Binnenland. Gemengd Nieuws. plicht, een vergadering te beleggen binnen lO.dagen. Het werk dat deze organisatie van den Nederlandschen Landbouw zich voorstelt is „té waken voor de belangen van den Ned. Landbouw, op ieder ge bied te trachten met de regeering ten allen tijde in verbinding te staan, daar waar raad en voorlichting gevraagd wordt deze te geven, maar ook met kracht en klem de stem te doen hooren daar waar in de economische zelfstan digheid van den landbouw zonder over leg eigendunkelijk wordt ingegrepen." De afgevaardigden naar de vergade ring van het Ned. Landbouwcomité kannen dan de opdracht krijgen, in dien geest werkzaam te zijn. De voorzitter wees er op, dat in de bestaande lichamen wel degelijk perso nen zitting hebben, die met toestanden in den landbouw op de hoogte zijn. Reeds geruimen tijd tracht men tus ■chen de groote landbouwlichamen tot een fusie te komen, hoewel nog geen overeenstemming verkregen is. Het voorstel-Zierikzee komt vrijwel overeen met de besprekingen in de vorige vergadering gehouden. Een vergadering van het Ned. Land bouwcomité is aangevraagd, waarop de verschillende grieven kunnen besproken worden. Deze zal 6 September a.s. worden gehouden. De voorzitter achtte den tijd dus niet rijp het Ned. Landbouwcomité een nieuwe regeling voor te leggen. Wat blijvend verlangd wordt, zal men op het oogenblik tydelijk kunnen ver krijgen. De heer Jac. Welleman drong vervol gens op vereeniging voor de landbou wers aan. Er moet een centraal punt van leiding gezocht worden. Er moet thans iets geboren worden, dat een blijvenden invloed uitoefent. De reor ganisatie van het Ned. Landbouwcomité kan in een rustiger tijd tot stand komen. Er is thans behoefte aan een centraal punt van leiding. Ook de heer Van Westen drong ver volgens op centralisatie aan. Eerst dan is de landbouw krachtig. De beer Leenhouts wees er op, dat de spoedvergadering, welke het Ned. Landbouwcomité houdt, veel te laat plaats heeft. Het voor8tel-van Dixhoorn vond instemming bij den heer Hombach, die er op zinspeelde, dat een verbod van verbouw van verschillende gewassen in de naaste toekomst dreigde. Men moet daarom krachtig staan en zich wapenen. Het tot niets dienende Ned. Landbouw comité moet maar uit zich zelf dood bloeden Als de Z. L. M. bevreesd is de koe bij de horens te vatten wil spreker het particulier initiatief op den voorgrond stellen. De voorzitter achtte den tyd om tweedracht te zaaien nog niet aange broken en wilde nog liever een afwach tende houding aannemen. Op 6 September kunnen alle grieven te berde gebracht worden en komt men van zelf tot een centraal lichaam in Den Haag, dat voeling houdt met het geheele land. De heer VaD Westen wilde de afge vaardigden opdragen de zaak op 6 September te bespreken. Op voorstel van den voorzitter werd vervolgens besloten aan het Neder- landsch Landbouwcomité het voorstel van de aid. Zierikzee over te brengen, mede te deelen, dat het H. B. dit ontijdig acht, doch met de strekking daarvan medegaat en verzoekt, met bekwamen spoed op een dergelijketydelijkeregeling aan te sturen. De heer Leenhouts sprak er vervol gens ziiu verontwaardiging over uit, dat de afgevaardigden van het Ned. Land bouwcomité in twee jaar tijds geen enkele oproeping voor een vergadering kregen. Besloten werd, het voorstel-Van Dix hoorn op de agenda voor een volgende vergadering te brengen. Jhr. Van Vredenburg bepleitte ver volgens samenwerking met de Prov. broodcommissies. Het is hem gebleken dat samenwerking met de Z. L. M. wel gewenscht wordt. De heer Welleman wees er op, dat thans het gevaar bestaat dat een burge meester het advies geeft het graan in de schuren te bewaren om er later een flinken prijs voor te kunnen krijgen. Het voorstel van den heer Van Vredenburg om samenwerking te ver zoeken, werd vervolgens goedgekeurd. Een commissie, bestaande uit de heeren Leenhouts, Van Westen en Van Vredenburg, werd benoemd teneinde de uoodige samenwerking in stand te houden. Deze commissie zal tevens den rijks- landbou wieeraar van advies dienen. Nadat er uit de vergadering nog op was aangedrongen de bemiddelingsbu- reaux in verband met de vlugge hopi- vordering tot spoed aan te manen, werd de bijeenkomst door den heer Domiuicus gesloten. Aardappelen. Zooals bekend is, werd de vorige week de grens gesloten voor den uitvoer van aardappelen. Naar het Hbld. verneemt, ligt het in de bedoeling deze voorloopig niet te heropenen en het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de geheele oogst verder in het land moet blijven. Dezer dagen worden aan het departement de oogstberichten ingewacht en op grond daarvan zal dan een definitieve beslis sing worden genomen. Het is echter nu reeds van algemeene bekendheid, dat de gemiddelde opbrengst per H.A. ver blijft beneden die van het votige jaar, terwijl bovendien enkele duizenden HA. minder met aardappelen bebouwd zijn. Een en ander heeft reeds een aanzienlijke prijsstijging ten gevolge gehad. Wel bestaat de verwachting dat, naar mate de landbouwers zeker heid zullen krijgen, dat geen uitvoer meer zal worden toegestaan ook niet voor aardappelen die voor export zijn verbouwd de prijzen weder iets zullen teruggaan, maar deze zullen toch in ieder geval boven het middelmatige blijven, omdat anders ook het gevaar bestaat, dat de aardappelen aan hei vee zullen gevoerd worden tenzij van regeeringswege intijds maatregelen worden genomen om dat tegen te gaan De aardappelmeelfabrieken zullen slechts in beperkte mate mogen pro duceeren. I)e nieuwe lichting landstorm. Bij Kon. Besl. van 18 Aug. is bepaald dat van 1 Sept. af ook tot den land storm behooren de personen bedoeld in art. 1 der wet van 81 Juli '15, die ge boren zijn in 1889. De Minister van Oorlog brengt ter algemeene kennis, dat nog niet kan worden b paald wanneer de in 1889 geboren personen die tot den landstorm behooren of daartoe op of na 1 Sept. 1916 komen te behooren, in werkelijken dienst zullen worden gesteld. Behou dens onvoorziene omstandigheden zal hunne opkomst in geen geval eerder moeten plaats hebben dan in de tweede helft van December a.s. Vermoedelyk zullen echter de meesten hunner eerst in 1917 behoeven op te komen. Zoodra de tijd van indienststelling zal zijn bepaald zal nadere bekendmaking volgen. Nederland en de oorlog. De-Raad van Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het vergaan van het s.s. „Koningin Wilhelmina" van de Mij. Zeeland. Mede in verband met het feit dat noch door hen die zich op de brug 'bevonden, noch door den uitkijk, of door iemand anders aan boord een drijvende mijn of eenig spoor van een onderzee boot of een torpedo is gezien, is de Raad van oordeel dat de ramp veroor zaakt is door dat het schip op een onderzeesche mijn is gestooten. Het stuk metaal dat in de boot van de£. lsten stuurman werd gevonden is na deskundig onderzoek gebleken een stuk in elkaar gewrongen plaatijzer te zijn, en is niet afkomstig van een torpedo. De reddingsmiddelen aan boord waren uitstekend in orde. Do vaten in de ruimen hebben onge twijfeld meegewerkt om het schip nog eenagen tijd drijvende te houden. De gezagvoerder, de stuurlieden en de verdere leden der bemanning hebben kalm en goed hun plicht gedaan. Daar de ontploffing plaats had bij het voorste ketelruim, werdeu de personen die daar dienst deden, hoogstwaarschijn lijk dadelijk gedood, en konden de po gingen welke in het werk zijn gesteld om hulp te bieden geen gunstig gevolg hebben. M. Crt. Engeland en Nederland. De vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden heeft in haar vergadering aangenomen de voorstellen der Britsche regeering, vol gens welke een gedeelte der te IJ mui den aangevoerde versche visch door Britsche koopers in de open markt zal worden gekocht. De Britsche regeering heeft zich verbonden om de opgebrach te trawlers die in het Prijzenhof zijn gebracht, onmiddellijk vrij te laten en de Prijzenhofprocedure niet door te zetten, zoodat deze trawlers thans bin nen enkele dagen te IJmuiden mogen worden verwacht. Een en ander werd nog gisteren aan de Britsche regeering medegedeeld. De quaestie der bemoeilijking van de IJmuidensche trawlvisscherij van de zijde der Britsche regeering kan hier mede als geregeld en afgedaan worden beschouwd. Naar de M. crt., verneemt, zullen ook de graanschepen, welke nog altijd aan de Eng. kust werden vastgehouden, worden losgelaten. Uitroer ran bietenbladeren verboden. Aangezien gebleken is, dat in sommige streken des lands bladeren van bieten worden opgekocht, waarschijnlijk met de bedoeling deze uit te voeren, brengt de minister van Landbouw ter kennis, dat deze bladeren, alsook die van knollen en soortgelijke gewassen worden geacht te vallen onder het uitvoerver bod van „gras, klaver en ander groen- voeder, in verschen en geconserveerden toestand." De uitvoer van deze bladeren is derhalve verboden en ontheffingen van het verbod zullen niet worden verleend. Zooals wij dezer dagen meldden was in de Betuwe een hoeveelheid bieten bladeren, die anders worden weggevoerd of als veevoeder gebruikt, voor hoogen prijs naar Duitschland verkocht. Avp. AXEL, 25 Augustus 1916. Ten overstaan van Burgemeester en 'Wethouders werd Dinsdagnamiddag ten raadhuize alhier aanbesteed het ver richten van timmerwerk in de openbare school. Ingeschreven werd door de hh. H. van Luijk voor 395, A. van 't Hofif voor 378 en A. P. Butler voor 372. Het werk is aan laatstgenoemden geguud. Gisteravond trok het weer veler aandacht, dat een Zeppelin statig boven het Belgenland hing en langzaam West waarts dreef, draaide en terugkeerde alsof bet gevaarte 'zich bedacht, om tenslotte toch maar weer Westwaarts te koersen. We hebben het luchtschip vanochtend niet terug zien keeren, maar wel ver ried het gespin van een ver verwijderde motor de aanwezigheid van een vlieg machine, die zeer hoog hing en uit het Zuidwesten komend vlak boven ouze gemeente westelijke richting koos. Dinsdag is te Utrecht geslaagd voor de hoofdakte de heer P. van Houte, onderwijzer te Rotterdam. Bij het examen voor de Hoog. duitsche taal akte is geslaagd de heer C. Missu, van Zaamslag. Naar we vernemen zal de nieuwe provinciale stoombootdienst Neuzen- HoedekenskerkeHansweert geopend worden op Maandag 4 "September a. s. en zal bij de dienstregeling rekening gehouden worden met de belangen van hen, die de markt te Rotterdam op Maandag wenscben te bezoeken. PREDIKBEURTEN TE AXEL Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Dhr. J. R. van Oordt nuk leitsbi uoodii o gerde bij I waars diensl De natioi h. C Din voorv grens, gewet gen I schen grens Woensdagavond 11 uur zijn te Middel burg twee automobielen, een van jhr, Van Adrighem Bogaert en een van de firma Wijten burg op elkaar geloopen, met het gevolg, dat laatstbedoelde geheel verbrandde en de andere veel schade bekwam. Door de hitte van de bran dende benzine sprong een winkelruiten werden naastbijzijnde gevels geblakerd Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Smokkelen. Aan de greDS te Beet bij Nijmegen hebben de rijksambtenaren in een wagen van S. te NijmegeD, waar mede een verhuisboedel uit Duitschland zou worden gehaald, een dubbelen bodem en dubbele wanden ontdekt, die opgevuld waren met 500 pond leer en een groott hoeveelheid margarine, vet, olie meel, enz. Alleen het leer had ee.D waarde van ruim f1000. Alles werd in beslaggeno men en tegen den vervoerder proces verbaal opgemaakt. N. R. Crt. Ongelukken In het kanaal tusschen Souburg en Vlissingen is een 10-jarig knaapje vaü Meijer te Souburg bij zwemmen verdronken. Te Schiedam is een jongen van li jaar van een motorsloep, die men het lossen was, in de Maas gevallen verdronken. Uit Weltevreden wordt aan de Ti geseind, dat luitenant Dorren, die tegen den wil harer familie met een Indische prinses trouwde, plotseling is gestorven, Te Amsterdam wilde een 19-jarig meisje op een in beweging zijnden tram springen, waarbij ze viel eD onder dei bijwagen geraakte. Zij was onmiddellijk dood. Een 55 jarige slager geraakte te Leen1 warden in de Dokkumer vaart en stikt! in den modder. Woensdag is te Goudriaan een meisje van 16 jaar uit Arnhem, op een fietstocht met familieleden uit Schoonhoven, bij wie ze gelogeerd was, iD een vliet ge reden en verdronken. Een slimme Fries. Een Fries die langer dan 20 jaren in Duitscblaw was, kreeg voor een paar dagen bezoek van de politie, om zijn nationaliteit»- bewijzen. Hij antwoordde ze direct io Friesland te zullen aanvragen. Den volgenden morgen werd hij op stadhuis ontboden, waar men hem een Ee d.d. troep voori scbie dag men op 1 aanv zijn loopt dat van gels< beht Pozi val de 1 door reet het artil te t 0 ver. Oos van E is I tere van Dui thu ,D£ de zee mij bet sch ten het 1 Yoi dei luc dei dei gre wa gei vei de dei La mi da de he mt aa Zondag 27 Augustus 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsmt Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. J H. Lammertsmt (van Middelburg). Nam. 3 ure 'sAv. 67s ure Dhr. J. R. van Oordt. Dhr. J R. van Oordt. Rink iD he J, Rt e ODtnic een v ZOOI

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2