Zaterdag 26 Augustus 1916. No. 4i. 32e Jaar»?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. de. F. DIELEMAN. Landbouw. wr I f^ isiSsa Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke -Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. 9 26 10 9 35 22 9 41 27 9 52 35 tO- 40 10 05 10 25 itingren ijks: b b loogste 7,00 7,30 8,30 I 8,48 Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. Dinsdag werd te Goes een buitenge wone algemeene vergadering gehouden van het hoofdbestuur der Z. L. M. A De vergadering werd op verzoek v>an het dagelijksch bestuur bijgewoond door den kapitein Buffart, die belast is met de hooivordering in Zeeland. Van deze voor den Zeeuwschen land bouw zoo bij uitstek belangrijke ver gadering geeft de Middelb. Crt. een uitvoerig verslag, dat we hier in zijn geheel laten volgen De voorzitter de heer J. H. O. Dominicus, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat met den heer Buffart een bespreking zou kunnen worden gehouden, welke voor de landbouwers tot gunstige resultaten zou leiden. Allereerst kwam aan de orde h6t onderwerp Hooivordering. Kapitein Buffart wees er op, dat hij getracht heeft eeu minder cruë wijze van hooivordering toe te passen. Een betere prijsregeling voor het in Zeeland gevorderde hooi wordt voorbe reid, waarbij Zeeland op even billijke wijze als andere provincies behandeld zal worden. Het ryk zal een goeden prijs besteden waardoor het niet raadzaam is reeds vóór de vordering aan handelaren te verkoopen. Op Schouwen werd reeds besloten aan de landbouwers te laten wat deze voor eigen bedrijf noodig hebbenende rest voor het Rijk in beslag te nemen. De omgekeerde methode van die ouder sprekers voorganger wordt dus gevolgd. Thans wordt veel vroeger gevorderd eu in de eerste plaats beslag gelegd op die hoeveelheden, welke voor verhande ling bestemd zijn. Waar 't Rijk een nader vast te stellen waarschijnlijk zeer goeden prijs zal bepalen, heeft spreker de landbouwers ernstig gewaarschuwd niet te verkoopen zooals in Walcheren geschied was. De hoofdzaak is, ,dat thans beslag gelegd wordt op het hooi, dat men niet noodig heett voor eigen gebruik. Op Walcheren heeft thans de hooi vordering in overleg met de bemidde- Üngsbureaux plaats. In streken, welke in staat van beleg verkeeren wordt op andere wijze opge treden dan in die waar de staat van oorlog geldt. Er is thans ook in Zeeland op aan gedrongen, de prijsbepaling niet uitslui tend vap militaire zijde, maar door bemiddeling van den Commissaris der Koningin te doen geschieden. Voor het brengen van het hooi naar de plaats van levering wordt boven den vast te stellen prijs een schadeloosstel- liuf? gegeven van 1 per 1000 K.G. voor eiken afstand van 5 K.M. of gedeelte daarvan. Kapitein Buffart deelde nog mede, voeling gezocht te hebben met de ^eeuwsche Landbouwmaatschappij, die hem beter de klachten kan overbrengen dan iedere landbouwer afzonderlijk. De voorzitter antwoordde, dat de wijze waarop de heer Buffart optreedt zeker gunstig voor de landbouwers zal zijn. Op een vraag van den heer Van Westen uit Schouwen deelde de kapitein nog mede, dat er geen bezwaar bestaat de levering van het hooi te regelen met de secretarissen der dorpsvereenigingen. Met den officier, bij elke perserij aanwezig, is voeling te houden voor de levering. Kapitein Buffart wenschte als algemeenen maatstaf voor de hoe veelheden voor bet bedrijf benoodigd, een hoeveelheid van 10 K.G. hooi per dag en per paard aan te nemen en 1200 K.G. totaal voor het rundvee. De heer van Westen achtte 1200 K.G. hooi per koe te weinig, voorna melijk wanneer geen krachtvoer ver strekt wordt. Dan zou de hoeveelheid z. i. zeker op 2000 K.G. gebracht moeten worden. De kapitein wees er op, dat in vele gevallen meer hooi werd aangeboden dan hij meende te mogen vorderen. In die gevallen nam hij de geheele aangeboden hoeveelheid Wil men toch zijn hooi wegdoen en ander voer ge bruiken, dan zal hij zich daar niet tegen verzetten. De heer Polderdijk deelde mede, dat men in Walcheren meent, dat 1500 K.G. hooi per rund voldoende is, mits men maar over voldoende krachtvoer kan beschikken. De heer Van Westen vroeg welke regeling getroffen wordt in die streden waar tot nu toe te veel werd gevorderd. De kapitein, die op den voorgrond stelde niet verantwoordelijk te zijn voor de daden van zijn voorganger, deelde mede, dat, wanneer de landbouwer geen verzoek stelt om de vordering te ver beteren, dit ook niet geschiedt. De voorzitter zegde toe op Zuid- en Noord Beveland de bemiddelingsbureau's te werk te stellen teneinde een bevre digende regeling te kunnen verkrijgen. Deze bureau's zullen alle bezwaren ter kennis van den kapitein kunnen brengen. De heer Hombach wenschte 1800 K.G. hooi voor het rundvee en 10 K.G. per paard en per dag als normale hoe veelheden te beschouwen. De heer Hanken achtte taxatie aan de stoomperserij een groot bezwaar. De kapitein deelde mede, dat ,deze overal gemakkelijk te bereiken zijn. Wie een stoompers heeft mag het werk ook zelf doen mits de perserij slechts onder militair tpezicbt geschiedt. De heer Hanken achtte het gewenscht 5 K.G. hooi per dag voor'een jong paard 10 K.G. voor een normaal paard en 4 K.G. per dag voor eeu kalt vast te stellen als normaal benoodigde hoeveel heden. Wie verlies van hooi op de perserij had, kreeg 1 pCt. korting. Volgens den kapitein geldt dat na tuurlijk voor degenen, die op de boerde rij zelf persen, daar deze geen hooivel den hebben. Spreker miste een opgave waar op de boerdery zelf en waar op de perserij zalf geperst werd. Komt hij nog in het bezit daarvan dan kunnen verschillende landbouwers die daar recht op hebben nog de 1 pCt. korting ontvangen. Een vertrouwbare opgave, hetzij van de burgemeesters, hetzij van de Z. L. M., is dan evenwel gewenscht. Ook hiervoor beloofde de voorzitter de tusschenkomst van de Prov. bemid delingsbureau's. Wat het afstaan van 1 pCt. voor persverlies ten behoeve van het rijk betreft, wees de heer W. Kakebeeke er op, dat er bij hem daar tegen in normale tijden geen bezwaar zou bestaan. Doch dan geldt het een kwestie van vrijen handel. Hier is evenwel geen handelsprijs maar een gedwopgen prijs. Daarom zou spreker nu ook niet alle handelsusances willen volgen. De kapitein stelde hier tegenover het feit, dat de prijs door het Ryk gesteld met vry groote zekerheid boven den handelsprijs zal komen. Deze laatste zal daardoor ook weer stijgen. Reeds is door de militaire vorderingen het hooi zeer veel in prijs gestegen. Medegedeeld werd nog, dat aan de landbouwers zelf wordt overgelaten welk hooi zij het beste kunnen missen, mits dit slechts geschikt is voor paarden- voedsel. De voorzitter was van meening, dat de thans vastgestelde cijfers bij de meeste landbouwers geen bezwaarzullen ontmoeten en dankte den heer Buffart voor diens verstandige wijze van op treden. Dit geeft de zekerheid, dat de belangen èn van het leger èn vau de landbouwers zooveel mogelijk in acht genomen zullen worden. (Applaus.) De heer Buffart verliet vervolgens de vergadering. Levering van tarwe, liaver en gerst aan den staat. De heer Dominicus deelde vervol gens mede, dat aan den minister de bezwaren waren overgebracht tegen de levering van tarwe, haver en gerst. De bij den minister toegelaten com missie heeft dezen medegedeeld, dat zij zich bij de getroffen maatregelen neer legt, maar ernstige bezwaren heeft. O. a. i3 vervolgens gewezen op de verschillende prijssoorten van gerst, op het te hoog zijn van 75 K.G. naturage- wicht voor tarweop het wel korten voor minder, doch niet bijbetalen voor hooger gewicht; op de noodzakelijkheid van vrijstelling voor goedgekeurde ge wassen op het bedrijf van brouwers en meelfabrikantenop een beroep voor de uitspraken namens het Rijk een betere regeling ten opzichte der zakken eu het wenschelijke om granen achter te mogen houden voor de ar beiders en voor het bakken van eigen brood. Den minister werd tevens medege deeld dat het den landbouwers leed doet, dat zij uiet meer iu vele Zaken wélke hun bedrijf aangingen, gekend werden. Zij betreurde het dat Zeeland bij Holland en Brabant was ingedeeld en in de bestaande commissie slechts on voldoende vertegenwoordigd was. De minister nam met belangstelling van deze grieven kennis en deed toe zegging tot verschillende verbeteringen. Z. Ex. deed daarby uitkomen, dat de graan vordering tegen zijn zin ge schiedde, doch als noodmaatregel nood zakelijk was. Laat Engeland een voldoende hoe veelheid graan door, dan zal van de hoeveelheden der landbouwers geen gebruik worden gemaakt. Dhr. Hombach drong vervolgens aan op het stichten van een centraal lichaam dat de belangen van alle landbouwers zou kunnen behartigen. Het bestaande Nederlandsch Land- bouwcomité heeft iedereen teleur ge steld, en de voorzitter daarvan heeft zeer zeker niet gedaan wat met rede lijkheid van hem geèischt kon worden. Sprekers vertrouwen in ditLandbouw- comité is dan ook zeer geschokt. Een ander centraal lichaam moet worden opgewekt, desnoods naast het bestaande. De heer Van Dixhoorn onderschreef dat. Het oog moet gehouden worden op den oogst van 1917 en een zaaiplan aan den minister worden overgelegd. De heer van Westen deelde eveneens de inzichten van deD heer Hombach. Spreker wees er op, dat noch in het Ned. Landbouwcomité, noch in de Kon. Ned. Landbouwvereeniging, noch in den Ned. Boerenbond personen zitten die met de belangen der landbouwers voldoende op de hoogte zijn. Om gunstige resultaten te verkrijgen moeten deze vereenigingen worden samengesmolten. De afd. Zierikzee heeft een ander voorstel als dat van den heer Hombach. Zij stelt het volgende voor Op de laatst gehouden vergadering van het H. B. der Z. L. M. is in be ginsel besloten het initiatief te nemen tot een betere en meer aaneengeslotene krachtige organisatie van den landbouw in Nederland en als Centraal Bestuur daarvoor, in overleg met andere maat schappijen of vereenigingen op land bouwgebied, de optreding te vragen van het Nederlandsch Landbouwcomité. Indien dit daartoe bereid wordt ge vonden, wil men de volgende voorstel len doen le. De organisatie vau den Neder- landschen Landbouw wordt als volgt samengesteld: a. Centraal Bestuur in het Ned. Landb. comité b. atdeelingen zijn de H. B. der Landbouwvereenigin gen in verschillende provinciën, die gekozen worden uit en door de onder- atdeelingen iu de Proviuciën; c. van iedere prov. afd. hebben minstens 3 leden zitting in het Centraal bestuur, waarvan 2 leden landbouwer moeten zijn. Zij worden gekozen voor een nader te bepalen tijdvak uit de leden van het H. B. door de onderatdeelingen. 2e. Vergadering van hetC. B wordt iedere maand gehouden, in spo G- eischende gevallen vroeger. Op ver zoek van één afd. is de voorzitter ver- r ïJlsfall 3iaN@(^u laeaa ©Ö^lsju P^Jïi Ëpu ■gÈ^ja @sg? ISlg "3^5 S^M 1SS39 p'^g? ®SpS HISÉÏ5

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1