich om en schoot zijn geweer af op N. Bos, die het volle schot in het boven- been kreeg. De geneesheer, die spoedig gehaaid werd, achtte het noodzakelijk, den gekwetste ter behandeling in het ziekenhuis, het Piusgesticht te Harderwijk te doen overbrengen. Na het ondergaan van een verhoor werd de dader naar Zwolle getransporteerd. Avp. Te Bussum is in verband met een diefstal met inbraak bij een goudsmid aldaar de 18 jarige H. W. gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. N. R. Crt. Bij Kessecich wilde Maandag de landbouwer H. uit Thorn een pakje met levensmiddelen over den draad op Bel gisch gebied gooien. Hij kwam daarbij in lichte aanraking met den, vermoedelijk niet zwaar geladen, electrischen draad, tengevolge waarvan hij met ernstige brandwonden bleef liggen. De Duitsehe grenswacht heeft hem opgenomen en naar Maeseyck vervoerd. N. R. crt. In den paardenstal van de firma »Bergen op Zoomsehe Brikettenfabriek, v/h. Asselberg Co.c te Bergen op Zoom, brak Dinsdagavond een felle brand uit. De stal brandde geheel uit, twee paarden kwamen in de vlammen om. Avp. Gisterennacht waren inbrekers bezig in een woning aan het Eusebiuspleio te Arnhem. De bovenbewoners,die beneden gestommel hoorden, wekten door luid keels te8chreeuweu de beneden be wooers. De inbrekers namen daarop de vlucht, slechts eenige kleedingstukken uit de gang medenemende. N. R. Crt. De 24-jarige N. Teernstra uitParrega (Fr.), die voor enkele jaren als boeren knecht naar Denver vertrok, legde zich in den laatsten tijd met succes op hef vliegen toe. Hij heeft zich du als aviateur bij het Amerikaansche leger verbonden en is gedetacheerd bij de militaire vlieg- school te San Diego. N. R. crt. De kapitale woning Het huis ter Lucht aan den Delftweg onder Noord wij kerhout, is Dinsdag totaal afgebrand. Er is zo® goed als niets gered. N. R. crt. De landbouwer H. L., te Tilligte, gemeente Denekamp, is bij spek smokke len, door de kommies-soldaten doodge schoten. N. R. crt. De adjunct inspecteur van politie te 's-Hertogenbosch, heeft te Tilburg in een café aan de Heuvelstraat gearresteerd mej. J. v. K., wonende te Esch, als ver dacht van diefstal' van 180 en verschil lende gouden horloges, kettingen, ringen, dasspelden, een zilveren broche met diamanten, enz. bij den heer H. te Am sterdam, waar zij 6 weken als huishoud ster iu dieust was. Bijua al deze voor werpen heeft zij in Den Bosch, te Tilburg eu Haarlem verkocht. Het grootste ge deelte van deze sieraden is in beslag genomeD. De verdachte is op transport gesteld naar Amsterdam. N. R. Crt. De politie te Zwolle heelt naar haar ouders te Tiel teruggevoerd een minder jarig meisje, dat zich te Zwolle in een van de voornaamste hotels voor barones uitgaf en groote verteringen maakte. Toen bleek, dat ze deze niet kon betalen, werd de hulp der politie ingeroepen. Aan de politie vertelde ze, dat ze wel geen baron nes was, maar toch behoorde tot een welgestelde familie te Tiel. Ook dit bleek onjuist; haar vader is een arbeider met groot gezin. N. R. crt.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2