Gemeenteraad. Yerkrijgbaarstelling Suiker. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Correspondentie. Bekendmakingen. kleiaardappelen van de eene plaats naar de andere te vervoeren en zullen ver zoeken (die reeds menigvuldig inkomen) om van de winterprovisie elders be stelde aardappelen te mogen ontvangen, steeds worden afgewezen, zoolang dit vervoerverbod niet is opgeheven. Wanneer het publiek medewerkt, zal alles zijn vrij normaal verloop hebben. Werkt het bij de aardappelenvoorzie ning evenwel niet mede, dan zal het einde zijn last dragen, maar dan zal er ook geen enkele reden zijn om klachten te laten hooren. Distributie van suiker. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft de volgende be palingen vastgesteld betreffende de distributie van suiker. De handel in suiker is alleen aan diegenen geoorloofd die bij het Suiker Distributiekantoor zijn ingeschreven, hetzij als beetwortelsuikerfabriek, hetzij als raffinaderij, hetzij als witfabriek, hetzij als tusschenhandelaar, hetzij als kleinhandelaar. Het verzoek om in een dier quali- teiten te worden ingeschreven wordt gericht tot en daarop wordt beslist door het bestuur der Suiker-vereeniging. Bij eene beslissing door het bestuur, strekkende tot inschrijving in een der genoemde qualiteiten, bepaalt dit be stuur, voor zoover betreft de tusschen- handelaren en kleinhandelaren, de maxi mum hoeveelheid suiker, welke door ieder van hen zal worden omgezet. In bijzondere omstandigheden is de vaststelling van deze hoeveelheid voor wijziging vatbaar. Landstorm. Bij Bon. Besluit is bepaald, dat van 1 November 1916 af, ook tot den land storm behooren de in 1888 geborenen. M. crt. AXEL, 20 October 1916. Geslaagd zijn voor de acte vrije en ordeoefeningen de dames K. M. van Houte te -Axel, E. E. M. Waelput te Zuid<,iorpe, M. P. Dees te Aardenburg, S. M. Goedhals te IJzendijke, C. Aar- noutse te Groede en de heer J. P. Aerts te IJzendijke. Op 5 Nov. a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Breskens het eeuwfeest herdacht worden/ van de oprichting „Zeeuwsch- Vlaanderen" van het Ned. Bijbelgenoot schap. Tevens zal de tentoonstelling van eene bijbelkist plaats hebben met de meest verschillende uitgaven der Schrift. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 22 October 1916. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Dg. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Dp. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. Schothorst. (van Westzaan.) Nam. 2 ure Dhr. Schothorst. 'sAv. 51/» ure Dhr. Schothorst. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Oct. 1916. C. J. V., 15 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3,50 of 1 week tuchtschool. M. S. H., 18 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Een ontrouw ambtenaar. De controleur van Tambesi heeft 18.000 aan belastinggelden gestolen, waarvan f 8000 zijn teruggevonden. M. crt. De bemanning van het recherche vaartuig No. 2 te Oostmahorn meldt aan het N. v. h. Noorden Maandagmorgen omstreeks negen uur woedde hier een hevige hagelbui, verge zeld van een hevigen wind, zoodat men bijna geeu 25 M. voor zich uit kon zien. Toen de bui optrok, rapporteerdeeensklaps de wachtMijn in zicht De mijn was nog ODgeveer 300 M. van het schip verwijderd en kwam, voortge- zwiept door den heviger) wind en den stroom, met groote snelheid recht op ons aan. Onmiddellijk gaf de schipper bevel het anker te lichteD, maar dat was ge makkelijker gezegd dan gedaan. Er stond een geweldige zee, waarom er dan ook een 45 vaam ketting voor stond. Met alle kracht begon men te draaien, maar nog was de ketting niet op de helft in gedraaid, toen de mijn al tot op een 20 M. genaderd was. Toen men zag, dat verder draaien nutteloos was, gaf de schipper bevel in de sloep te gaan. Terstond werd met alle macht in den wind opgeroeid. Nog was men niet ver van het schip verwijderd, toen men zag dat de mijn onder den ankerketting door dreef en eenige malen hevig tegen het schip ramde. Een ademlooze stilte volgde. Iedereen was in spanning, wat er nu zou gebeuren. Maar de mijn sloeg gelukkig weer af zonder te ontploffen. Teruggekomen aan boord, werden er door de aan boord geplaatste mariniers 30 schoten gelost, om zoo de mijn te doen zinkeü. Maar dit bleek onmogelijk door de hooge zee. Het was -een groote coütactmijD, een van de grootste, die hier ooit gezien is. Het was vermoedelijk een Engelsche. Woensdagmorgen omstreeks half negen wilde eeu 7-jarige rijwielrepara teur, gezeten op een fiets, de trambaan der E. S. M. op den Admiraal de Ruyter weg bij Amsterdam oversteken, juist op het oogeublik, dat de sneldienst uit Haarlem aankwam. Op de laatste rails slipte de fiets, zoodat de jongen onder de tram geraakte, waar hij dood en zwaar verminkt onder vandaan is gehaald. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht. N. R. crt. - De Nederlandsche driemastschoener »Pacific«, is op reis van West Hartlepool met een lading anthraciet naar ChristiaDia bestemd, op zee door den storm zwaar beschadigd en met overboord geworpen lading zinkend verlaten. De bemanning werd gered door den NederlandscheD stoomkorder »Anna Josinaten teIJmui- den binnengebracht. De scheepspapieren, alsmede een ge deelte der persoonlijke eigendommen van de opvarenden konden worden gered. Onder de bemanning, die overigens grootendeels uit Scandinaviërs bestond, bevond zich ook een Zeeuw, de heer Voerman uit Philippine, die als stuurman op den schoener dienst deed. Het schip was eerst onlangs door een nieuwe reederij aangekocht en deed daarvoor pas zijn derde reis. M. Crt. Misbruikt vertrouwen. Een Haag sche juffrouw, als huishoudster in betrek king in het gezin van den zeeman M. A. van D. in de Bloemfonteinstraat te R'dam, is door de politie als verdacht van verduistering, aangehouden. Deze vrouw was bij den zeeman, wiens vrouw is overleden, in betrekking gekomen voor toezicht op zijn vier kinderen en de waarneming van zijn huishouding, want hij had gemonsterd voor een groote reis naar Japan en zou maaDden wegblijven. Een broeder van dezen zeeman kwam dezer dagen tot de ontdekking dat deze vrouw bijna al het lijfgoed van de kin deren en het beddegoed heeft beleend, dat zij den muntmeter had gelicht, het huishoudgeld opgemaakt, de huur en verschillende rekeningen niet betaald en bovendien schuld gemaakt had. De broeder heeft zich nu het lot van de vier kinderen aangetrokken. Avp. Als verdacht van onzedelijke han delingen te hebbeD gepleegd met zijn 11-jarig dochtertje, is zekere J. S. te Hollandsche Veld (gem. Hoogeveen) in hechtenis genomen. De verdachte heeft bekend. M. crt. Te Leiden is bij den vader. ds. Cler, bericht ontvangeD, dat zijn zoon aan de gevolgen van bekomen verwondingen, in een lazaret achter het front bij de Somme is overleden. Hij was 20 jaar, stndeD te Delft en eenige zoon. Avp. De »Timesc verneemt uit Kopenha gen, dat de Duitschers iD de Sont stalen netten hebbeD geplaatst voornamelijk om aan duikbooten de doorvaart te beletten. Dit is thans een bewezen feit. In een dezer netten is nl. volgens berichten uit Malmö de schroef van het Zweedsche s.s. »Dornac, dat met een lading steenkolen op weg was naar de Oostzee, vastgeraakt Het scnip werd echter door een Duitsche sleepboot bevrijd. M. crt. In het laatst van December van 1909 werd, terwijl de bewoners uitstedig waren, ten huize van den heer S. T. Berkhout te Leeuwarden ingebroken, waarbij veel porselein en antiquiteiten werden ontvreemd. Thans, na haast 7 jaar, zijn de daders ontdekt, ten gevolge van verwijtingen, welke gevangenen in de gevangenis te Leeuwarden elkaar hebben gedaan. Het zijn Joh. G. en M. Joh. Sch. N. R. crt. Dinsdagmiddag is op den Steenweg te Helmond de voerman G. het slachtoffer van een snijpartij geworden. Hij stond met kar en paard voor een pakhuis te wachteD, toen drie jonge kerels, onder den iüvloed vaD sterken drank, passeer den. Zonder eeDige aanleiding zochten ze ruzie met G. die er niet op inging, waarna r. d. Westerlo plotseling op G. toetrad en hem een snede van 15 e.M. lang en 24 c.M. diep, van het oor laDgs het kaakbeen tot in den hals toebracht. Er is echter geen levensgevaar, V d Westerlo is eenige minuten later gearre steerd. Avp Het Comité voor Nederlandsche kin deren in den vreemde vestigt de aan dacht van het Nederlandsche Volk op het feit, dat even over de grenzeD van ons land duizenden Nederlandsche ge zinnen wonen, die al de ellende ouder vinden eener onvoldoende voeding. Verschillende omstandigheden veroor loven niet, dat deze Nederlanders naar het Vaderland terugkeeren. Ze morren daarover nietze vragen slechts hulp voor hunne kinderen. Ze smeeken, dat het Vaderland voor deze moge zorgen. Volk van Nederland, ons Comité is bezig deze kinderen naar Nederland over te brengen, om ze in hun midden te verzorgen. Gij kunt daarbij helpeD. Gij kuDt met ons de middelen bijeen brengen, om de kinderen van ons volk te onderhouden, opdat ze niet slacht offers worden der ondervoeding, waar onder ze nu reeds maanden lang lijden. Open Uw beurs en zend eene bijdrage aan den Penningmeester S. van Lier Ez. Nassaukade 358, Amsterdam. Het Comité voor Nederlandsche kinderen in den vreemde, Protessor Dr. J. TE WINKEL, Amsterdam, Voorzitter. W. F. VAN HEUSDEN, Nic. Maesstr. 43 A'dam, Secretaris. J. BLOOKER, wethouder, Zeist. Dr. P. H. VAN ROOIJEN, chirurg, Schiedam. S VAN LIER Ez. Nassaukade 358 A'dam, Penningmeester. X alhier. U verlangt, dat de machi nisten der tramlocomotieven gedurende den geheelen rit door de kom der ge meente aanhoudend door bellen of ander geluid hunne aankomst aankondigen, Nu zijn wel niet alle machines van een belapparaat voorzien, doch de fluit- seinen worden toch bij korte tusschen- poozeD en wel zoo luid gegeven, dat ook bij de geringste oplettendheid van het publiek mag verondersteld worden, dat de nadering van een machine of trein ztdfs reeds op vrij grooten afstand hoorbaar is. Men moet in aanmerking nemen, dat ook het publiek moet mede werken om de veiligheid te bevorderen. Goed uitkijken en opletten is dus bij nadering van de tramlijn de boodschap, Red. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen Dinsdag 24 October a.s., des voormiddags 9 ure, ten Raadhuize, ter behandeling van het volgende; 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoekschrift van den heer F. C. Zonnevijlle e. a. te Axel om vermindering van den industrie- gasprijs. 3. Verpachtiug Gemeentegronden. 4. Verzoekschrift van den heer J, H. Lammertsma pm ontheffing van Hoofdelijken Omslag. 5. Vaststellen premiën voor de veemarkt. 6. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt. 7. Benoemen lid Algemeen Burger lijk Armbestuur. 8. Verzoekschrift van den heer D. van Maris om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school en bij het herhalingsonderwijs alhier. 9. Wijziging begrooting gemeente lijke gasfabriek. 10. Af- en overschrijving gemeente- begrooting 1916. 11. Aangaan geldleening. 12. Goedkeuring begrooting Gasfa briek 1917. 13. Goedkeuring begrooting Armbe stuur voor 1917. 14. Vaststellen gemeente begrooting voor 1917. 15. Wijziging verordening heffing Hoofdelijken Omslag. Axel, October 1916. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, dat heden aan de volgende grossiers witte suiker Melis geleverd is en wel aan H. CLAESSENS 700 K.G. Firma OGGEL 800 K.G. Firma VEENHUIZEN 100 K.G. en dat de maximumprijzen zijn ƒ51,50 per 100 K.G. voor den tusscheuhandel en 0,28 per x/i K.G. voor den klein handel. Onder geen voorwaarde mogen deze prijzen worden verhoogd, noch voor verpakking, noch voor thuis bezorgen. Axel, 17. October 1916. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2