Binnenland. Gemengd Nieuws. van de wereld de zorgvuldigste aan dacht wijden aan de groote moreele quaesties, die hierbij betrokken zijn. N. R. Crt. Een correspondent van de TV. R. Crt. te Havre meldt het volgende omtrent de bewapening van de Belgische ar tillerie Sedert het uitbreken van de vijande lijkheden is de bewapening van de Bel gische artillerie verbeterd en uitgebreid op een wijze als in de eerste ooHogs maanden onmogelijk geacht werd. De verandering is tot stand gebracht kun nen worden dank zij de kennis en het organisatie vermogen van de technische takken van dienst, dat machtige door Belgen geleide fabrieken in het leven geroepen heeft in Frankrijk en Enge land. Men is er in geslaagd geschut van nieuw type te makenin het bij zonder is men geslaagd met een loop graafmortier, die ook in het Fransche leger is ingevoerd. Wijzigingen aan het Belgische 75 m.m. geschut aange bracht, stellen dit in staat te wedijveren met het beste Fransche 75. België, dat vóór 1914 in het geheel geen zware artillerie bezat, beschikt thans ruim schoots over verschillende soorten zwaar geschut, ook voor grooten afstand, en over mortieren en houwitsers van zeer groot kaliber. Deze stukken worden uitsluitend hersteld en onderhouden door Belgische arbeidskrachten. De Belgische regeering in ballingschap heeft meer gedaanniet slechts heeft zij het leger gereorganiseerd en er een voortreffelijk instrument van gemaakt en de oorlogsindustrie georganiseerd, maar zij heeft, dank zij den overvloed van materiaal, dien zij heeft weten te produceeren, bij gelegenheid een van haar groote bondgenooten op het slag veld kunnen bij staan en aan Rusland een automobielkorps, kanonnen en vrachtauto's geleend. Het is voorts billijk te wijzen op de diensten, die de moedige Belgische spoorwegmannen en het Belgische spoorwegmaterieel, loco motieven en wagons, bewezen hebben. Dat materieel door Belgen bediend, doet dienst op alle lijnen van Frankrijk en wordt gebruikt zoowel voor reizigers als voor troepen vervoer. Een Duitsch vliegtuig is na een gevecht met een Engelschen vlieger nabij Brugge brandend neer gestort. Het kwam in zijn val met een boom in aanraking en kwam onderste boven op den grond terecht. De twee inzit tenden werden levenloos onder het toestel vandaan gehaald. Avp. Generaal Percin, een Fransch gene raal, die na den slag bij Charleroi van zyn commando is ontheven, schrijft in l'Humanité het volgende (blijkens de Duitsche vertaling ervan, die wij in de Köln. Ztg. vinden) „Iedereen in het Fransche leger wist, dat de Duitschers om ons aan te vallen door België zouden marcheeren. Alles wees daarop, zoowel de aanleg van hun spoorwegnet als de wenschen, geuit door hun schrijvers over militaire onder werpen. Maar den indringer stonden twee wegen open de rechter- en de linker-Maasosver. Daarover waren de opvattingen verdeeld. De opmarsch op den rechter Maasoever werd verwacht door een bepaalde groep Fransche mili tairen, o. a. de generaals Bonnal, Maitrot en Malaterre, en ook kolonel Boucher. Zij geloofden dat Duitschland ons met ten hoogste 22 legerkorpsen zou aan vallen. Ook Buat had dien aanval voorspeld in zijn veelgeciteerd geschrift over den Duitschen opmarsch. Volgens die studie zouden de 130,000 Duitschers zich verbreiden van de Noordoostgrens van Frankrijk bij Mezières tot Hoei en Namen. De opmarsch aan den linker- Maasoever hadden (volgens Bernhardt en Falkenhausen) de Belgische gene raals Brialmont en Déjardin voorspeld, en de Fransche generaals Séré de Rivière, Béziat Herment en vooral André, die (als minister van oorlog) in 1901 Rijssel inspecteerden en de verdere ontmanteling van die plaats belemmerde. (Generaal Percin was, vóór zijn ontslag, het laatst vesting commandant van Rijssel.) Verder werd de opmarsch aan den linker-Maasoever verwacht door de Fransche kolonels Grouard en Picard en door nog vele anderen. Volgens hen zouden de Duit schers bij Luik de Maas overgaan, om daarna over Charleroi en Bergen tegen Valenciennes en Parijs op te rukken, vóór de in Noord- en Noordoost Frank rijk opgestelde Franschen den tijd zou den hebben gehad de noodige front wijziging uit te voeren. Dien opmarsch hebben de Duitschers blijkens een communiqué van 4 December 1914 met 34 legerkorpsen, w. o. 13 reserve korpsen, werkelijk ondernomen. Echter hadden enkel die Fransche militairen daarop kunnen rekenen, die aannamen* dat Duitschland onmiddellijk zijn reser ves in de eerste linie zou sturen." TV. R. Crt. De leveranciers der ijzeren kruizen, een 80 tal zilversmeden, die zich tot een bond vereenigd hebben, beginnen gebrek te krijgen aan het noodige zilver. Het eereteeken bestaat behalve uit het gegoten ijzeren middelstuk uit ongeveer 3 gram zilver van een hoog gehalte (938). De bond van leveranciers heeft zich tot de vereeniging Vaderlandsdank, die het ontbeerlijke goud en zilver van de burgerij inzamelt ten bate van de ondersteuning van weduwen en weezen en ter versterking van den goudvoor raad der rijksbank, gewend om van baar het noodige zilver te kunnen koopen. TV. R crt. Guatemala heeft zijn sympathie voor België bewezen op een des te over tuigender wijze daar het geschenk, dat daartoe dienen moest, bestemd is voor het leger. Het bestaat uit een zeer ruime pending koffie, suiker en cacao en een som gelds, en was vergezeld van een schrijven van een aantal be kende personen, waarin voorkomt „De macht van Duitschland treft ons, maar onze bewondering en onze ge negenheid gaan naar het recht, de onschuld en de heldhaftigheid van België. TV. R. Crt. De militaire autoriteiten van Seaforth Barracks bij Liverpool volgen een on- gebruikelijken weg om lieden van militairen leeftijd die zich niet voor den dienst hebben aangemeld, in handen te krijgen. De namen en adressen van deze lieden worden n.l. in de plaatse lijke pers bekend gemaakt (een blad bevatte niet minder dan 625 namen) en het publiek wordt verzocht aan de autoriteiten inlichtingen over dezelieden te verschaffen. Dat was iets voor de Belgen Te IJmuiden binnengekomen stoom- treilers rapporteeren Zaterdag 19 dezer des morgeus te 3 uur 2 Zeppelius en een eskader van 40 tot 60 Duitsche oorlogsschepen te hebben ontmoet op 54.6 Noorderbreedte en 4.55 Ooster lengte. Het eskader "bestond uit een grooten kruiser, een lichten ktuiseren een aantal torpedobooten. De Zeppe lins, de groote kruiser en-eenige torpedo booten koersten in Westnoordwestelijke richting, terwijl de lichte kruiser en drie torpedobooten in Zuidoostelijke richting stoomden. TV. R. Crt. Gistei en is de Scheveningsche haven binnengevaren de Sch 67, Petrouella, met aan boord een bemanning van 7 personen, van de Noorsche schoener Rufus, welke boot met een lading hout onderweg was van Frederikshald naar Sunderland. De boot was Zaterdag 12 Augustus door een Duitsche duikboot in brand gestoken. De geredden zijn, na aan het politiebureau van voedsel te zijn voorzien, naar Rotterdam op den trein gezet, om daar in het Skandina vische Zeemanstehuis te worden opge nomen. TV. R, crt. Bij haar vertrek uit Katwijk, heeft de Koningin haar ingenomenheid aan den burgemeester betuigd met de hou ding der bevolking tijdens baar verblijf. hadden geleid. Aan de armbesturen heeft H. M. 500 geschonken. den naam „Seahorse". Aldus de „Lokal Anz." Een paar weken geleden deelde de directie van de Holland Apaerika-lijn mede, dat de onderhandelingen nog gaande waren, doch nog niet totresultaat Avp. Schadevergoeding. Naar het Hbld. meldt, is bij hét ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht ingekomen, dat de Duitsche Regeering de torpedeering erkent van bet stoomschip „Rijndijk" vandereederij Soileveld, Van der Meer en Van Hattum en bereid is tot schadevergoeding. Naar bekend is, was dit stoomschip nog in staat Rotterdam te bereiken, waar het thans in reparatie ligt. De reederij mag na deze erkenning van het Duitsche gouvernement verwachten dat zij zoowel voor de reparatie als de geleden bedrijfsschade vergoeding ont vangt. Wat de eerste betreft, zal dit natuurlijk de assurantie ten goede komen. Naar gemeld wordt, zal voor aange- teekende stukken, die verloren zijn gegaan bij het zinken van het stoom schip „Koningin Wilhelmina", van de Maatschappij Zeeland, geen schadever goeding worden uitgekeerd, omdat het hier geldt een geval van overmacht. Avp. Vervoerder. De Toewyzingscommissie voor Vee voeder, vernomen hebbende, dat in ver schillende provinciën in omloop zijn gebracht, bestelformulieren voor aan vragen van veevoeder welke gericht zouden moeten worden aan de verschil lende veevoeder-bureaux, waarschuwt tegen het gebruik daarvan, omdat weldra verkrijgbaar gesteld worden formulieren welke uitsluitend voor bestellingen van veehouders of aanvragen van handela ren en vereenigingen gebruikt moeten worden. N. R. crt. De mailboot. Zondagmiddag is de mailboot Prins Hendrik te Vlissingen aangekomen. De boot mocht Zaterdag Engeland niet verlaten. Ook is de boot nog eenigen tijd op de Theems opgehouden. Op den heenweg kwamen Vrijdag twee Duit sche vliegtuigen tot vlak bij het schip en namen photo's. De mailboot „Koningin Regentes", die naar Rotterdam is geweest om te dokken is hier Zaterdag teruggekeerd tevens zijn hier aangekomen met lich ters 3200 vaten, die in het schip worden gebracht, waarna het Maandag 28 dezer in de vaart komt om dien dag naar Engeland te vertrekken. Avp. Briefport voor België. Het port der brieven naar het door Duitschland bezet gedeelte van België bedraagt 121/s cent voor een gewicht van niet meer dan 20 gram of gedeelte van 20 gram daarboven. Wegens on toereikend gefrankeerde brieven wordt tweemaal het ontbrekend bedrag van de geadresseerden geheven. Het port der brieven voor de Neder- landsche consulaire ambtenaren behoort steeds, volgens bovenbedoeld tarief, bij vooruitbetaling te worden voldaan. De Statendam. Uit Amsterdam wordt aan de „Lokal Anz." gemeld „Nadat indertijd ruchtbaar was ge worden, dat het stpomschip „Statendam" door de Engelsche regeering gerequi- reerd was en in dienst gesteld, hebben de aandeelhouders van de Hollaud- Amerika lijn aan de directie gevraagd, hoe het eigenlijk met de zaak stond. De directie schijnt, om de Engelsche regeering geen moeilijkheden in den weg te leggen, een verklaring te willen vermijden. Het is echter bekend, dat de „Statendam" reeds twee maanden als Engelsche hulpkruiser vaart onder AXEL. 22 Augustus 1916. Zondagochtend werd in de Gerefor meerde kerk (Stationsstraat) alhier de nieuw beroepen predikant A. Thielen, bevestigd door ds. J. H. Lammertsma, alhier en zulks naar aanleiding van de woorden, welke men vindt opgeteekend in Lucas 12, verzen 42 tot en met 44, Door de gemeente werd, zooals ge bruikelijk, den nieuwen leeraar het 3e vers van Psalm 134 toegezongen. 's Avonds deed ds. Thielen in de Geref. kerk (Kerkdreef) zijn intrede en had daarbij tot tekst gekozen 1 Petrus 22, waar wij lezen „En, als nieuw geborene kinderkeus, zijt zeer begeerig naar de redelijke onvervalschte melk, opdat gij door dezelve moogt opwassen." Na de preek richtte de spr. het woord meer in het bijzonder tot zijn collega, ds. Lammertsma, den kerkeraad, de afgevaardigden van de classis, de ge meente, de catechisanten en den burge meester. Namens deze allen riep ds. Lammerts ma wederkeerig ds. Thielen het welkom toe en dankte hem voor het gesprokene. Tot slot werd den voorganger toege zongen Psalm 132 6. Was bij de bevestiging het kerkge bouw eivol, bij de intrede in het veel ruimere kerkgebouw was nog meer belangstelling. Verscheidenen moesten huiswaarts, daar zelfs bijna geen staan plaatsen meer beschikbaar waren, Zaterdagnacht is tijdens een kort onweder de bliksem geslagen in de landbouwschuur van den heer A. de Feijter, lid van den gemeenteraad, wonende te Zaamslag in de buurt het Veer. De schuur met inhoud ging verloren. Er was reeds hooi en een partij haver geborgen. Ook kwamen drie paarden in de vlammen om. De brandweer verleende hulp voor het beveiligen der belendende gebouwen. Daar de hofstede op eenigen afstand van de kom is gelegen, stond deze met zijn licht brandbaren inhoud reeds in lichte laaie eer men er zijn kon. De heer L. Rottier, geboortig van Hulst is bevorderd tot onderwijzer 2e klasse te Gorontalo op Celebes in Ned.- Indië. Toevallig is daar ook, naar we meenen een oud Axelaar onderwijzer, nl. de heer Fl. Th. van Putte, oud-leerling van de Normaalschool alhier. - Naar de Nieuwe Zteuwsche crt. meldt zal de Zeeuwsche kunstmestfabriek, die eerst te Vlissingen zou komen, te Rot terdam worden gebouwd. In de week van 9 tot en met 15 Aug. werden uit Zeeland ter kennis gebracht van den centralen gezondheids raad 1 geval van roodvonk uit Neuzen, 3 gevallen van diphteritis uit Groede en 1 geval dier ziekte uit elk der plaatsen Krabbendijke en Stoppeldijk. Op 30 Januari 1914 had aan de weff der Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissiügen een noodlottig ongeval plaats met Hr. Ms. Onderzeeboot V., toen in aanbouw op die werf, welk ongeluk aan een bankwerker dier maatschappij het leven kostte. Dat niet meer slacht offers te betreuren waren (op het oogen- blik van zinken toch waren ongeveer 10 man op de boot aan het werk) is voornamelijk te danken aan de held haftige pogingen om de klep van de torpedobuis, waardoor het water binnen stroomde, te sluiten, in het werk gesteld door bovenbedoelden bankwerker P. Kramer, den sergeant-torpedomaker J. horizon o-rtlnirl j

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2