Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. m»n tegen manniet één verlaat het gerécht. Gewonde afdeelingschefs wei' geren hun post te verlaten. Een doo delylc gewond luitenant zegt, terwij men hem wegvoert: De battery, redt de batterij 1" Een onderofficier bezet de battery met 10 manschappen en weet stand te houden. Een luitenant komt hem te hulp hij heeft een mitrail leur op zyn rug meegevoerd, welke hi zelf bedient. De mannen houden zich prachtig. Om twee uur des morgens is de kapitein L.meester van de batterij Avp. Da Nederlandsche neutraliteit Onder bovenstaanden titel schrijft de .Globe": ,Het is naar onze meening eene dwaling veel gewicht te hechten aan de herhaalde schendingen van Hollandsche neutraliteit, waaraan de Zeppelins zich schuldig maken. Over Hollandsch grondgebied is gemakkelijk voor hen en dat zij dit doen is in over eenstemming met de aanmatiging die zoozeer in het Duitsche karakter ligt Op sommige tyden leest men, dat deze schendingen van Hollandsch grond gebied gepaard gaan met hettorpedeeren van Hollandsche schepen en daaruit is de conclusie getrokken, dat Duitschland er zich opzettelyk op toelegt met Hol land twist uit te lokken teneinde de Schelde en de Rijnmondingen in bezit te nemen. Wy gelooven dit niet. Hoe groot het verlangen van Duitsch land ook zyn mag naar deze Holland sche bezittingen, zoo kan het in zijn tegenwoordigen toestand niet verlangen het aantal zyner vijanden te vermeerde ren en vooral met zulk een stoer volk als de Hollanders. Het heeft zooals wy vroeger be toogd hebben, geen troepen te missen voor nieuwe avonturen en als het den oorlog begon tegen Holland, dan zou zijn strategische toestand noodlottig worden indien dit land niet in eens werd verpletterd. In het ergste geval zouden de Hol landers altijd de dijken kunnen door steken en de invallers verdrinken als kakkerlakken (corkraches) in een saus pan." Avp. Om het bosch van Delville. De byzondere corr. van de .Times" in het Engelsche hoofdkwartier bericht By de verovering van de hoogvlakte boven de boomgaarden in den linker- uitlooper van het woud van Delville blonk vooral de Rifle Brigade door stoutmoedige aanvallen uit. De infan teristen bereikten de vijandelijke loop graven zonder ernstige verliezen en begonnen daarop de Duitsche loopgraaf te zuiveren. De nieuwe schuilhoeken waren nog maar gedeeltelyk voltooid en boden weinig bescherming. Toen de Engelschen de Duitschers eenmaal op de huid zaten begonnen bajonet en handgranaat hun werk te varichten. De Duitschers gaven zich grif over. In hun onbegrijpelijke vrees, dat zij gedood zouden worden als zij krijgsge vangen werden gemaakt, boden zij den Engelschen geld en zelfs horloges aan, om hun levens te sparen! En toch zijn er op krijgsgevangen Duitschers brieven gevonden, waarin de schrijvers mede- deelen, dat zy bevel hebben gekregen, alle Engelschen met de bajonet af te maken en geen kwartier te geven. Avp. Graan en Meel. Vanwege het ministerie vanlandbouw, nijverheid en handel is het volgende rondschrijven aan de burgemeesters gezonden Teneinde de landbouwers in staat te stellen rogge, tarwe, gerst en haver veor den zaai geschikt te koopen of te verkoopen is het volgende bepaald lo. Het graan voor den zaai geschikt behoeft tot 15 December e.k. door u niet te worden gevorderd. Onder zaai graan wordt verstaan zaad van gewassen die vanwege de Landbouw Maatschap pijen van uw provincie te velde als voor den zaai geschikt zijn goedgekeurd, verder ook het zaad van uitnemende kwaliteit te uwer beoordeeling. De landbouwers, die het door hen geteelde zaad als zaaizaad wenschen te verkoopen moeten opgave doen van de soorten en de hoeveelheden die zy daarvoor beschikbaar hebben. Deze opgave moet door hen worden verstrekt zoowel aan de burgemeesters hunner woonplaats als aan de Landbouw Maatschappij hunner provincie aan wie de in dit rondschrijven bedoelde be- voegdheid tot aan- en verkoop is ver leend. 2o. Landbouwers die zaaizaad wen schen te koopen, moeten aan de bur gemeesters hunner woonplaats opgave doen van soort en de hoeveelheid die zij door hunne bemiddeling wenschen te betrekken van de Landbouw Maat schappij hunner provincie, eventueel ook den naam van den teeler, van wien het graan afkomstig moet zijn. De burgemeesters vragen de voor hunne gemeenten benoodigde hoeveel heid onder opgave van soort en andere bijzonderheden aan by de Landbouw Maatschappij hunner provincie. 3o. De Landbouw Maatschappij koopt het bij haar aangevraagde zaaigraan, hetzij van de landbouwers harer pro vincie, die hun wensch te kennen hebben gegeven om zaaigraan te ver koopen, hetzij van de Landbouw Maat schappij eener andere provincie. Zij betaalt aan de verkoopers het verschul digde bedrag en levert het zaaizaad af a. Aan de burgemeesters harer pro vincie, die voor hunne gemeenten zaaizaad hebben gevraagd. b. Aan de landbouw-maatschappyen eener andere provincie, die het zaad op hare beurt verkoopen aan de bur gemeesters harer provincie. De burgemeesters leveren het zaad aan de landbouwers die een bestelling hebben gedaan aan den kostenden prys Deze landbouwers moeten aan het Rijk voor zoover hun zaaigraan uit eigen oogst is gelaten, eene even groote hoeveelheid graan leveren tegen de gewone prijzen, als hun aan zaaizaad wordt verstrekt. De landbouw-maatschappij aan wie bij deze de bevoegdheid tot aan- en verkoop van zaaizaad wordt gegeven is voor de provincie Zeeland de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Ter voorkoming van nutteloos vervoer kan onder uw toezicht plaatselijke ruiling van zaaizaad tegen gebruiks- graan met verrekening van eventueel prijsverschil plaats vinden tusschen landbouwers uit uwe gemeente onder ling. Slechts indien de kooper geen zaaizaad uit eigen oogst heeft gehouden zal in dit geval met uwe toestemming zaaizaad mogen worden gekocht zonder dat eene even groote hoeveelheid ge- bruiksgraan aan den verkooper in ruil wordt geleverd. Beleefd verzoek ik u voor het vervoer van in deze circulaire bedoelde partijen graan vergunningsbewijzen af te geven. Van den verkoop en de ruiling van graan in deze circulaire bedoeld gelden ten aanzien van het zaaigraan niet de maximumprijzen bedoeld in het rond schrijven van 29 Juli. N. R. crt. Onlusten in Indië. Uit Soerabaja wordt geseind Ambtelijk wordt gemeld, dat er voor de te Palembang heerschende paniek geen reden bestaat. Na een hevigen strijd is Moeare Tam- besi door onze troepen hernomen. De opstandelingen verloren 50 man. Er zijn ook maatregelen genomen voor de Padangsche Bovenlanden, waar symptomen van agitatie waargenomen zijn. N. B. Crt. AXEL, 12 September 1916. Gisteravond werden de ingezetenen bij klokgeklep naar de markt geroepen, waar de burgemeester vanaf de pui van het stadhuis aan de verzamelde menigte mededeelde, dat in den voormiddag van Woensdag dezer week tusschen 10, en 11 ure onze gemeente vereerd zal worden met een kortstondig bezoek van H. M. onze geliefde Koningin, die alsdan een militaire inspectiereis zal maken door dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. H. M. met gevolg, gezeten in drie auto's zal onze gemeente binnenkomen uit de richting van de Axelsche Sassing, waarom de burgemeester verzocht, zoo veel mogelijk te vermijden om zich tusschen 10 en 11 ure met rij- en voertuigen op den weg van Sassing naar hier te bevinden, opdat H. M. ongehinderd den tocht kan maken. Feestbetoon is natuurlijk onder de hui dige omstandigheden uitgesloten, doch wij vertrouwen, dat H. M. door de Axelsche bevolking de meest hartelijke ontvangst zal bereid worden. Onge twijfeld zal de Vaderlandsche driekleur wapperen van huis tot huis en zullen velen de borst versieren met de geliefde oranjekleur, als blijk van ingenomen heid met deze heugelijke gebeurtenis. Het Volk verneemt, dat minister Posthuma verlof heeft gegeven, brood uit te voeren naar België waar de nood hoog gestegen is. Ook voor de gezinnen, die tusschen de draden aan de grens wonen is voor- loopig weer brooduitvoer toegestaan op consenten der Fleskens Commissie. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Heden werd voor de civiele Kamer der rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen A. P. d. V., 51 j., com mies ter secretarie en ambtenaar van den burgerlijken stand te Ter Neuzen, die ten laste werd gelegd, dat hij, op 4 September 1915 een akte van huwe lijksaangifte niet had geteekend. In deze zaak eischte de officier van justitie 1 of 1 dag hechtenis. De Lindborg in den grond geboord. Men meldt uit Maassluis Het Noordsche stoomschip Lindborg, dat van Rotterdam naar Londen ver trokken was, is 15 mijl W.N.W. van het vuurschip Maas door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De be manning is in de booten door de duik boot naar het vuurschip Maas gesleept en vandaar door den onderzoekings- dienst in Hoek van Holland aan wal gebracht. Het stoomschip Lindborg vertrok om 1.30 van Rotterdam naar Londen. Om 8 uur kwam, W.N.W. van bet vuur schip Maas de Duitsche duikboot U 6 boven. Zy seinde, dat gestopt en de papieren gestuurd moesten worden. Nadat men naar de duikboot was ge roeid en de papieren had overgegeven, kreeg men twee man mee met bommen. Doch eerst gingen de twee op de koper jacht en namen lantaarns, klokken, log en ook boter mee. De bommen ont ploften niet en de duikboot moest weer duiken, omdat een Engelsche torpedo jager aankwam, die echter weer ver dween, waarna de Duitscher andermaal boven kwam en nieuwe bommen aan bracht. Eerst haalde hij nog zeildoek en nieuw touwwerk van boord en liet toen de bommen ontploffen. De lading bestond uit spek, margarine en fruit. Het schip hoorde tehuis te Haugesund. Kapitein is J. Johannessen. N. R. Crt. Te Delft is bij enkele winkeliers, die hun voorraad suiker niet hebben opgegeven, de aanwezige voorraad in beslag genomen. N. B. crt. Het vreemde geval. In verband met het vreemde geval in een pudding- fabriek te Amsterdam, verneemt het Rbli. thans, dat door verschillende meisjes, die in de fabriek in de Ruyschstraat werkten, aan de politie is verklaard, dat den dag, waarop de verschijnselen zich voordeden (verleden week Vrijdag) een andere essence voor de pudding is verwerkt dan op vorige dagen. Deze essence was rood gekleurd en had den reuk van perendrups. Een zeer kleine hoeveelheid der essence was nog over en werd door de politie in beslag genomen. Nu bevindt zich in kunst matige frambozenessence, die blijkbaar hier gebruikt is en den reuk van pereD- drups heeft, een niet onaanzienlijke hoe veelheid amyl acetaat. In de Liste der gewerblichen Gifte van prof. Sommerfeld en dr. Fisseher komt amyl-acetaat voor met de bijvoeging dat deze stof, in gasvorm ingeademd, ver giftigingsverschijnselen teweegbrengt zoo als nerveuze verschijnselen, hoofdpijn, duizeligheid, benauwdheid, maagstoor nissen en hartkloppingen. Verschillende dezer verschijnselen hebben zich bij de meisjes van de fabriek in de Ruysch straat voorgedaan. Het is dus niet onmogelijk, dat hier de oorzaak moet worden gezocht. Over de grens gekomen. Een Duitgch soldaat, die geruimen tijd aan het front had gestreden, zou tijdens een paar dagen verlof zijn rpouw en kinderen die te Denekamp wonen, aan de greni ontmoeten. Toen hij daar aankwam en zijn vrouw eD broost aan de overzijde zag staan, werd het hem te machtig; hij snelde over de grens naar de zijnen om het vaderland voorgoed vaarwel te zeggen, Avp. i Bij Sittard is een verdwaalde Duit sche vlieger wegens gebrek aan benzine geland Hij was te Keulen opgestegen. Vlieger en vliegtuig zijn geinterneerd, Avp. Uit Wrmerend meldt men aan de Avp.Bij de oefening op het fort Necker weg te Beemster is bij vergissing in een mitrailleur een band scherpe patronen gedaan. Toon de eerste patrpon afging sprong de mitrailleur. De militair De H. werd door een stuk brons in den rug gewond. Uit den Gelderschen-Achterhoek meldt men aan de Avp.De boeren beginnen langzamerhand weer met de levering van varkens voor de export, Voornamelijk de slachterij der firma Zwanenberg te Winterswijk is daarvoor op het oogenblik aangewezen. De prijzen zijn iets gedaald. Voor deze varkens welke voor Engeland bestemd zijn, dit zijn de lichte soorten, wordt 40 cent, voor die welke naar Duitschland gaan, wordt 46 cent per l/, K.G. betaald, terwijl laatstgenoemde prijs ook besteed wordt voor de varkenSj welke in ons land geleverd moeten worden. Aardappelen. De aardappelmeel fabrieken hebben bericht ontvangen, dat de Minister het vermalen van voor de consumptie geschikte Eigenheimers en andere aardappelen verbiedt. Avp. In een werkplaats van het gemeen telijk electrisch bedrijf aan de Nicolaai Beetsstraat te Utrecht is, naar de Stichtsek crt. meldt, een poetser met een electrischen draad in aanraking gekomen en aan de gevolgen daarvan overleden. Zaterdagnacht halfdrie is er bij den goud- en zilversrrtid J. M. Koole te Weesp ingebroken. Met een steen werd de winkelruit ingeworpen. Vermist worden 20 gouden en 6 of 8 doublé kettingen, Verzekering dekt de schade. N. R. Crt. De commissaris van politie der 2de afdeeling in Den Haag heeft ter zake van vernieling proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die deelgenomen had aan de staking aan De Sierkan aldaar en nu weer aan 't werk was. Hij werd door een e

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2