Gemengd Nieuws. Buitenland. «troom» van Moeara Tebo naar de Tabir- streek zijn gevluchtin verschillende andere hielden de bewoners zich met veldarbeid onledig en werd opgemerkt, dat rüstzaailingen in prauwen werden overgebracht. In Korintji heerscht volmaakte rust. N. R. Crt. AXEL, 3 October 1916. Zaterdagavond hadden eenige auto mobilisten uit onzè gemeente een min der aangenaam avontuur. Op den weg tusschen Absdale en Sint Jansteen ont stond aan de machine een ontploffing, waardoor de chauffeur dermate schrok, dat hij het stuur kwijt raakte en de automobiel van den weg in een sloot geraakte. De inzittenden vielen er uit en kwamen eraf met den schrik en een paar styve ledematen, zoodat ze den terugweg weer te voet konden aanvaarden. De auto werd leelijk beschadigd en moest met een viervoeter naar huis worden gehaald. Jl. Zaterdag is te Neuzen op 68 jarigen ouderdom overleden de heer A. H. Donze, lid van den gemeenteraad, voorzitter van het burgerlek armbestuur dijkgraaf van den Lievenspolder enz. In 1913 werd hij bij de periodieke verkiezingen tot lid van den gemeente raad herkozen, en werd kort daarop door een ongesteldheid getroffen, die zyn geest belemmerde, waardoor het hem niet meer mogelyk was de vergaderin gen by te wonen. Bij Kon. besluit van 29 Sept. is aan den tydelyk officier van gezondheid der 2de klasse C. J. M. van Rompu, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsge breken, en wel krachtens de artt. 39, punt 1°., en 40 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. By Kou. besluit van 29 Sept. zyn benoemd in de provincie Zeeland tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tien honderd en Zwarte, J. Risseeuw, te Cadzandtot lid van het bestuur de^ waterkeering van de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomaes, C. B. Temmerman, te IJzeDdijke-; tot lid van het bestuur der waterkeeriDg van het caiamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, J. van Male, te Breskens tot lid van bet bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Wal- zoorden, J. van Dixhoorn, te Hontenisse tot lid van bet bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, W. Dees, te Zaamslagtot dijkgraaf van den Koningin Emmapolder, P. C. O. M. Hombacb, te Hulsttot dijkgraaf van den Van Lyndenpolder, L. Dees, te Boschkapelle. Posterijen en Telegrafie. Met ingang van 1 October zijn bij Kon. besluit de tarieven voor telegram men en telefoongesprekken verhoogd. Het tarief voor binnenlandsche tele grammen van niet meer dan tien woorden is verhoogd van 25 op 30 cent. De kosten van stadstelegrammen be neden de 10 woorden zijn van 15 op 20 cent gebracht. Voor dringende telegrammen wordt in plaats van het tweevoud, het drie voud van den gewonen tariefsprys ge heven, evenals dit tot nu toe uitsluitend voor buitenlandsche telegrammen het geval was. Interlocale telefoongesprekken zyn gebracht van 30 op 35 cent en de |Ocale gesprekken van 20 op 25 cent. De Directeur van het Post en Tele graafkantoor alhier, brengt ter alge- meene kennis, dat met ingang van 1 October op Zondagen geen bestelling meer zal plaats vinden van post pakketten. Uitgezonderd hiervan zijn de pak ketten, waarvan expresse-bestelling wordt verlangd. De Zeppelins. Men meldt uit Vlieland Een eskader van negen Zeppelins, waaronder een paar buitengewoon groote passeerde Zondagmiddag dit eiland, ko mende uit Oostelijke, gaande in Noord westelijke richting. Gisterenmorgen zweefde een Zeppelin komende uit het Zuidwestenover Vlieland De motoren waren zeer duidelijk hoor baar. Na hevig beschoten te zijn verdween het luchtschip in Noordoostelijke richting. N. R. crt. Spionnage. De rivierpolitie te Rotterdam heeft aangehouden en naar het bureau van de rivierpolitie overge bracht een gewezen gezagvoerder van de Hamburg-Amerikalijn, thans redacteur van het Hamburger Eremdenblatt, en diens bediende beiden Duitscher en woonachtig te Rotterdam. Zij worden verdacht van spionnage en het in gevaar brengen van de onzijdigheid van ons land. Varder zijn aangehouden als verdacht van medeplichtigheid, een viertal personen die in scheepvaartkringen goed bekend zyn en geregeld berichten brachten om trant door neutrale, ook Nederlandsche schepen ingenomen en voor Engeland bestemde lading, alsmede berichten om trent beweging en handelingen van oorlogsschepen van Duitschlands vijanden aan het adres van de beide Duitschers in de Claes de Vrieéelaan. Nadat de aandacht der rivierpolitie op dit adres gevestigd was, werd avond op avond de omgeving daar afgezet en zijn de hande lingen der verdachten nagegaan. Ten huize van den gewezen gezagvoer der E. P. V. zijn bij huiszoeking ver schillende bescheiden gevonden, waaruit zijn schuld en die van zijn bediende blijken. De aangehoudenen worden ter beschikking van de justitie gesteld en. naar het huis van bewaring overgebracht. N. R. Crt. Te Baarn is Zaterdagavond de villa van den heer J. W. Schut, aan den Eemnesserweg, met nagenoeg den heelen inboedel, afgebrand. De vermoedelijke oorzaak is onvoorzichtigheid van de dienst bode. Alles was verzekerd. N. R. Crt. MeD meldt uit Nieuwersluis aan het Hbld. Zaterdagmorgen werd ontdekt, dat er ingebroken was op het buitengoed Rupelmonde van den heer Van Notten uit Utreeht. Het goed was twee dagen te voren door de bewoners verlaten. Al het tafelzilver en enkele snuisterijen bleken gestolen te zijn. De inbrekers hadden zich te goed gedaan aan den inhoud van den wijnkelder, zooals bleek uit een aantal onthalsde flesschen, die in de keuken stonden niet nog andere over blijtselen van het aangerichte festyn. N. R. crt. Te Hasselt is een aakschipper door zijn knecht dood geschoten. De knecht beroofde daarop zich zelf\ van het leven. hl. R. Crt. Wat men van ouden rommel nog maken kan, blijkt uitdeinbeslagneming in Oostenrijk van wol, katoen, linnen en kaoetsjoek. Deze afval uit Weenen en de provincie heeft 8 millioen kilo bed ra gen, die in een groote fabriek gesorteerd, geperst en verwerkt wordt. Door 200 arbeiders worden per week 30 wagons bewerkt. Men heeft van den afval 1,250,000 uniformstukken gemaakt, 2 millioen velddekens, zeer veel sigaretten papier, ruim 1 millioen beenwindsels en 10,000 kilo geteerd papier voor daken. De fabriek is zoo groot, dat ze in een dag 45,600 kilo wol kan verwerken. DE OORLOG. Zondagavond hebben de Zeppelins Engeland weer bestookt. We lezen er de volgende berichten van Tien Zeppelins hebben deelgenomen aan den luchtaanval. Twee ervan poogden een aanval te doen op Londen doch werden verdreven. Een werd naar beneden geschotenhet was er een van het nieuwste type. Er zijn geen berichten ingekomen over aangerichte schade of persoonlijke verliezen. De andere acht Zeppelins vlogen doelloos rond boven de oostelijke graafschappen en Lincolnshire, terwijl zij op goed geluk bommen lieten vallen. Er werd geen schade aangericht. De neergeschoten Zeppelin kwam tegen middernacht in den stralenbundel van een zoeklicht. Een oogenblik later werd zij in vlam men gehuld en viel zy langzaam naar beneden, het land mylen in den omtrek verlichtend. De val vaD het luchtschip werd door een menigte van duizenden menschen toegejuicht Tot 2 uur vanochtend zijn vier lijken onder welke dat van den commandant onder de overblijfselen van de Zeppelin vandaan gehaald. Ook is een mittrail- leur gevonden. Vele duizenden Londenaren hebben den Zeppelin in vlam zien staan. Omtrent het jongste, groote offensief aan het Somme-front schreef een oor logscorrespondent der Magdeburgische Ztg. in het groote hoofdkwartier, onder dagteekening van 27 Sept. o. m.,Na een artilleristische voorbereiding, waar bij naar zyn eigen verzekering het roffelvuur in Champagne en in den slag bij Loretto kinderspel was, is de vijand over de heele linie, tusschen de Somme en de Ancrebeek, tot den aanval overgegaan met inzet van ontzaglijke massa's infanterie. Hoewel men achting moet hebben voor de omzichtigheid zijner voorbereiding en den aanvals- moed van zijn voetvolk, staat toch hooger dan woorden of heldenliederen haar kunnen prijzen de weerstands kracht onzer loopgraaf-verdedigers. Meer dan 70 uren lang hebben vele honderden Engelsche en Pransche bat- teryen de munitie voorraden, die Ame rika en Japan sedert maanden tegen ons hebben aangemaakt, met de een tonige regelmaat van een steenkloppers- hamer op iederen meter der Duitsche stellingen doen neerkletteren. Meer dan 70 uren achtereen heeft geen der verdedigers het hoofd buiten den ingang der half vernietigde schuilholen kunnen vertoonen. In dien tyd, toen er geen verbinding naar achteren en met de naburige vakken mogelijk was, geen warm eten kon worden aangevoerd, de veldflesschen geen droppel meer op leverden om de kelen ie laven, die uitgedroogd waren door 't stof der in slaande projectielen, hebben de posten ongedekt in de verdelgde loopgraven de wacht gehouden." N. R. Crt. Het Engelsche statbericht van den 30en Sept. luidt Vannacht heeft de vijand hetgevechts- front ten Zuiden van de Ancre hevig beschoten. Wij hebben het gisterochtend veroverde terrein bij de Destremont- hoeve ten Z.-W. van Lesars, ondanks het hevige vijandelijke bombardement versterkt en onze stelling in de streek van Thiepval verbeterd. Voorts hebben wij vijandelijke tegenaanvallen in de buurt van de Stuff-redoute en de Hes- sische schans afgeslagen. De gevechten van gisteren in dit vak waren verwoed onze troepen, die er aan deelnamen een divisie van het nieuwe leger gaven bewijzen van groote volharding en vastberadenheid. Ten Zuiden van Neuville St.-Vaast heeft een bataillon van de Londensche territoriale troepen een geslaagde over winning uitgevoerd. Het drong de vijandelijke schansen binnen en kwam met gevangenen terug. De nederlaag der Duitschers aan de Somme heeft deze week grootere vor deringen gemaakt dap in eenig vooraf gaand tijdvak sedert het begin van het groote offensief. Ondanks het slechte weder van Vrijdag, heeft ons geschut een bijna onafgebroken bombardement onderhouden, waardoor het den vijand onmogelijk werd binnen onze vuurlinie nieuwe schuilplaatsen of verdedigings werken aan te leggen. Ook werd de gemeenschap uiterst moeilijk en gevaar lijk gemaakt. De Duitschers zijn nu genoodzaakt hun transporten en troepen des nachts over te brengen, en ook dan lijden zij zware verliezen, daar alle wegen nauwkeurig zijn aangeteekend. De verwoede strijd in het gebied van Thiepval is in ons voordeel afgeloopen, De vijand heeft ons gisteravond aaDge vallen, doch onze nieuwe legers bleken van voortreffelijke hoedanigheid. De Duitschers werden ten slotte met zware verliezen afgeslagen. Wij maakten meer dan 500 gevangenen. De Duitschers hebben geen poging gedaan om onze linie Gueudecourt- Morval Combles aan te vallen, bebalve met geschutvuur. Avp. Uit Boekarest worden nu d.d. 27 dezer de volgende bijzonderheden over den slag in de Dobroedzja gemeld Den 17den dezer werd de opperbe velhebber verwittigd van de aanwezig heid van een in getal overmachtig vijandeluk leger. Hij week langzaam achteruit, waarbij hij den vijand groote verliezen toebracht. Daarna ontwikkel de zich een verwoede slag van den Donau tot aan de Zwarte Zee. De eerste gevechten ontsponnen zich langs den Donau, waar een hoofdzake kelijk uit Duitschers bestaand leger Tsjernavoda trachtte te bereiken. Wij boden met de bajonet krachtig tegen stand en dwongen den vijand stil te houden. De strijd duurde twee dagen. De vijand heeft aanmerkelijke ver liezen geleden. In het centrum werd hij door de Roemeensch Russisch Servi sche troepen verdreven, die in een gedachten aanval den vijandelijken rechter vleugel overhoop wierpen. Deze vluchtte in wanorde met achterlating van stapels lijken. Voor het front van een enkele divisie vonden wij meer dan 5000 geweren. De moed van de officieren en de manschappen is bewonderenswaardig geweest. Verscheidene Roemeensche en Servische kolonels sneuvelden aan het hoofd van hun troepen. N. R, Crt. Men schrijft uit Weenen aan de N. R. Crt.: Daar de toevoer van levensmiddelen in O.-H. nog zeer gebrekkig is, zal de zorg daarvoor, die thans tusschen ver schillende ministeries verdeeld is, aan een rijksvoedingsbureau worden opge dragen. Het was in den laatsten tijd weer zeer erg. Veel menschen konden na lang wachten bij de bakkers niet eens op hun kaarten brood krijgen. De Nederlandsche kolonie doet moeite om door bemiddeling van den gezant pakketten met levensmiddelen te krij gen. Wij hebben het zeer noodig. Een bewijs dat er op het oogenblik gebrek aan brood is, is het bevel dat in de restauraties en in de koffiehuizen geen brood mag uitgereikt worden. Van een boterham is reeds lang geen sprake meer. De revolutie in Griekenland. Ondanks de straffe maatregelen door den minister van Marine genomen, breidt de opstand zich uit tot de vloot. De kapitein-ter-zee die het commando voert over het voornaamste vliegkamp, dat van Oud Phaleron, heeft zich met 28 vliegers bij de beweging aangesloten. In het leger breidt de beweging zich langzaam maar zeker uit. Er is alle reden tot ernstige ongerustheid. Van-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2