Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Buitenland. InlQring lichting 1917. De minister ran Binnenlandsche Za ken heeft aan de commissarissen der Koningin in overleg met den min. van Oorlog medegedeeld, dat de inlijving ▼an dienstplichtigen der lichting 1917 ▼armoedelik zal geschieden in de ge wone bij de wet vastgestelde tijdvakken. Avp. Met verlof. Thans is definitief bepaald, dat de dienstplichtige onderofficieren, korpo raals en manschappen der militielich ting 1907 op 29 Sept. e. k. met onbe paald (klein) verlof huiswaarts zullen keeren. Avp. Bloemenhulde aan H, M. de Koningin. Ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, is door eenige dames aan de Koningin een bloemstuk aange boden in de vrouwenkiesrechtkleuren, geel en wit. Het stuk bestaat uit lelies, dahlia's en orchideeënop de geel-witte linten staat: Aan de Eerste Vrouwe van Nederland. Het volgende schrijven was bij het bloemstuk gevoegd. „Bij de opening van dit voor de vrouwen van Nederland zoo gewichtige parlementsjaar bieden Nederlandsche vrouwen aan de Eerste Vrouwe van Nederland deze bloemenhulde in de Vrouwenkiesrechtkleuren aan. Djambi. Uit Soerabaja wordt aan de N. R. crl. geseind De stad Djambi is rustig, de bevolking van Saroelangoen begint weer in haar huizen terug te keeren. Nabij Bangko hebben onze troepen een aanval afgeslagen van 1500 opstan delingen, die 40 dooden en 60 gewon den kregen. AXEL, 22 September 1916. De commandant van West-Zeeuwsch Vlaanderen brengt, met het oog op de a. s. bietencampagne, ter kennis het verbod van op de wegen te rijden met voertuigen, waarvan de raderen niet van klei en modder zijn ontdaan. De Burgemeester der gemeente Zuiddorpe, de beer C: van Waes, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd aan H. M. de Koningin. Van 13—19 September zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kenDis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen 3 gevallen van typhus te Vlissingen, 2 gevallen van roodvonk aldaar, 1 ge val van diphteritis te Hulst en 1 geval van nekkramp te Middelburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 24 September 1916. Ned. Herv. Kerk. Voo'-m. 9Vi ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Dg. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J H. Lammertsma. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Dankzegging.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. (Dankzegging.) Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Dhr. J. Overduin (van Ierseke). Nam. 3 ure Dhr. J. Overduin. 's Av. ö'/i ure Dhr. J. Overduin. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Sept. 1916. G J. S., 20 j., werkman te Hulst, gedetineerd, is wegens diefstal veroord. tot 2 maanden gevang., met aftrek der preventieve hecht. R. A. d'H., 17 j., veedrijver te Hulst, is wegens heling veroord. tot 25. of 6 weken tuchtschool. H. v. C., 30 j., veldarbeider te Koe wacht, is wegens wederspannigheid veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. V. A. d. L., 25 j., werkman te Koe wacht, is wegens wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar veroord. tot 20 of 20 dagen hecht. E. M., 52 j., winkelier en R. G., 50 j., huisvrouw van E. M., beiden te Graauw, beklaagd van beschadiging, zijn vrijgesproken. Men meldt van het Eiland Tholen aan de N. R. Crt. Naar men verneemt, zal de bieten campagne hier 25 dezer beginnen. Het gewas is klein, het suikergehalte zal niet hoog zijn. Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. Dinsdag werd te Goes onder voor zitterschap van den heer C. Zuidweg een buitengewone vergadering gehou den van het hooidbestuur der Z. L. M. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. H. O. Dominicus door onge steldheid verhinderd was tegenwoordig te zjjn. Besproken werd een voorstel van de afdeeling Tholen om pogingen aan te wenden, van de Broodcommissie in Zeeland te verkrijgen, dat alle plaatsen op het eiland Tholen worden aange wezen als opslagplaatsen van granen, en een voorstel van dezelfde afdeeling om pogingen te doen tot verkrijging van vergunning tot uitvoer van karwei en koolzaad. In het bijzonder werd karweizaad behandeld. Besloten werd zich allereerst om in lichtingen te wenden tot den heer Mansholt. Stuit men dan niet op be zwaren, dan zal men zich met andere provincies kunnen verstaan en gezamen lijk optreden met den voorzitter van het Ned. Landbouwcomité. Nog werd besproken de opvordering van granen, het gebruik van tarwe al3 veevoeder, het verstrekken van graan aan arbeiders, een verzoek van de af deeling Oostburg over de hoeveelheid tarwe, die voor het gezin mag achter gehouden worden, de behoefte aan krachtvoeder na l Mei 1917 en het tekort aan arbeidskrachten in Zeeuwsch- Vlaanderen in verband met de uit breiding der vlasindustrie. Omtrent het verhandelde knippen we nog uit het volledig verslag vau de M. crt. De heer Vau Dixhoorn deelde mede thans niet voor 8 maanden voor alle dieren te kunnen opgeven wat aan krachtvoeder noodig is. Zoo isditb.v. moeilijk voor U/s-jarige dekhengsten en veulenmerries. Ook na 1 Mei zal hij over voeder moeten kunnen beschikken. Spreker wilde er daarom op aandringen te trachten, den termijn van 8 maanden te verleDgen. De heer Kielstra wees er op, dat door bemiddeling van het veevoeder bureau ook na 1 Mei nog voedsel te verkrijgen is. Men kan dan aanvragen wat men voor de 9e maand nog noodig heeft. De heer Van Dixhoorn achtte tus schenkomst van de Z. Landbouw Maat schappij hierbij toch wel gewenscht. Spreker deelde mede, in opdracht van enkele leden der afd. Axel nog het volgende ter sprake te willen brengen. Zeer veel vlas komt tegenwoordig naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit is een goed teeken, maar met dit vlas komen geen arbeiders voor de bewerking mee. Het gevaar bestaat nu, dat straks voor den bietenoogst een tekort aan arbeidskrachten zal blijken. Is het mogelijk de vlasindustrie tijdelijk stop te zetten Spr. vreest zelf, dat dit niet mogelijk zal blijken. Wellicht zou ter verkrijging van meerdere arbeidskrachten op ruimer schaal verlof aan gemobiliseerden kun nen verleend worden. De heer Kielstra stelde voor, den militairen commandant te verzoeken, geinterneerden te werk te stellen. De heer Stevens vreesde, dat dit voor Zeeuwsch Vlaanderen niet zal worden toegestaan. De heer Kielstra verklaarde zich er voor, toch aan den commandant namens de Z. Landb. Mij. het verzoek te richten. Men kan het toch voor den a.s. bieten- oogst probeeren. De heer De Lange wees er op, dat een gunstig antwoord toch wel mogelijk zou zijn, wanneer de Maatschappij en niet de boeren afzonderlijk de aanvraag doen. In dien geest werd besloten. De heer van Westen bepleitte ten slotte nog het aanwenden van pogingen om de consenten van vee niet meer aan de handelaren maar aan de boeren te verstrekken. Tevens vestigde hij nogmaals de aandacht op katoenzaad en lijnschilfers en vroeg maatregelen inzake kunstmeststoffen. De kunstmestcommis- sie laat toch niets van zich hooren. De verschillende landbouwmaatschappijen zouden hun bemiddeling voor het ver strekken van de beschikbare kunstmest stoffen kunnen verleenen. Ook dit punt kan door de heeren, die naar den Haag zullen gaan, onder de aandacht van den voorzitter van het Ned. Landbouwcomité gebracht worden. De kameropening. Tegen half twaalf kwam de eerewacht, de vaandelcompagnie van het reg. grena diers,* vergezeld van de Kon. Mil. Kapel zieh voor het Paleis opstellen. Niet lang daarna kondigde gejuich van de menigte, die zich in het Voorhout had opgesteld, de aankomst aan van de auto waarin het Prinsesje naar het Paleis reed. De geweren werden gepresenteerd, het Wilhelmus werd gespeeld. Klokslag één uur dreunde het eerste minuutschot door de lucht en weldra stapten H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins in de voorgereden, gouden koets. Commando's klonken, trommels roffelden en onder het spelen van het »Wilhelmusc zette de stoet door eeD der vensters nageoogd door het Prinsesje zich in beweging. Langs den weg dien de stoet nam, stond een dichte menigte. Toen de stoet op het Binnenhof aan kwam, zette de Jagerkapel zacht het Wilhelmus* in. Onder daverend gejuich betraden Koningin en Prins de Ridderzaal waar de openingsplechtigheid vervolgens plaats had. De Ridderzaal bood den gewoneD aan blik van gala-costuums, schitterende uniformen en ordekleeding, afgewisseld door den zwarten rok. Het corps diplomatique was ditmaal vrij voltallig aanwezig. Verder de Mini sters, de leden van den Raad van State en vele aodere autoriteiten. Het eigenaardige gegons, dat als altijd in de zaal heerschte hield plotseling op toen de opper-ceremoniemeester zijü rooden staf ophief en een kort: »Hare Majesteit» weerklonk. Voorafgegaan en gevolgd door leden van de Commissie voor in- en uitgeleide, treedt H. M. binneD, begeleid door gene raal Staal, achter haar de Prins met deD heer Tydeman aan zijn zijde. De Konin gin droeg een zwarten hoed en een grijs satijnen robe; de Prins was in admiraals uniform. Beiden droegen het grootkruis van den Ned. Leeuw. Nadat H. M.'had plaats genomen op den troon en Z. K. H. aan haar zijde, las de Koningin de korte rede voor, eenigen nadruk leggeöde op de passage waarin gewaagd wordt van de handhaving onzer onafhankelijkheid. In enkele minuten was de plechtigheid beëindigd, waarna door generaal Staal en door alle aanwe zigen herhaald driewerf»Leve de Koningin hoerawerd aangeheven en het koninklijk paar het gebouw verliet. Ten half twee vertrok de stoet weder van het Binnenhof, om, langs denzelfden weg als gekomen, weder naar het konink lijk paleis te trekken, onder de tonen van het oude »Wilhelmus«, door de stafmuziek der jagers opnieuw ingezet toen het Koninklijk Echtpaar de galakoets besteeg, De daarop vertrekkende diplomaten, Kamerleden en officieren, haddeD als gewoonlijk veel bekijks. Bij terugkomst van deD stoet aan het Paleis, stond Prinses Juliana achter een der vensters hare ouders hartelijk toe te wuiveD. Eenige oogenblikken later vereenigde de geheele Koninklijke Familie zich aan eeD der vensters naast het LaJcon en woonde, onder blij gejuich van de vóór het Paleis verzamelde menigte, het af- marcheeren van de vaandelcompagnie bij, dat geschiedde onder de tonen van den opwekkeDden »Turf in je-ransel marschc, Daarna trokken de vorstelijke persoüen zich terug en verspreidde de menigte zich. Avp. Een schande. Tengevolge van het feit, dat momen teel voor vuil vet, bestemd voor tech nische doeleinden, als kaarsenfabricatie enz., zulke ongehoorde prijzen worden besteed, laten verschillende slagers schoon consumptievet van schapen en runderen eenvoudig bederven om vuil vet te kunnen leveren, dat niet geschikt is voor menschelijk voedsel! Het ge volg is dat er eene zoo groote schaarschte komt aan consumptievet dat prijzen moeten worden besteed die hoogerzijn dan die waarvoor de slagers het aan hunne klanten kunnen verkoopen. Het schynt dat deze truc overal wordt toe gepast, want in afwijking van den regel komen nu van andere groote steden de slagers ook naar Den Haag om vet te koopen voor hunne klanten. Het wordt tijd dat de Regeering hier ingrijpt en het laten bederven verbiedt op straffe van inbeslagname. Avp. In den »Rietfeldschen Toorn» te Delft waren eenige studenten aan het fuiven. Twee werklieden, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, wilden ook vaö de partij zijn. Zij sloe gen een glasruit stuk en drougen zoo binnen. De studentenwaren daarmede niet ingenomen en poogden de indringers er uit te krijgen. Dit ging niet zoo ge makkelijk, waot een van hen, zekere R., trok een mes en stak daarmede den student B. iD het hoofd, waardoor deze een ernstige wonde opliep. Dr. Scheltema heeft in »Bethel« de wonde gehecht. De beide werklieden werden kort daarop door de politie gearresteerd. De werkman B. werd daarbij van zijn bed gelicht. Hqt officieele rapport over de aardbeving op Java meldt, dat te Ban- joemas 400 inlandsche huizen ingestort en 500 beschadigd zijn. In Bohemen heeft door het bezwij ken van een waterkeering nabij de gemeente Dessendorf een hevige over strooming plaats gehad. Vele huizen en zaagmolens stortten in. Vijftig per sonen kwamen om of verongelukten. De stoffelijke schade wordt op milli- oenen geschat. DE OORLOG. De centralen schijnen op het Oostelijk gevechtsterrein en in den Balkan een groote krachtsontwikkeling aan den dag te leggen. Officiëele berichten melden, dat de Duitschers en Oostenrijkers aan de rivier de Stochod tot het offensief waren overgegaan en een Russische brugge- hoofdstelling hadden genomen dat de tegenaanval van de centralen aan de Narajofka voortduurde; dat de hevige strijd in de Karpathen werd voortgezet;

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2