Rechtszaken. Met angstige spanning stonden we dus te wachten, toen het Oranjezonnetje er door kwam, tot we onverwachts op de pui van het stadhuis een golvend hoera in de verte hoorden en bijna onmiddel lijk daarop een tweetal automobielen de Markt op zagen draaien. Daar is Zeklonk het gejaagd. De auto's stopten, de burgemeester de heer L. J. den Hollander stapie er heen om H. M. te ontvangen, terwijl de militairen het geweer presenteerden. H. M. stond op, ontdeed zich van eene grijzen regenmantel en stapte af. In grijs-groen mantelcostuum stond ze thans voor ons. Een ademlooze stilte heerschte er nu, daar het publiek enkele seconden in afwachting bleef, voor wat de Koningin zou doen. H. M. trad den Burgemeester tegemoet, en onderhield zich eenige oogenblikken met ZijnEdelAchtbare. Zoo maakte Zij de opmerking, dat ons stadhuis wel oud moest zijn, blijkens den antieken bouwstijl, die er uitsprak. De Koningin vondt dit aantrekkelijk. Ook wees H.M. nog op de eigenaardige kleederdracht, die Haar blijkbaar weer was opgevallen, en waarvoor H. M. bij Haar bezoek in 1907 zooveel belangstel ling toonde. Vervolgens wendde de Vorstin zich tot den militairen comman dant en informeerde naar de troepen, of dit de bezetting was, die te Axel is gedetacheerd, dan of de manschappen ter inspectie van de grenzen naar Axel gekomen waren. Belangstellend ging daarop onze Koningin zelf in flinke houding langs de kaarsrecht staande soldaten, welke een goeden indruk maakten. Hierop begaf H. M. zich nogmaals tot den Burgemeester en nam met een vriendelijke buiging afscheid, waarna Zij zich weer bij Haar gezelschap voegde. Dit bestond uit eene hofdame, barones Sloeth, de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Dijckmeester en de Schout bij Nacht, commandant in Zeeland. In de volgauto waren gezeten jhr. Hooft Graafland, adjudant van Hare Majesteit, jhr. Quarles van Ufford, ordonnans officier, majoor Cremer, chef van den marinestaf en een luitenant ter zee. Zoodra H. M. naar de militairen ging, begon het publiek te juichen en er kwam geen eind aan voor Ze vertrokken was. Anderen waren er echter, die in stille ontroering hunne Koningin aan zagen, Hare bewegingen aandachtig volgden en dan kwamen tot de con clusie, wat is Zij flink, wat ziet H. M. er gezond uit. En het zij hier opge merkt, dat het overal opvallend is ge bleken, dat onze Koningin bij haar eenvoudige kleeding een zoo'n van ge zondheid blakend uiterlijk had. Ongetwijfeld we zeiden het reeds bij den aanvang van ons verslag, doch moeten het hier bij de beschrijving van dat moment herhalen zijn het heer lijke oogenblikken, die een machtigen indruk op ons maken, wanneer we die minzame Landsvrouwe te midden van een geestdriftige menigte zien staan, vriendelijk buigend en niet genoeg kun nende beantwoorden de huldebetui gingen van Haar Volk. We stellen ons voor, dat die oogenblikken ook voor H. M. onvergetelijk moeten zijn. Onmiddellijk nadat H. M. weer in de auto had plaats genomen, vertrokken deze in de richting Hulst. Onder het rijden naar Axel had H.M. op de Sassing reeds met een deel van de bevolking kennis gemaakt. Tal van witte kapjes (de boerenmutsen) waren reeds van verre zichtbaar en de Konin gin vond hier gelegenheid om te zien, dat de Axelsche dracht nog in eere wordt gehouden. Men wuitde er van verre met handen en doeken. Aan den Buthdijk waren de kinderen van de Fröbelschool opgesteld. Het is bekend, dat H M. altijd een warm hart heeft voor kinderen en dies vermoeden we, dat het ook nu op Haar bevel zal zijn geweest, dat de auto's zeer lang zaam voorbij die kleintjes gleden. Van af de Markt werd gereden naar de Zeestraat, waar het tot over de brug als het ware zwart van menschen zag, Toen de auto's in het gezicht kwamen zette het muziekgezelschap, dat aan de Brug was opgesteld het Wilhelmus iu Langzaam reden de auto's daar door een dubbele rij van leerlingen van de openbare en bijzondere scholen alhier Ook dit was een indrukwekkend oogen blik. Men moet wel een hart van steen hebben om niet geroerd te worden, als daar onze Hoogste Souvereiniteit tus scben door een kleine duizend kinderen rijdt, hen glimlachend toewuift en voora' hier welmeenend wordt toegejuicht door evenzoovele keeltjes. Ongetwijfeld zal de Koninklijke Moeder hier aan Haar Dochtertje gedacht hebben en in stilte den wensch hebben geuit, was Zij nu ook eens hier Ook wij dachten zulks en hebben onze Vorstin, zoodra Zij aan ons oog onttrokken was, het tot wederzien toe- gewenscht met de stille hoop, dat dan Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik erbij mochten zijn Een oogenblik later reed ook nog de Burgemeester langs die kinderschaar, hetgeen blijkens het opstijgend gejuich zeer in den smaak viel. Dit bezoek van de Koningin te Axel hoeveel emotie's ook veroorzaakt, was slechts het werk van enkele minuten. Op de Markt verliepen er juist vijf minuten tusschen aankomst en vertrek der auto's. En toch zullen die korte stonden weer nooit Vergeten worden door hen, die daar vertoefden. De geheele bevolking van Axel is er de Koningin dankbaar voor, de eer te hebben genoten, Haar weer Axel's bodem te hebben zien betreden. Van hier reed de Koningin naar Hulst, waar ook de burgemeester de heer F. van Waesberghe zijn opwachting maakte en eene militaire inspectie plaats had. Ook hier vlaggentooi en geestdriftige hulde door de bevolking aan H. M. gebracht en evenals elders werden ook hier de bewoners getroffen door de hartelijke neigingen, waarmede H. M. dankte. Daarna werd over Zaamslag terugge reden. Ook daar werd even halt ge houden voor het Raadhuis en kreeg de Burgemeester, de heer Joh. de Feijter, gelegenheid om H. M. namens de in woners van Zaamslag te begroeten. Aan een uitnoodiging om af te stappen, kon H. M. niet voldoen, daar de be schikbare tijd zeer beperkt was. Na een afscheidsgroet reed men dus weer verder, toegejuicht door zeer velen die langs den weg stonden geschaard. Alom wapperde de nationale vlag. Ongeveer 12 uur arriveerden de auto's weer te ^ei Neuzen. Aan de Axelsche straat stonden de schoolkinderen opge steld, waarlangs de auto's hun vaart vertraagden en in langzaam tempo naar de nieuwe haven werden gestuurd, waar bij aankomst de muziek speelde. Hare Majesteit werd hier weer uitge leide gedaan door den Burgemeester den heer J. Huizinga, aan wie Zij ver klaarde getroffen te zijn door de Haar bewezen hulde. Toen H. M. zich aan 'boord begaf van een torpedo-jager, brak ten afscheid een gejuich los van de menigte, dat aanhield tot zoo lang H. M. nog op het dek zichtbaar was. De Koningin zelve begroette dit on vermoeid door lichte buigingen en bleet ook evenlang de menigte van boord af toezien. Nadat H. M. tegen één uur uit Neuzen te Vlissingen was teruggekeerd en in den trein de lunch bad gebruikt is Zij om 2.15 uur weer naar de buitenhaven gegaan en heeft Zij zich op een onder zeeër begeven, waarmede Zij een tocht onder water ondernam, die ongeveer een half uur duurde. Deze. moedige daad maakte op allen een diepen indruk. Uit het toegestroomde publiek op den wal klonk een daverend hoera en lachend verliet de Koningin den onder zeeër, hiermede het bewijs gevende, dat de reis Haar goed was bevallen. Na terugkomst met de duikboot begaf de Koningin zich aan boord van de „Gelderland" en voer naar de reede, om ook andere schepen te bezoeken. Toen de Koningin aan wal stapte en zich weder naar den trein begaf, werd zij door schepelingen en door bet talrijk publiek toegejuicht bij wijze van vaar wel, Aan deu trein nam zij afscheid van de aanwezige autoriteiten. De Commissaris der Koningin was reeds des middags naar Middelburg terugge keerd en had de mariueiusppctie niet medegemaakt. Aan den burgemeester verklaarde H. M,, dat zij over de geno men maatregelen zeer tevreden was. Na het vertrek der Konihgin uit onze gemeente, maakte Concordia nog een muzikale wandeling door de stad. De kinderstoet werd ontbonden en verder kregen de scholen voor dien dag vacantie. Overigens kreeg weer alles ongeveer zijn gewoon aanzien. De vlaggen bleven natuurlijk hangen. Het weer had zich goed gehouden en dus droogde het dundoek weer op, en was het of de driekleur met den wind speelde. 's Avonds had teq stadhuize nog een bijeenkomst plaats van de raadsleden en hunne echtgenooten, waarbij de Burgemeester wiens Echtgenoote eveD- qpns tegenwoordig was, het Vorstelijk bezoek aan Axel nog eens wenschte te herdenken in een gezellig samenzijn Tegelijkertijd gaf Concordia een con cert op de tribune, wat velen naar de Markt lokte, en waardoor weer een echt feestelijke stemming ontstond. De jeugd danste en zong door de straten onver moeid „Oranje boven" terwijl anderen in vroolijken stemming op de gezondheid van H. M. klonken. Tijdens het concert op de Markt trad de Burgemeester op de pui van het stadhuis en sprak tot het publiek de volgende woorden Gemeentenaren Het heeft H. M. onze geliefde Koningin behaagd deD HoogEdelGestr. Heer Com missaris der Koningin in Zeeland op te dragen aan de inwoners van Axel hoogstderzelver dank te betuigen voor de blijken van trouw en aanhankelijk heid bij haar komst in de gemeente Axel ondervonden. Het ligt niet op mijn weg hieraan veel toe te voegen, maar toch wensch ik van deze plaats een woord van dank te spreken en wel in de eerste plaats aan het muziekgezelschap „Concordia", 't welk door zijn vroolijke tonen op luistering aan dezen voor ons alleu onvergetelijken dag heeft gegeven. Mijn bartelijken dank aan de onder wijzers en bewaarschoolonderwijzeres voor de geleiding van hunne school kinderen dank aan de politie en niet het minst mijn oprechten dank aan de bevolking voor de blijken van aan hankelijkheid en trouw en huldebetui gingen aan Hare Majesteit en voor de volmaakte onberispelijke orde en mede werking om mijn taak te vergemakke lijken. Gemeentenaren, ik zal niet trachten te vertolken dé gevoelens welke U en mij hebben bezield, toen onze geliefde Koningin heden zich in ons stedeke heeft vertoond. Wij allen hebben het ervaren, wat het zeggen wil onze Vorstin in ons midden te mogen zien, Haar te mogen huldigen en begroeten. Wij hebben liet gevoeld, wij en ouze kinderen. \Vat het beteekent, Haar van nabij te mogen zien. En immers het kon niet anders of bij ons rijst de bede voor de bescher ming van Haar troon. Dat Zij met kracht en wijsheid mag blijven arbeiden tot heil van haar Volk en dat ons dierbaar Nederland, onder Haar „zegenrijke regeering ge spaard en bewaard moge blijven." Een luid hoera was het antwoord van het publiek, ten bewijze dat het gesprokene weerklank had gevonden harten der burgers. Ook aan den militairen commandani betuigde de Burgemeester zijne hulde, voor de wijze, waarop ZEd.Gestr. zicli van zijn opdracht,had gekweten en hii dankte mede de overige militairen voor den goeden geest, die -bij heu heerscht, Geestdriftig werd tenslotte voldaan aan bet verzoek om nog eens allen uit volle borst, met de muziek, het oude Wilhelmus aan te heffen. Hiermede was het officiëele feest af- geloopen, doch velen zongen nogWe gaan nog niet naar huis. Er werd nog uagefuifd, zonder dat de minste wan klank werd gehoord. Alles liep in de beste orde af. Zoo is dan het Koninklijk bezoek weer achter deu rug eu zijn, om met het provinciaal blad mee te spreken, Wij Zeeuwen van harte verheugd op nieuw te hebben mogen aanschouwen hoe ónze Koningin meeleeft met haat jongens onder de wapenen, hoe zij zich van den welstand van leger en vloot op de hoogte blijft houden, zonder achten op vermoeienis en ongemak. AXEL, 15 September 1916. Aan belangstellenden wordt mede gedeeld, dat de stoombootdienst Neuzen - VlissingenBreskens en de stoom- tramdienst Breslpens Maldeghem met ingang van heden zijn gewijzigd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 September 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholti Nam. 2 ure Ps. J. _B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. 'A. Thielen. Nam. 2 ure Ds, J. H. Lammertsm», (Voorbereiding H. Avondmaal,) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J H. Lammertsma, Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Gereformeerde Gemeente. Voorm. iO ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 's Av. 67a ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Sept. 1916. Ch. E. A., 40 j., veldarbeider te St, Jansteen, is wegens naaktloopen ver oordeeld tot 15 of 15 dagen hechtenis. R. J. S. A., 11 j., zonder beroep te Koewacht, is wegens diefstal zonder toepassing van straf aan de ouders teruggegeven. L. H., 19 j., arbeider te Overslag, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. A., 25 j veldarbeider te Koewacht, is wegens wederspanuigheid veroord. tot j 10 of 10 dagen hecht. In de zaak tegen B. O. 't H., 40 j., commissionnair te Axel, werd wegens overtreding verordening militairen com mandant bevestiging van het vonnis ,'au den kantonrechter te Ter Neuzen uitgesprokeu. Telegrafisch Weerbericht vau het Kou. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 16 September Meest matige winden uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen. Waarschijnlijk nog regenbuien. Iets zachter. 2>/ liei ge/1 Du

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2