\o. 31. Zaterdag 50 Sep'1010. 32e 4». aar". „J1"1 gj fj\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DSELEMAX, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—ÜITQEYER A X EL, ADVERTENÏIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advortentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN are. OE OORLOG. Omtrent de krijgsverrichtingen ont kenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 25 September 's avonds. (Havas.) Officieel: Ten Noorden van de Sotnme is de hevige slag vandaag aan het Engelsch Fransche tront her nieuwd. De Fransche infanterie viel vanmid dag om 12 uur tegelijkertijd de Duitscbe stellingen aan tusschen Combles en j Riucourt en de vijandelijke verdedi gingswerken, opgehoopt tusschen Ran- court en de Somme. De Franschen brachten hun linies vooruit tot aan den zuidelijken rand van het gehucht Frégicourt en ver meesterden al het versterkte terrein, tusschen Frégicourt en 148. Zij namen het dorp Rancourt en breidden hun stellingen ten Oosten van den weg van Béthune* 1 kilometer diep uit, van den weg naar Combles af tot aan Boucha- vesnes. Voorts bestormden zij de hoogte ten N.O. van Bouchavesnes en bereikten zij hoogte 130. Meer naar het Zuiden vermeesterden zij verscheidene loopgraafstelsels in de buurt van het Noorderkanaal tusschen den weg van Béthune en de bomtne. Het aantal ongekwetste gevangenen overtreft totnutoe de 400. LONDEN, 26 September. (Reuter.) Officieel: Haig meldt, dat het gevecht van gisteren volkomen is geslaagd. Ruim 1500 gevangenen zijn reeds ge teld. Er komen er meer binnen. Er is veel oorlogstuig buitgemaakt. Van nacht en vanmorgen zijn wij verder gevorderd. Een sterke redoute tusschen Lesboeufs en Gueudecourt is genomen. Wij zijn Combles uit het Westen binnen gerukt en komen daar het verzet van den vijand te boven De verliezen van den vijand zijn zeer zwaar. PARIJS, 26 Sept. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Ten Noorden van de Somme hebben de Fransche troepen, die tot aan den zoom van Frégicourt waren genaderd, het dorp vannacht in zijn geheel ge nomen. Vooruitgeschoven Fransche afdeelin- geu drongen de begraafplaats van Com bles binnen, terwijl andere verkennings- aldeelingen den Zuidzoom van dit dorp bereikten. Een der atdeelingeu heeft zich van een loopgraat ten Zuidwesten van Combles meester gemaakt en een Duitscbe compagDie gevangen genomen. Op i andere punten van het trout hebben de Fransche troepen de ver meesterde stellingen ingericht. De Duitschers kantten zich vooral tegen den rechtervleugel, waar hun tegenaan vallen, gisteravond laat ondernomen op de nieuwe Fransche loopgravén tusschen den weg naar Béthune en de Somme, zijn afgeslagen. Het aantal gevangenen heeft gisteren de 800 bereikt. Op den rechter Maasoever hebben de Duitschers gisteravond tegen 9 uur een verwoeden aanval gedaan tusschen het I Thiaumont-werk en Fleury, Fransch sper en machinegeweervuur heelt den vijand, die zware verliezen leed, ter stond gestuit. Gisteren hebben Fransche vliegtuig jagers 47 gevechten geleverd aan het Somme front. Zij hebben 3 Duitsche vliegtuigen géveld en 3 zwaar getroffen en tot landen gedwongen. Het laatste Duitsche toestel is daarna van nabij met een machinegeweer beschoten en ontredderd neergestort, zonder dat men den val tot den bodem hééft kunneu volgen. In dit gevecht heett onder luitenant Heurteaux bij Villers Carbon uex zijn 8e toestel neergeschoten, adju dant Darmes zijn 12e ten «Noorden van Licamont in Woevre. Adjudant Lenoir heeft na een heet gevecht een drie- persoons vechtvliegtuig neergeschoten ten Noordwesten van Etain aan het front van Formereydit is zijn 11e toestel. Fransche vliegsmaldeelen hebben in den nacht van 24 op 25 dezer 200 bommen van 120 pond geworpen op de hoogovens van Diilingen, de fabrieken van Saarlouis en het station Metz Sa blons 22 op de hoogovens van Rombach en de spoorlijn Metz-Thionville. Gisteravond hebbèu 4 met een kanon bewapende Fransche vliegtuigen 82 granaten afgeschoten op de Duitsche werkeu bij Sailly, Saillisel eu het bosch van St. Vaast. Gistermiddag ziju 30 projectielen ge worpen op de legerplaatsen in de streek van Montfaucon en Nantiliois, 12 op de militaire iuriéhtingen bij AzaDnes Vaunacht hebben Fransche vliegers 102 bommen geworpen op het station Gnisart, zoomede op het station Noyon, 52 op de vliegkampen bij Hervilly, de stations Hansins eu Boyelle. Gistermiddag heett een Duitsch vlieg tuig 2 bommen geworpen, die terecht kwamen in de duinen ten Noorden van Calais, zonder eenige uitwerking. BERLIJN, 26 September. (Wolff.) OfficieelLegergroep prins Rupprecht van BeierenDe Eugelsche en Franc sche iutanterie ondernam gisteren op den vierden dag van den grooten artillerie strijd tusschen AncreenSomme een algemeenen aanval. De 's middags begonnen strijd woedde met dezelfde woede ook 's nachts voort. Tusschen Aucre eu Eaucourt l'Abbaye smoorde de stormloop van den vijand in ons vuur ot brak h i bloedig voor onze linies. De successen, die onze vijanden ten O. van Eaucourt l'Abbaye en door inbezit neming van in de linie Gueudebourg— Bouchavesnes liggende dorpen behaalde worden erkend. In de eerste plaats moet echter ge waagd worden van onze heldhaftige troepen, die hier aan de samengetrokken hoofdmacht van de Engelscben en de Franschen en aan den geweldigen inzet van de door de oorlogsindustrie vau de geheele wereld iu den arbeid van vele maanden vervaardigde materieel het hootd bood. Bij Bouchavesnes en meer naar het Zuiden tot aan de Somme mislukte de dikwijls herhaalde stormloop van de Franschen met zeer zware offers. Uit Londen werd Dinsdag officieel geseind Heden is Thiepval genomen en de hooge heuvelrug ten Oosten daarvan, inclusief de Hohenzollern-redoutp. Uit Londen meldt men Zeven luchtschepen hebben Maaudag- avond de Zuidkust, de Oost en Noord oostkust en de Noordelijke Midlanden van Engeland aangevallen. De voor naamste aanval gold de nijverheids streken in de Noord-Midlanden. Tot nog toe is geen schade aan fabrieken ot werken van militaire beteekenis ge meld. Wel zijn op sommige punten een aantal kleine huizen en huisjes vernield ot beschadigd. Er zijn 29 dooien gemeld. Er is geen poging ge daan om Londen te nadereu. De af weer-strijdkrachteu hebben de lucht schepen aangevallen en zijn erin ge slaagd ze van verscheiden groote nijver heidsstreken te verjagen. Blijkens een bericht van de Engelsche admiraliteit hebben Engelsche marine vliegtuigen Woensdagmorgen aanvallen gedaan op de vijandelijke luchtschip loodsen bij Evere, Berchem, St. Agatha en Etterbeek bij Brussel. Blijkbaar, zegt de admiraliteit, zijn de loodsen door de geworpen bommen getroffen. Te Evere is ook een gebouw bij een luchtschiploods getroffen; waarin ver moedelijk munitie was opgeslagen. Hevige ontploffingen en een groote rookzuil volgden op den treffer. Alle toestellen zijn behouden terug gekeerd. In Galicië. Uit Petrograd wordt aangaande het gevecht aan de Naraiew ka tussohen Bereshauy en iHalicz ge meld: Er viel regen, toen na lange artillerievoorbereiding de Russische rechtervleugel tot den aanval vooruit ging, ondanks een hevig vuur van ar tillerie en machinegeweren. De Russen bereikten de ijzerdraadversperringen, wisten zich daardoor een weg te banen en veroverden de eerste loopgraven linie, terwijl hetgeen van de verdedigers overgebleven was, zich overgat. De tweede vijandelijke linie werd eveneens veroverd. Er werden omstreeks 4000 gevangenen gemaakt, allen Duitschers of Turken, terwijl 12 machinegeweren, bommenwerpers en ander materiaal den Rassen in handen viel. De loopgraven der Duitschers waren niet zoo sterk als die, welke vroeger op dit deel van het tront waren aan gelegd en hadden veei geleden van het artillerievuur der Russeu. Deu zelfden nacht deed de vijand, die door een geheel legercorps versterkt was, verscheidene tegenaauvallen op de flank der Russen waarbij hij geweldige ver liezen leed en eenige Turksche afdee- lingen geheel vernietigd werden. Eenige dagen voordien hadden de Duitschers ten Z. van Baranovitchi een vergeetscheu aanval gedaan na een zorgvuldig voorbereide gasontwikkeling. Drie weken, voordat de aanval zou plaats hebben, kwamen ingenieurs op het front aan met manschappen van het „gaseommando". Zij brachten gas- cylinders mede, die gedurende den nacht bij paren geplaatst werden in vergaarbakken van beton eu verbonden door ondergrondsche buizen. Nadat deze inrichtingen waren voltooid, kwam een professor in metereologie met baro meters en andere instrumenten. Deze werden nabij de linie opgesteld en toe vertrouwd aan soldaten, geoefend in weerkundige waarneming. Vanaf 7 tot 11 uur in den avond werden richting en kracht van den wind aanhoudend nagegaan toen vol gens alle waarnemers de wind in de gewenschte richting woei, werden be velen gegeven aan de gasafdeeling en om 12.20 de kranen van het eerste stel cylinders tegelijk omgedraaid. Dit was om 2 uur uitgeput, waarna een tweede stel in werking gesteld werd. Later werd nog een derde en op een sector een vierde gaswolk naar de Russische stellingen gezonden en om 8 uur had de infanterieaanval plaats. Deze werd evenwel met verlies afge slagen, terwijl de Russen een aantal gevangenen maakten. Dit was de lang durigste en omvangrijkste gasaanval, die tot nog toe op dit front was geschied. Avp. De Daily Mail is dankbaar voor het vellen van de twee Zeppelins, maar niet voldaan. Slechts 3 van de 25, die aan de twee laatste lucht-expedities deelnamen, zijn ten val gebracht. Dat is te weinig. De Engelsche luchtver dediging moet zoo worden, dat elke Zeppelin, die over de kustlijn komt, een vernietigde Zeppelin beteekent. Maar nog beter is het, de Zeppelins op zee aan te tasten. Geen enkele is nog door een oorlogsschip of patroeljeboot geveld. Iutusscben, besluit het blad, is het een goed ding, Üat de „horzeis" en kanonnen flink aan 't werk tijgen dertig maanden nadat Churchill heeft verklaard, alles klaar te hebben om elk luchtschip, dat boveu de kust komt, aan te valleD. N. R. Crt. De Stampa verneemt uit Saloniki, dat het leger van Saloniki met vele moei lijkheden heeft te kampen, waardoor het slechts laugzaam vordert. Zoo zijn de Frauschen onder generaal Cordon nier van Fiorina uit uog niet verder kunneu doordringen. Tusschen Fiorina en Monastir is er oostwaarts een enge doorgang, die door uitgestrekte moeras sen moeilijk begaanbaar is, terwijl westwaarts zich een hooge bergketen uitstrekt. Bovendieu hebben de Bulga ren overal sterke verdedigingswerken aangelegd. Voor de verovering van Monastir is er daarom een groote meuigte zware stukken geschut uoodig die nog moeten worden aangevoerd. N. B. Crt. Naar uit Parijs gemeld wordt, hebben de Fransche vliegers kapitein Maudinot en luitenant Déramont, die 28 Aofil op Hollandscb grondgebied moesten landen, en geïnterneerd waren geworden, kun nen ontvluchten eu zijn ze Zaterdag avond te Parijs aangekomen. Avp. *j jük

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1