Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. agent in Sjengsjiatoeng naar de kazerne was gegaan om daarover te klagen. Hij was toen door een Chineeschen soldaat doodgeschoten. Later bega! zich een patrouille Japansche soldaten naar de kazerne. Toen zij naderden, schoten de Chineezen. Er werden 17 Japanners gekwetst, o. w. de onder luitenant, die de patrouille aanvoerde. Volgens de bladen neemt het gepeupel in Sjengsjiatoeng een dreigende houdiug aan tegen de Japanners in die plaats, waar de Japansche kolonie c. a. 100 zielen telt. N. R. Crt. Schipper D. v. d. Boon, van den logger Wilhelmina IV KW. 148, maakte bij aankomst Dinsdagmiddag te IJ muiden melding van een nieuwen duikbootaan ▼al op Engelsche treilers, waaromtrent nog niets door andere vaartuigen is gerapporteerd. De logger was des avonds omstreeks 6 uur van den 4en Juli geheel alleen visschende op 57° 20' N B. en 1° 56' O.L. en had den ganschen dag twee gryze Duitsche duikbooten tot gezel schap gehad. Uit het Zuid Zuid westen, vertelde de schipper naderden langzaam drie visschende Engelsche treilers en nog voor wij er op bedacht waren werden de treilers door de duikbooten hevig beschoten. De treilers vluchtten in Westelijke richting, achtervolgd door de duikbooten. Een derde duikboot kwam uit Zuidelijke richting aanzetten en begon aan de beschieting deel te nemen. Ruim een uur later zagen we een geweldige rookzuil opstijgen in de richting van een der vluchtende treilers die hoogstwaarschijnlijk in brand ge schoten is. Van de andere hebben we niets kunnen hooren of zien. N. R. crt. De Frankt. Ztg. maakt melding van omvangrijke Russische troepenverplaat singen, die van het Riga-front naar Sarny per spoor en vandaar te voet naar de Stochod gaan. Ook in de streek van het Nobel meer zijn aanzienlijke versterkingen aangekomen. Blijkbaar is het Russische opperbevel van plan er alles op te zetten om Pinsk en Kowel te nemen. N. R. Crt. Prins Hendrik is gisterenmiddag te 1 uur 28 min. uit Zwitserland te Arnhem aangekomen. Het rytuig, waarmede Z. K. H. de reis door Duitschland ge maakt had, was ook voor het verdere deel van de reis door de Duitsche spoorwegen beschikbaar gesteldook het Duitsche personeel maakte de reis naar Arnhem mee. De vice consul van Duitschland te Zevenaar, begeleidde den Prins van Zevenaar naar Arnhem. Op het station te Arnhem waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Arnhem, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, kolonel Van Es, de stationscommandant, en graaf Van Limburg Stirum, voorzitter van de afd. Arnhem van het Nederlandsche Roode Kruis. Z. K. H. zag er zeer welvarend uit. TV. R. crt. Uitvoer stopgezet. Naar de M. crt. uit goede bron ver neemt zal de uitvoer van brood naar België de volgende week geheel worden stopgezet. Het nieuwe posttarief De St. crt. van heden en het staatMad no. 364 bevatten de wet van 29 Juli waarbij de port wordt veranderd, en wel voor briefkaarten wordt gebracht van 21/i op 3 cent en voor stadsbriet- kaarten van l1/, op 2 cent, terwijl het port voor brieven, dat nu boven 20 gram tot 200 gram 10 cent bedraagt, en dan van 200—500 gram 15 cent, thans slechts van 20 100 gram op 10 cent is gesteld, en met iedere 100 gram 5 cent stijgt. Voor stadsbrieven geldt dezelfde regeling met 3 cent. Verder is, zooals de lezer wel zal weten, het tarief voor gedrukte stukken eenvoudig bepaald op 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, iuplaats van het tarief voor groepen van gewicht dat nu geldt, en is een nieuwe bepaling ingevoerd op de invordering van post- kwitanties. Art. 4 der wet bepaaltde wet treedt op een nader door ons te bepalen dag in werking. Daarvan is echter nog niets naders bekend. Prysverhooging sigaren. Het dagelijksch bestuur van het Ver bond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland en het bestuur van den R. K. Zuidelijken Boud van Tabaks- en Sigarenfabrikanten hebben in een Maandag té Utrecht gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin gezegd wordt Overwegende, dat de pryzen van alle grondstoffen voor sigaren en de ver pakking daarvan in het bijzonder van de ruwe tabak zulk een hoogte hebben bereikt, dat de prijsverhooging der sigaren dringend noodzakelijk is, wordt als meening uitgesproken Dat de reeds ingevoerde prijsver hooging der sigaren met één cent per stuk noch voldoende, noch in overeen stemming is met de buitensporig hooge prijzen der grondstoffen waarvan er zijn, die met 300 pet. tot 500 pet. zijn gestegen en de belangrijke loonsverhoogingen, dat het daarom ge biedend noodzakelijk is, indien men de oude kwaliteit der sigaren wenscht te handhaven, den prijs der sigaren ander maal te verhoogen. N. R. Crt. De Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Goes brengt ter kennis van belangstellenden, dat dit jaar toelagen beschikbaar kunnen worden gesteld, ten einde jonge lieden van goeden aanleg, die, het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool 'te Goes wenschen te volgen en wier ouders of voogdeu niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn de kosten daarvan te dragen, daartoe in de gelegenheid te stellen. Zij, die voor een der toelagen in aanmerking wenschen te komen, en overigens aan de eiscben van toelating tot genoemde school meenen te kunnen voldoen, moeten zich daartoe vóór 1 September a.s. schriftelijk aanmelden bij den Directeur van die school te Goes, bij wieu nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ook kan men inlichtingen vragen o.m. bij de leden der Commissie van Toezicht de heeren W. P. Verplanke te Biervliet, en F. van Waesberghe te Hulst. Hek grootste deel der voor hel buitenlaud geveilde doperwten op de groentenveilingen te Winschoten zijn naar Bunde (Duitschland) verzonden. Aldaar hebben eeuige landbouwers van N. Beerta (Groningen) een modern in gerichte eooservenfabriek, alwaar per dag niet miuder dan 20.000 K.G. dop erwten worden verwerkt. AXEL, 18 Augustus 1916. Belanghebbenden verwijzen we naar de dienstregeling van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram, welke met ingatig van 20 Augustus (aanst. Zondag) be langrijk is gewijzigd. Zelfs is aan de bestaande reizen nog een tram toegevoegd, die 7.33 u. vau Drie Schouwen vertrekt en te Neuzeu om 8.30 u. aankomt, om van hier weer om 8 45 u. te verirekken in de richting Drie Schouwen. Voorzeker zullen velen hiervan pro- fiteeren, daar reeds herhaaldelijk de wensch geuit is, dat bij de correspon dentie op de ochtendboot van 7.50 (uil 8.45) uit Neuzeu ook een tram mocht aansluiten op de laatste boot uit Vlis- singen. Die wensch is nu vervuld. Het is voorzeker ook een teeken van vooruitgang, dat de Directie na slechts enkele weken van exploitatie de djenst reeds uitbreidde. We vernemen dan ook dat het personenvervoer zeer be vredigend is. Ook van het goederenvervoer wordt druk gebruik gemaakt en Diet liet minst door de vlash^ndelaren. De bootdienst op de Wester-Schelde is eveneens met 20 Augustus veranderd. Bij Kon. besluit van 11 dezer is toestemming verleend aan L. J. den Hollander, burgemeester der gemeente Axel, om tot 1 Juli 1917 te Ter Neuzen te wonen. Het lijk van den zoo jammerlijk te Breskens omgekomen militair P. de Cal uwé, is Dinsdag per tram naar Sas van Gent vervoerd, voor de teraarde bestelling. De baar werd bij het over brengen naar de tram te Breskens ge dragen door 8 kameraden, en, gevolgd door een officier, onderofficier, een korporaal en drie manschappen, terwijl de baar was gedekt door een krans van de compagnie waartoe de ver dronkene behoorde. De begrafenis hac •laar met militaire eerbewijzen plaats De visschers E, Rarnmeloo van Philippine en zijn beide knechts, die door de Duitsche overheid te Gent een week lang zijn vastgehouden, zijn in hun woonplaats teruggekeerd. Bij het verhoor door den onderzoekrechter bleek dat de aanhoudiug berustte op een anoniem schrijven waarin een der knechts, varende op het motorschip Ph 88 beschuldigd werd van spionnage. Het onderzoek heeft niets bezwarends aan het licht gebracht, waarop dan ook allen werden vrijgelaten. De behande ling der aangehoudenen door deDuitsche overheid was streng doch correct. Deze vrijlating heeft niet alleen vreugde gebracht in de gezinnen der betrokken personen, doch ook bij alle mosselhan delaars, voor wie het van groot belang zou zyn, zoo de vaart op Gent weder opengesteld werd en waartoe ernstige pogingen in het werk gesteld worden M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 20 Augustus 1916. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. E. Kaams (van Hoek.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 3 ure Leeskerk. Ds. J H. Lammertsma. Ds. A. Thielen, intrede. Gebouw Stationstraat. V oorm. 3 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Bevestiging van Ds. A. Thielen.) Nam. 2 ure Leeskerk Gereformeerde Gemeente. oormJ 0 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 's Av. 6'/j ure Leeskerk. V'oo m. 9V2 ure Nam. 2 ure Nam. 2 ur 's Av. 6 ure Uit Grangemouth, in Schotland, hebben eenige Katwijksche visschers, die daar geïnterneerd zijn aan hun familie in Katwijk brieven geschreven, welke ons door een ingezetene van deze vis- senersplaats ter inzage verstrekt werden zegt het N. v. d. D. Onze visschers hebben 't daar lang niet naar hun zin, zooals uit hun brieven aan vrouw en kinderen blijkt, Zij mogen niet aan den wal vertoeven, zij mogen zelfs geen victualiën inslaan en krijgen steeds hetzelfde rantsoen. Bij het lezen van die brieven komt men tot de conclusie, dat onze Katwijkers liever in ruw en zwaar weder in open zee zijn, dan in Eog hand f in een veilige haven, waar zij naar familie en vaderland verlangen. Schipper Jan Plug, van de »IJ. M, 295«, schrijft o. a. het volgende uit Grangemouth, dato 9 Aug. »Wij hebben eerst 17 dagen iü Leitli gelegen en toen zijn wij versleept naar hier, maar het is overal niets gedaan hoor. Wij liggen hier met z'n 21 vaar tuigen, maar wij mogen den wal niet op, alleen aan den kant staan, meer niet. Als je wat noodig hebt, dan halen de soldaten het voor je. Het is een zuinige boel aan boord. Het is vandaag al negen weken en je begrijpt wel, dat het hier dun gaat worden geen suiker meer, alles is op. Het is iedeien dag boonen soep. Wij verdieueD gaeD cent en dan zitten wij hier mét die kostelijke 18 last haring die gaat ook hard achteruit. Wij zouden net nog eeD nachtje visschen, toen wij opgepakt werden. Het hangt me hier al lang de keel uit Als het nog een dag of acht is, zeg je vooruit- maar het is vandaag al drie weken, en wie weet hoe lang. Weet wel, dat ik zoo mager als een konijn zal zjjn, als ik thuis kom.< Een matroos schrijft o. m. aan zijn vrouw, dat hij nieuwsgierig is, of zijn zoon ook opgebracht is en gaat dan voort; »Ik lig hier voor on bepaalden tijd. Ik hoor, dat de vrouwen op ScheveoingeG 9 per week krijgen. Ik zal dus maar hopen, dat u ook wat krijgt. Ik weoscli dat u niet zoo kniest als ik. Uit een anderen brief »Toen kwamen er twee oorlogsschepen bij ons en er werd geschoten, dat wij stoppen moesten en direct de vleet inhalen. Een der schepen sleepte vier visschers- booten achter elkaar naar Engeland, lederen dag lig ik qu maar uit te kijken of er uitkomst komt.Wij mogeu niet aan den wal komen. Wij liggen wel aan den kant vast.c Woensdagmorgen om 7.09 fijd van Greenwich is aan het metereologisch instituut te de Bildt een hevige aardbeving geregistreerd op een afstand van 1000 K.M. vermoedelijk in Z. W. Oostenrijk of Noordelijk Italië. Behalve deze werden nog 10 zwakke aardbevingen geregistreerd, van welke de oorsprong in hetzelfde gebied moet worden gezocht. Uit Rome wordt gemeld Tengevolge van een aardbeving is Woensdagochtend in Rimini groote schade aangericht. Er zijn 4 menschen omge komen en een 30 gewond. Enkele huizeD zyn ingestort, andere zwaar beschadigd. Te Pesaro zijn door den aardschok, die ook daar is gevoeld, geen menschen om gekomen. Alle maatregelen zijn genomen om de bevolking van de geteisterde streek te helpen. Ofschoon volgens de ingekomen berich ten slechts een klein gebied is geteisterd en de aardbeving niet hevig was, zijn de noodige beschikkingen gegeven om in alle behoeften te voorzien. Een hevige cycloon heeft op Jamaica gewoed en op tal van plantages schade aangericht. Kingston is van de rest vaD het eiland afgezonderd. Er zijn eenige dooden. N. R. crt Te Delft heeft een onbekend persoon de vrouw van den koopman van T. een met waardeloozen rommel gevulde flesch in de handen gestopt, voorgevende dat de flesch. een geneesmiddel voor het paard bevatte en door haar man besteld was, In goed vertrouwen betaalde de vrouw f 1.60, om van haar man bij diens thuis komst te vernemen, dat hij nergens van wist en zij dus door een oplichter was beetgenomen. Avp. Te Dmxperlo is een Duitsche deserteui over de grens gekomen. Toen deze reeds op Hollandsch gebied, door de grensdraadversperring wilde kruipen, werd hij door twee militairen van de Duitsche grenswacht achtervolgd, die hem van Hollandsch grondgebied gevankelijk naar Duitseh grondgebied terugbrachten. A'p.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2