Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Voorz. zegt dat de kosten van eene volledige beerruiming/ te boog komen, maar dat de gemeente er wel xou toe kunnen overgaan tot bet met- ■elen van putten. Besloten wordt dat in een volgende vergadering B. en W. met een uitge werkt plan in dien geest zullen ter tafel komen. Rioleering Gentsche Vaartstraat. De Voorz. stelt namens B. en W. voor om nog dit jaar tot rioleering van de Gentsche Vaartstraat over te gaan. Er behoeft geen leening voor aan gegaan te worden, de gelden zijn op de be grooting te vinden. Dhr. Oggel meent dat het rioleeren van de Molenstraat meer noodig is, bij zware regens hebben de bewoners daar veel last van het water. De Voorz. zegt, dat de bedragen voor de rioleering van de Weststraat 1350) en Molenstraat 1100) reeds op de begrooting voor 1917 zijn gebracht, dus daar kan al in Januari mede begonnen worden. Het rioleeren van de Gentsche Vaartstraat kost nog geen 500, maar de rioleering van de Molenstraat, met het leggen van een nieuwe klinkerbe strating is begroot op 1750. Daarvoor zijn de gelden niet disponibel of ze zouden er expres voor moeten worden geleend. Dhr. de Feijter acht het misschien voordeeliger om al die werken te zamen uit te voeren en dus nog wat te wachten. Dhr. Smies is voor het voorstel van B. en W. Dhr. Oggel zegt dat er nog meer stadsgedeelten niet aanv het riool zijn verbonden, dus er wellicht in de toe komst nog meer adressen van dien aard zullen inkomen, en zou ook beter achten nog wat te wachten. De Voorz.' gelooft niet dat dit van invloed zal zijn op de uitvoering van het werk. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de h.h. Lamaitre, van Driel, P. Dekker en Smiestegen de h.h. Oggel en de Feijter. De Voorz. zegt dat van Rpgeerings wege verschillende levensmiddelen voor de gemeenten worden beschikbaar ge steld. Hij heeft het plan om ook voor deze gemeente hiervan gebruik te maken, ook is het zyne bedoeling om in het vervolg geregeld versche visch te laten komen, regeeringsharing be schikbaar te stellen, de vleeschvoor* ziening uit te breiden, in 't kort de bevolking der gemeente aan zoo goed koop mogelijke levensmiddelen te hel pen. Maar aan dat alles zijn kosten verbonden, en om die te dekken vraagt hij van den Raad de toestemming om te mogen beschikken over een bedrag van 250. Het doel is alleen die gelden te gebruiken, wanneer zulks strikt noodzakelijk mocht blijken. Alle raads leden stemmen in met de goede be doeling van den Voorz. Dhr. Oggel vraagt of het niet wen- schelijk zou zijn om slagers en winke liers vooraf op te doen geven hoeveel ze per week b.v. noodig hebben, zooals dat met de kunstmest geschiedt dat geeft een zuiveren toestand. De Voorz. zegt dat geen enkele slager of winkelier daarvan een opgave zal doen, het is overigens zeer moeilijk om er contröle op te houden, zoo gauw hebben ze geen regeeringsvarken ge slacht, en de menschen komen een half uur daarna om regeeringsvleesch, dan is het antwoord't is al verkocht. Dhr. Oggel zegt dat zyne firma ook gedwongen wordt om opgave te doen van verschillende waren, waarom zou den dan slagers en winkeliers daario ook niet verplicht kunnen worden. De Voorz. zegt dat zulks in den groothandel wel mogelijk is, maar in den kleinhandel niet, of daar zouden vaste ambtenaren voor moeten aange steld worden, en dat zou te duur uit komen. Hij acht het best om op dezelfde manier door te gaan zooals thans ge schiedt. Hij verklaart er naar te zullen streven om te doen, zooals hij denkt goed te doen, en niet om het den menschen naar den zin te maken, want de ontevredenheid, vooral onder de slagers is zoo groot, dat het eind er van weg is. We hebben ze o.a. voor gerekend wat ze aan een varken ver dienen, en dan durven ze zonder blikken of blozen met een ijskoud gezicht nog vragen, moeten we dan voor niks werken Dhr. Oggel zou voor' wat de distri butie van het brood betreft ook ieder gezin een opgave laten doen wat hij wekelijks noodig heeft. De Voorz. zegt dat zulks een onmogelijke zaak is, om aan ieder gezin te gaan vragen, hoeveel hebben jullie noodig per dag of per week, tenzij er vaste ambtenaren wer den aangesteld, één voor de contröle, één voor de bestellingen, een paar voor de administratie enz. en waar moet dan het geld van daan komen om de daaraan verbonden kosten te betalen. Hij zegt in vieder geval er voor te zullen zorg dragen dat het publiek zoo goed mogelijk wordt behandeld. Met alg. stemmen wordt besloten het gevraagde crediet toe te staan. De openbare zitting gaat over in eene met gesloten deuren ter verdere behandeling van punt X. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. om het tractement van den gasdirecteur met 200 te verhoogen in stemming gebracht. Vóór stemden de h.h. van Driel, de Feijter, Lamaitre en Dekker. Tegen de h.h. Oggel, Smies en Wolfert, Met algemeene stemmen wordt besloten het salaris van de stokers Moes en Van den Hil te verhoogen tot 13 per week, en dat van den hulp stoker Seghers te brengen op j 11. Dhr. Oggel meent dat het nu ook tijd geworden is om het salaris van den boekhouder der gasfabriek eens onder handen te nemen, dat ook veel te laag is, naar het werk, dat er voor moet gedaan worden. De Voorz. zegt hiervan nota te zullen nemen. Nog wordt voorlezing gedaan van een adres van E. P. van Duren, fitter aan de gasfabriek, dat wanneer het salaris van de stokers wordt verhoogd, hij als vakman minder verdient dan de stokers, en verzoekt daarom een eveuredige verhooging van zijn tractement. Dit adres wordt gerenvoveerd naar B. en W. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Koninginnedag, Hoewel er ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Koningin ook nu van overheidswege geen feestbetoon is, had toch de Residentie wel een feestelijk aanzien. Een groot aantal 'gebouwen prijkten met de vlag; zoo bijv. de Departementen, de legatiege bouwen, de bureaux van Rijk, Provincie en gemeente, de vele kantoren van de N. O. T. en vele particuliere huizen Een militair korps, met de muziek aan het hoofd, maakte een marsch door de stad, wat natuurlijk meer dan gewone belangstelling trok. Velen tooiden zich met vlaggetjes ot oranje insignes. Precies 11 uur kwam de Koningin Moeder met gevolg, per auto aan het „Huis ten Bosch" om H. M. de Koningin geluk te wenschen. Zoodra de auto voor het bordes van het paleis stil hield, kwam H. M. de Koningin naar buiten, weldra gevolgd door den Prins. Op hetzelfde oogenblik keerde Prinses Juliana van een wande ling terug en nu volgde 'n hartelijke begroeting tusschen de geheele Konink lijke familie. Om 12 uur ontving H. M. de Koningin op het „Huis ten Bosch" ter aanbieding hunner gelukwenschen alle ministers, den vice-president van den Raad van State, den opperbevelhebber van Land en Zeemacht, den commissaris der Koningin, den gouverneur der Residentie de voorzitters der beide Kamers, den Burgemeester der Residentie en andere civiele en rail. autoriteiten, en de leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M. de Koningin. Op de felicitatieregisters ten Paleize werd zeer druk geteekend. Avp. Beloond. De Minister van Marine heeft een gratificatie voor het aankoopen van een nieuwen zeekijker aan den zeeloods R. Zorgdrager te Vlissingen toegekend, als blijk van bijzondere erkenning voor het feit, dat deze reeds driemaal bij de ongevallen, welke de maiibooten der Maatschappij „Zeeland" troffen, tegen woordig was zonder eenige vrees te toonen en dat hij zijn dienst gewoon blijft vervullen. Tevens is den heer Zorgdrager toegestaan een jaar langer in den loodsdienst te blijven dan het aangewezen tijdstip, waarop hij den dienst zou moeten verlaten. In het bijzijn van de ambtenaren van het loodswezen is een en ander door den inspecteur van het loodswezen aan den heer Zorgdrager uitgereikt en medege deeld. - {Hand.) AXEL, 1 September 1916. Ter gelegenheid van de 36e jaardag van H. M. de koningin werd gisteren ook hier druk gevlagd. Tot lid van de commissie, bedoeld in art. 370 der Invaliditeitswet, is met ingang van 1 September aangewezen voor de gemeente Axel, de heer A Olijsiager, terwyl op dienzelfden datum aan den heer A. J. van de Vijver als zoodanig eervol ontslag is verleend De ontvanger van 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnsen de heer S. A. Rochat te Ter Neuzen, wordt met ingang van 1 September a.s. tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspec tie dier middelen aldaar, terwijl het ontvangerskantoor zal worden waarge nomen door den heer P. Widema, thans belast met de waarneming van het ontvangerskantoor te Axel. Voor de waarneming van het ontvan gerskantoor te Axel is aangewezen de heer J. Lens, rijksklerk 2e klasse te Amsterdam. In het perceel van den heer Cort- vriendt te Zoute Spui zal in aansluiting op het Rijkstelefoonnet Ter Neuzen een publiek telefoonstation wordengevestigd Door B. en W. van Koewacht is, behoudens goedkeuring van den heer arrondissements schoolopziener, met in gang van 15 September a.s. benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school te Oude Molen, mej. J M. O. Motké te Vlissingen. Er waren voor die tijdelijke betrek king 15 sollicitanten. In de te Sas van GeDt gehouden raadszitting is naar aanleiding van een verzoek van verschillende herbergiers besloten om inplaats van de gewone kermis op Zondag 10, Maandag 11 en Dinsdag 12 September in de verschillen de localiteiten dansmuziek toe te staan, onder voorwaarde, dat de localiteiten des nachts te 12 uur gesloten moeten worden. Donderdag is gevankelijk naar Middelburg overgebracht J. V., 32 jaar werkman te Clinge, als verdacht van poging tot doodslag. Uitslag hcngstenkeuringcn. Gisteren had te Goes de centrale keuring plaats uitgaande van de pro vinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland. Uitgeloofd waren voor 3 jarige dek- hengsten 1913 7 premiën en wel van 240, f 230, 220, 210, 200, 190 en 1807 groote zilveren medailles voor pryswinners en kleine zilveren medailles voor plaatsvervangers. Bekroond werden o.a.„Hercule de Meerdonck" van P. VaelIJsebaert te St. Jansteen; „Autocraat" van Ph. J, van Dixhoorn, Axel„Baron de Ways" van L. O. I. Daelman, Westdorpe. Tevens had de keuring plaats van 4 jarige dekhengsten van 1912. Uitgeloofd waren 7 premies van 295, 280, 275, 260, 245, 230 en f 215 en 7 groote zilveren medailles voor de prijswinners en kleine zilveren medail les voor de plaatsvervangers. Bekroond werden o.m.„Dodu" van de Wed. F. Hoefnagels te Clinge „Fleur de Volcan" van G. A. Goethals uit Sluiskil. Vijf- en zesjarige dekhengsten 1911 1910, 10 premies van 375, f 355, 335, f 315, f 290, 270, 250, 230, 210, f 190, 10 groote zilveren medailles voor de prijswinners en kleine zilveren medailles voor de plaatsvervangers. Bekroond werden o.m.: „Robert de Cognebeau", hergstenvereen. „Graauw" „Néro" van P. VaelIJsebaert, St. Jausteen „Colosse" van A. M. Daelman, Westdorpe „Monaco" van de hengsten- vereeniging de Toekomst, te Axel; „Jules de Kiel" van J. de Putter Jz. Axel„Arcau", van de hengstenver- eeniging Eigen Hulp, Axel„Albanais" van de hengsten vereeniging Westdorpe; „Louis" van G. van Waes, Westdorpe. M. crt. vroege person woond te S] rijksve hoevee benooc De bij ontbre water: ring kenin, 7alscfi De met f op h< verbo Voorin. 91/,, ure Nam. 2 ure PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 September 1916. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholti Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsm*. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsm». Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 's Av. 67, ure Leeskerk. Valsche zilverbons. Gedurende de laatste weken zoo meldt de Limb. Koer., werd herhaaldelijk in eenige Zuid-Limburgsche gemeenten, meer bijzonder in de mijnstreek, gecon stateerd, dat valsche zilverbons in omloop waren. De politie kreeg argwaan tegen een Oostenrijker, genaamd Zalar, wonende te Schaesberg, die doorzijn buitensporige levenswijs de aandacht had getrokkeD. De man werd gearresteerd en naar het Huis van bewaring te Roermond overge bracht. Bij onderzoek op de door hem bewoonde kamers, vond de politie o.a. een koffer met dubbelen bodem. Nadien kwam aan het licht, dat bij de weldadigheidsfeesten, welke begin dezer maand te Eygelshoven plaats hadden, door zekeren A. Grill, eveneens een Oostenrijker, een vrij groot aantal ver moedelijk valsche zilverbons in omloop waren gebracht. Ook hij werd gearre steerd. Ook bij hem was intusschen door den wachtmeester der marechaussee een valsche zilverbon, bij den gemeente ontvanger ter betaling gegeven, in beslag genomen. Het ingesteld onderzoek had tot dusver nog niet de ontdekking van den vermoe- delijken vervaardiger der nagemaakte zilverbons tot resultaat. Verdeoking rees echter tegen een fotograaf te Spekholzer- heide, vroeger te Heerlen woonachtig, die indertijd al meer van valschmunterij verdacht is geweest. De verdenking werd ditmaal sterker, wijl da fotograaf, ook een Oostenrijker, van regel vloei» Lond zes wege kette gezoi o. a. twaa nica' insig veel V, zone saai van 29 i van te 1 en von Z Dui den Boe log: vol ach ple reu rijf de na is P" he ve in uu ou H: w «i ni zi D n P 'X 1 2 c I a—s— 0 7

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2