Lijst yan eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen. Gemeenteraad van Axel. Landbouw. Bekendmakingen. verkoop van graan, - ook thans tot het normale beperkt behooren te blijven en door den land bouw, den producent van de allernood zakelijkste levensbehoeften, geen hoo- gere pr(jzen behooren te worden betaald dan door de omstandighedengewettigdis. Een der oorzaken, welke tot deze opvattingen leiden, is wel, dat de leden der Kunstmestcommissie, die meer speciaal op bèhartigiug van de land bouwbelangen hebben toe te zien, geen voldoenden invloed op den gang van zaken schijnen te hebben zeer zeker zou het vertrouwen bij den landbouwer in het werk dezer regeeringscom missie grooter zijn, indien het landbouwelement daarin in grootere mate vertegenwoor digd was. Daar een voorstel in dien geest in een vergadering der Kunstmestcommis- aie is verworpen, meent het bestuur van het Ned. Landbouwcomité den minister dringend in overweging te moeten geven, de genoemde commissie uit te breiden ten minste met één ver tegenwoordiger van den landbouw, van den handel in en het gebruik van kunstmest op de hoogte. N. R. Crt. Zitting van 4 Sept. 1916. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Oggel, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, De Peijter en Wolfert. Afwezig de h.h. Dregmans en Van Driel. De notulen van de vorige vergadering kunnen nog niet worden gearresteerd. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. Wordt in behandeling gebracht het eenige punt der agenda Financieele regeling voor den verkoop van regee- ringsvarkens. De Voorz. deelt mede dat volgens de distributiewet de gemeente verplicht is yi0 te betalen in de kosten voor de aanschaffing van regeeringsvarkens. Die kosten bedragen 45 als er zooals thans 9 varkens komenhet plan is om er 13 te vragen, maar of ze zullen komen dat is nog af te wachten. Even wel staat vast hoe meer varkens er komen, hoe grooter de bijdrage van de gemeente wordt. Nu kan er wel een nieuwe regeling getroffen worden, cm de varkens zelf aan te koopen, maar daar blijven we mee op dezelfde hoogte Toen in de vorige zitting het crediet van 250, door den Raad was toege staan heeft hij dadelijk telegrafisch bericht gezonden om er op in te gaan, maar meent niet verder te mogen gaan, alvorens daarvoor de toestemming van den Raad te hebben, die na omvraag m. a. s. wordt verleend. Hij deelt verder mede dat ook voor andere artikelen te verwachten is dat de gemeente dezelfde bijdrage za moeten verleenen, waarom hij vraagt het crediet van 250 te brengen op 1000, wat zeker niet te hoog genomen is, aangezien alleen voor de 13 varkens wekelijks 60 moet worden bijgedragen Dhr. Oggel vraagt waaruit dat bedrag moet gevonden worden. De Voorz. zegt dat daarvoor wel een bedrag zal moeten geleend worden, hij hoopt dat het maar tijdelijk zal zijn maar wanneer de oorlogstoestand ook dezen winter nog voortduurt, moet de gemeente toch ingrijpen, anders toch worden de prijzen van het spek enorm hooger, en komt het op hetzelfde neer of de menschen hoogere belasting be talen of meer voor de levensmiddelen moeten geven. Nu zou men wel kunnen aanvoeren dat de buitenlui er schade door lijden als er voor geleend moet worden, maar de ondervinding heeft geleerd, dat deze tegenwoordig ook veelal hun vleesch bij de slagers halen M. a. s. wordt besloten het crediet tot 1000 te verhoogen. De Voorz. doet mededeeling dat de maximum boete die kan toegepast worden op de niet naleving van de distributiewet voor wat verkoop betreft boven de vastgestelde prijzen voor groothandelaars en winkeliers is vast gesteld op 4000 of 4 maanden hech tenis. Nu zou het geval zich voor kunnen doen, dat we nog op andere wijze in moeilijkheden geraken, n.l. dat de winkeliers van meening zijn voor de vastgestelde prijzen niet te kunnen verkoopen of er niet genoeg aan te kunnen verdienen en dus op louden met verkoopen, in dat geval zal de gemeente moeten ingrijpen door zelf te koopen en te verkoopen, en daarvoor personeel aan te stellen. De maximumprijzen zullen in de couiant geplaatst worden, aan het plakbord worden aangeplakt, en verder hangen voor de ramen der winkeliers, die de regeeringsartikelen zullen ver koopen. Dhr. De Peijter vraagt of den Voorz. niet bekend is hoe het met de voorziening in andere, omliggende gemeenten gaat. De Voorz. zegt dat de circulaire pas is ingekomen, en kan dat met zeggen. Dhr. De Peijter zegt wanneer dat aan de gemeente zooveel kosten moet, hij er huiverig van is om er aan te beginnen. Dhr. Kruijsse zegt dat de gemeente verplicht is om voor de aanschaffing der levensmiddelen te zorgen, als de winkeliers niet tegen den gestelden prijs willen verkoopen. De Voorz. denkt dat het best is den ingeslagen, gewonen weg maar te volgen, en als de winkeliers kunnen bewijzen te weinig te verdienen, dat ze dan zich beklagen bij het Algem. Bureau van Distributie in Den Haag. Dhr. Dieleman vraagt ot de onkosten, die er over komen ook moeten betaald worden, b.v.de boter kost hier maxi mum 85 cent, maar nu komt er boter uit Friesland, die ook 85 cent moet ingekocht worden, moet daar dan de vrachtprijs niet bijgerekend worden De Voorz. zegt dat de boter, die van Ruinerwold komt slechts 75 cent kost, dus kunnen de winkeliers die hier voor 85 cent verkoopen. Zoo ook met de eieren, daar is geen maximum prijs voor Dhr. Oggel meent van wel. De Voorz. zegt dat dhr. Oggel abuis heeft, de prijs wordt door den Burge meester vastgesteld en zoodanig de billijkheid betracht, dat ze er door de verkoopers goed voor kunnen worden verkocht. Daar niemand verder meer het woord verlangt wordt de zitting gesloten. Het Nederlandsch Landbouw-comité heeft tegen a.s. Woensdag een buiten gewone algemeene vergadering te Scheveuingen uitgeschreven ter bespre king van de algemeene belangen van den Nederlandschen landbouw in ver band met de tegenwoordige crisis. N. R. Crt. Stand der landbouwgewassen op 21 Augustus 1916. Omtrent den toestand van het weer kan het volgende worden opgemerkt De ongunstige weersgesteldheid, waar van in het oogstbericht van 15 Juli jl melding werd gemaakt, bleef in vermin derde mate, nog tot 26 Juli aanhouden in dien tijd was de temperatuur gemiddeld ongeveey 3° beneden normaal. Daarna trad verandering in en kwam er warm droog zomerweerop de laatste dagen van Juli en 1, 9 en 12 Augustus kwamen op verscheidene plaatsen temperaturen boven 25° voor. üe neerslag was belang rijk beneden normaalvan 19 Juli tot 14 Augustus was het over het algemeen steeds droog weer. De bewolking was aanvankelijk nog zeer zwaar, terwijl van 27 Juli tot 19 Augustus te de Bilt de zonuesehiju ongeveer 30 pet. meer dan de normale waarde voor dit tijdvak bedroeg. Het mooie weer heeft op enkele gewas sen nog zeer guostig gewerkt, doch ver mocht niet den achterstand te doen in halen, zoodat niettemin de oogst der veldvruchten vermoedelijk beneden het gemiddelde der laatste jaren zal blijven, Ec, komt bovendien bij, dat het optreden der plantenziekten dit jaar een vrij grooten omvang aannam, vooral doordat gebrek aan de noodige middelen de bestrijding zeer bemoeilijkte. In den laatsten tijd begon men hier en daar naar regen te verlangendeze is in de tweede helft van Augustus overvloedig gevallen. Het zijn vooral de zware, slecht doorlatende kleigronden die onder een tekort aan water leden en zich bij den regenval der laatste dagen ook weer minder spoedig herstelden. Verder is aan het verslag over den stand der gewassen het volgende ontleend Tarwe. De stand der tarwe is gemid deld iets boven vrij goedvrijgoed in Zeeland. Aldaar kwamen brandziekten in beduidende mate voor. Haver. Over het algemeen iets beter dan goed. Vrij goed in Zeeland. Op verschillende plaatsen in die provincie vertoont de haver in sterke mate de nadeelige gevolgen van het optreden van den graan bladspoot. Kanariezaad In Zeeland goed. Blauwmaanzaad. Overal vrij goed. Karwij. Algemeen tegengevallen ma tig in Zeeland. Mosterdzaad. Goed in Zeeland. Bruineboonen. Gemiddeld nauwelijks vrij goed. In Zeeland vrij goed. Erwten. Gemiddeld iets beter dan vrij goed. In Zeeland vrij goed. In die provincie heeft de ongunstige voorzomer een nadeeligen invloed gehad. Consumptie-aardappelen. Gemiddeld tusschen matig en vrij goed. Zeeland matig. Over het algemeen zijn de aardappelen te vroeg afgestorven, vooral de vroeg, en de oudere soorten. Dit is mede eet gevolg van de aardappelziekte. In Zeeland vertoont deze zich ook sl in de knollen. Daar de aardappelen veelal laat zijn gepoot en de groei aan vankelijk zeer langzaam ging, waien jij op het oogenblik toen de ziekte invi nog lang niet voldoende uitgegroeid, zoodat zij op de ontijdig gestorven per ceelen een gering beschot geven. Boven dien komt de bladrolziekte hier en daar voor. Suikerbieten. Bij een gemiddelde stand van vrij goed, komt op sommige plaatsen in Zeeland de valsche meeldauw voor, alsmede heb vroegtijdig geel worden Voederbieten. Goed in Zeeland. Cichorei. Als boven. Uien. Vrij goed in Zeeland. Klavers. Goed. Naweide. Gemiddeld goed in Zeelam vrij goed. De BURGEMEESTER van wh AXEL, maakt bekend, dal landbouwers omtrent betreffende den oogst 1916, volledigs inlichtingen kunnen bekomen ter secre tarie op Donderdag 7 September a, des namiddags van 6 tot balf acht uur en op Zaterdag 9 September a. s, dei voormiddags van half elf tot 12 uur, De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER Axel, 5 September 1916. per v per 100 100 100 K.G. De K.G. /ll, „19,25 16,50 1,55 1.56 K.G. (Deze pryzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. luxe sortecringen, waarvoor in gewone ttyden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking.) Groothandelprijzen. Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G. (1) Boter (bij verpakking in wit fust van 2*5 K.G. (I) Boter (bij verpakking in Delftsch ot Leidsch fust van 20 K.G. (1) Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. (1) Volvette Goudsche kaas met Rijksmerk, seizoen 1915(1) Volvette Goudsche kaas, seizoen .1915 (1) Kaas 40 (Edammer en Goudsch model) seizoen 1915 (1) Volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk (1) Volvette jonge Goudsche kaas (1) 1 Jonge kaas 40 (Edammer en Goudsch model) (1) Jonge kaas 30 (1) Jonge kaas 20 (1) Jonge magere kaas (1) voor zoover voorradig Nagelkaas, in fabrieken gemaakt, (1) Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le handcondities Rijst (Voorloop Rijst (Grof voorloop Havermout Suiker witte geraff. (2), levering van 1000 Kg. of daarboven Suiker 300 Kg. tot 1000 Kg. Suiker 100 Kg. tot 300 Kg. Normaal Margarine (3) (in kistjes van 10 of 5 K,G., in perkament papier verpakt) Peekoffie Cichorei Raapolie (4) Soda Zeep' (zachte, groene of gele) (4) Kleine schelvisch Wijting Kleine gul Kleine poon en pieterman Horsmakreel Makreel Kleine schol Maatjesharing zonder kop, per ton inhoudende 1050, stuks netto vischgewicht 115 A 120 K.G. Gerookte kleine schelvisch f Gerookte makreel Gerookte haring, bokking zonder staart per 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 100 100 100 100 7* 100 100 100 50 50 50 50 50 50 50 50 stuk 50,96 „51,- 51,20 0,39 31 r 26,- 12, - 8,4 7,50 8- V 5.- 10,- Kleir Wijti Kleit Kleit Hors Maki Kleit Soda Suik of Suik Suik Rege Tarv Tarv Rogi Regc Tan Tart Bote Voh Idee Volt Idet Kaa Ider Voh Idei Vol Idei Jon Idei Jon Idei Jon Ide Jon v Ide Na« Ide Rij i Rij! RÜ Ha Sui No Ko Pei Ch Ra Zo Ze Soi Pe KI W KI KI H< 27,50 0,5o 0,03' KI H d< w b 77 1.' 77 i 77 79 79 77 77 77 77 79 77 77 77 79 77 J» 97 77 77 9> 79 77 79 99 77 77 79 77 7* 77 97 77 77 97 77 77 79 77 77 77 97 77 77 77 97 97 77 77 77 77 77 79 79 1,61 55,— 53, - 51,— „41- 39,— 38,— 32,- 26,- 16,- 19- 14,- 14,10 15,20 n Gi t6 tt R P

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2