k B Sl Gemengd Nieuws. Rechtszaken. kelijk is voor de voedering van het vee van den betrefienden landbouwer 3o. dat bij elke aanvrage een staat wordt overgelegd, waarin vermeld is het aantal stuks vee van eiken land bouwer, dat met het gevraagde moet worden gevoederd. De prijs van de bedoelde mais of voerrogge zal met inbegrip van de kosten, niet hooger zijn dan 250 per last van 2000 K.G'. A. R. crt. Onze graanschepen. Omtrent de voorwaarden, waarop de vrijlating van onze graanschepen heeft plaats gehad, verneemt het Hbld. uit Londen, dat deze geheel nieuwe bepa lingen zullen bevatten omtrent de aflevering aan de Nederlandsche con sumenten. De consignatie aan de Nederlandsche regeering blijft bestaan, doch alvorens de afnemers in het bezit van de producten kunneh komen, zullen zij de gewone N. O. T. verklaring moeten afleggen en een bankgarantie hebben te stellen. Ten gevolge van dezen maatregel zal ook de uitvoer naar België tot eenige grensstrooken worden beperkt. Landstorm 1910. Naar de Tel. verneemt, zal het tweede gedeelte van den landstorm, jaarklasse 1910, tegen 10 November a. s. worden opgeroepen. De haringvangst. Zondag is bij het secretariaat der Reedersvereeniging van de Nederl. Haringvisscherij te Vlaardingen tele grafisch bericht ingekomen, dat de namens die vereeniging in Londen vertoevende commissie met het Britsche gouvernement een overeenkomst inzake de haringvisscherij heeft getroffen. De visscherij kan worden voortgezet, en d'e opgebrachte schepen van leden dier vereeniging zullen worden losgelaten.- N. R.Crt. „Excelsior" heeft met betrekkelijk groote kosten de noodige toestellen aangeschaft. Voor het ontsmetten van zaaigerst zullen alleen berekend worden de nood- zakelüke onkosten, b.v. werkloon, steen kolen, enz. die onkosten hangen na tuurlijk ook af van de totale hoeveelheid zaaigraan, die zal worden behandeld, maar kunnen nooit hoog zijn. Ds. J. H. Lammertsma, predikant bij de Ger. Kerk alhier, heeft het beroep naar Appingedam aangenomen. Onder de advertenties in dit num mer vindt men de dienstregeling op de nieuwe lijn van den Provincialen Stoom bootdienst op de Wester-Schelde, n.l de lijn Neuzen Hoedekenskerke-Bansweert- Vlake,' in correspondentie te Vlake op den staatsspoorweg Vlissingen Roozen- daal. Zooals men uit die .advertentie ziet vertrekken dagelijks drie booten van Neuzen naar Hansweert, nl. te acht uur, twaalf uur en half zeven en gaan ook dagelijks drie booten van Hansweert naar Neuzen, nl. 10.35, drie uur en 8.48. Alleen 's Maandags vertrekt de eerste boot uit Neuzen naar Hansweert niet om 8 uur maar om 5.50, en geeft dan aansluiting - pp de tram van 7.25 van Hansweert naar Vlake. Te Hoedekenskerke leggen de bpoten aan ongeveer een half uur na het ver trek van Neuzen of van Hansweert. O. J. T., 28 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. C. H. M., 51 j., zoqder beroep, huisvr. van J. J. K., W. K., 16 j., zonder beroep, beiden te Hulst, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. J. d. B., 25 j., vlaskooper te Sint Jansteeu, is wegens mishandeling ver oord. tot 10 of 10 dagen hecht. 1 E. G., 41 j., landbouwer te Koewacht, beklaagd van mishandeling, is vrijge sproken. I- M. C. B., 35 j., zopder beroep, huisvr. van A. R. te Koewacht, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. AXEL, 29 Augustus 1916. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren 6 van de 11 raadsleden aanwezig, Besloten werd de prijs van munt-, licht- en kookgas met 1 cent per M8. te verhoogen en de prijs van krachtgas te brengen van 8 op 10 cent per Stère, ingaande den len September 1916 en eindigende, zoo mogelijk, met 1 Janu ari 1917. Na het houden van een gesloten zitting werd het tractement van den Directeur der gasfabriek gebracht op 1100 en het weekloon van de stokers Moes en Van den Hil op 13 en dat van den bulpstoker op ƒ11. Toegestaan werd, dat B. en W. in de volgende vergadering te'r tafel zullen brengen een uitgewerkt plan betreffende algemeene beerruiming in de kom der gemeente. Met 4 tegen 2 stemmen werd be sloten nog dit jaar de Gentsche Va. rt- straat te rioleeren. M. a. s. werd het besluit genomen aan het Dag. Bestuur een crediet toe te staan van 250, wegens mogelijke onkosten, voortvloeiende uit het be schikbaar stellen van regeeringsvoe- dingsartikelen. Verslag der zitting in het nummer van Vrijdag 1 Sept. a. s. Blijkens een advertentie^ in dit no. voorkomende, zal de Heer Dr. Quanjer van Wageningen in het laatst van September te Axel voor de Ver eeniging van Oudl. van Landb.cursussèn zaaigerst met heet water behandelen, ten einde de sporen van den stuifbrand te dooden. Stuifbrand in gerst treedt in sommige jaren zeer sterk op en veroorzaakt dan niet weinig schade. Het kan bekend zijn, dat deze ziekte, door het zaaigraan met heet water te behandelen, met zeer goed gevolg is te bestrijden en dat Dr. Quanjer van deze behandeling in ons land d e man is. We raden dan ook belanghebbenden ernstig aan, van deze gelegenheid gebruik te maken. De Vereeniging De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het volgende opgebracht Axel f 8,355Boschkapelle f 4,60 Clinge ƒ2,19; Graauw 6,02 Hengst dijk 2,38 Hoek f 27,16; Hontenisse 17,47Hulst j 10,275; Koewacht 3,15; Ossenisse ƒ6,48; Overslag 2,15; Phi lippine ƒ4,— Sas van Gent ƒ14,25; Sint Jansteen 2,65 Stoppeldijk 6,42 Ter Neuzen f 5,335Westdorpe 13,10 Zaamslag f 8,45 en Zuiddorpe 3,055. Totaal 147,49. Het vorige jaar bedroeg de collecte 131,75. Naar men van welingelichte zijde verneemt, zal binnen korten tijd worden aanbesteed het leggen van het gedeelte Terneuzen— Philippine vandeZeeuwsch Vlaamsche Tramwegmaatschappy, daar de onteigeningen zoo goed als afgeloopen zijn. M. Crt. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering te Hoek werd besloten tot aanschaffing van een motor-brandspuit. Verder werd besloten een herhaalde oproeping te doen voor een onderwijzer met verplichte hoofdakte en het trakte ment vast te stellen op 150 boven het wettelijk minimum. Zondagnacht is nabij Sas van Genf een feldwebel van een der voor Verdun strijdende Beiersche regimenten over de grens gekomen, een jongmensch van 20 jaar, die 18 maanden dienst had, steeds aan het front. Gebrek aan eten had hem doen deserteeren. Van de gelegenheid dat hij met 2 soldaten werd uitgezonden om de stellingen der Fran schen te verkennen, maakte hij gebruik om de plaat te poetsen. Die patrouille verwekte op den tocht door België geen argwaan. Zoo bereikte men na 16 dagen de grens. De twee soldaten hadden het ongeluk met den electrischen draad in aanraking te komen en werden gedood hy zag hunne lichamen geheel zwart worden. Toen begon hij een gat te graven en na 4 uren vermoeienden arbeid, was het gat groot genoeg om hem doortocht te verschaffen. M. brt. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 Aug. 1916. V. C. v. H., 19 j., dienstbode te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot 1 week gevang. Te Wolfaartsdijk ontstond Zondag voormiddag door onbekende oorzaak brand in een strooklamp bij den land bouwer M. Janse, welke geheel ver brandde. Assurantie dekt de schade. M. crt. Een vreemd geval. Op een kleine fabriek van pudding poeder te Amsterdam zijn Vrijdag tegen den avond eenige meisjes vrijwel gelijk tijdig bewusteloos geraakt. Volgens de directie moet dit gebeuren worden gewe ten aan overspannen zenuwtoestand der meisjes, doch zijzelf meenen bezwijmd te zijn geraakt door vergiftigde dampen, welke uit de puddingpoeder opstegen. Van de zijde der politie zal nu de pud dingpoeder chemisch worden onderzocht. Iri het A. v. d. D. lezen wij hierover nog het volgende In de Ruyschstraat 85—89 bevindt zich de fabriek van de Maatschappij voorheen D. van Dantzig Zn., waar behalve enkele andere genotmiddelen in hoofdzaak een soort pudding bereid wordt, die onder den naam van Humbeerpudding in den handel gebracht wordt. Er werken ongeveer 21 meisjes van 16 tot 20 jaren op de fabriek. Gisteren in den namiddag vertoonden zich bij een dezer meisjes ziekteverschijn selen van een nerveus karakter, welke verschijnselen al spoedig oversloegen op een twèede, daarna op een derde totdat weldra een negental waren aangetast. Sommigen kregen onbedaarlijkelachbuien anderen barstten in huilen uit en vielen van zich zeiven, terwijl weder anderen zich zoo woest en zonderling aanstelden, dat men niet beter wist te doen dan om hulp van den geneeskundigen dienst te telefoneeren. Ook de politie werd gerequireerd. Inmiddels openbaarden de verschijnselen zich ook hij een der mannelijke bedienden. Toen eenige verplegers van den genees kundigen dienst met de ziekenauto waren aangekomen bleek het noodig om twee van de meisjes het dwangbuis aan te doen. Deze beide patiënten werden in dezen toestand ijlings naar het Wilhel minagasthuis vervoerd. Gaandeweg kwamen de anderen eenigg- zins tot bedaren en was het gelukt de in zwijm gevallenen weder bij te brengen. Dezen konden daarop naar hunne woning gaan of derwaarts geleid worden. Ook de mannelijke, bediende kwam allengs weer tot kalmte. Door den inspecteur van politie, den heer YV. 1Ie Cocq d'Armandville en den scheikundigen politie-expert den heer C. J. van Ledden Hulsebosch, wiens hulp ook was ingeroepen, werd daarop in de tabriek een ouderzoek naar de oorzaak van het gebeurde ingesteld. Wijl geen andere verklaring van het vreemdsoortige geval voor de hand lag was er aanleiding om aan het een of ander vergiftigings verschijnsel te denken, wellicht gelegen in de stof, die bij het vervaardigen van de pudding gebezigd werd. De heer van Leddeu Hulsebosch nam daarom een hoeveelheid van elk der daarvoor gediend hebbende ingrediënten in beslag om ze in zijn laboratorium aan een onderzoek te onderwerpen. Uit den aard der zaak zal het resultaat van uit ouderzoek eerst later kunnen blijken. De beide naar het gasthuis vervoerd: meisjes, Christina Tempelaars en Johan: van Putten, zijn aldaar in paviljoen F opgenotren. Den geheelen avond bewoog zich r; het fabrieksgebouw een dichte menigti die het vreemdsoortige geval druk stond» te bespreken en er allerlei commentai bij maakte, het een al fantastischer dr het ander. i Donderdagavond om elf uur had t: een nachtelijke oefening in de duines nabij Scheveningen een droevig ongenl plaats. De landstormman J. S. afkomstig uji Roermond, kwam van een hoogte afloopei in de boscbjes nabij den Watertoren, e- viel in de gevelde bajonet van een andere! landstormman, die aan den voet van dJ hoogte in geknielde houding zat ffi! werd in 't hart getroffen en was biunes tien minuten dood. 1 De militaire en geneeskundige dieD." en de Gemeentelijke Eerste-Hulpdieo-I waren spoedig ter plaatse, doch konde: geen hulp meer bieden. De overledene was vader van tw" kinderen. jy. R. Crt Grensaanwijzing. Een Hbld. con: aan de Oostgrens vroeg aan een greci wacht; Wat beteekenen toch die stroo poppen op die afgeknapte palen P Datii t werk onzer militairen, werd geam woord. Daar is de Holiandsche grew zeggen die poppen aan ontvluchte krijg! gevangenen. »Als die de beteeked dezer poppen dao maar begrijpen», zeider we. Dat is gauw genoeg bekende, war 't antwoord. »()p t oogenblik is 't nog een nieuwi»- heid maar deze maatregel is in elk geul beter daD het wit beschilderen van palei aan de grens naar den Nederlandsehei kant, toen dit met eenige grenspalen aanwijzing was. Honderige kinderen. Een Hbli corr. die aan een grenspost bij Oldenzaal is geweest, verteltachter het prikkel draad, op Duitsch gebied, stond een jongkse van een jaar of tien, twaalf, hel roode schoolklassepetje op. Hij stond daar maar, scheen blijkbaar op iets t( wachten, en de grenskommies wist mt te vertellen, dat hij daar eiken dagstaai te wachten, op zijn zusje, dat bij familie it. Holland is. Hij zelf kan nog niet ia Holland komen, omdat zijn pas nog niel in ordo is. Maar zijn zusje js er dan a en die brengt hem eiken dag daar op d. grens een boterham. Ook nu kwam t zusje, een zes-, zevenjarig meisje, dit eiken dag meer dan een uur ver kwam. geloopen om die boterham te brengeal In een taschje droeg zij de boterham mee, twee soeedjes brood, want als t meerii dan kan natuurlijk de grenskommies'tniei door.de vingers zien, - en een klein, groen appeltje. Dat was 't maal waarvooi die twee kinderen te Zamen misschien vier, vijf uur spendeeren aan loopen en wachten. I e Zevenaar is van een Oostenrijkse! reiziger, die per tram naar Duitschlan' wilde vertrekken een partij goud in bi genomen. Het goud bestond naar de N. R, cr verneemt, uit 10 en 20-francs stukken en vertegenwoordigt een waarde van 32,700 francs een en ander was verstop onder zijn kleeren en, in zijn schoenen Bovendien is nog proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens poging tot om- kooping fraü een ambtenaar. In een groot hotel-café te Rotterdam deed een.»nouveau richec, die een goede zaak heeft, een bediende eiken middag een biljart in beslag nemen, I het uur gekomen was, dat hij zelf zijn' zaak kon verlaten en hoogst eigenhandig de queue opnemen. Want hij is op biljarten even dol al op oorlogswinst en hij wil niet wachten Dat verdroot den gérant, die den goeden rijken klant beleefdelijk onder het oog bracht, dat zijn methode niet fraai was, Er zijn meer menschen die graag biljarten L doe gav mei VÓl Re of w< mi Se li zal nin; den srr

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2