Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Men herinnert zich, dat generaal von Bissing, den Duitschen gouverneur- generaal in België de stad Brussel een boete van een millioen mark heeft op gelegd omdat er op 21 Juli, den Belgi schen nationalen feestdag, vaderlaud- sche betoogingen gehouden zijn. Naar wij thans in de Temps lezen, heeft de Brusselsche wethouder Lemon- nier uit naam van de stad geweigerd die boete te betalen. N. B. crt. De schade, in Görz aangericht, valt nog al mee, zegt de Secoio. Binnenkort zal het burgerlijk leven er weer zijn gewonen gang kunnen gaan. De burgerij houdt zich rustig, gens is de orde gestoord. ner- A. R. Crt. In Rijnland is de vrees dat de graan oogst door brandbommen zal worden vernield nog niet geweken. Volgens eene bekendmaking zijn deze bommen met petroleum of eene dergelijke vloei stof gevuld en kan een brand dus slechts met zand of aarde gebluscht worden, en daar de vlammen zich ook op een itoppelveld spoedig voortplanten wordt de raad gegeven, aangezien de gerst en de haver nog gedeeltelijk te velde of aan schoven staat (de roggeoogst is overal binnen) de schoven zooveel mogelijk bijeen te zetten en daaromheen een breede strook om te ploegen, zoodat een brand zich oaarover niet kan uit breiden. ert' De strtyd in de lucht. Uit Rome wordt gemeld De aanval van onze vliegtuigen op de torpedotabriek in Eiume is een schitterend wapenfeit, en heeft groote schade veroorzaakt. Het doel van den aanval waren de gebouwen van de Whiteheadfabriek van torpedo's en duik booten, drie kilometer ten Westen van de stad, alsmede de werf van de Donau maatschappij. Negentien Capronivliegtuigen, verge zeld door een eskader Nieuport jacht vliegtuigen, vlogen in groepen verdeeld over de Golf van Triest en een deel van de zeeengte van het Istrisch schier eiland en bereikten hun doel. Niet tegenstaande het vuur van de oorlogs schepen en het antiluchtvaartgeschut, daalden onze vliegtuigen tot op de juiste hoogte en wierpen vier ton ont plofbare stoffen op hun doel. Zij keer den ongedeerd terug. Een Caproni ging evenwel verloren. Berichten uit vertrouwbare bron meiden, dat de toe gebrachte schade verschrikkelijk is ge weest. Een zeer groot gedeelte van de torpedotabriek is in de lucht ge vlogen en de werf is zeer zwaar bp ichadigd. De indruk in Oostenrijksche müitaire kringen moet verschrikke lijk zijn. Het antwoord van den vijand is in overeenstemming van zijn tradities van wildheid een aanval op Venetië, waarbij hij het bij voorkeur niet op militaire gebouwen maar op kunstwerken had voorzien. Door een gelukkig toeval heeft hij bij zijn beide aanvallen slechts twee slachtoffers gemaakt. N. R. Crt Reuter seint uit Londen aan de N. R. Crt. Sedert het laatste communiqué over den Zeppelinaanval in den nacht van 8 op 9 'dezer zijn nog twee gewonden overleden. Het aantal dooden is der halve tot 8 gestegen. Er is een nauwgezet onderzoek inge steld in de districten, waaruit nog geen uitvoerige berichten waren ontvangen. Daaruit blijkt, dat de schade, door den aanval aangericht, iets grooter is dan aanvankelijk was meegedeeld. De ge- heele schade is4 kleine huizen en een winkel zijn vernield, drie woon huizen en drie winkels beschadigd door ontploffingen of brand. Een aantal kleine huizen en villatjes zijn licht beschadigd door bomscherven of door den luchtdruk, waardoor ruiten zijn verbrijzeld. Vijftig voet van een mijnspoor zijn opgebroken en een paard is gedood. Dit is de geheele lijst van schade militaire schade is er in het geheel niet. De strijd onder water. Het officieuse Oostenrijksch Hongaar sche Correspondentiebureau verneemt aangaande het in den grond boren van de Italiaansche mailboot Letimbro „van bevoegde zijde" het volgende Den 29en Juli 's ochtends zag een Oostenrijksche duikboot een stoomschip van ongeveer 2000 ton, dat er als een vrachtboot uitzag. Op ongeveer 8000 M. afstands schoot de duikboot het stoomschip vóór den boeg om het tot stoppen te krijgen. Dat deed het echter niet; het hield at en opende dadelijk uit twee kanonnen op de achterplecht het vuur. Intusschen trachtte het snel zigzag-varende weg te komen. De duikboot vervolgde het schip en beant woordde het vuur zonder het schip aanvankelijk te treffen. Naeenartille riegevecht van ongeveer 20 minuten hield het stoomschip met schieten op en streek achtereenvolgens vijf booten Tot nog toe had het signaal noch natio nale vlag geheschen. Het heeft dat ook daarna niet gedaan. Wegens de houding van het schip en de vele uni formen, die aan boord werden gezien hield de duikboot het schip voor een transportschip. Ze naderde daarom voorzichtig en schooi, nadat de booten van het schip waren afgeroeid, nu en dan op het schip, opdat er geen be manning van het geschut zou achter blijven om van korten afstand op de duikboot te schieten. (In dit verband worde aan het Baralong-geval gedacht.) Treffers werden eerst op een afstand van 3000 M. verkregen, toen reeds alle booten van het schip waren afgeroeid. Ten slotte naderde de duikboot tot op 300 M., overtuigde zich dat er geen menschen meer aan boord waren, en boorde het schip toen met een torpedo schot in den grond. Vervolgens begaf zich de duikboot naar de buurt van de uitgezette booten om naam, type en nationaliteit van het schip te weten te komen. In de booten waren een 30 man, van wie ongeveer 20 khaki uni formen met schouderkappen droegen. Toen uit de mededeelingen van de menschen bleek, dat het schip op weg wa3 van Bengasi naar Syracuse, werd de onderstelling van den duikbootcom mandant bevestigd, dat het schip troe pen aan boord had. Het was het Itali aansche stoomschip Letimbro. N. R. Crt. AXEL, 15 Augustus 1916. Op Zondag 20 Aug. a.s., des avonds te 6 ure, hoopt de WelEerw. Heer Ds. A. Thielen, zijne intrede te houden in het Kerkgebouw in de Kerkdreef alhier. Over de W. Schelde gezwommen. Zaterdagnamiddag is door den korpo raai der genie Joh. Nebbeling, afkomstig uit Rotterdam, een poging beproefd om van «Neuzen vertrekkende, zwemmende de Wester-Schelde over te steken en Ellewoutsdijk in elk geval den Zuid Bevelandschen oever te bereiken. Te half twee uur, eenigen tijd voor hoog water, sprong Nebbeling te water, ver gezeld van den heer K. Duizendstra, leeraar.in de gymnastiek aan de H. B. S., en den geniesoldaat Rijkom begeleid door een- sloep van het Nederl. loodswezen. De vloed dreef de zwemmers een eind hoogerop, doch bij het invallen der eb was men bijna in het njiddeu van den stroom gekomen. De andere zwem mers waren toen aan boord der booten geklommen. Ellewoutsdijk was reeds flabij, toen de steeds sterker geworden eb den zwemmer uit den wal stuwde. Hij begon' het toen wat vervelend te vinden en dacht er aan de poging op te geven. De heer Duizendstra ging hem toen weer gezelschap houden en ook Rijkom zwom weer eenigen tijd mede. De zwemmer kreeg ook een paar maal een gevoel van aanval van kramp, doch door zich op den rug driivende te houden giDg dit over. Ten slotte bereikten hij en de heer Duizendstra den Zuid Bevelandschen oever op ongeveer 1000 M. boven den aanlegsteiger te Borssele. Nebbeling had toen 3 uur 44 minuten en 46 seconden gezwommenhy heeft ongeveer 7800 slagen gemaakt. Inderdaad een verba zing wrekkende prestatie, als men den sterken stroom op de Schelde nog daarbij in aanmerking neemt. Nebbeling is een flinke zwemmer, die reeds meer bravourstukjes op dat gebied heeft verricht. Hij was ook aanwezig bij het bekende ongeval, bij de militaire oefeningen in het Vossegat, waar hij 6 soldaten uit het water redde. Over het zwemmen sprekende, had hij te kennen gegeven, wel kans te zien den breeden stroom te Neuzen over te steken. Een ingezetene, die dit voor onmogelijk hield, gaf toen te kennen dat hij 25 er voor over had, als Nebbeling dat kunststuk verrichtte. Het onmogelijk geachte is verricht en Neb beling heeft zijn belooning ontvangen. M. crt. Omtrent het aanhouden van een mosselvisscher uit Philippine lezen we nog in de Teltgr. Toen de visscherssloep van Ramme- loo-de Mey, thuisbehoorende te Philip pine,- die mosselen naar Geut had gebracht de vorige week naar Nederland wilde terugkeeren, sprongen te Selzaete onmiddellijk twee Duitsche geheime agenten aan boord. De schipper en beicte knechts werden gevangen geno men en naar Gent gebracht, onder ver denking brieven vervoerd of spionage uitgeoefend te hebben. Rammeloot was blijkbaar door deze behandeling zeer verrast, want nooit heeft men iets tegen hem kunnen aanvoeren. Reeds drie dagen ligt het vaartuig nu te Selzaete. De Duitschers breken het geheel uit. Geen plekje wordt bij onderzoek overgeslagen kabels pluizen ze uit en de staaldraden worden geboord, alles in de hoop iets bezwarends te ontdekken. De schipper moet uit Gent overkomen om behulpzaam te zijn bij het demonteeren van den motor. Men heeft niets gevonden. De geheele zaak moet op praatjes berusten. Ondertusschen blyven deze drie Ne derlanders opgesloten. Zaterdag kwam de broer van den aangehouden schipper met zijn sloep uit Gent terug. De vrouw en familieleden van den gevan gene vroegen, natuurlijk haastig naar nieuws en de schipper wist zelfs niet waar zijn broer opgesloten was. Men kan zich dus de angst van de familie leden voorstellen. De aangehouden visschers werden bij hun verblijf te Gent reeds zeer streng bewaakt. Soldaten begeleidden ze aan wal en hielden de wacht bij het schip. juist met 14 dagen landbouwverlofzijn gegaan. Zondag is de familie overge komen, die een bezoek aan het lijken huis bracht, waarheen inmiddels het lijk was vervoerd. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Aug. 1916. D. B. d. C., 47 j., werkman te Over slag, is wegens mishandeling veroord. tot f 1 of 1 dag hechtenis. J. R., 26 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens buisvredebreuk en bedreiging veroord. tot 7 dagen gevang. A. v. d. H., 40 j., veldarbeider te Zaamslag, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. De burgemeester van Sas van Gent heeft van de Kommandantur te Selzaete bericht ontvangen, dat van 12 dezer af, de invoer van mosselen per schip verboden is, zegt de Zeeuwsche Koerier. De verzending per spoor blijft toegelaten. 1 Zaterdagavond had te Breskens een droevig ongeluk plaats. De militair v. d. C., afkomstig van Sas vau Gent, zou omstreeks 6V2 uur een bad nemen in den oostelijken spuiboezem. Hij sprong in het diepe water en kwam niet weer boven. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om hem op te visschen met dreggen, haken en reddingsboeien, tot op eens twee dappere zwemmers, waaronder een schipper, door eenige malen te duiken het lijk boven brachten. Dadelijk werden de kunstmiddelen op den drem keling toegepast. Nadat ongeveer 2 uur daarmee was voortgegaan verscheen een arts, die niet anders kon doen dan den dood constateeren. De verdronkene is de eenige zoon der familie en zou De vice admiraal-commandant in Zeeland heeft d d. 12 Augustus eene verordening vastgesteld, waarbij aan de havens, waaruit de uitvoer van aard appelen uit Zeeland wordt toegestaan, worden toegevoegd die van St. Maar tensdijk, Oud-Vössemeer, St. Annaland, Scherpenisse, Zuid-Kraaijert (gemeente 's Heer Arendskerke), Wolphaartsdijk, Krabbendijke, Kamperland, Burghsluis, Nieuwerkerk (Schouwen en Duiveland), Axelsche Sassing, Margeriete (gemeente Zaamslag). Officieel. Het ligt in het voornemen van den Minister van Land bouw de teelt van bruine en gele mosterd, kanariezaad, karwijzaad, blauw maanzaad, spinaziezaad, vlas, suiker bieten en zaaiuien zoo noodig, te be perken tot den omvang, welken zij gemiddeld in de jaren 1913 1915 had. Blijkens eene advertentie in de M. Crt., is het lid S. N., te Biezelinge, van de veilingsvereeniging Zuid-Beve land, als zoodanig geroieerd, omdat die koopman een waggon aardappelen ter veiling aanbood, waarvan hij opgaf, dat ze op Zuid-Beveland waren gegroeid, terwijl in werkelijkheid de aardappelen afkomstig waren uit Hoorn. Met het oog op bet beschikbaar stellen van een bepaald percentage voor binnenlandsch gebruik, mogen op deze veiling alleen Zuid-Bevelandsche aardappelen aangevoerd worden. De fraude werd ontdekt door den hoofdcontroleur van de Groenten-cen trale. De betrokken koopman is nu geschrapt als exporteur, en is door de Groenten centrale uitgesloten van alle veilingen. Te Driewegen bij Biervliet vonden de vorige week een paar spelende meisjes een portefeuille met t 530 aan papier en deelden samen de mooie papiertjes. Al zagen de ouders aan den inhoud van de portefeuille niet wie de eigenaar was, toch begrepen zij, dat hij een bewoner van de kom moest zijn. Des avonds 10 uur trokken de twee mannen, vaders der kinderen, naar de kom, naar koopman C., wiens uaam in een aanwezig vervoerbiljet voorkwam. Deze was niet de eigenaar, doch nu kwam men op het spoor van den eige naar, zekeren M., die zeer verheugd was, dat hij het verlorene weer terug had. Hij zonderde een briefje van f 25 af voor de eerlijke mannen, wieu het De nn H. [filiana i ijlt bepa lebben c Za te Laren lit Ams nomen, lenten guldens, vluchtte luchl auto is Bet j Blar: van ong consent! De n van de na aan HAag 0] In te Haar uit Lei eerste r slaap, er 5. ketting verhind was er maakte van Mi van do S. geer met he S, wei en het en hij wordei beiden „goed te pas kwam" en die niet minder tevreden over den goeden uitslag huiswaarts keerden. M.crt De politie te Vlissingen heeft een Belg aangehouden, die in dronkenschap de orde verstoorde. Op het politie bureau bleek, dat de man uit het inter- neeringskamp te Harderwijk outvluebt was. Hij is daarheen teruggebracht. M. crt. Te Zu een v L Ct. lijn pi een k( Wyeh Zonda twee bet st zij ru C., zi een n morgt naar warei van besla] Bei werk op et lekei jarig' erove hevif schoi dat B. o] tegei vluel hy g B. te zi met Mori Leic van rijdt best uit spie buff naa bro ink ove d&i I maa WOI i

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2