Beste Bokking! gegarneerde Danes- en Hinderhoeden Cornells Johannes van Driel, „Excelsior", Yereenig. van Oudl. m Landb.cursussen te Axel. Firma P. H. Yeenhuizen, Axel. Bij inschrijving te koop: een Dienstbode. Sickssz ChocoladsrcepGn^ Provinciale Stoombootdienst op de Westen-Schelde. 4 September 1916 tot nadere aankondiging. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentien. Openbare Verkooping. 85 Canadaboomen, Lezing van den Heer Kluiving, BOUWLAND, Gebruikt Firma P. H. Veenhuizen. Axel. Openbare Yerkooping. 48 Canadaboomen, DAMES! Wij berichten U, dat wij weer een ruime sorteering en wat verder tot het modevak behoort, hebben ont vangen voor het aanst. seizoen. Beleefd aanbevelend, F. P. SCHUTZ-GUEQUIÈRRE. Lijn NEUZEN-HOEDEKENSKERKE-HANSWEERT-VLAKE. ran den zwam, die de ziekte veroorzaakt) buiten op de graankorrels voor. Door uitwendige ontsmetting van het zaaigraan is deze ziekte daarom te bestrijden. Daarbij maakt men gebruik van koper- vitriool ot van formaline. Om 1 H.L. zaaigraan te ontsmetten lost men in een houten of geëmailleerden emmer 2 ons zuiver gekristalliseerd kopervitriool op in 21/2-3 L. water en bevochtigt hiermede de massa onder roortdureDd omscheppen. Het graan kan dan spoedig gezaaid worden. Van formaline neemt men voorl H.L. graan 12% c.M3. handelsformaline op 5 L. water. Na de bevochtiging laat men het graan eenige uren met natte zakken toegedekt liggen, waarna het voor zaaien geschikt is. Behandeling van het graan met kalk melk (het z.g. kalken) is niet voldoende. Behandeling met kopervitriool of met formaline kan dit wel zijn. Bij den «tuifbrand is de zwam reeds in de graan korrel binnengedrongen en kan deze ziekte dus niet met uitwendige middelen nen wa8> bestreden worden. Het is echter ge bleken, dat een behandeling vanhet graan met heet water de zwam doodt, zouder dat de kiemkracht er onder be hoeft te lijden. Vooraf moet het dan geweekt worden, waarvoor men het 1% uur in water plaatst in losgebonden zakken en daarna nog 4% uur in den zak vochtig laat staan. De gerst moet dan 10 minuten lang in water op een temperatuur van 50 51° C. gehouden worden en de tarwe op 52-53° C. Deze behandeling, die veel meer werk rereischt dan die met kopervitriool of formaline, kan het best coöperatief ge schieden, zoodat. dus een aantal land bouwers hun graan gelijktijdig doen be handelen, waarbij dan het water op tem peratuur gebracht en gehouden wordt met behulp van stoom van (zuivel) fabriek ol een loeomobiel. Bij kleine hoeveel heden kan de ontsmetting echter ook in een kookpot geschieden. Inlichtingen over deze behandeling in bet groot en in het klein worden gaarne door ondergeteekende verstrekt. Aangezien de behandeling van het zaaigraan tegen steeubrand zeer eenvou dig en niet kostbaar is, verdient deze algemeen te worden toegepast, ook op de plaatsen waar de ziekte nog maar sporadisch voorkomt. Meu kan daardoor uitbreiding van de ziekte voorkomen. D# heetwaterbehandeling tegen stuifbrand moet toegepast worden op alle plaatsen, waar zaad van besmette pereeelen voor den zaai gebruikt zal worden. In aaDsluitiog met bovenstaande wil ik er de aandacht op vestigeo, dat for maline en het z.g. handelsformaldehijde vrijwel dezelfde producten zijn en dus beide voor zaaizaad behandeling gebruikt kuonen worden. De naam formaline is een patentnaam, die toebehoort aau een buitenlandsche firma, maar de vloeistof i» vrijwel dezelfde als die, welke als formaidehijde (.van 33 34% sterkte) in ons laud in den handel is. Men kan dus voor de ontsmetting beide vloeistoffen gebruiken en wel in de aangegeven verdunning van 12cM,! op 5 L. water voor een H. L. graan. Het Plv. Hoofd van den Phytopathologischen Dienst, te Wageningen. Dure aardappelen. Hot schijnt nu al verkeerd te loopen met de aardappelvoorzicning, scbrijft men uit Zeeland aan het Volk, wat niet te verwonderen is, waar overal de oogst belangrijk minder dan die van het vorige jaar is. Zoo hebben te Vlissingen de kleinhan delaars zich met het dringend verzoek tot de levensmiddelencommissie gewend met het verzoek hen zoo mogelijk aan aardap pelen te willen helpen, daar de aanvoer steeds minder en de prijs steeds hooger wordt. Er zijn boeren die van particulieren nu reeds ƒ6.per mud voor winter aardappelen. vragen. Rubberdiefstal Te Deventer is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een belangrijke diefstal met inbraak gepleegd, waarbij voor een waarde van ongeveer 30,000 gestolen is. Zekere F. te Lochem had in 't begin van den oorlog in Engeland een gioote partij rubber gekocht. De kooper had de bedoeling, die naar DuitschlaDd uit te voeren, doch dit mislukte, daar inmid dels de N.O.T. bepalingen ter zake van kraeht werden. Op bevel van de mili taire autoriteiten moest later de te Lochem geborgen partij rubber uit het in staat van beleg verklaarde gebied verwijderd worden. Ze werd toen opgeslagen in den kelder van den caféhouder Th. J. aan het Groote Kerkhof te Deventer. Woensdag ontdekte men, dat een slot van den kelder verwijderd was. Bij onderzoek bleek verder, dat het grootste deel der rubber uit den kelder vérdwe- 'Het onderzoek van de politie wees uit dat Dinsdagavond in een stalling aan de Noorden bergstraat te Deventer een groote groene wagen uit Nijmegen was onder gebracht. Uit verdere nasporingen bleek dat Dinsdagnacht op dien wagen de ontvreemde rubber is geladen en vervoerd naar Nijmegen. De Deventer politie heeft daarop te Nijmegen met behulp van de politie aldaar het onderzoek voortgezet. De koetsier, die met zijn makkers de rubber heeft geladen, werd opgespoord, en ook de rubber werd gevoüden. Deze is in beslag genomen. De rubber was, naar nog gebleken is, vervoerd op last van een Duitscher, zekeren K., die inmiddels over de grens is gekomen. In verband met den rubberdiefstal te Deventer, zijn te Nijmegen twee personen aangehouden, die naar Deventer zijn overgebracht en aldaar in verhoor zijn genomen. R- er'- Donderdagmiddag is aan het station NaardenBussum de onderchef Gerritsen door een passeerenden trein aangereden. Het ongeluk liet zich eerst niet zéér ernstig aanzien maar Zaterdag is de heer G. aan de gevolgen daarvan overleden. N. R. crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 27 September Zwakke tot matige Oostel. tot Zuidel. wind. Nevelig tot halt-bewolkt. Waar schijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer. Zelfde warmtegraad. In verband hiermede wordt de aan dacht er op gevestigd, dat, ingevolge artikel 10 der Distributiewet 1916, het niet doen van opgave of het ODjuist opgeven strafbaar is, met de mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Heden behaagde het den Heere, na een langdurig, doch geduldig lijden, van onze zijde weg te nemen onzen innig ge liefden Zoon, Broeder en Klein zoon in den ouderdom van 17 jaar en bijna 8 maanden. P.' J. VAN DRIEL in Vrouw. Axel, 26 September 1916. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den KARNEMELKPOLDER, op Dinsdag den 24 October 1916, des voormiddags 11 ure, verkoopen staande te Koewacht, op den dijk van voormelden polder, nabij het Polderstraatje. Vergaderen ter plaatse. Ontsmetting van Zaaigraan met heet water, op 28, 29 en 30 Sept. bij Mejuffr. Wed. W. de Fiijter, Plaat, Axel. Belangstellenden mogen komen zien. Op Zaterdag 30 Sept. des na middags om twee uur, bij den Heer M. Koole te A x e*l. adspr. Rykslandbouwleeraar, BR ANDZIEKTEN. voor H.H. winkeliers en wederverkoo- pers uitsluitend verkrijgbaar in kistjes van 100 stuks. Zeer concurreerend. 5 H.A. 9 A. 10 c.A. (11 gem. 127 roe) gelegen te Sas ran Gent in den Eugcnia- polder. Terstond te aanvaarden. Geteekende briefjes in gesloten om slag in te leveren vóór 29 September 1916, ten kantore van ondergeteekende, alwaar inlichtingen worden verstrekt. Notaris DREGMANS. Mevrouw BOOG AERT vraagt zoo spoedig mogelijk Zich aan te melden 's avonds van 6 tot 7 uur. over TOEGANG VRIJ. veel beter en voordeeliger dan alle andere merken. N.B. Wederverkoopers groot rabat. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den BEOOSTEN- EN BEWESTENBLIJ- POLDER, op Dinsdag 10 October 1916, des voormiddags 11 ure, verkoopen staande in de Eerste Ver korting, gemeente Koewacht, alwaar te vergaderen. 9 De BURGEMEESTER der m w Gemeente AXEL, brengt ter kennis der ingezetenen, iugevolge schrij ven van Z.Ex. den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel, dat ieder die anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin, varkens bezit, verplicht is, uiterlijk op I October aanstaande ter Secretarie dezer gemeente, des voor middags 9—12 en des namiddags 2—4 uur, op te geven het aantal varkens, dat op 30 Sept. a.s. in zijn bezit is, gespecificeerd als volgt a. biggen beneden 6 weken b. tokvarkens (hieronder moeten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen, voor zoover men er mede wenScht door te tokken, en fokberen.) c. loopvarkens'; d. mestvarkens beneden 50 K;G. getaxeerd slachtgewicht e. mestvarkens boven 50 K.G. ge taxeerd slachtgewicht. N. B. Tevens ontvangen eene mooie collectie WINTERSTALEN voor kleeding naar maat. In correspondentie te VLAKE op den Staatsspoorweg Vlissingen—Roozendaai.. WETTELIJKE TIJD. DAGELIJKS: Van Neuzen naar Hansweert per boot, vm. 8.—<0, raidd. 12.—, nra. 6.30 Hansweert Vlake per tram, 9.35a), nam. 1.35, 8 05 Vlake Hansweert per tram, 10.15, 2.406), 8.30 Hansweert Neuzen per boot, 10.35, 3. —b), 8.48 a) Des Maandags vert-ekt de eerste boot van Neuzen naar Hansweert niet om uur, maar om 5.5' vm., in aansluiting op de tram van .-5 van Hansweert naa lake. b) Des Dinsdag» wacht de tram tot 2,50 op den markttrein van Goes en wacht de boot op de tram. Te Hoedekenskerke 1 egg \n de booten aan ongeveer een half uur na bet vertrek van Neüzen of van Hansweert.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3