Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Geïnterneerd. Nabij de schorren aan de haven van den Hedwigpolder (aan de Oostkust van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, tegen over het verdronken land van Saeftinge) is op Hollandsch gebied een Duitsch patrouillevaartuig omhoog gevaren. Een officier en een matroos onzer marine zijn aan boord gegaan om de bemanning te bewaken en te interneeren. Getorpedeerd. Het Nederlandsche stoomschip „Blom mersdijk" van de Holland-Amerika lijn, op weg naar Rotterdam met regeerings graan is bij de Amerikaansche kust ge torpedeerd, i AXEL, 10 October 1916. Met ingang van 1 October is aange wezen voor de waarneming van het kantoor der directe belastingen te Axel, de heer A. Schutter, rijksklerk 3e klasse ten kantore te Dordrecht. De heer D. van Maris, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is als zoodanig benoemd te Vlissingen Zondag zyn te Ter Neuzen de seriewedstrijden gehouden, welke door de voetbalclub „Sparta" aldaar zijn uitgeschreven. De eerste wedstrijd zou gespeeld worden door T. P. C. van Ter Neuzen tegen „Schoondijke". Het niet opkomen van laatstgenoemde leverde aan T. F. C. een papieren overwinning van 5—0. Hierna kwam aan de beurt een match tusschen „Oranje", Sas van Gent en „Seolto" van Hulst, welke eindigde met 1— 0 voor „Oranje". De derde wedstrijd werd gespeeld door „Sparta" van Ter Neuzen en Wilhelmina" van Axel. Over deze match schrijft men ons, dat vooral bij den aanvang „Wilhelmina" den Spar tanen overtrof in sterkte, zoodat met krachtigen tegenwind „Wilhelmina" de rust inging met 1—0. Een strafschop kort na de rust door Ter Neuzen toe gediend, bracht den stand op 1—1. Voor het eind maakte iedere partij nog een goal, zoodat bet spel geëiudigd zou zijn met 2—2, als niet in de ver lengingsperiode de doelman van „Wil helmina" een gemakkelijk te keeren schot had laten passeeren, zoodat Sparta won met 32). Benoemd is tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering teMiddelburg de heer mr. H. C. J. Groot, advocaat aldaar. Te Sas van Gent is bericht ont vangen, dat een vroegere bewoner dier plaats, de heer Henri Lammens, in een hospitaal te Nizza aan de in een gevecht aan den Yser bekomen wonden, is bezweken. De jonge man nam bij het uitbreken van den oorlog dienst als vrijwilliger in het Fransche leger. Dezer dagen had de arbeider Priemens te Draaibrug het ongeluk van eeri hoog beladen wagen met riet te vallen. Ernstig gekneusd werd hij opgenomen en overgebracht naar het Burger Gasthuis te Aardenburg, alwaar hij Zondagmiddag is overleden. De overledene laat een vrouw met groot gezin achter. M. Crt. De politie te Waterlandkerkje spoorde dezer dagen een Duitsch deser teur onder Sluis op, die verdacht wordt van rijwieldiefstal te Pijnacker by Den Haag, gepleegd in Augustus 1916. De man is tot onderzoek gebracht naar 's Gravenhage. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Oct. 1916. Veroordeeld wegens verboden uitvoer, poging tot uitvoer of vervoer H. J. B., 30 j., Clinge, tot 10 of 10 dagen hecht. A. A. v. O., 39 j., Koewacht, tot 1 of 1 dag hecht. E. S., 30 j., Philippine, tot 5 of 5 dagen hecht. V. A. d. L., 25 j., Koewacht, tot 15 of 15 dagen hecht. B. H., 26 j., Zuiddorpe, tot 7 of 7 dagen hecht. E. S., 42 j., Sas van Gent, tot 5 of 5 dagen hecht. A. V., 40 j., Sas van Gent, tot 2 of 2 dagen hecht. Ph. F. B,, 61 j., Koewacht, tot 3 of 3 dagen hecht. E. B., 38 j., huisvr. van F. E., Phi lippine, tot J 5 of 5 dagen hecht. P. D. J., 55 j., Westdorpe, tot 20 of 20 dagen hecht. E. L. v. C., 61 j., St. Janst6en, tot 1 week gevang. L. F. D., 54 j., Clinge, tot 3 of 3 dagen hecht. A. P., 46 j., Koewacht, tot 10 of 10 dagen hecht. A. A. v. d. B., 36 j., Hontenisse, tot 10 of 10 dagen hecht. F. X. B., 19 j.^ Nieuw-Namen, tot 14 dagen gevang. E. D. v. D., 24 j., Clinge, tot 3 dagen gevang. Ch. L. v. d. V., 50 j., Sas van Gent, tot f 15 of 15 dagen hecht. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht P. d. M., 26 j., commi8sionnair te Hoek, uitge wezen, ter zake van terugkeer in het bezette gebied. Eveneens is daarheen overgebracht A. A. B., 32 j., werkman te St. Jansteen ter zake van diefstal. Te Maastricht heeft de soldaat-kommies B., toen hij zijn revolver schoon maakte, bij ongeluk zijn vrouw in het onderlijf geschoten. Zij is onmiddellijk overleden N. R. Crt. De politie te Maastricht heeft ge-, arresteerd de dienstmeid van den pastoor- deken Menten van de St. Mathiaskerk aldaar, die op heeterdaad betrapt werd op het ledigen van de offerblokken in de kerk. Reeds lang werd er geld ver mist. De aangehoudene is al 14 jaar in dienst bij den pastoor. De dienstbode heeft volledig bekend. Het totaal ontvreemde bedrag is ruim 16,000. N. R: Crt. Zondag is te Losser een 24 jarige Duitsche deserteur over de grens ge komen, die weer naar het front had moeten vertrekken. Vier broers waren reeds voor Antwerpen gevallen. Zondag is onder de gemeente Haam stede de 23-jarige Anna Jacoba Speelman uit de gemeente op het veld door een Belgischen uitgewekene E., die bij Speel man knecht was, vermoord Bij een woordenwisseling tusschen E. en den broer van de verslagene kwam zij tusschen beide, waarop haar volgens zeg gen van E., bij ongeluk een steek in den hals werd toegebracht. De moordenaar gaf zich direct aan bij den burgemeester. N. R. Crt. Biljarten. Horemans heeft in een partij van 1000 punten groot biljart cadre 45 cM. tegen Joh. J. Boelstra, een serie gemaakt van 307 caramboles, de grootste serie welke hij ooit op een math-biljart maakte. De partij was uit in 41 beurten, een gemiddelde dus van 24.39. Boelstra kreeg 358 punten, hoogste serie 40. Te Ulft (in den Achterhoek) is de smokkelaar v. d. P door een grenskom- mies doodgeschoten. N. R. crt. Volgens de Tel. zou luitenant M., bekend door zijn optreden tegen oproerige Belgen in het kamp te Zeist, ons land hebben verlaten en dienst genomeu heb ben in het Oost.-Hongaarsche leger, dus gedeserteerd zijn. Bij het ledigen van een beerput van de Groningsche studentensociëteit Mutua Fides is een kinderlijkje gevonden. N. R. Crt. DE OORLOG. De toestand. In een week-overzicht van 29 Sept. tot en met 6 October voorkomende in de Avp. lezen we o. m. het volgende Westerfronti In de afgeloopen week hebben de Entente-troepen geen groote aanvallen gedaan. Al het in de voor gaande week veroverde terrein is be houden hier en daar, o.a. bij Thiepval, hebben zij hun stellingen nog eeniger mate verbeterd. Een oogenblik scheen het alsof de Duitschers met tegenaan vallen ten Oosten van Thiepval, nl. bij Eaucourt l'Abbaye den tegenstander tot terugwijken zouden nopen. Dit punt is toch ten slotte ook in handen der En gelschen gebleven. Verder heeft zich in den laatsten tijd duidelijk gemanifesteerd, dat de strijd bij Verdun als geëindigd kan worden beschouwd. De mislukking van dat Duitsche offensief, waaraan zooveel „materiaal" is geofferd en dat zoo ont zettend veel verliezen heeft gekost, moet op het Duitsche volk wel een diepen indruk hebben gemaakt. Want men kan er verzekerd van zijn,, wanneer de krachten op de aangevallen fronten groot genoeg zouden zijn geweest om het offensief der Entente Staten niet sneller te doen voortschrijden, dan thans het geval is, de „populaire" operatie tegen Verdun niet zou zijn prijs gegeven. Russische front. Wederom is in de afgeloopen week van Russische zijde met groote hevigheid gebeukt op het front der Centralen, zich uitstrekkenc tusschen Kowel en de Dnjestr. Duidelijk zijn uit de berichten te onderkennen twee richtingen, waarin het offensief der Russen wordt gevoerd, nl. van de omgeving van Lutzk uit in de richting Wladimir Wolynsk, en van Brody uit ter weerszijden van de spoorlijn naar Lemberg, maakt eenige, geringe vorde ringen op de andere punten slaagden de Duitschers en Oostenrijkers erin den vijand het doordringen te beletten. Scherp teekent zich voorts af, een krachtiger actie der Centralen tegen de Rumenen in het Zevenburgsche gebied. Dit is vooral het geval tegenover de Rumeensche korpsen, die strijden in een lijn Oost-West ten Noorden der Transsyl vanische Alpen. 'Moeilijker hebben de Centralen het nog in het Oostelijk deel van Zevenburgen, waar de Rumenen nog opdringen uit Berlijn werd o.a. den 4den dezer gemeld, dat de vijand ten Westen van Parajd voor- deelen behaalde. Alhoewel dus de toestand der Centralen in Zevenburgen geenszins ongunstig moet worden ge noemd, zoo is toch het gevaar nog niet geheel geweken, zoolang de Rumenen in Oóstelijk Zevenburgen niet geheel •tot staan worden gebracht. Een succes van beteekenis konden voorts de Centraal Staten boeken met de overvalling van de naar uit sommige berichten bleek, 15 bataillons sterke Rumeensche troepenmacht, die bij Rahsvo naar den Zuidelijken Donau oever was gebracht, doch die door troepen uit Rutchuok en Tutrakan aan gevallen werd en nadat de brug in bun rug was vernield in een zeer bedenke- lijkeu toestand waren gebracht, z,oodat vermoedelijk deze gewaagde en blijkbaar gebrekkige uitgevoerde onderneming den Rumenen op talrijke verliezen zal zijn te staan gekomen. Alles bijeenge nomen kan niet worden gezegd, dat het Rumeensche leger, van welks in- grijpen men zooveel heeft verwacht, bijzonder fortuinlijk opereert. Van_ het front in de Dobroedsja valt geen verandering in den toestand te berichten, Langs de Grieksch-Servische greM ten Westen en Noordwesten van Fiorina behaalden de Serviërs nieuwe voordee len (o.a. bij den Kaimaktsjalan). langs het Noord- en Noordoostfront vai de Ententetroepen in Griekenland i verhoogde actie, van hen uitgaanii waar te nemen. Op de overige gevechtsterreinen isii de afgeloopen week de toestand vrijwi dezelfde gebleven. Niet de „Bremen", die wel in i™ geval als voor de Duitschers verloiei schijnt te moeten worden beschouwd, maar een oorlogsduikboot, de U 53i in de Ver. Staten te Newport Rhode Island) binnengeloopen. Het heet, da zij brieven heeft overgebracht vooi Bernstorff, wellicht duplicaten van stukken, die met de „Bremen" zijn ver loren gegaan. Zij heeft haar voorradei niet aangevuld en is na twee uur reeds weer uitgevaren. Dit is een handeling die volgens het geldende zeerecht ten volle veroorloofd is. Niettemin wordt gemeld, dat de Eugelsche gezant ei tegen geprotesteerd heeft, dat het schip niet is geinterneerd. Van 15 tot 30 September 1916, Graauw. Huwelijks-aangiften. 26. Charts Ludovieus Daalman 39 j., weduwn. en Maris Anna Lemsen, -14 j„ wed. 29. Adolf Ferdi- nandus van Poele, 39 j.,jm. en Sophia Stevem, 33 j., jd. Geboorten. 6. Petrus Jacobus, z. van Petrus Leeraert en Apolonia Tottê. 16. Aloisius, z van Cornells Stevens en Anna Catharina Buijt li. Maria Apolonia, d. van Ferdinandua Ju cobus de Rijcke en Lëonie van de Vijver. Overlijden. 8. Eliza ran Heese, 21/, m,d van Josephus en Fhiiomena Heijdens. Jacobus van Grimst, 67 j., eebtg. van Maria Anna Maas, 9. Pkeodorus Crombeen, 54 jz. van Machi- rius en Pieternella Picavet. Koewacht. Huwelijks-aang. 6. Theophilus Vermeire, 34 j., jm. en Josephina Maria Ver- schraegen, 25 j., jd. Huwel.-voltrekkingen. 18. Stephanus Jos. Kegels, 29 j., jm. en Martha Dorothea Matthijs, 31 j., jd, 20. Theophilus Vermeire, 84 jjm en Josephina Maria Verschraegen, z5 j., jd. Geboorten. 11. Albeitus Josephus, z. van Josephus Martens en Leonie Martens. 13. Andreas, z. van Dominicus Coeue en Clemencii van Regenmortel. 15. Maurice Augustinus, z. van Emile A per en Antoinette Kombaut 16. Maria Leonia, d. van Aloysius de Bock en Clementine Coumans. 23. Julia Maria Virginia, d. van Florentinus de Dauw ei Ser.iphina Savooij. Overlijden. 11. Bernardus van Poele,73j., echtg. van Rosalia de Block. 16. Een als levenioos aangegeven kind van het manDel geslacht van Regulus de Vliegher en Clemen tine Gijselinck. 18. Emile. Verstraeten, 3 m,, z. vsn Adolf en Maria Annaerr. 22. Leopoldus Maring, 55 j., z. van Antonius en Fidelia Geeri, Overslag. Oeboorten. 23. Anna, d. van Augustus Fermont en Emilia de Wolf. Zaamslag. Huw -voltrekkingen. 6. Cornelis de Putier (van Axel), 22 j., jm. en Janna de Feijter, 21 j., jd. 14. Aarnout Cornt lis de Ruijter (van Oude Niedorp;, 22 j., jm en Geertrui Hamelink, 22 j jd. Pieter vattheus van de Velde, 25 j., jm. en Jozina Gee'truid» van de Vrede, 22 jjd. Franciscus de Jonghe (van Axel), 25 j jm. en Maria Penne, 32 j.,jd. Geboorten. 3 Abraham, z. van Jacobus Dieleman en Tanneke de Visser. Jan, z. van Jan Cornelis Verliude en Neeltje Aldertha 1 laander. 8. Janna, d. van Michiel de Pooter en Poulina Wagenaar. 9. Davina, d. van Pieter Zegers en Jacomina Franc na Scheels. 11. Martinus Jan, z. van Levinus Jansen en Maria Janna Dieleman 12. Abraham Cornelis, z. van Hendrikus Frederik Overbeeke en Cornelia Leuntje van DroDgelen. Overlijden. Antbonij Goossen, f2 j., echtg. uit het le huwel. van Willemina Jansen en. u t het 2e huwel. van Geertrui Penne. Cornelia van Bedegem, 82 j., echtg. an Jozias de Krijger. 3. G< ertruij Framjoise Goossen, 4 w., d. van Jacob en Suzanna Elizabeth Baak. 15. Martina Vreeke, 3 w., d. van Hendrik Vreeke en Jozina" de Lijser. Telegrafiscil Weerbericht van het Kou. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond- van Woensdag 11 October: Matige tot krachtige Zufdwestel. tot Westei. wiud. Meest zwaarbewolkt. Waarschijulijkregeubuien. Zeilde warm tegraad.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2