Binnenland. Rechtszaken. Bekendmaki nen. verkoop van graan, De heer Van Dixhoorn meende, dat geen enkele landbouwer nu reeds een xaaiplan heeft opgemaakt. Spreker zag lierer geen premie gesteld. Men moet toonen in het algemeen belang een offer te willen brengen. De heer Hanken meende, dat de zaadplannen van de boeren reeds vast staan.^ De motieven van den heer Van Dixhoorn hebben spreker's sympathie niet. Langzamerhand zouden de boeren zetkasteleins van de regeering worden. De heer Welleman wees er op, dat bij zyn voorstel de geldelijke belangen der boeren zijn betrokken. De heer Van Dixhoorn meende dat de regeering goedkoope voedingsmidde len maar geen gesubsidieerd voedsel wenscht. De beer Snijder zou de regeering de volle waarde willen doen betalen. An ders is het alleen weer de boer die geschoren wordt. De heer Leenhouts achtte het zeer edel, zich op te offeren. Maar staat ieder Nederlander even welwillend tegenover de boeren als de boeren met hun volksvoedsel tegenover de maat schappij in haar geheel Het lijkt er niet naar. Spreker wees op het verschijnsel van grondverkoop in den laatsten tyd, waarbij de bedoeling voorzat winsten te maken, een tegen maatregel tegen die der regeering. Waarom zouden de boeren thans vrij willig ter slachtbank gaan De regee ring en het geheele volk lieten meer malen om het eens kras in den trant van den heer De Boer uit te drukken, de landbouwers stikken als zy in moei lijk heden zaten. De heer Van Dixhoorn deelde mede niet de philantroop te zyn waarvoor men hem aanziet. Wanneer men drie tiende van zijn grond beschikbaar stelt, kan men voor de producten op den overblijvenden grond vrije verbouwing en gunstige bepalingen voor uitvoer vragen. De heer Snijder: Aha, er zat dus een addertje onder het gras. Het voorstel—Van Dixhoorn bleek niet te worden ondersteund. Den heer Van Dixhoorn speet dit voor de Z. L. M. De heer Blom drong vervolgens nog aan op het treffen van maatregelen inzake lijnschilfers, katoenzaad en zwa velzure ammoniak. De heer Kielstra wees er op, dat reeds op gunstige bepalingen, o.a. inzake het goedkoop beschikbaar stellen van zwavelzure ammoniak is aangedrongen. Op de andere artikelen blijft eveneens de aandacht gevestigd. De heer Welleman wilde er bij de regeering op aandringen zoo spoedig mogelijk bekend te maken, dat ons land het volgend jaar nog op eigen producten is aangewezen en te trachten te bewer ken dat de verbouw van producten voor volksvoeding even voordeelig is als die van andere gewassen. De heer Leenhouts wees er op, dat hy meer voor het voorstel-Van Dixhoorn gevoeld zou hebben als hy dadelijk had geweten, dat hierbij ook voordeelige bepalingen voor de boeren bedongen zouden worden. Iedere boer zou de verplichting op zich kunnen nemen een zeker deel van zijn land voor den verbouw van volks voedsel te bestemmen, welke voor ge ringen prijs verkrijgbaar zouden zijn. De landbouwers zouden dan evenwel gunstige bepalingen moeten vinden ten opzichte van die producten welke niet noodzakelijk zijn voor debinnenlandsche beboette. De heer Welleman drong er op aan, te trachten toezegging te krijgen, dat een volgend jaar de gewassen van volksvoeding zooveel mogelijk gelijk gesteld worden met de overige handels gewassen. Een latere regeling kan dan getroffen worden, waarmede de regee ring dan accoord moet willen gaan. Ook de heer Snijder drong nog op het betalen van een goeden prijs door de regeering aan. De regeering moet aan Amerikaansche handelaren biet meer betalen dan aan de binnenlandsche verbouwers. Een verhoogde prijs, dit bleek vroeger meermalen, is nog niet zoo onrustbarend. De vergadering bleek met het denk beeld van dhr. Welleman mee te gaan. Nadat de heer Stevens nog den uit voer van bindtouw besproken had en op een vraag van den heer Zuidweg om een gunstige regeling van landbouw verloven met het oog op de suikerpeeën geantwoord was, dat in ruime mate steeds verlot wordt gegeven, werd de openbare vergadering gesloten. Koninkiyk bezoek. Dinsdagmorgen is de Koningin in den Helder gearriveerd, van waaruit Zij een bezoek zal brengen aan de Waddeneilanden. In een auto begaf H. M. zich naar het fort Erfprins om de groote schiet oefeningen van het kustfront met scherp g.'de te slaan. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de verschillende in de haven liggende schepen. 's Avonds begaf de Koningin zich per „Hydrograaf" naar Terschelling. H. M. heeft aan boord van dit schip gelogeerd. Nader meldt men aan de M. crt., dat de Koningin aan boord van den onder zeeër O 3 een manoeuvre heeft bijge woond. Zij zou twee keer onderge doken zijn. Woensdag verliet de Koningin de „Hydrograaf", waarop Zij den nacht had doorgebracht en hield een inspectie over de aan de haven opgestelde marine-troepen, waarna de militaire gebouwen werden bezocht; voorts ging de tocht naar den bekenden vuurtoren „Brandaris". Hierna werden de batte rijen voor afweergeschut bezichtigd, waarvan enkele schoten werden gelost. Daarna bezocht H. M. de school voor de scheepvaart cn de in de haven lig gende mijnenleggers, kanonneer- en torpedobooten. Om 10.45 uur vertrok de Koningin per „Hydrograaf" naar Vlieland. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September, des namid dags te 3 uur. De Suikcrnood. Wanneer er niet 3poedig uitkomst komt en de banketbakkers weer vol doende suiker ontvangen, zullen ver schillende banketbakkers, (zoo verzeker de de voorzitter van den patroonsbond aan een berichtgever van het N. v. d. D.) weldra den verkoop van taartjes en allerlei andere zoetigheden moeten staken. Zij zouden dan slechts voort kunnen gaan met het verkoopen van de chocolade, die zij nog in voorraad hebben. Juist de suiker is, naar vanzelf spreekt, ietSu dat door de banketbakkers hetallermoeilijkst gemist kan worden. Varkens. Het bestuur van het Nederl. Land- bouw-Comité zegt in een adres aan den minister van landbouw enz., dat het zeer te duchten is, dat er binnenkort een groot tekort aan varkens zal ont staan. In de eerste plaats, zoo zegt adr., ligt wel de oorzaak van het reeds thans afnemen van fokkerij en mesterij iu de schaarste aan veevoerder en de niet gelukkige distributie daarvan, welk laatste leidt tot groote onzekerheid om trent de vraag, of, en zoo ja, welke hoeveelheid veevoeder zal worden ver kregen. In de tweede plaats oefent de prijs, die betaald wordt voor het slachtrype varken en die bij lange na niet meer zoo hoog is als dit het geval geweest is, grooten invloed op den omvang van fokkerij en mesterij bij een prijs zooals die in den laatsten tijd geweest is, kan van een loonende productie niet meer gesproken worden. Erkennend, dat al het mogelijke ge daan is en gedaan wordt om den aanvoer van voldoende hoeveelheden veevoeder te verzekeren, vreest het bestuur toch, dat desondanks de schaarschte aan veevoeder zal blijven aanhouden en dus dit op den prijs drukkende element zal blijven bestaan. Een van de voornaamste oorzaken, waardoor de prijs van het slachtrijpe varken op bedenklijke wijze gedaald is. is volgens adr. te vinden in het feit, dat de minister eischt, dat een aanzienlijke hoeveelheid varkensvleesch (s/6) voor een prijs, die de productiekosten thans niet dekt, vóór de binnenlandsche con sumptie moet worden afgestaan. Nu deze belasting dermate zwaar gaat drukken, dat de geheele productie zeer ernstig in gevaar gebracht wordt, meent adr. zich tot den minister te moeten wenden met den raad, gegeven niet slechts in het belang van den producent, doch ook in dat van den consument, om de prijzen, welke betaald worden voor het regeeringsvarkeu, te verhoogen en te brengen tenminste op den pro ductieprijs. iV. R. Crt. Vrygelaten haringschepen. Zoowel van de haringvloot te IJmui den als van die te Katwijk zijn Dinsdag de eerste der vrijgelaten loggers te IJmuiden binnengekomen, nog in het bezit van de vangst, die zij bij het opbrengen aan boord hadden. Zij roe men over het algemeen de ondervonden behandeling en verklaren, dat zij tegen zeer billijke prijs alle gevraagde levens- en genotmiddelen konden bekomen. Later zijn nog meerdere schepen ge komen. Mynen. Gedurende de maand Augustus zijn 62 mijnen, waarvan 46 Engelsche, 10 Duitsche en 6 van onbekendenoorsprong op de Nederlandsche kusten aange troffen. Het totaal aantal mijnen dat sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten is aangespoeld bedraagt thans 1279, n.l. 702 van Engelschen, 62 van Pranschen, 299 van Duitschen en 216 van onbekenden oorsprong. Woensdagmiddag werd aldus meldt de M. crt. in 't Zuiden van Walcheren een hevige knal gehoord. Even voorbij de Zuid watering deed men een drijvende mijn springen door er op te schieten. Door den storm der laatste dagen komen de mijnen weer los. Verleden week dreef er ook een de Schelde in. AXEL, 9 September 1916. Door den commandant in Zeeland is bezwaar gemaakt de kermis te Neuzen overeenkomstig het raadsbesluit te laten doorgaan. Geslaagd is voor de hoofdacte de heer H. K. Hangelbroek te Hulst. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 10 September 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/,, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Lee ski-rk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 'sAv. 67, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 September 1916. O. P. v. T., 19 jaar, werkman te Westdorpe, gedetineerd te Middelburg, i is veroordeeld wegens diefstal tot 2 maal 2 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Bij beschikking der Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend tegen J. V., 32 jaar grondwerker te Clinge, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van pogiDg tot doodslag. Tevens werd instructie be volen. Tegen P. D. d. S., 20 jaar, koopman te Koewacht, werd rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en ver wijzing naar de terechtzitting ter zake van schaking. Hetzelfde werd verleend tegeD D. H, de W., 32 jaar, werkman te Houte- nisse, thans gedetineerd ter zake van diefstal. Telegrafisch Weerbericht van het Kou. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 9 September Zwakke tot matige Noordoostel. tot Oostel. wind. Licht- tot halfbewolkt. Droog weer. Zeltde warmtegraad. IfegjMg*» De BURGEMEESTER van Ij"*®*»? AXEL, maakt bekend, dat landbouwers omtrent betreffende den oogst 1916, volledige inlichtingen kannen bekomen ter secre tarie op Donderdag 14 September a. s. des namiddags van 6 tot half acht uur en op Zaterdag 16 September a. s, des voormiddags van half elf tot 12 uur, De Burgemeester ioornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 5 September 1916. lMT"* De BURGEMEESTER van AXEL, vestigt de bijzondere aandacht van belanghebbenden op art. 12, eerste en tweede lid der Distributie- wet, waarin is bepaald dat overschrij ding van de door Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde maximumprijzen wordt ge straft, hetzij met ten hoogste 4 jaar gevangenisstraf of 10,000 boete, hetzij met ten hoogste 1 jaar gevangenisstraf of 6000 boete, naar gelang opzet of schuld aanwezig is. Ook kunnen de goederen, welke boven den vastgestelden maximumprijs wor den verkocht, voor zoover zij den schuldige toebehooren, krachtens het derde lid van hetzelfde artikel, worden verbeurd verklaard. De lijst ligt ter secretarie ter inzage en afdrukken zullen spoedig verkrijg baar worden gesteld. De Burgemeester van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 5 September 1916. '.d£^ Burgemeester en Wethou- fëjéljgpr ^ers vau AXEL, maken be kend, dat de gasprijs is bepaald ingaande 1 September tot ultimo December 1916 als volgt Voor MUNTGAS 11 cent per M®. Voor LICHTGAS 10 cent per M3. Voor KOOKGAS 9 cent per M3- Voor 1NDUSTRIEGAS lOcent per M®., onafhankelijk het aantal M3. dat ge bruikt wordt. Axel, den 1 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemdj L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De BURGEMEESTER der gemeente AXEL noodigt de landbouwers uit vóór Zaterdag 16

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2