Gemengd Nieuws. Terwijl dit vervoerverbod zich aanvan kelijk bepaalde tot de meest duurzame soorten Bravo's, Blauwen, Bontblauwen Roode Star, Frisia's, de Wetten en Industrie, is het thans uitgestrekt tot alle kleiaardappelen, dus ook tot de op klei verbouwde Eigenheimers en Borgers. De aardappelen van zand- en veen grond mogen alle worden vervoerd. Voor de consumptie komen hiervan vooral in aanmerking Eigenheimers, Groninger Kroon en Roode Star. Met het oog op den slechten oogst van consumptieaardappelen op de kleigron den wordt het publiek nogmaals opge wekt, om, ter voorkoming van aardappel schaarschte in het aanstaande voorjaar voor de eerstvolgende maanden vooral aardappels van zand- en veengrond op te slaan. Doet het publiek zulks niet, maar volgt het den dezer dagen door den directeur eener coöperatieve vereeni- ging te Rotterdam gegeven raad, om in plaats van de goedkoope regeeringsaard- appelen te nemen, liever iets meer te besteden, dan kan men voor het bezwaar komen te staan, dat erin Mei 1917 hier te lande geen aardappelen meer te krijgen zullen zijn. (St. Crt.) Ouderdomsrenten. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft een Open brief gericht aan de Eerste Kamer, waarin gewezen wordt op het feit, dat tienduizenden oude menschen, arme oude mannen, arme oude vrouwen, zijn afgewezen bij hun aanvraag tot het bekomen van een rente krachtens de art. 369 en 370 Invaliditeitswet. Een goede regeling ziet adr. in het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op het verleenen van ouderdomsrenten, welk ontwerp thans bij de Eerste Kamer aanhangig is. Gevraagd wordt, zoodra het wetsont werp in behandeling kan worden geno men, dit ontwerp aan te nemen. Jhr. De Ranitz. f Gisterennacht is in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden Jhr. S. M. S. De Ranitz, sedert 1903 groot meester van het huis van de Koningin Moeder, vroeger, toen zij nog regentes was, haar particulier secretaris en daarna als intendant aan Haar huis verbonden. Jhr. De Ranitz was voor zitter van den raad van commissarissen van den raad van het door H. M. de Koningin Emma gestichte sanatorium Oranje Nassauoord, bij Renkum. Paarden en rundvee. De Minister van L., N. en H. heeft ingesteld een rijkscommissie van toe zicht jop paarden en id. op rundvee. Tot lid der eerste oommissie is o. a. benoemd het Eerste Kamerlid mr. A. J. P. Fokker. Wit-broodkaarten. De Leidsche correspondent van de N. Crt. meldt Naar wij vernemen, zal bij de br- d- kaarten voor wittebrood een andere regeling worden getroffen dan thans voor bruinbroad het geval is. De bruin- broodkaarten zijn zoo ingericht, dat slechts van l ba i;er brood kan worden beuokk,. ar het witte brood zal de kaart bestaan uit een kolom met coupons, voor elk half K.G. één die door den bakker moeten worden afgescheurd en ingeleverd. Zoodoende zal een brood verbruiker van meer dan één bakker brood kunnen betrekken en wordt voorkomen, dat tal van bakkers schade lijden. Er zijn toch tal van verbruikers, die er meer dan één bak ker op nahouden. Militielichting 1909. Bijzondere omstandigheden buitenge sloten, zullen de dienstplichtigen der laudweerlicbting 1916a (militielichting 1909) zeer waarschijnlijk reeds 20 Nov. a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. Avp. Duitschland en onze kaas. De Duitsche regeering heeft aan onzen kaashandel nieuwe eisphen gesteld. Zij wil dezelfde prijzen betalen als door Engeland bedongen zijn. Zooals men weet, betaalt de Engelsche regeering thans c.a. 60 a 70 per 50 K.G. met inbegrip van 10 toeslag van de Engelsche regeering. De eisch, door de Duitsche regeering gesteld, behelst, dat van de 60 pCt. onzer kaasproductie, die geëxporteerd mag worden, de helft naar Duitschland en de helft naar Frankrijk en Engeland zal gaan. Slaagt de Duitsche regeering door middel van de Z.E.G. erin haar wil door te zetten, dan wordt onze kaasmarkt hopeloos ontwricht en lijden de Nederlaudsche kaashandelaren on metelijke schade. Sedert geruimen "tijd hebben dezen gekocht tegen prijzen van j 70 a 82, daar zij een exportprijs van c.a. 100, in Duitschland meenden te kunnen be dingen. Toen Duitschland niet meer voor dezen prijs wilde koopen, hielden zij hun voorraden vast, daar zij over tuigd waren, dat Duitschland onze kaas toch noodig had. In kringen van kaashandelaren wordt verzekerd, zegt de Tel., dat de Z.E.G. door onze Regeering gesteund, er waar schijnlijk in zal slagen haar eischen binnen zeer korten tijd, door te zetten. Het gevolg zal zijn, dat onze zuivel productie aanzienlijk zal inkrimpen, aangezien de prijzen van veevoeder zoo hoog zijn,, dat het niet mogelijk is, het geheele export-quantum tegen een prijs van 60 a 70 van de hand te doen. AXEL. 31 October 1916. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school in den Groote Huissenspolder, gemeente Zaamslag, komen voor de dames C. C. F. van der Weele te Middelburg, D. L. HanSe en C. de Jong te Vlissingen, S. T. Perduijn te Noord welle en E. S. Kok te IJzendoorn. Nabij Nieuw-Namen kwamen een 8-tal Belgische marnen over de grens, die uit Kieldrecht wisten te ontvluchten, toen een groot aantal mannen werd opgeëischt om voor de Duitschers te werken. Zij schilderen den toestand in de grensdorpen ellendig af, 1 Mi Crt. Bij Kon. Besluit van 20 Oct. werd aan de R. K. Zeeuwsch Vlaamsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose „Het Wit Gele Kruis" te Hulst; ter tegemoetkoming in de kosten der bestrijding der tuberculose een subsidie verleend van ƒ605. Zei. Zaterdagmiddag had te Kruiningen onder groote belangstelling de teraarde bestelling plaats van. het lijk van wijlen den heer J. H. O. Dominicus, in leven burgemeester van Kruiningen en voor zitter van de Z. L. M. Tal van be stuursleden van verschillende vereeni- gingen waarvan de heer. Dominicus deel uitmaakte, waren daarbij tegen woordig. Een twintigtal lijkkransen en bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd door verschei dene sprekers het woord gevoerd ter huldiging van de nagedachtenis van den zoo algemeen beminden Overledene. In brand gesloken. Men meldt uit IJmuiden De Noorsche bark „Regina", uit Skiën, geladen met mijnstukken, op weg van Borsgund naar New York, is door Duitsche duikbooten op de Schot- sche kust aangehouden en in brand gestoken. De bemanning, uit 13 per sonen bestaande, redde zich in een scheepsboot, welke, na 3 uur door een duikboot gesleept ie ziju, omsloeg, waar bij 2 Noren verdronken. De overige 11 personen zijn gered. Zij zijn daar eenige dagen aan boord gebleven en vervolgens overgegeven aan het Neder- landsche stoomschip „Hector", van Amerika te IJmuiden aangekomen. Avp. Onder verdenking een valsche aangifte gedaan te hebben is te Rotter dam aangehouden de winkelier H. B., tevens wissellooper bij een bankinstel iing aldaar. Hij deed, volgens de N. R. cH. aangifte, dat hij op het Delftschepoortplein was aangevallen door een paar onbekende mannen, die hem van een portefeuille met f 1400 tot 1500 aan bankpapier en zilverbons, welk geld bij voor de bankinstelling, in welker dienst hij is, onder zich had, zouden hebben beroofd. Bij den winkelier in gouden en zilveren werken den heer Henri L. van Emden, Heerengracht Amsterdam is voor een waarde van ongeveer 10.000 gestolen. Avp. Een Engelsche vlieger. De Scheve- ningscbe logger Sch. 268 heeft Vrijdag ochtend in de Scheveningsche visschers- haven aangebracht den Engelschen vlieger H. B. Smith, opgepikt 15 mijl beoosten het lichtschip Smiths Knol. De vlieger had zijn vliegtuig zelf tot zinken gebracht. Hij is voorloopig onder bewaking ge steld en later vrijgelaten. A7. R. Crt. Tusschen de draaibare spoorbrug bij de Tolsteeg, te Utrecht, geraakte Zaterdag morgen 10 uur, een schip met hout geladen vast. Het schip helde zoo zwaar over dat de spoorbrug niet meer dicht kop, zoodat het geheele verkeer met Arnhem en 's Hertogen bosch werd stopgezet. Ook het verkeer met de andere plaatsen on dervond vertraging. Het verkeer te water ondervond groote belemmering, er lag zoo veel hout in het water, dat het wel geleek of een groot Rijnvlot uit elkaar was geslagen. Avp. De buitengewone kommiezen heb ben tusschen Doetinchem en Beek 44 rundereL, die gesmokkeld zouden worden in beslag genomen. Avp. Men meldt uit de grensstrook bij Arendonck aan het Eindh. Daóbl. Volgens een door de Duitschers afge kondigd besluit, moest iedereen, die een of meer paarden bezat, er mede naar Weelde, waar deze dieren Maandag ge keurd zijn. Hoewel vele paarden twee jaar geleden door de BelgeD afgekeurd werden, zoo bleken thaus de meeste geschiktwant maar enkele lieden keerden met hun paard terug. Hoe zullen de boeren nu hun groote akkers bewerken Aan de grensbewoners hebben de Duitschers streng bevolen 's avonds de lichten te dooven, d. w. z. vensters en deuren moeten zoodanig worden dicht gemaakt, dat er geen schijn van licht op straat komt. Tusschen de grens en den doodenden draad hebben de Duitschers in elk huis, langs den binnenkant der voordeur, een lijstje gehangen. Op dit briefje staat het aantal personen van het huis vermeld, tevens naam, voornaam en ouderdom van ieder lid van het gezin- Nergens mag men loopen zonder gel- digen pas. Het is streng verboden, na zonsondergang zijn huis te verlaten. Meermalen gebeurt het, dat de Duitschers 's nachts komen om zich te overtuigen, of allen wel thuis zijn. Overtredingen worden zwaar gestraft. Verhaal van een krijgsgevangen Beiersch officier. Duitsche officieren, die krijgsgevangen worden gemaakt, zijn meestal zeer gesloten en antwoorden op de tot hen gerichte vragen zooveel moge lijk niets dan *Jac en »Neenc. Enkele zijn echter wat meer mededeelzaam. Zoo was een Bjiersch officier, die bij de Soirrme was krijgsgevangen gemaakt, on. middellijk bereid de meest volledige in lichtingen te geven. De Fransche generaal, die belast was met zijn verhoor, mompelde Hij heeft zeker een verzoek te doen !c De Beiersche officier ging voor een tafel zitten als een conferencier, en sprak ongeveer als volgt »Wij wachtten een aanval afofschoon uwe vliegers ons verhinderd hadden uwj linies te naderen, wisten wij toch, dat er toebereidselen gemaakt werden. Wij hadden onze voorzorgen genomen spe ciale loopgraven gemaakt en onze onder- grondsche holen nog dieper uitgegraven, Het aantal mitrailleurs was bijna verdrie dubbeld. Den 25sten barstte het bom bardement los De bodem trilde en een scherpe rook hing boven de loopgraven; wij konden niet zien, wat er voor om gebeurde. Koortsig telden wij de dagen wij zouden den 28sten den aanval afwach ten. Wij waren gereed maar nog gedu rende drie dagen duurde het bombarde ment zonder in hevigheid af te nemen. Ons geestelijk en lichamelijk weerstands vermogen nam zichtbaar afDenk eens: wij telden tot negenhonderd schoten per minuut! En ieder oogen blik barstten de projectielen losGij hebt ongetwijfeld een nieuw explosief ontdekt, want nog nooit heb ik zulk een verwoesting bijgs- woond. In drie dagen hadden wij geen voedsel meer gekregenIk comman deerde een geblindeerde post. Vier mitrailleurs verdedigden haar ik had zelf de manschappen gekozen, en wij hadden ons opgesteld zoo goed als de omgewoelde bodem het ons toeliet. Des morgens vielen uwe infanteristen onverwachts ons aaD. Voordat ik nog eenig bevel kon geven, was reeds onze kracht gebroken, En een uur daarna waren mijn kameraden en ik gevangen genomen, en wy waren niet de eenigsten. De kapitein heeft zijn verhaal beëindigd en haalt nu een brief te voorschijn en zegt: Wilt u dezen brief zoo spoedig moge lijk zijn bestemming doen bereiken? Van de loopgraven bestuurde ik dagelijks mijn handelshuisik zou niet gaarne willen, dat mijn regeling nu ontbrak De generaal had dus gelijk gehad Avp. Kanton gerecht te Ter Neuzen. Strafzitting van 20 October 1916. Veroordee'd zijn ter zake van Strooperij. O. R,, zonder beroep te West- dorpe, tot eene boete van f3, subs 3 dagen hecht., met verbeurdv. en vernietiging v*n baalzak en sikkel. Overtreding van art. 426 Strafwb. en Motor en Rijwielreglement. J. d. V., schoenmakerts Zaamslag, tot eene boete van f25, subs. 15 dagen hecht. Overtreding Politiereglement voor rivieren enz. J. v. D., vrachtschipper te Axel (Sassing), tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. Overtreding der Jachtwet. P. H., landbouw» te Sas van Gent, tot 2 boeten elk van f3, subs. 3 dagen hecht, voor iedere boete. J. P. S., landbouwer te Ter Neuzen, tot' boeten elk van f 10, subs. 1 dag hecht. Voor iedere boete, met verbeurdv, van het niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitleve ring of betaling der waarde ad f 20, «ubs. 6 dagen hecht. Overtreding Distributiewet. E. D. S., ban ketbakker te Ter Neuzen, tot eene boete van 1 10, subs. H> dagen hecht., met bevel tot teruggave van de suiker. Niet verschijnen als getuige. E. B. K., land bouwer te Westdorpe en C. K., telegrafist te Ter Neuzen, ieder tot eene boete van 12, subs, 2 dagen hecht. Grensovertreding. L. L., broodcontroleur te Sas van Gent, tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht K. M., stoker te Sas van Gent, toteene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. Visscherijwet. E. C., zonder beroep te S" van Gent, tot 2 booten van fl, subs. 1 dag hecht voor iedere boete. Spoorwegovertreding. D. S visscherA. I* en C. L. R., beiden zonder beroep, allen tt Pbi'ippine, ieder tot eene boete van f2, sub». 2 dagen hecht. Politieverord. van Axel. W. K., landbouwer te Axel. tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. Overtreding IJkwet. I. d. K., winkelierster te Hoek, tot eene boete van f 1. subs. 1 dag hechtmet - erbeurdv. van het gewicht. Een trekdier onbeheei-d laten staan. F. Si voerman te Axel, tot eene boete van fl, «ubs- 1 dag hecht. WW—mj

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2