Dames! KANTSTOF voor Blouses. Firma F. I. Teenteen, Axel. Berken-Stalbezem;, Biscuit; Verkade! Publieks Aanbesteding. (Dr ogevisch). Primaprima kwaliteit Burgerlijke Stand. Advertentieu. Gemeente AXEL. het opbouwen eener „Villa" in de Stationstraat. Zooeven ontvangen: Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Lokal astenbroek, den bankwerker C. Dom- jsse en den koperslager J. P. Timmer- an, waardoor de overige werklieden tegenheid Inregen zich te redden, vóór it de boot gezonken was. Op verzoek van de airectie der Kon. ij, de Schelde heeft het Carnegie- eldenfonds te 's Gravenhage, thans sloten, de weduwe van voormelden iramer, naast de haar ingevolge de dieren door een spiegelruit de etalage kast van een ijzerwinkel binnen. De zeer ontdane winkelier vloog naar voren en keek vreemd op, toen hij in plaats van klanten een paar paarden voor zijn toonbank zag staan. De dieren beliepen j ernstige verwondingen, terwijl de koet sier met den schrik vrij kwam. Avp. Gedeserteerd. Twee Duitsche Na zich van burger- gevallenwet toegekende rente, ten grenswachten zijn in den nacht van 18 jtioeve van haar dochtertje financiëel dezer aan de Maagd van Gent over de steunen en heeft het aan de 3 overigen erinneringsmedailles geschonken n.l. an Mastenbroek een zilveren en aan lommisse en Timmerman een bronzen ledaille. N. B. crt. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur logen boven Leerdam 2 vliegtuigen, fan een was luitenant Wilmar waar- lemer en luitenant Duimker bestuurder. )e motor van hun toestel stond op een egeven oogenblik stil, de vliegers robeerden een zweefvlucht te maken, iij berekenden echter den afstand tekort in kwamen in een sloot terecht. Een er vliegers werd licht gewond. Om leven uur ontplofte het vliegtuig en erbrandde geheel. De vliegers kwamen litGilserijen en vlogen naarSoesterberg. letaudere vliegtuig steeg om half zeven reer op om naar Soesterberg terug te [eeren. N. R. crt,. Dure prijzen. Men schrijft uit 'er Apel (Gr.)Even over de grens, n Papenburg, kost thans een haring 15 ct., een bloemkool 60 ct., een pond ret f2,10 en een pond peper.84 Avp. 's Levens tegenstellingen. In de vinden wij de beide volgende lerichtjes onder elkaar Iemand te Maurik huurde dit jaar foor 1000 land, dat hij met suiker- «eten bezaaide. Deze week verkocht het blad der vruchten voor 700. Iet gaat naar Duitschland als ringe- naakte groente". Een ouderwetsch salaris geniet de temeente-veld wachter van Peursum, 275. Thans hebben Ged. Staten ingegrepen en onder dien drang heeft Raad bepaald, dat dit salaris tien ichtereenvolgende jaren met 25 ver- iogd zal worden. Aan de haven hadden ze hun voer das gelost de twee knechts van den andbouwer J. B. te Borssele. Ze reden de losplaats af en den dijk op, waar ze stil hielden om even het lavencafó binnen te gaan. De paarden maakten van de gelegen heid gebruik om er van door te gaan en holden weg in huiswaartscherichting. Met het laatste span liep het ongeluk kig af. Een der paarden, een bruine merrie, brak een poot, terwijl de wagen aan stukken sloeg. Het andere span holde door en werd een eind verder door een wakkeren jongen C. W. gegrepen en tot staan gebracht. Het verongelukte paard behoorde in eigendom aan een broeder van boven- genoemden landbouwer, die het voor deze gelegenheid in gebruik had. Tem. Crt. Wijlen mevr. J. van EsteGrouw beeft j 15000 vermaakt aan het Diaco Hessenhuis te Leeuwarden. Avp. Naar de M. Crt. verneemt zullen te Vlissingen a.s. Vrijdag of Zaterdag ongeveer 300 Duitsche kinderen aan bomen. De katholieke geestelijkheid schijnt zich er nogal mee in te laten, want wij hoorden, dat een kapelaan bij eene katholieke famibe geweest was om te informeereu of er plaats was voor drie Duitsche kinderen. Kosten zouden worden vergoed. Per dag moest een liter melk verstrekt worden. Na afloop van de manoeuvre, in de omstreken van Ede gehouden, geraakten de voor den keukenwagen gespannen paarden aan de^i haal. Aan den hoek van een straat gekomen, vlogen de grens gekomen. kleeren voorzien te hebben zijn zij per stoomtram verder gegaan ten einde hier of daar werk te vinden. Vrees voor het front deed hen deserteeren. Nabij Bouchautsche haven zijn drie Duitsche deserteurs overgekomen. Te Biervliet hebben een tweetal gedeserteerde Duitschers werk bij een landbouwer gevonden. M, crt. Te Koekange (Dr.) zijn in de boerderij van den landbouwer J. Tim merman, terwyl men bezig was jte melken, twee koeien in den stal door den bliksem gedood. Verder werd een vet varken doodelijk getroffen en een ander varken gewond. De melkster werd een eind weggeslagen, doch be kwam geen letsel. Een daikbootmatroos schrijft in de Duitsche bladen Het gebrek aan ruimte in de duikboot is bekend. Wanneer men er echter eenigen tijd in geleefd heeft, schijnt het echter niet meer zoo erg. In het alge meen zal een middelmatig woonvertrek echter ruimer zijn dan de plek, die hier een dozijn menschen tot slaapwooukamer, tot keuken en bovendien Dog als torpe- deerruimte dient. Daarnaast^ slechts door een gordijn gescheiden, ligt het vertrek van de officieren, ongeveer'twee meter lang, nog niet zoo hoog en juist zoo breed, dat er tusschen de beide slaap- sopha's een tafel kan staan. Als iemand van ons naar de machinekamer wil, dan moet hij hier doorheen en trapt hij de officieren met zijn zware zeelaarzen op de voeten. Men went echter aan alles. De lucht in de boot is niet voortreffelijk. Men ruikt petroleum-, olie- en benzine lucht, maar verder is de lucht vrij zuiver. Menigmaal is ze echter wat dik en zou men ze heel goed in stukken kunnen snijden en elkaar naar het hoofd werpen, als dat niet tegen de goede kameraad schap indruischte. Het eten is over het algemeen heel goed. Maar het wordt altijd door alarm gestoord. Alarm be duidt: alle man op den kijkpost. Het alarm heeft ook voorkeur voor de oogen- blikken, dat men in den diepsten slaap ligt. Dan beginnen de bellen te ratelen en werktuigelijk springt men uit de kooi op zijn post. Het slapen zou zeer aau- genaam zijn, als men niet zooveel kou daarbij leed. Want in het woonvertrek is het vaak»zeer koud. Wel heeft iedere man zijn electrische verwarmer, maar die worden voorzichtigheidshalve gewoonlijk op de werven achtergelaten. Ten eerste kunnen ze dan niet beschadigd worden en ten tweede verbruiken zij geen stroom. Die het te koud heeft, kan in de machine kamer gaan of zelfs op den Diesel-motor gaan zitten. Aan de omstandigheid, dat men dagen en weken lang niet uit de kleeren komt, en zich alleen nog in de herinnering wascht, went men tenslotte. Minder aan genaam is, dat men al dien tijd over het blauwe goed ook nog lederen kleeding moet dragen. Het is voor de landsol daten een groot voordeel, dat zij dat niet coodig hebben. Aan het einde van een lange expeditie heeft men op alle zicht bare deelen van het lichaam een zoo dikke laag vet en vuil dat men er ge makkelijk loopgraven iu zou kunnen aanleggen. Men verliest daarbij echter volstrekt niets aan eetlust. Het leven in de uren, dat men geen wacht heeft, is niets vervelend. Wij verliezen ons goede humeur zoo gauw niet en evenmin houdt de gramofoon op te spelen, als de boot naar boven duikt, gaat men gaarne aan dek, om een luchtje te scheppen. Maar dit luchtje is gewoon lijk zoo krachtig, dat men spoedig weer naar beneden gaatJV. B. Crt. Een Engelsche vlieger besehrijft in de Daily Chronicle zijn werk Op zee bestaat onze bezigheid hoofd zakelijk in verkenningen voor de vloot, want op 5000 voet hoogte kan een vlieger tienmaal zoover zien als de uitkijk op een slagschip of kruiser. In deze ge vallen begint en eindigt de vlucht in den regel op het water naast het moeder schip en als de machine niet in gebruik is, wordt zij door middel van een lange kraan aan boord geheschen en op een speciaal daarvoor ingericht dek wegge borgen. Wat de belangwekkendheid van het werk aangaat, is dat te land boven dat op zee te verkiezen. Men kan zich niets saaiers en eentouigers voorstellen dan een lange vlucht over een eindelooze uitgestrektheid van blauw water. De bestuurder van een land-vliegtuig heeft tenminste een voortdurend veranderend perspectief van heuvels en dalen, rivieren en bosschen, steden en dorpen onder zich, terwijl hij die een zeevliegtuig bestuurt niets anders ziet dan zee, lucht en horizon en misschien nu ea dan een toevallig voorbijgaand schip. Een kennis van mij, die een water vliegtuig bestuurt, neemt altijd zijn hond mee, om de eentonigheid wat te ver breken. Het is een rustige, wijs-uit ziende Schotsche terrier. Die hond kan aanspraak maken op een houden kampi oenschap, want hij heeft nu reeds meer dan 2000 mijlen in de lucht afgelegd. Hij heeft een eigenaardige manier van doen, want zoodra de machine in be weging en onderweg is, gaat hij opgerold liggen en doet een stevig dutje, terwijl hij weer wakker wordt als de motor stilstaat. In de offlcieele communiqué'» is een zeevlieger vermeld geworden, die in den jongsten zeeslag in de Noordzee een be langrijke rol heeft gespeeld. Uren achter een bleef hij in de lucht om de bewe gingen van de vijandelijke vloten te verkennen en aan de Engelsche vloot mede te deelen. Daarna daalde hij, om na een korte rust weer op te stijgen en de kanonniers aan boord der slagschepen omtrent de uitwerking van hun vuur in te lichten. Zijne werkzaamheid heeft er ongetwijfeld veel toe bijgedragen om het vuur der groote kanonnen, naarmate het gevecht zich verder ontwikkelde, krach tige uitwerking te geven. Deze vlieger is de eenige, die de beide vloten, welke met elkander slaags waren in den groot sten zeeslag, dien de geschiedenis kent, gelijktijdig heeft gadegeslagen en hij zal zeker een uiterst belangwekkend verhaal kunnen doen, als hij zich daartoe zal zetten. N. R. Crt. Te Berlijn heeft de politie drie inbrekers gevangen genomen, terwijl zij bezig waren hun buit te verdeelen, be staande uit 10,000 broodkaarten, die zij in een gebouw der broodcommissie had den gestolen en die klaar lagen om uit gedeeld te worden. N. R. Crt. Van 1 tot 15 Aug. 1916. Axel. Huwel.-aangiften. 14. Pieter Tollenaar (van Waterlandkerkje), 20 j., jm. en Anna Maria Jansen, 20 j., jd. tluwel.-voltrekkingen. 10. Anthonius Petrus van Hecke (van Ter Neuzen), 25 j., jm. en Maria Leonie Verbeke, 22 j., jd. Johannes Schoonakker (van 's Gravenhage), 32 j., jm. en Sara Paulina Provoost, 30 j.; jd. Andries IJzebaart, 26 j., jm. en Levina Catharina van den Berge, 25 j., jd. Jannis Arij Cappon, 25 j., jm. en Debora Crina Verstraten, 24 j., jd. Geboorten. 6. Adriaan Jacobus, z. van Bastiaan Koekkoek ejn Tanneke Cové. Jannece Cornelia, d. van Cor nelia Joos van Liere en Jacoba Loot Nicolaas, z. van Adriaan de Regt en Sara Bolleman. 8. Janneke Maria, d. van Marinus Haak en Jacomina Dieleman. 10. Maria, d. van Willem Dieleman en Emerentia Martens. 12. Irma, d. van Levinus Breepoel en Maria Coleta Herwegh. Overlijden. 1. Maria Tanneke Diele man, 4 m., d. van Levinus en Alida Penne. 11. Rokus Koster, 68 j., wedn. van Anthonia Meeuwsen. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 23 Augustus Zwakke tot matige Noord, tot West. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk enkele regen buien. Zelfde warmtegraad. De ondergeteekende is voornemens aan te besteden namens zijn Principaal, Bestek met teekeningen liggen ter inzage bij den heer J. E. Blansaert, Café „De'Roode Leeuw" van heden tot den dag der aanbesteding, zijnde den 24 Augustas 1916. De inschrijvingsbiljetten moeten per Post besteld worden aan het adres van den heer P. BUIJZE, Vlasfabrikant en den Poststempel dragen van Woensdag 23 Augustus. De opening der inschrijvingen zal plaats hebben bij voornoemden heer Blansaert, den 24 Aug., om drie uur namiddag. H. F. BUIJTAERT, Architecte. EEN GROOTE PARTIJ Wordt nooit meer zoo voordeelig aangeboden. Firma P. H, YEENHUIZEN, "AXEL. UMP" Ondergeteekende heeft nog op te ruimen een partijtje van beslist prima kwaliteit. Firma P. II. VEENHUIZEN. K.#. Wederverkoopers aan fabrieksprijzen. Voorhanden bij Groote Schol VOOR

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3