Rechtszaken. Gemengd Nieuws. hij alvorens met verlof te gaan, schrifte lijk had verklaard, dit wel te zullen doen. Nu is uit Duitschland bericht ontvangen, dat hij aldaar behouden is aangekomen. Vóórdat geïnterneerde officieren met verlof gaan geven zy schriftelijk hun eerewoord, niet te zullen ontvluchten, militairen beneden den officiersrang geven daartoe een schriftelijke belofte, die even bindend is. In het begin van 1915 ontvluchtten een Duitsche officier en een Duitsche onderofficier uit het interneeringskamp te Bergen na schriftelijk verklaard te hebben, terug te zullen komen. Zij braken daardoor hun eerewoord en werden door de Duitsche regeering naar Nederland terug gezonden. Men mag nu ongetwijfeld verwachten, dat de Einjahriger Petersen, die zijn vlucht schijnt te hebben voorbereid en in een interneeringsdepót voor officieren ver blijf mocht houden, onverwijld naar Nederland zal worden teruggezonden. Een paar maanden geleden ontvluchtten enkele Duitsche militairen uit Bergen en braken hun belofte op hun terugkeer wordt hier nog steeds gewacht. Dnikbooten in Nederlandsch gebied. Het Nederlandsch Correspondentie bureau in Den Haag meldt aan de N. R. Crt. Wij vernemen dat het bekende „me morandum" van de geallieerde mogend heden inzake de toelating van duik- booten in de neutrale wateren, eenigen tyd geleden ook aan de Nederlandsche regeering is overhandigd. De regeering heeft in haar antwoord van 14 dezer doen uitkomen, dat, bij gebreke van speciale bepalingen ten aanzien van duikbooten, de regelen, in het algemeen voor oorlogsvaartuigen voorgeschreven, ook op de oorlogsduikbooten van toe passing zyn. De regeering heeft er verder op ge wezen, dat, krachtens de neutraliteits- proclamatie, de toegang tot de Neder landsche territoriale wateren, havens en reeden aan alle oorlogsschepen der belligeraniten dus ook aan de oorlogs duikbooten is ontzegd, en dat slechts in de, in voornoemde proclamatie uit drukkelijk vermelde uitzonderingsge vallen een verblijf binnen het Neder landsche rechtsgebied wordt toegestaan. Wat de handelsduikbooten betreft, heeft de regeering opgemerkt, dat geen enkel volkenrechtelijk beginsel haar interneering zou rechtvaardigen. Wordt een duikboot in het Neder landsche rechtsgebied aangetroffen, dan is het, evengoed als zulks het geval is bij niet-onderzeeër8, mogelijk, door een onderzoek met zekerheid vast te stellen, of het schip het karakter van een oor logsschip of van een handelsvaartuig heelt. De volledige tekst van dit antwoord zal in het eerstvolgend Oranjeboek worden opgenomen. Regeeringsharing. Sedert eenige wekten moest van alle aangevoerde ladingen haring 20 pCt. worden verkocht voor levering aan de regeering. Met ingang van Vrijdag is daarmede opgehouden. Voorloopig zal de regeering geen haring koopen, totdat een nieuwe regeling dienaangaaüde ge troffen zal zijn. Deze regeling is reeds in bewerking. N. R. Crt. De Blommersdyk. De Bond van Neutrale Landen ver spreidt een communiqué, waarin hy te kennen geeft, het antwoord van de Duitsche regeering op de nota van onze regeering betreffende de vernieling van de Blommersdijk onbevredigend te achten, „Wat zijn onbevredigend karakter betreft zegt de Boud staat het antwoord op dezelfde lijn, als dat naar aanleiding van de Tubantia, de Palem- bang, enz. enz. gegeven. De Duitsche regeering schynt ook ditmaal de zaak sleepend te willen houden en belooft alleen schadevergoeding, en ook niets meer dan dat, in geval de torpedeering in strijd met de bepalingen van het Duitsche prijsreglement geschiedde. Zelfs in dat gev^l schijnt alzoo. straf voor den duikbootkapitein uitgesloten." Het D. B. wenscht met kracht bij de regeering aan tg dringen op het in stellen van een eisch bij de Duitsche regeering tot bestraffing der schuldigen, het geven van waarborgen, waardoor herhaling wordt voorkomen, en het vervangen van alle ten onrechte tot zinken gebrachte vaartuigen door bo dems van ongeyeer gelijke tonnenmaat en meent dat, als de Duitsche regeering weigerachtig mocht blijken binnen kor ten termijn aan dezen billijken eisch te voldoen, het nemen van représaille maatregelen dringend noodzakelijk is. N. R. crt. AXEL, 24 October 1916. In de op heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden de volgende besluiten genomen Op den Kinderdijk tusschen de brug en het tramstation zullen eenige gas lantaarns geplaatst worden. Op een verzoek van P. C. Zonnevijlle e. a. om den prijs van het industriegas te verminderen wordt gunstig beschikt. De pacht van gemeentegrond door Wed. D. de Blaaij en P. Dieleman met een jaar te verlengen. Aan J. H. Lammertsma wordt wegens vertrek naar Appingadam ontheffing van hoofd, omslag verleend. De premies van de veemarkt worden in zooverre gewijzigd dat 2 nieuwe premies worden toegevoegd ieder van 2,50, een voor paarden van één en een voor paarden van 2 jaar oud. Tot keurmeesters voor de veemarkt worden benoemd H. Wolfert, B. L. Ysebaert en Jan de Regt. Herbenoemd wordt tot lid van het Burgerl. Armbestuur het aftredend lid C. T. van de Bilt. Aan D. van Maris, onderwijzer aan de o. I. school wordt met ingang van 1 Januari 1917 eervol ontslag verleend wegens zijne benoeming te Vlissingen. Bij de behandeling der begrooting werden de tractementen van verschil lende gemeenteambtenaren verhoogd, terwijl tevens werd besloten een twee den gemeenteveldwachter aan te stellen. Nog werd besloten om aan de be strating en rioleering van de Molen straat en aan de rioleering van de Weststraat uitvoering te geven. Volledig verslag volgt in het nummer van Vrijdag a. s. - Omtrent de viering van het 100- jarig bestaan van deafdeelingZeeuwsch- Vlaanderen van het „Ned. Bijbelgenoot schap" lezen we in de Bresk. Crt. nader, dat ook alhier dit feit in de Ned. Herv. Kerk zal wórden herdacht en wel op 1 November a. s. Ook de tentoonstelling van de bijbel- kist met verschillende voorwerpen en geschriften welke op de kerkgeschiede nis betrekking hebben, hoopt men hier te houden. Reeds geruimen tijd was het stil in de lucht geweest, doch j.l. Zaterdag snorde weer een ongewenschte passagier boven onze landstreken. Het vliegtuig had een heel ander model dan vorige. Mogelijk was het een hydroplanemaar laten we er liever geen gissing naar maken, want we hebben nog zoo weinige van die reusachtige roofdieren gezien van nabij, dat het vrijwel waanwijsheid is om op zoo'n grooten afstand over vorm of nationaliteit te oordeelen. Genoeg zij het ons, dat het in ieder geval schending is van ons recht om van vreemde smetten vrij te blijven. In Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn Zaterdag 3 vliegmachines gezien, die in de richting Gent koersten en later weer terugkeerden. Ook Zondagavond was weer beweging in de lucht waarneembaar en zag men hier duidelijk het werken met zoek lichten van Zeppelins, evenwel boven Belgisch grondgebied. Door den heer D. van Maris is wegens zijne benoeming tot onderwijzer te Vlissingen, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer aan de voorbereidende klasse der Rijks-Normaallessen alhier. Door den Commissaris der Ko ningin is aan G. J. Ophuis met ingaDg van 1 November a. s. eervol ontslag verleend als veldwachter der gemeente Westdorpe. Te St. Jansteen is de 30 jarige E. H. tengevolge van een kleine wonde aan den duim, die hoe langer hoe grooter werd, overleden. De man was pas gehuwd. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Oct. 1916. Veroordeeld wegens uitvoer, poging tot uitvoer of vervoer P. F. d. D., 31 j., Axel, tot 10 of 10 dagen hechtenis. C. G. v. S., 32 j., Westdorpe, tot 5 dagen gevang. M. S. K., 32 j., Westdorpe, tot 10 of 10 dageD hecht. M. L. R., 33 j., Philippine, tot 7 of 7 dagen hecht. M. S. V., 24 j., St. Jansteen, tot 5 of 5 dagen hecht. M. W., 25 j., Clinge, tot 5 of 5 dagen hecht. A. W., 18 j., Clinge, tot 15 of 15 dagen hecht. E. M. B., 25 j., Clinge, tot 15 pf 15 dagen hecht. Een Zeppelin. Uit Oisterwijk meldt men aan de N. R. Crt. Zondagavond omstreeks 7 uur is hier een Zeppelin gepasseerd, komende uit België en koersende van 't Z.O. naar 'tN.W., met gedoofde lichten. Tusschen Hoog-Blokland en Gorin- chem is de Zeppelin overgekomen, stevende in Oostelijke richting. Op den weg tusschen Hoog Blokland en Gorin- chem zijn stukken bom gevonden en is een gat in den weg aangetroffen. Te Wijk bij Duurstede is kwart voor negen op groote hoogte een Zeppelin langs gekomen. Tegen den helderen -sterrenhemel was het gevaarte duidelijk zichtbaar. Te Maurik werd Zondagavond te 8 u. 40 min. een Zeppelin waargenomen, die eenigen tijd boven de kom van het dorp als op één punt bleef en daarna zich eenige meters voortbewoog tot op geringen afstand van het haantje van den kerktoren, waar het luchtschip op een hoogte van naar schatting nauwe lijks 100 meter ongeveer 20 minuten in ruststand is geweest. Daarna ging het in snelle vaart in de richting Ó.Z.O. Gezonken. Lloyds meldt dat het Nederlandsche stoomschip „Fortuna" tot zinken is gebracht. Tien opvarenden zyn aan wal gebracht. De kapitein en 15 leden van de bemanning zijn vermoedelijk verdronken. Het schip is van de Konink lijke Nederl. Stoombootmaatschij. Het schip was op weg van Rotterdam naar Cardiff. Men weet nog niet zeker of het ge torpedeerd is; het kan ook op een mijn zijn geloopen. Enkele dagen geleden is er, naar het Hbld. meldt, ingebroken in de woning van inr. H. Cosman, bankdirecteur, Koningslaan 2 hoek Ëmmastraat, te Am sterdam. Tijdens de afwezigheid der bewoners (de heer Cosman was den 13den naar Bussum vertrokken, waar zijn echt- genoote vertoefde) zijn de inbrekers over het tuinhek geklommen en hebben zich toegang tot de woning verschaft door de ruit van de keukendeur in te trappen, De kasten werden met valsche sleutels geopend of opengebroken. Al het tafel zilver bleek te zijn gestolen, benevens een groot aantal gouden en zilveren sieraden, Ook een aantal vreemde gouden en zilveren munten werd ontvreemd Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 20,000. De Rotterdarnsche recherche heeft na een zeer lastig en uitgebreid onderzoek de hand gelegd op een 5 tal bekende inbrekers, die de inbraak in het veiling gebouw te Roodenrijs zorgvuldig hadden voorbereid en uitgevoerd. Het zuurstofapparaat dat bij de veiling was achtergelaten, bleek afkomstig te zijn van de machinefabriek Wilton. Hiermede kreeg de recherctie den draad in handen die tot de opsporing en aanhouding van het vijftal leidde. Van het geld, bij de inbraak buit gemaakt, was niet veel meer over. Allen zijn naar het huis van be waring te 's-Gravenhage overgebracht ter beschikking van de justitie; zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. De als van de inbraak verdachte eerst aangehouden personen G. en O. zijn nu onschuldig daaraan gebleken. N. R. Crt. In Engeland gevanaen. Met de mailboot Prins Hendrik kwam Vrijdag te Vlissingen aan oen Nederlander, familie van bekende Dordtenaren, die reeds 36 jaar in Engeland heeft, vertoefd en te Londen zaken dreef en daar ook eigenaar van huizeu is. Hij was een week of zes geleden per treiu van Londen naar Liver pool gereisd. Toen hij zich daar bij de politie meldde werd hij gearresteerd, omdat hij geen verlofbewijs bij zich had voor die reis. Ongeveer zes weken werd hij gevangen gehouden en hem werd geen gelegenheid gegeven om zich met het Nederlandsch consulaat of met En- gelsche bekenden in verbinding te stellen, Ook heeft hij zijn vrouw en kinderen niet meer mogen terugzien en is thans uitgezet. Zijn bagage, welke aan bet station te Liverpool stond, heeft hij Diet mogen afhalen en had hij nog niet terug, Reeds 29 maal is hij met de vereischte papieren gedurende den oorlog naar Parijs geweest en hij zal zich tot de bevoegde autoriteiten hier te lande weudeD om recht te krijgen. Avp. De Oostenrfjkscke minister-president vermoord. De ministerpresident graaf Stürghkis Zaterdag te Weenen tijdens het middag éten door den uitgever van een aldaar verschijnend tijdschrift doodgeschoten. De aanslag is gepleegd in het hotel Mei3sl und Schadn. Terwijl graaf Stürghk daar aan tafel zat, kwam de schrijver Friedrich Adler op hem toe en loste snel achter elkaar drie schoten op den minister president, die in het hoofd getroffeD, dadelijk dood was. Over den moord op giaaf Stürghk ver neemt de Wiener Allgemeine Ztg. van een ooggetuige de volgende bizonder- heden v j Graaf Stürghk zat zooals eiken dag in de i eetzaal van het hotel Meissjl und Schadn, ditmaal in gezelschap van baron Achrenthal, de broeder van den overleden minister van buitenlandsche zaken. Drie tafels verder zat de Weensche schrijver dr. Adler, een zoon van den afgevaardigde naar deD Rijksraad dr. Viktor Adler, Plotseling stond deze op, deed drie stappen in de richting van de tafel waaraan Stürghk zat, en loste drie revolverschoten op hem. Graaf Stürghk zakte ineen; hij was terstond, dood. Eén schot, dat miste, wondde baron Achrenthal aan den voet. Baron Achrenthal ving graaf Stürghk in zijn val op en liet geneeskundige hulp halen. Toen de schoten vielen, ijlden de aan wezige O.-H. en Duitsche officieren op den dader toe en trokken hun sabels. Adler gaf hen zijn naam op en zeide;

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2