Binnenland. Duitschers in aïle soort vliegtuigen on metelijk vooruit zijn, ja in elke bizon- derheid betreffende vliegtuigen". Een van de officieren zei zelf: „Wij zijn de heele wereld vooruitdaar is geen twytel aan.', De vliegtuigen, die dage lijks uit de werkplaatsen over heel Engeland worden afgeleverd, zijn, vol gens dienzelfden zegsman, op het stuk van de motoren zoowel als van de samenstelling „verreweg beter dan de vliegtuigen van welk land ook". De berichtgever vernam verder, dat Engeland tegenwoordig zooveel vlieg tuigen maakt, dat het ook zijn bondge- nooten voorziet. De Duitschers hebben geen enkel vliegtuig, dat zoo snel en zoo hoog vliegt als het Engelsche. Aan het Westelijke front is de vliegdienst der entente dan ook geheel de baas. Twe jaar geleden vlogen de Engelsche vliegtuigen gemiddeld 100 tot 110K.M. in het uur, nu veel harder. De bewa pening is enorm verbeterd, en zoo ook de betrouwbaarheid van de vliegtuigen. Geen twijfel, zei een officier, of Enge- land's luchtvloot zal de eerste in de wereld worden evenals de Engelsche vloot de eerste is. JM. R. Crt. Men meldt van Belgische zijde aan de N. R. crt. Het aantal Belgen, die in Engeland in de oorlogsindustrie werkzaam zijn, is betrekkelijk groot. De knapste ar beiders uit de metaalnijverheid, de wapenmakers uit het Luiksche, de metallurgisten uit de nationale fabriek van oorlogswapenen te Herstal, uit de werkhuizen voor automobielen en vlieg tuigen van Henegouwen, Brussel, Ant werpen en Geut, hebben weten uit België te ontsnappen en zijn nu ten getale van 46.000 in Engeland als werk tuigkundigen pas en bankwerkers be- drij vig iu de oorlogsnij verheid. Daaren boven zijn er nog in Britannië vele Belgische mijnwerkers. Ook Belgische industrieëlen zijn niet onledig gebleven Zij hebben, naast vele kleine ateliers voor afzonderlijke munitiestukken, ook vier groote munitiefabrieken gesticht, waar uitsluitend Belgische arbeiders aan het werk zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat zee vliegtuigen Zondagmiddag op de aan de Vlaamsche kust zich ophoudende vijandelijke zeestrijdkrachten rijkelijk bommen wierpen. Op een vliegtuig moederschip werd een treffer waarge nomen. Een vijandelijke vlieger werd door het afweergeschut verjaagd en tot landen op Nederlandsch gebied ge dwongen. Avp. Een correspondent van Reuter in Frankrijk zendt nog uitvoeriger bij zonderheden over den slag, die Vrijdag morgen was begonnen. Alles wijst er op, dat hij totdusver is uitgeloopen op de belangrijkste Brirsche overwinning, die sedert den slag aan de Marne is behaald. Het totaal aantal tot dusver gemaakte gevangenen, die zijn binnen gebracht, is over de 2500; en zij blijven nog toestroomen. Hoewel er totdusver officieel maar 4 stukken veldgeschut zijn opgegeven als buitgemaakt, staat vast, dat de vijand er veel meer heeft verloren. Tevens is het opmerkelijk, dat het artillerie vuur van den vijand minder hevig is geweest dan in tal van vorige slagen, vooral wat het zware geschut betreft. Dat de vijand het hooggelegen terrein verloren heeft, vanwaar hij kon waar nemen, en het feit, dat in de lucht onze prachtige vliegers volkomen de over hand hebben, hetgeen den Duitschers belemmert in hun observaties, vermin dert voor hen de kansen om met vrucht gebruik te maken van hun vèrdragend geschut. Waar onze soldaten en de gemaakte gevangenen vooral vol van zijn, ziju de nieuwe „tanks", of mobiele geschut torens, die zoo schitterend werk hebben verricht. Inderdaad, het is niet te veel gezegd, dat het er allen schijn van heeft, dat deze nieuwe toevoeging aan ons oorlogsmaterieel een goed middel is, om op doeltreffende wijze tegen de machinegeweren van den vijand op te treden. De gevangenen geven toe, dat de aanblik van deze ongure monsters, die, al vuurspuwend, op hen kwamen toe kruipen, een van de meest'demorali- seerende ervaringen was, die zij nog hadden opgedaan. Algemeen zijn de gevangenen zeer terneergeslagen. Men had bun verteld, dat het Britsche offensief gedaan was en de rustpoos van de vorige paar dagen had hen daaraan geloot doen slaan. Het antwoord, dat het Britsche leger nog maar aan het begin is en dat wat thans gebeurt, nog maar een kleinigheid is bij wat te wachten staat, is (voor die terneergeslagen Duitsche gevange nen) niet erg opwekkend. Zaterdag was er overal langs de linie veel aan vallende actie. Er worden vele over vallingen gemeld, die alle te zaam ge nomen, het groote totaal der Duitsche verliezen verklaren. De aanval op de uitstekende punt „Leipzig" van de vijandelijke linie bij Thiepval, schijnt eeu schitterend werkje te zijn geweest. Er werden 5 officieren en 170 minderen gevangen gemaakt. De tegenaanvallen der Duitschers zijn tot dusver allé op niets uitgeloopen. Dit doet vermoeden, dat de vijand ver moeid is en verzwakt. Volgens de ingekomen berichten brengen de Duitschers versterkingen uit het Noorden met auto's naar het front. Maar onze artilleristen ontvangen hen op een manier, die dat reisje alles behalve aangenaam voor hen doet ziju. Tegenover de onzen staat het Duit sche eerste leger, dat beschikt over meer dan 1000 kanonnen, waaronder alle kalibers zijn vertegenwoordigd. N. R. Crt. Luitenant Raymond Asquith, van de garde grenadiers, de oudste zoon van den Ensrelschen minister-president, is op 15 Sept. op 't slagveld gesneuveld. De militaire medewerker van de Times schrijft aan de N. R. Crt.-. Men hoort in den laatsten tijd de soldaten, die aan .het offensief hebben deelgenomen, veel spreken van de ver schillende verraderlijke vallen, die de Duitschers achterlaten als zij uit een loopgraaf worden verdreven. Dit is nu reeds zoo dikwijls gebeurd, dat de mannen langzamerhand al die kunstjes precies kennen. Het is verstandig, ieder voorwerp, dat men in de loop graven ziet liggen, eerst voorzichtig aan te raken vóór men het opneemt, omdat het dikwijls gebleken is, dat de onschuldigst uitziende voorwerpen aan verborgen mijnen bevestigd waren, die ontploften als men die voorwerpen opnam. Ook vóór de loopgraven, in Niemandsland, vindt men zulke vallen. De massa bommen en handgranaten, die men in veroverde loopgraven vindt liggen, leveren altijd gevaar op, ook al zijn ze niet met helsche machines ver bonden. Zelfs een eenvoudige plank kan met een touw verbonden zijn, zoo dat, als men er op trapt en het uiteinde grijpt, een mijn kan ontploffen. Dan is er ook een voorwerp, dat op een warmwaterbord op korte pootjes gelijkt en hij het opnemen ontploft. De sol daten noemen het een schildpad. Als men bet niet zeer voorzichtig opneemt, ontploft het, evenals de torpedo, dien een walvisch voor een waterdier aanzag. In den laatsten tijd plaatsen de Duit schers in de modder ook voetklemföen met zoo krachtige veeren, dat zij iemaud, die erop trapt, het been ver brijzelen kunnen. Een correspondent van de iV. R. crt. te Havre meldt: In een nieuwe nota protesteert de minister van financiën tegen de beslaglegging door de Duit schers op de fondsen der Banque Natio nale en verklaart, dat de Duitschers thans een milliard frs. van de Brus- selsche banken eischen om de Duitsche oorlogsleening te doen slagen. Hij ken schetst dezen eisch als een verregaand misbruik van macht. Sluiting zitting Staten Generaal. Met het gebruikelijke ceremonieel is Zaterdag de zitting van de Staten Gene raai gesloten. De minister van binnen- landsch zaken, mr. Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, begaf zich daartoe in een galakoets, voorafgegaan eh gevolgd door een com pagnie huzaren, éven voor drieën van het paleis aan bet Noordeinde naar het gebouw van de Tweede Kamer. De minister, in ambtsgewaad gekleed, met het lint van het Grootkruis der huisorde van Oranje over de borst, las na te zijn binnengeleid, de korte slui tingsrede voor, welke aldus luidt Mijne Heeren Het heeft H. M. de Koningin behaagd mij op te dragen de Zitting der Staten- Generaal in Haren naam te sluiten. - Ook in het afgeloopen jaar noopte de oorlogstoestand tot het treffen van onder scheidene maatregelen van buitengewo nen aard. Nochtans kwamen, dank zij Uwe medewerking, ook verschillende andere voorzieningen tot stand. De Koningin heeft mij opgedragen aan *U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn ge sloten. De Minister werd door de commissie uitgeleid en, nadat deze in de vergader zaal was teruggekeerd, sloot de Voor zitter de vereenigde vergadering. De onlusten te Djainbi. De correspondent van de Tel. seint uit Weltevreden dat de toestand in Noord Djambi gevaarlijk is. De bevol king, die bij de rivier de Toengkal woont, is gewapend naar de streek van Rengat getrokken, om er den aldaar wachtenden leider te halen en hem tot radjah van Toengkal te maken. De resident van Riouw heeft de overheid gewaarschuwd, dat hij vreest, dat de invloed van den verbannen sultan van Riouw, die thans te Singapore vertoeft, in het spel is. AXEL, 19 September 1916. Van bevriende zijde deelt men ons mede, dat in de vlasvoorzieningscom- missie (gezeteld te Rotterdam), welke dezer dagen door Z.Exc. den Minister van Landbouw is ingesteld, o. m. als lid zitting heeft de heer F. Dekker Pz., vlashandelaar-verbouwer te Axel. Als plaatsvervangend lid werd benoemd de heer F. C. Zonnevijlle, alhier. Zondagmiddag trok het de aan dacht, dat het geronk in de lucht van een vliegmachine vrij sterk hoorbaar was, niettegenstaande er geen vliegtuig zichtbaar was. Na eenigen tijd staren in het luchtruim kwamen echter twee stippen van achter een groote witte wolk, die op korten afstand eikander nazaten. Waarschijnlijk dus een avia- teur, die door een vijandelijken collega achtervolgd werd. Het was zelfs angst wekkend, zoo kort ze elkaar op de hielen zaten. Van vorm of nationaliteit was hier niets te herkennen. Uit Zuidweste lijke richting gekomen, veranderden de machines vlak boven onze plaats van richting en gingen ze aanvankelijk npordelijk. Ook deze richting is weer veranderd, want nabij Westkapelle deed een machine eeu noodlauding. Het was eeu Fransche, bestuurd door een lichtgewond Engelsch officier, die door de kustwacht geïnterneerd werd. Over Oostburg vlogen Zondag een zevental vliegtuigen in de richting van Gent. De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft 'n verorde ning uitgevaardigd, waarbij die van den territorialen bevelhebber in Zeeland van 7 April 1915, houdende verbod van buitenshuis maken van schetsen, teeke- uingen, opnemingen en foto's wordl gewijzigd en aangevuld. Bij deze nieuwe verordening wordt het verboden in de Provincie Zeeland te schetsen, teekenen, schilderen, fotografeeren of opnemingen te maken. Dit verbod is niet van toe passing op hen, die in een besloten ïuirate schetsen, teekeningen, schilder stukken, foto's of opnemingen maken van die ruimte of van voorwerpen of personen zich in die ruimte bevindende of wel voorzien zijn van een vergunningi bewijs van den stellingscommandant, Verder is het verboden -op den open baren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats, alsmede buiten openbare wegen en voetpaden, in het veld of op het water een fototoestel onder welke benaming ook, bij zich te hebben. Dit verbod is ook niet van toepassing op hen, die voorzien zijn van een daartoe strekkend vergunningsbe wijs van een stellingscommandant. Ten slotte wordt ook het maken van pano rama's verboden. Ari J. Burg. oud L. te T niet Burgi 0,5' V r gevai Hij Rijn, bodei wach de etroo Lobil in v] baal en u groot rings uit d partij werd 300 Vrijdag werd onder groote hilari- tuin teit der straatjeugd alhier een damey j0Dg, onder militaire geleide naar den com- mandant gebracht, onder verdenking smokkelwaar bij zich te hebben. Dit nu bleek in zóóverre waar, dat bedoelde dame één stuk sunlightzeep bij zich had, dat toevallig nabij de wacht, onder het fietsen, van tusschen haar kleeren was gevallen. Madame kon dus de reis weer voort zetten, maar niet ongestoord, want de jeugd deed haar op allesbehalve nette wijze uitgeleide. Zooals meer gebeurt, werd dit geval overdreven in andere bladen voorge steld. Zoo is aan opbrengen naar Overslag ter visitatie door een vrouwe lijke beambte geen sprake geweest. Ware het niet, dat deze dame reeds vroeger, door hevig te protesteeren tegen militairen, die haar naar den inhoud van haar „bagage" vroegen, had aan leiding gegeven tot strenger toezicht, dan zou zeker het geval niet zoo'n toe loop veroorzaakt hebben. De vorige week Vrijdag kreeg men een kwaad vermoeden tegen een zekere Van H., een Belgisch vluchteling, die, blijkens een bij hem bevonden pas, in October 1915 te Esschen over de grens gekomen is. Hij had zich nu bij Bon- chaute op het door de Duitschers bezette gebied begeven en keerde op Neder landsch gebied terug. Van af deze zijde der grens was waargenomen, dat Van H. eerst een bezoek had gebracht bü den commandeerenden Duitschen offi' cier en dat daarna het hek in de ver sperring voor hem werd geopend en Duitschers hem op Nederlandsch lieten. De burgemeester vond in een en ander aanleiding hem aan te houden en aan de militaire autoriteiten over te leveren. Bij fouilleering werd de ver dachte in het bezit gevonden van een zeer groot bedrag in DuitSch bankpa pier. Hij werd des nachts te Philippine in een hotel onder bewaking gehouden en Zaterdag naar Middelburg overge bracht. Van 612 September zijn ter kennis van den centralen gezondheids raad gekomen 1 geval van typhus te Kruiningen, 1 geval van roodvonk te Souburg, 2 gevallen van diphteritis te Groede en een dito geval te Ovezande. Nabij Retrauchement bleef naar de M. crt. meldt, eeu jonge Rus aan den electrischen draad hangend, op de plaats dood. en e reedi was nog grooi die roov zelfs leeu door treu Ei beel een in haar hen( hetz groo het dooc deel D dat zoos vrie kws wan om in, leet zich leei Bei die me de lijk zijr wa wa bei gei 1 me zet taf ODj uw Bei aa be lil! tot de lot

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2