32 oensü, 4 October 1910 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. iVAVil F. DIELEM&N, Binnenland. rs- ?Jt\ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. i Maatregelen voor den aardappeloogst. De oogst van consumptieaardappelen laat dit jaar, naar de toestand zich thans laat aanzien, zeer te wenschen. Ia de eerste plaats is de opbrengst per H.A. onvoldoende. Met het oog daarop is het, ten einde gebrek van aardappelen in het laatst van het seizoen te voorko men wenschelijk lo. dat de kleiaardappelen, speciaal de duurzame soorten, zoo lang mogelijk bewaard en in de eerstvolgende wekeu ïooral de minder duurzame zandaard- appelen worden gegeten 2o. dat de in de vier Noordelijke provincies verboawde, voor consumptie geschikte en benoodigdeaardappelen van zand- en veengrond niet in de fabrieken worden vermalen 3o. dat het drogen van voor de consumptie geschikte aardappelen in het geheele fand wordt beperkt. In verband met het bovenstaande zijn de volgende maatregelen genomen In de eerste plaats is krachtens de Distributiewet het vervoer van de volgende aardappelsoorten van de klei, anders dan naar de opslagplaats van den verbouwer, tijdelijk verboden Bravo, Blauwen, Bontblauwen, De Wet, Prisia en Roode Star, Industrie. Het vervoer van poters der genoemde soorten of van door bederf aangetaste aardappelen zal worden toegestaan op vervoerbiljet, aan te vragen bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappel vereeniging. Vrees voor schade ten gevolge van dit tijdelijke vervoerverbod behoeft bij de houders van deze aardappelen niet te bestaanAan houders van boven- i genoemde soorten aardappelen zal bij aankoop een looneude prijs worden betaald, vermeerderd met het gebruike lijke bestop- en bewaarloon. Ook zal desgeweuscht aan deze houders een voorschot tot een bedrag van i.50 per B.L. worden gegeven op aanvrage ge richt tot de Aardappelvereeniging, over welk bedrag 5 pet. rente zal worden berekend. In de tweede plaats is in de vier Noordelijke provincies alleen de ver maling van die geelvleezige aardappelen toegestaan, welke voor de consumptie ongeschikt zijn. In verband hiermede is reeds eenige dagen geleden aan de fabrieken verlof gegeven door eigen controleurs de voor consumptie ongeschikte partijen te doen aanwijzen en deze te vermalen, onder voorwaarde, dat van Regeeringswege door controle aan "de fabriek wordt nagegaan, of van deze bepaling misbruik wordt gemaakt. De landbouwers hebben tegen deze methode, behalve in geval len, waarin de ongeschiktheid boven eiken twijfel verheven is, nog al bezwaar daar verschil van opvatting tusschen de controleurs er toe kan leiden, dat reeds naar de fabriek vervoerde aard appelen per slot vau rekening niet mogen worden vermalen. Ook zijn zij van meening, dat de Regeering de partijen, die niet mogen worden vermalen, moet aankooDen. Ten einde aan deze bezwaren tege moet te komen zal desverlangd keuring op het land vanwege de Regeering plifats hebben. De regeling van deze keuring is, evenals de bovengenoemde controle aan de fabriek, opgedragen aan de Aardap pelvereeniging. De keuring zal plaats hebben onder tweeërlei omstandigheden A. Met den meest mogelijken spoed zal worden nagegaan welke partijen met het oog op ingetreden bederf, on middellijk moeten worden vermalen. Landbouwers, die aardappelen bezit ten die dreigen te bederven, moeten zich ten spoedigste wenden tot den heer A. J. Herwig, te Veeudam, onder opgave van de hoeveelheid, waarvan keuring wordt aangevraagd en onder toezending van 1 cent per H.L. Deze heffing geschiedt niet om door de verbouwers de kosten der keuring te doen betalen, maar alleen om te voorkomen, dat deze spoedkeuriug noodeloos wordt aange vraagd, wat tot oponthoud leiden en daardoor tot nadeel strekken zou van hen, wier aardappelen wjprkelijk gevaar loopen te bederven. Voor zoover bij keuring blijkt, dat de opgegeven partij in een toestand ver keert, dat inderdaad onmiddellijke ver maling noodzakelijk is, wordt het toe gezonden bedrag teruggegeven. B. In de tweede plaats kan keuring op het laud plaats hebben ten aanzien van die partijen geelvleezige aardappe len, welke niet ten gevolge van bederf onmiddellijk behoeven te worden ver malen. Deze keuring zal geleidelijk kunuen geschieden, doch in elk geval vóór eind October zijn afgeloopen. Zij die hunne aardappelen aan deze keuring wenschen te onderwerpen, gelieven zich made te wenden tot den heer Herwig boveugeaoemd echter zonder toezending van het onder A. vermelde bedrag. De aardappelen, welke bij deze keu riug voor consumptie ongeschikt worden verklaard, kunuen onmiddellijk worden verraaien. De voor consumptie goed gekeurde kunnen desverlangd tegen 3.— per H.L. aan de Regeering worden geleverd. Deze behoudt zich echter tot eind October het recht voor, de aangeboden partijen niet te nemen, in welk geval made verlof tot vermaling zal wordeu gegeven Verder heeft de Minister van Land bouw, blijkens de Staatscourant ook nog bepaald, dat aan gemeentebesturen, welke gevolg geven aan het in circulaire no. 72235, afdeeling Handel, alinea 2, bepaalde, prima gladde gezonde con sumptieaardappelen zullen wordeu ge leverd, te wetenEigenheimers of andere daarmede dezerzijds gelijkge stelle soorten van zand of veengrond, behoefte. Met de levering wordt 9 October begonnen. De aardappelen worden door den afzender aan de gemeente berekend tegen den prij3 van 357.50 per 10.000 K.G. De betaling dezer bedragen zal geschieden binnen 3 maal 24 uur na aankomst der aardappelen aan het bij de berekening vermelde adres. Bij eventueele geschillen overgewicht of qualiteit legt het gemeentebestuur zich met afstand van recht op hooger beroep of welke andere voorziening ook, neer bij de uitspraak der door den minister aan te wijzen deskundigen. Het is den leveranciers dezer aardap pelen verboden aan den producent- verkooper een lageren inkoopprijs dan 3 per H.L. van 70 K.G. te betalen. Superphosphaat. De Kunstmest-commissie maakt be kend dat een aanvang zal worden gemaakt met de verdeeling der bestelde super phosphaat, ten behoeve van de bemes ting voor den oogst 1916/1917, en wel tot eene hoeveelheid van 15 pCt. van iedere door haar goedgekeurde aan vrage dat beschikbaar zal zijn superphos phaat van 14 pCt. en 17 pCt., welke twee soorten zullen verdeeld worden over de aangenomen bestellingen, zon der dat rekening zal kunnen worden gehouden met het door bestellers ge- wenschte gehalte, zoodat de aanvragen worden geacht te zijn gedaan zonder opgave van gehalte dat de prijs, door bestellers voor deze ter beschikking komende hoeveelheid te betalen, is vastgesteld voor superphosphaat 14 pCt. op 8 per 100 K.G., bruto voor netto, in zak ken, at fabrieksterrein (stuwloon voor rekening der ontvangers), en vooi superphosphaat 17 pCt. op 9,70 per 100 K.G., Zelfde .conditiën; dat deze prijzen slechts verhoogd mogen worden met de werkelijk be taalde vervoerkosten, daar alle provisiën en vergoedingen in deze prijzen zijn begrepen dat de monstername zal geschieden door de commissie aan de fabrieken, bij afleveriug, terwijl de aldus genomen monsters zullen worden onderzocht door het Rijicslandbouwproetstatiou te Maas tricht dat de uitkomst van de analyse van het monster eener partij bindend zal zijn ten aanzien van het gehalte der daaruit aan de bestellers af te leveren hoeveelheden dat de commissie, door middel van eene briefkaart, aan iederen besteller kennis zal geven van de beschikbaar stelling der voor hem bestemde hoe de afgeloopen zes maanden, blijven zij toch nog ver beneden de prijzen, waar voor in Maart 1.1. slechts voor zes maanden gesloten. Gasfabrieken dus, die in Maart 1.1. slechts voor zes maanden gecontracteerd hebben, hebben niet alleen geprofiteerd van de aannemelijke prijzen voor dat tijdperk, maar blijven bovendien voor het tweede halfjaar nog beneden de prijzen voor jaarlevering bedongen. Het advies in Maart 1.1. gegeven, om slechts voor zes maanden te contracteeren, is dus gebleken juist te zijn geweest. Voor de vaststelling der prijzen heeft de Rijks-kolendistributie ditmaal een anderen weg gevolgd dan voor het eerste halfjaar was ingeslagen. In overleg toch met vertegenwoordigers uit de gasindustrie zijn de verschillende gaskolensoorten naar gelang van haar kwaliteit geclassificeerd, en dienover eenkomstig zijn de prijzen vastgesteld. Aan de Rijks kolendistributie komt zeer zeker een woord van hulde toe voor de wijze, waarop zij de belangen der gasindustrie, en daannede de gemeen schap heeft gediend. Wat betreft de Duitsche gaskolen, deze hebben eene belangrijker ver hooging dan de Engelscbe moeten ondergaan. In de contracten voor Duitsche kolen is de clausule opge nomen, dat partijen gerechtigd zijn, het contract met een opzeggingstermijn van een maand te doen eindigen. Avp. Suiker distributie. De commissie van advies inzake de suiker meldt aan de N. R. Crt. In de eerste weken van October zal de suiker van de nieuwe campagne in den handel komenmocht het weder meevallen, dan zal zelfs in de eerste dagen van de volgende maand die suiker reeds verkrijgbaar zijn. In dit verband wordt de aandacht der verbruikers er op gevestigd, dat aan sommige fabrieken noodeloos be langrijke schade wordt toegebracht, indien thans nog voorraden worden gemaakt of vastgehouden. Een ieder kan erop rekenen, dat binnen enkele weken dë nieuwe suiker in distributie komt, en houde daarmede rekenipg bij het inslaan van suiker. Voorraden kunnen dus gevoegelijk worden opge maakt. tegen een prijs van ƒ515 per 10,000 K.G., franco geleverd laatste spoorweg station of scheepwater. De aanvngen tot levering worden ingediend bij het Rijks Centraal Admi nistratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, voor de eerste maal vóór of op 6 October en vervolgens naar veelheid. St. Crt. Gaskolen. De Rijks-kolendistributie heeft, in samenwerking mat de importeurs, de gasindustrie in de gelegenheid besteld, weder voor zes maanden (Oct.—-April) het 'benoodigde kwantum gaskolen te koopen. Hoewel de prijzen der En- gelsche gaskolen hooger zijn, dan voor De onlusten te Djambi, (Officieel.) Volgens den ter hoofdplaats Djambi aangekomen controleur van Moeara Tebo was de toestand boveu- strooms van die afdeelingshootdplaats bevredigend. Het meerendeel der boot den meldde zich bij het bestuur. Som mige doesoeus in de nabijheid van Moeara Tebo waren nog verlaten be nedenstrooms was de bevolking nog onwillig. Drie brigades infanterie deden den 26sten September bij Sem iboe een aan val op de opstandelingen de aan laatst- bedoelden toegebrachte verliezen z(jn onbekend Volgens berichten zou de bevolking van verscheidene doesoens benedeu- dr if*

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1