Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. ging ran den huidigen toestand is on duldbaar. Wü hebben alle ellende van den rampzaligen oorlog al doorgemaakt terwyl wij onzijdig zyn gebleven. En wanneer Griekenland niet aan den oorlog deelneemt? vroeg de corres pondent. Wenizelos antwoordde Wanneer de Duitschers en Bulgaren succes hebben, dan is heel Macedonië stellig voor ons verloren. Wanneer de entente-mogend- heden winnen, zooals ik vast geloof, dan loopen wij ten zeerste de kans van een afzonderleken vrede tusschen hen en de Bulgaren, waarin aan de Bulgaren zou kunnen worden vergund het Griek- sche gebied, dat zij met toestemming van Griekenland hebben bezet, te be houden. In 't geval van een volkomen verovering van Bulgarije door de en tente-troepen, is het de vraag of Servië aan ons, die ons niet aan ons verbond met dat land hebben gehouden, Grieksch Macedonië, dat zy met de bajonet op de Bulgaren, aan wie wij hen hebben overgeleverd, veroverden, zou terug geven Wie zal Griekenland's zaak bepleiten ter vredesconferentie, wan neer wij niet vertegenwoordigd zijn Wie zal ooit aan Griekenland denken dan met schaamte, wanneer wij werke loos zullen hebben toegezien, wanneer de halve wereld gestreden heeft voor de beschaving TV. R. Crt. De Zeppelins. Zaterdagavond werden in het Noorden van ons land weer Zeppelins waarge nomen, welke in Westelijke richting wegdreven. Dit is altijd onheilspellend voor Engeland, want met goede bedoe ling worden die tochten niet gemaakt. We lezen dan ook weer ruimschoots van hetgeen er aan ae Engelsche kust in verband met dat „hoog bezoek" heeft plaats gehad. Uit Londen wordt geseind, dat 12 bestuurbare luchtschepen hebbpn deel genomen aan den aanval op Engeland. Plaatsen in het Z.O., oosten en midden oosten en in Lincolnshire zijn voorname lijk het doelwit van den aanval geweest. De aanval op Londen is tusschen een en twee uur uitgevoerd door twee luchtschepen, die uit Z.O. richting kwamen, en door een luchtschip, dat uit oostelijke richting kwam, tusschen middernacht en een uur. Dadelijkstegen vliegtuigen op en het afweergeschut opende bet vuur, waardoor de lucht schepen werden verdreven, nadat zij intusschen bommen hadden geworpen op zuidelijke en Z.O. buitenwijken. 28 menschen zyn gedood, 90 gewond. Twee luchtschepen zijn in Essex neergeschoten, beide groote en nieuwe luchtvaartuigen. Een is brandend neer gestort en vernield de geheele beman ning is omgekomen. Van het tweede luchtschip is de bemanning bestaande uit 22 officieren en manschappen, gevangen genomen. Uit Berlijn meldt men, dat verschei dene eskaders marineluchtschepen Lon den en uit militair oogpunt belangryke plaatsen aan de Humber en in de graafschappen van midden Engeland, w. o. Nottingham en Sheffield, rijkelijk met bommen bestrooid hebben. De resultaten konden overal waargenomen worden in den vorm van groote branden wel re nog lang zichtbaar bleven. De luchtschepen werden op de uitreis voor het oversteken van de Engelsche kust door bewakingsvaartuigen en bij den aanval zelt door talrijke verdedi gingsbatterijen buitengewoon hevig met brandverwekkende granaten onder vuur genomen zij brachten eenige batterijen door goedgerichte salvo's tot zwijgen Twee luchtschepen vielen boven Londen ten offer p,an het vijandelijke vupr. Alle overige zijn onbeschadigd teruggekeerd. Hoe vreeselijk de oorlog onder som mige gezinnen in Engeland evenals in andere oorlogvoerende landen huishoudt, moge blijken uit het volgende bericht, dat we in de Daily Telegraph vinden. Zekere heer Loring ontving dezer dagen tijding van het sneuvelen van zijn jongsten zoon luitenant Charles 18 jaar oud. Hij was pas 14 dagen aan het front. Een tweede zoon, luit. Robert L., was in Juni 1915 gevallen, een derde zoon, kapitein E. J. Loring, werd Sept. 1.1. gewond en heeft het Militaire Kruis gekregen. Verder sneu velden drie broers van den heer Loring, n.l. kolonel William L., majoor C. B. L. en kapitein William L. Ook twee neven van dezen zwaar beproefden man zijn gesneuveld. A. R. Crt. Te Edinburg heeft Lord Montagu nog eens over het vliegwezeu in Engeland gesproken. Hij prees luit. Robinson voor het vernielen van het Duitsche luchtschip, maar vond, dat de Engel- schen weinig reden hadden om te roemen, nu er van de ongeveer 120 zeppelins, die in Engeland zijn gekomen, nog maar een is geveld. Na den oorlog, vond Montagu, moest Engeland voor de verdediging van zijn kusten 20,000 vliegtuigen hebben, die 15 millioen pond sterling zouden kosten, wat vijf dread noughts nu al kosten, en een personeel van 160,000 man vereischten. TV. R. Crt. De „Prins Hendrik" van de My. Zeeland opgebracht. Het Nederlandsch Correspondentie- Bureau in Den Haag meldde Vrijdag ochtend uit Den Haag Naar wij vernemen is Vrijdagochtend alhier bericht ontvangen dat het stoom schip „Prins Hendrik" van de Maat schappij Zeeland naar Zeebrugge is opgebracht. Van de directie der stoomvaartmij. „Zeeland" vernam de M. Crt. dat bij haar het bericht inkwam dat de mail boot „Prins Hendrik", die, met 98 pas sagiers aan boord om zes uur van Vlissiugen was vertrokken naar Grave- send, dezen morgen gezien is, stoomend in de richting van Zeebrugge. Het geldt hier vermoedelijk een op brenging door Duitsche zeestrijd krachten. Daar het schip absoluut geen lading aan boord heeft, kan van contrabande geen sprake zijn. Als zeker kan worden aangenomen, dat de opbrenging van zeer tydelijken aard zal zijn. Naar de directie der Mij. „Zeeland" de» namiddags meldde, is de „Prins Hendrik" weer naar Engeland doorge stoomd. Bijzonderheden ontbreken. Uit Den Haag werd gemeld, dat 34 passagiers van boord zijn gehaald. Het schip werd te 2 uur aan de Schouwenbank verwacht en zou van daar de reis vervolgen. Wolff seint uit Berlijn aan de N. R. Crt. De Nederlandsche mailboot „Prins Hendrik" is 23 dezer des morgens om 8 uur, op weg van Vlissingen naar de Theems, door onze marine ter hoogte van de kust van Vlaanderen aange houden en doorzocht. Een groot aantal Russische en Fran- sche krijgsgevangenen, uit Duitsche kampen ontvlucht, alsmede in Neder land geïnterneerd geweest zijnde en thans klaarblijkelijk met verlof zijnde Engelsche soldaten en ook eenige vij andelijke koeriers met zendingen zijn gevangen genomen. Denzelfden dag, des middags om twaalf uur, is het stoomschip met zijn neutrale passagiers, vrouwen en kinderen weer vrijgelaten. Toen de mailboot weer uitliep werd de begeleidende Duitsche torpedoboot door drie vijandelijke vliegtuigen met bom men aangevallen. Hierbij werd het stoomschip licht be schadigd en werden drie leden der bemanning verwond. De torpedoboot bleef onbeschadigd. De „Prins Hendrik zette de reis voort. Zondagochtend is ook de „Batavier II" naar Zeebrugge opgebracht. De sleepbooten Gouwzee, en Lauwer zee, die Zaterdagnamiddag half vijf uit den Nieuwen Waterweg zijn vertrokken, elk met twee lichters, op reis naar Londen, zijn 's avonds haltnegen zonder lichters te Hoek van Holland terug gekeerd. De lichters zijn 472 mijl van het vuurschip Maas door de bemanning van een Duitsche duikboot met bommen en handgranaten tot zinken gebracht. N. R. Crt. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de Nederlandsche vlieger De Waal, die verbonden is aan de Fokkervliegtuigen- fabriek te Schwerin, van de Duitsche regeering geen verlof kon krijgen om naar Holland te gaan ten einde zijn militairen dienstplicht te gaan vervullen. De Duitsche autoriteiten hebben toen aan de Nederlandsche regeering een verzoek gericht om uitstel van dienst plicht voor den heer De Waal, op welk verzoek onze regeering afwijzend heeft beschikt. Naar de Haagtclie Crt. thans verneemt hebben de Duitsche autoriteiten ge noemden heer laten keuren door een „Oberstabartz", die den heer De Waal afgekeurd heeft. De Duitsche autori teiten hebben vervolgens van deze af keuring aan de Nederlandsche regeering kennis gegeven en vinden, naar zij hebben doen begrijpen, nu minder dan vroeger aanleiding, aan den heer De Waal vergunning te geven, om naar zijn vaderland terug te keeren. Verbouw van handelsgewassen. De Minister van L., N. en H. vestigt er by herhaling de aandacht van be langhebbenden op, dat het in zijne be doeling ligt, nu de Distributiewet 1916 is ingevoerd, t6 bevorderen, dat een algemeene maatregel van bestuur worde uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat de verbouw van bruin en geel mosterdzaad, kanariezaad, karweizaad, blauw maanzaad, spinaziezaad, vlas, suikerbieten en zaaiuien door voor noemden Minister kan worden verboden, beperkt of niet dan voorwaardelijk toe gestaan, Voorts ligt het in de bedoeling de teelt dezer gewassen zoo noodig te be perken tot den omvang, welken zij gemiddeld in de jaren 1913, 1914 en 1915 hadden. Den landbouwérs wordt aanbevolen hiermede by het opmaken van hun bouwplan voor het jaar 1917 rekening te houden. M. crt. De Tubantia. (Officieel.) Het ministerie van buiten landsche zaken deelt 't volgende mede Daar de zienswijze der Nederlandsche regeering nopens de oorzaak van den ondergang van het stoomschip Tubantia, zooals bekend is, niet overeenstemde met de meening der Duitsche regeering daaromtrent, en de door de beide regeeringen daarover voortgezette ge dachtenwisseling geen afdoend resultaat opleverde, heeft de Nederlandsche re geering aan de Duitsche voorgesteld, het incidend van de Tubantia te onder werpen aan een internationale com missie van enquête, overeenkomstig de bepalingen van het te 's Gravenhage op 18 October 1907 gesloten verdrag voor de vredelievende beslechting van internationale geschillen. De Duitsche regeering heeft dat voor stel aanvaard, doch acht het niet moge lijk het internationaal onderzoek te doen plaats hebben, voordat de vrede is gesloten. Met het denkbeeld, dat eerst na het sluiten van den vrede tot de bedoelde enquête worde overgegaan, heeft de Nederlandsche regeering zich vereenigd. TV. R. Crt. benoemd de heer I. M. Wijhe, tham als zoodanig in betrekking te Eibergea (Gelderland.) De heer J. W. Cremer, hoofd det school te Terhole (gem. Hontenisse) heeft met ingang van 1 November 1918 eervol ontslag aangevraagd als onder wijzer in de gymnastiek en het rekenen aan de Ryks-normaallessen alhier. Tot onderwijzeres te Clinge is benoemd mej. M. Waelput, thans in gelijke betrekking te Stokkem bij 's Heerenberg. De gemeenteveldwachter van Westdorpe G. J. Ophuis is als zoodanig benoemd te Culemborg. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde is de toegang tot en het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd o.a. aan de Neder landers C. Vermeulen te Westdorpe, arbeiderP. Fr. de Dauwe, landweer man met onbepaald (klein) verlof te Axel, zonder beroepFr. J. Vermeulen te Westdorpe wonende aldaar van be roep arbeider en Fr. J. Begijn te West dorpe, wonende aldaar van beroep ar beider. De eerste ter zake van gegrond vermoeden van verspreiding, de andere wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. De derde zal mogen terugkeeren, wanneer de verlofgangers onverhoopt worden teruggeroepen. M. crt. Tot chef van weg en werken bij de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat- schappij is benoemd de heer A. Retel, hoofdopzichter in algemeenen dienst, te Terneuzen. De politie te Sas van Gent heeft een vreemde vrouw aangehouden, die verdacht wordt van spionnage. Zjj mocht vrij België in en uit gaan en scheen in verbinding te staan met Duitsche militairen. TV. R. crt. AXEL, 26 September 1916. Door Burgemeester en Wethouders alhier is tot ambtenaar ter secretarie Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Sept. 1916. Veroordeeld wegens poging tot uit voer, vervoer en uitvoer. F. L. S., 27 j., Zuiddprpe, 5 of 5 dagen hecht. J. v. K., 47 j., Philippine, 10 of 10 dagen hecht. Ch. L. F., 41 j., veldarbeider, Zuid- dorpe, 5 of 5 dagen hecht. E. v. d. V., huisvr. van H. V., 28j., Philippine, 5 of 5 dagen hecht. E. S., 24 j., vrouw van fl. F. S-, Philippine, vrijgesproken. C. N., 31 j., Clinge, 14 dagen gevang. P. V., 31 j., Clinge, 14 dagen gevang J. M. S., 15 j., Overslag, j 3,50 of 1 week tuchtschool. D. W., 33 j., Westdorpe, 15 of 15 dagen hecht. A. R., 56 j., Hulst, 25 of 25 dagen hechtenis. Stuif- cn Steenbrand by Gerst en Tarwe. Dezen zomer is door de correspondenten, de Commissiën van Advies en de con troleurs van den phytopathologischen dienst, zoomede met medewerking andereD, een onderzoek ingesteld na«t brandziekten in gerst en tarwe. In verschillende streken blijken deze ziekten nogal sterk voor te komen, vooral tarwesteenbrand en gerstestuifbrand. Per- ceelen met 1 -5 °/0 aangetaste aren komen meermalen vrij veel voor, ook gevallen van 5-20 zijn hier en daar niet zeld' zaam, terwijl zelfs 30 */0 en meer wel werden aangetroffen. W4ar zelfs een schade van 1 °/0 reeds eenige guldeni per H.A. bedraagt, die met kleine moeite en kosten af te wenden is, is het wen- sGhelijk nog even de aandacht op de bestrijding en een juiste uitvoering ervsn te vestigen. Bij den steenbrand komen de sporen

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2