„Favorita" Presenteerlroiml 2 nieuwe Heerenrijwielen imp* Verkade's Cokes geklopt per H.L. a f 0,70 ongeklopt a f 0,60, gevuld met Yerkade's prima Biskwie, 4000 gevelde Sparren 1000 Verbindkodden. 1000 Sparren 5000 bos Snoei Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentien. Te koop aangeboden: Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Openbare Verkooping. en eene partij Sparrenfaceel, Maximum prezen. De min. van Landbouw heett tot de gemeentebesturen de volgende circu laire gericht Ik heb de eer er uw aandacht op te vestigen, dat van de artikelen, genoemd in mijn beschikking van 28 September, betreffende de maximumprijzen, in gaande 1 October, de volgende bereids geregeld aan de gemeenten, die daarom hebben gevraagd, worden afgeleverd en dus in die gemeenten voor de ver bruikers verkrijgbaar zijn, met inacht neming van de in bovengenoemde be schikking aangegeven maximum prijzen te weten: ongebuild tarwemeel, rogge, varkensvleesch, margarine, boter, kaas, eieren, melk, suiker en zeevisch. De overige artikelen zullen eerst worden afgeleverd met ingang van een nader u mede te deelen datum, zoodat zij eerst na dien datum in de gemeenten, welke om de meerbedoelde artikelen hebben gevraagd, ingevolge de beschik baarstelling van rijkswege en met in achtneming van de maximum-prijzen verkrijgbaar zullen zijn. Avp. Schadeloosstelling by inkwartiering. Krachtens het Kon. besluit van 28 October 1915 (St.bl. no. 442) brengt de minister van oorlog ter algemeene kennis, dat de schadeloosstelling, be doeld in de punten 2o., 3o. en 5o. van art. 8 van bet Kon. besluit van 10 November J892 (St.bl. no. 253) tot uit voering van de Inkwartieringswet, zooals dat besluit sedert herhaaldelijk is gewijzigd, te rekenen van en met 1 October tot en met 31 December 1916 voor de militairen, aie geen buiten gewone kommiezen zijn, worden ver hoogd met tien cent. Indien, in verband met den prijs der levensmiddelen, na laatstgenoemden datum voor eenige gemeente voort zetting van bedoelde verhooging nood zakelijk wordt geacht, wordt de be trokken burgemeester uitgenoodigd een verzoek daartoe tot het departement van oorlog te richten met een opgaaf van den laagsten prijs per kilogram, waartegen de volgende levensmiddelen van voldoende hoedanigheid voor dé kwartiergevers verkrijgbaar zijn tarwe brood, vleesch, margarine en koffie. St. crt. De onlusten te Djambi, (Officieel.) In de Djambische Beneden landen is het rustig. Vau Loepa Aoer (aan de Batang Hari, westelijk van de hoofdplaats Djambi, op een rechten afstand van ongeveer 22,5 K.M.) tot Moeara Tambesi zyn de doesoens ver laten, behalve Rantau Poeri, waar de bevolking gedeeltelijk is teruggekeerd. In Soerolangoen-Djambi keerde de be volking eveneens terug, vergezeld door verscheidene hoofden. De toestand is onbevredigend boven Moeara Tambesi en in Boven-Tabir en tusschen Moeara Tambesi en Moeara Tebo iu Boengo is de toestand goed en tamelijk goed bovenstrooms Moeara Tebo. Uit de Toengkalstreek kwamen onbe vredigende berichten een deel van de bevolking heeft zich aangesloten bij de opstandelingen aan de Bating Hari. Onze troepen ondervinden weinig tegenstand, doch vinden bijna alles verlaten. De oorzaak van den opstand is nog onvoldoende bekend. Volgens kolonel Kroesen schijnen de leden van de voor malige sultansfamilie daaraan geen deel te hebben, doch speelt waarschijnlijk de Sarekat Islam daarin een groote rol. JV. R. Crt. AXEL, 6 October 1916. Ds. J. H. Lammertsma alhier hoopt Zondag den 15en Oct. a. s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk en Zondag den 29 Oct. d. a. v. zijn intrede te doen by de Geref. Kerk te Appingedam, na bevestigd te zijn door ds. S. O. Los van Leerdam. Woensdagmorgen is op heeterdaad op diefstal betrapt E. de R schoon maakster op de gemeente-secretarie te Ter Neuzen. Sedert zes maanden werd gedurig geld vermist. In den vroegen morgen hadden zich een tweetal be ambten verdekt opgesteld, en zagen, dat de schoonmaakster een kastje van een der beambten opende en. er geld uit wegnam. Op het bureau van den wachtmeester der marechaussée werd zij op aanwij zing der ambtenaren gefouilleerd en het vermiste bedrag ad 6,50 op haar bevonden. Proces-verbaal werd opge maakt en de dievegge zal ter beschik king van de justitie te Middelburg worden gesteld. M. Crt. De St. Crt. no. 231 bevat de sta tuten der Vereeniging ter bevordering van den geregelden handel en ter be strijding van den frauduleuzen uitvoer in de provincie Noord-Brabant en Zee land, gevestigd te 's-Hertogenbosch. Zij stelt zich ten doelden geregelden aanvoer van goederen en daardoor den geregelden handel in de provinciën Noord-Brabant en Zeeland te bevorde ren tegen te gaan dat artikelen, onder verband der N. O. T. ingevoerd, daar van worden vrijgemaakt en uitgevoerd. Zij tracht haar doel te bereiken door het oprichten van een distributiebureau van die artikelen, ten opzichte van welke de noodzakelijkheid op den voor grond treedt en door het nemen van alle maatregelen die kunnen strekken om dit doel te bereiken. Lid van de vereeniging kan worden ieder koopman of fabrikant, gevestigd in een der provinciën Noord-Brabant of Zeeland. Aan de volgende personen, des tijds uitgezet uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Zeeland, is ver gunning verleend terug te keeren onder voorwaarde, dat de belanghebbende zelfs den schijn heeft te vermijden van ongeoorloofde handelingen te verrichten, op straffe van anders opnieuw 6n in dit geval onherroepelijk te worden uitgezetD. de Schepper, Koewacht C. M. Markusse, AxelC. Allonsius, Overslag; A. de Vreeze, M. de Vleesch houwer, C. M. Moelaert, A. Vennema, F. E. M. van Hoornevester, allen te Eede. M. Crt. Van 27 September tot 3 October zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk 3 gevallen te Clinge en één geval te Middelburg, Stavenisse en Tholen. Diphteritis1 geval te Breskens, 2 te Groede en één geval te Hulst en Kruiningen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 8 October 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk: Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Oct. 1916. J. B., 14 j., zonder beroep te Hoek, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 of 1 week tuchtschool. D. H. d. W., 32 j., werkman te Hulst, gedetineerd, is wegens alsvoren veroord. tot 2 maanden gevang., met aftrek der preventieve hecht. S. M. S39 j., huisvr. van E. d. P. te Clinge, is wegens eenv. beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. Bij bevelschrift van bovenge noemde rechtbank is rechtsingang ver leend, met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen J. D., 46 j., werkman, wonende te Ter Neuzen, gedetineerd, beklaagd van diefstal te Biezelinge. 't Gaat met de werkzaamheden tot verzwaring van den zeedijk in Waterland niet voorspoedig. Nu is weer bij deD smallen dijk tusseheD de zee en de Kinselmeer, waar men door zandspuiten den binnenberm trachtte te versterken, de geheele geul met al het ingespoten zand weggezakt, zoodat men opuieuw kan beginnen. De slappe grondmet zeer weinig draagkracht spot met alle bereke ningen. Woensdagmorgen zou een zware loco mobiel van ettelijke duizenden kilogram men gewicht op een zolderschuit worden geladen om te water te worden vervoerd naar Wandar, waar zij gebruikt moet worden bij de herstelling der zeedijken tot het wegspuiten van het zand en het oppompen van het water. Terwijl men hiermede bezig was, kan telde de zolderschuit, waardoor de zware locomobiel in het water bij het tram station te Edam plensde. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongelukken te betreu ren. Van de machine brak een as, en werden enkele andere deelen beschadigd. Heel wat tijd en ettelijke honderden gulden» zal het kosten eer alles weer in orde is gebracht. Avp. De rivierpolitie heeft bij aankomst van de Hullboot te Rotterdam aangehou den een uit Engeland gekomen Belg die zich noemt A. F., en ook wel W. C. en H. P. De man is in het bezit van ver schillende paspoorten en geldsoorten. Deze vreemdeling, van wien mer. ver moedt, dat hij niet met goede bedoeliugen hier kwam en gevaar oplevert voor de onzijdigheid van den staat, wordt naar Engeland teruggezonden. In zijn bezit werd ook een kleine code gevonden. A. R. Crt. Woensdagavond vond de tuinman S. te Hilversum, die met zijn vrouw de tijdelijk onbewoonde villa van den heer Kretschmar van Veen aan den Soestdijker straatweg wilde coutroleeren, zich in de keuken geplaatst voor een inbreker, die op vertoon van een revolver de handen omhoog hield. Toen de vrouw bij de buren wilde gaan telefoneeren om politie- hulp werd zij in de gang door een tweeden inbreker aangevallen en door een dolk steek getroffen. Op haar gegil wendde de maD zich van den eersten af, waardoor beiden gelegenheid vonden te ontvluchten. Énkele kleedingstukken alsmede de dolk werden achtergelaten. N. R. crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utreclit).. Verwachting lot den avcnd van Zaterdag 7 October Krachtige tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt of b; trokken. Waarschijnlijk regen buien. Zelfde warmtegraad. De b,jrgemeestek vau AXEL, maakt bekend, dat Z.Ex. de heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heett goedge vonden het navolgende te bepalen verboden is het vervoer van de volgende op kleigrond geteelde soorten aardappelen, anders dan naar de opslag plaats van den verbouwer en met uit zondering van de partijen, die op deu dag der afkondiging van deze beschik king reeds in schepen of spoorweg, wagons waren geladen, te weten Bravo's, Blauwen, Bonte Blauwen, Roode Star, Frisia's, De Wetten en Industries. De hierop betrekking hebbende be schikking van Z.Ex. den Minister voor noemd, ligt voor een iéder ter inzage ter secretarie dezer Gemeente, des voormiddags 9—12 uur en des namid dags 2—4 uur, Axel, den 6 October 1916. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. COKES. De BURGEMEESTER van AXEL maakt bekend, dat aan de Gemeente- fabriek verkrijgbaar is gesteld bij grootere hoeveelheden aan vermin derden prijs. Axel, den 3 October 1916. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Voor de liefde en deel- neming gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen ge liefden zoon ondervonden, betuigen wy onzen harteiyken dank. Uit aller naam, P. J. VAN DRIEL. Axel, 6 October 1916. wegens vergevorderd seizoen voor billijken prijs. Aan hetzelfde adres een goed gebruikt DAMESRIJWIEL met nieuwe Banden. A. MAAS, Smid en Rijwielhandel, Axel. Iets nieuws, iets fijns, een sieraad voor de theetafel. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van zijn principaal, op Maandag den 23 October 1916, des voormiddags 11 ure, om kontant geld, verkoopen voor alles geschikt zeer geschikt voor ruiters liggende aan den steenweg Koe- \yachtSt. Jansteen. Te vergaderen bij B. Wantiueb, Boschdorp.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2