Binnenland. Burgerlijke Stand. Uit eeu brief van een aan de Somme strijdend Fransch soldaat aan een vriend ontleent een Fransch blad het volgende Ja, dat is oorlog. De echte oorlog, waarin men den vijand doodt bij dui zenden. Wij zijn niet meer te Verdun, waar wij eiken dag 12,000 bommen van alle kaliber hadden te verduren. De bordjes zijn nu verhangen, en de tluitschers zijn hier, wat de zware artillerie betreft, beslist in de minder heid. Ik verzeker je, dat degenen, die onze bommen en granaten weer staan, in elk geval een voorproefje genieten van de gelukzaligheden der hel. Ons legerkorps heeft als steeds van a tot z de opdracht uitgevoerd, die men het had toevertrouwd. Men had het drie dagen tijd gegeven, om de eerste stelling van den vijand te nemen, bestaande uit drie linies loop graven. Het heeft dit karwei in één morgen opgeknapt. Sedert begon het de tweede stelling aan te vallen. Deze zal echter niet in onze handeu vallen vóór de Engelschen zeker goede en moedige soldaten, maar minder ge oefend dan wij, hetgeen te begrijpen is de moeilijkheden, aan een erns- tigen aanval verbonden, zullen hebben overwonnen en andere absoluut nood zakelijke successen zullen hebben be reikt. De schrijver deelt dan een en ander mede van het allereerste begin van het offensief. Die eerste Juli, zegt hij, wa3 een mooie dag, een dag met de grootst denkbare emotie. En met na druk wensch ik er hier nog eens op te wijzen, dat de verliezen onzer troepen betrekkelijk slechts zeer gering waren. En wat bleek het moreel onzer troepen schitterendDat kan niemand zich voorstellen Ik heb de aflossing van een divisie bijgewoond, die den vorigen dag in 85 minuten een dorp op de Duitschers had veroverd. Toen ze de loopgraven verlieten en voor hun gene raai defileerden hadden ze bijna alle maal Duitsche petten op het hoofd en velen droegen Duitsche brillen maar ze zongen de Marseillaise Onzen generaal stonden toen, in tegenwoordig heid van die echt kwajongensachtige Fransche helden, de oogen vol tranen, en de man, die anders nooit lacht, lachte, dat we zijn tanden konden zien. Hij riep zelfs een soldaat bij zich en zeide „Zet toch dien bril af, jongen, ie liikt veel te veel op een Duitscher." N. R. Crt. Nederland en de oorlog. Naar De Tijd „uit vertrouwbare bron" verneemt, bestaan er in invloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Neder land hebben ontveinsd, en daar ook op het oogenblik niet aan twijfelen, ernstige grieven tegen de weinig afdoende pa pieren protesten, door de neutralen ge richt tegen de willekeur der Entente en met name tegen de Engelscbe maat regelen ter zee. Indien in het bijzonder de blokkade-politiek door neutrale staten ook door Nederland, maar steeds lijd zaam wprdt verdragen eene lijdzaam heid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Europeesche midden rijken nog erger in het gedrang brengt zou op den duur door bedoelde rijken niet kunnen worden berust in een aldus ondragelijk geoordeelden toestand. En zoo zou het gevaar, dat uit Oost en West volgens den oud minister Col ij u gedurende dezen wereldoorlog in de verte blijft grommen, nog allesbehalve zijn afgedreven. Noord-Hollandsche zeedyken. Volgens de Tel. hebben de ingenieurs van den Provincialen waterstaat in Noord Holland het bedrag, dat voor de herstelling en de verzwaring van den zeedijk in deze provincie uoodig zal zijn, geschat op twaalf en een half millioeu gulden. Van den Helder tot voorbij Muiderberg zal nu overal, waar geen voorland aan wezig is, de weg naar den binnenberm worden verlegd. Waar vele dorpen langs den dijk zijn gebouwd, levert dit groote bezwaren op. Zoo moeten tusschen Enkhuizen en Medemblik meer dan honderd woningen worden gesloopt. AXEL, 11 Augustus 1916. Woensdagavond werd op de vergader- zaai in de Nieuwstraat alhier de uitge stelde jaarvergadering gehouden van de vereeuiging Ambachtsbelang". Bij afwezigheid van den voorzitter, burge meester Den Hollander, werd de ver gadering geopend door den heer A. E. C. Kruijsse, vice voorzitter. Naar aanleiding van een aanteekening in de notulen, volgens welke in de vorige vergadering besloten werd om te onderzoeken, in hoeverre het mogelijk zou zijn om een eigen lokaal aan te schaften voor lessen en vergaderingen, deelde dhr. Kruijsse mede, dat zulks fiuantiëel nog niet mogelijk was. Na vaststelling der notulen gaf de secretaris lezing van het jaarverslag. Hieruit bleek, dat het aantal leerlingen dat den cursus volgt, 25 bedraagtook het ledenaantal blijft vrijwel stationnair. Op 't oogenblik zijn er 74. Wegens aanschaffing van leermiddelen kan dit jaar geen aflossing van geleend geld plaats hebben. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het vereenigingsjaar begon met een goed slot van 5,89' en eindigde met een goed slot van ƒ19,41, met dien verstande, dat er nog een rekening openstond van 33,80 De inkomsten over het atgeloopen jaar bedroegen 919,74', waaronder 450 subsidie van het Rijk, 250 sub sidie van de provincie, 87 schoolgeld en 97 contributie van de leden. De uitgaven bedroegen 900,33', waar onder ƒ557 voor het onderwijzend personeel. De begrooting werd vastgesteld op een totaal van ƒ892,41 met een post onvoorzien van ƒ21,16. Beide verslagen zullen den leden gedrukt worden toegezonden. Hierna kwam aan de orde een be stuursvoorstel om de volgende wijzi gingen in het reglement te brengen. Ie. Dat de commissie van toezicht in plaats van uit 5, uit 3 leden bestaat. (Art. 8.) 2e. Dat de lessen gedurende 2x/2 vroeger 3) «ren gegeven worden. (Art. 11.) 3e. Aan art. 12 toe te voegen, dat als leerlingen niet voorzien zijn van het in dat artikel bedoeld bewijs, zij kunnen woeden toegelaten na gehouden toelatingsexamen. 4e. De eerste zin van art. 14 te doen vervallen en te bepalen, dat van de leermiddelen alleen gratis worden verstrekt papier, inkt, waterverf, teeken borden en penseelen. 5e. De benoeming van onderwijzers is geldig voor één cursusjaar (art. 22). 6e. De toestemming voor verlof ondergeschikt te maken aan Commissie van Toezicht of Bestuur, terwijl niet vergoed worden de uren, waarin geen les gegeven is ook al is een leeraar wegens ziekte afwezig. 7e, Het bestuur wijst een plaatsver vangend Directeur aan bij afwezigheid van dezenen 8e. Bij afwezigheid van leeraren worden de lessen geregeld door de Commissie van Toezicht. Na breedvoerige bespreking van deze wijzigiugen had de verkiezing plaats van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Den Hollander, Van Luijk en Knieriem en ontslagname van den secretaris, den héér J. A. van Hoeve. Ook de voorzitter, de heer L. J. den Hollander had schriftelijk den wensch te kennen gegeven, niet meer als bestuurslid te worden ge kozen. Herkozen werden alsnu de heeren Van Luijk en Knieriem en ge kozen de heer D. A. van Houte, als voorzitter en (in de vacature van dhr. J. A. van Hoeve) de heer P. Lefeber, die staahde de vergadering als lid werd opgegeven, en wellicht ook wel als secretaris zal worden aangewezen. We vernemen, dat deze functie in den vervolge zal worden gesalarieerd. Bij de omvraag werd gewezen op de geringe belangstelling in deze ver gadering. Met de bestuursleden (die er ook uiet allen waren), telde men slechts elf van de 75 leden aanwezig. De reden hiervan werd gezocht behalve in de tropische warmte, die er Woensdag heerschte, ook in de plaats van ver gaderen. Algemeen was men van meening, dat een koele bovenzaal, waar bovendien nog eenige verfrisschende drank te bekomen is, den leden meer welkom zal zijn. Daar deze ook gratis beschikbaar is en de nü gebruikte zaal gehuurd moet worden, werd in over weging genomen, naar een meer ge schikte plaats om te zien. Ten slotte dankte de vice-voorzitter den afgetreden secretaris voor het vele werk dat hij in het belang der ver- eeniging met zooveel ijver heeft ver richt. Het was reeds in eene bestuurs vergadering gezegd, doch spr. wenschte het hier te herhalen, dat het voor de vereeniging jammer is, dat er omstandig heden zijn geweest, die tot het bedanken van den heer Van Hoeve hebben geleid Voorzeker heeft hij de moeilijkste taak gehad, waar hij, vooral in het eerste vereenigingsjaar, voor tal van adminis tratieve werkzaamheden heeft gestaan. De heer Van Hoeve dankte voor het gesprokene, waarna de vergadering uiteenging. In de Dinsdag gehouden raadszit ting te Zaamslag werd overgelegd de rekening over 1915, ten bedrage in ont vangst van ƒ61.207,79 en in uitga van ƒ62.194,66. Onder de tegen vallers die tot kwaad slot aanleiding gaven, behoort ook die voor de militie-, land weer- en landstormvergoedingen, die werden toegekend door den burgemee ster tot een bedrag van 29.336,84 en door den Minister slechts goedge keurd tot een bedrag van 28.886,29. De begrooting voor 1917 werd aange boden op een eindcijfer van 73.426,37' met een sluitpost van 1109.43'. De hoofdelijke omslag voor dit jaar op 11.000 geraamd, is uitgetrokken voor 17 op 13,500. De vroeger meermalen aangevochten bepalingen der politieverordening, waar bij verordend werd dat de herbergen des Zondags moeten gesloten zijn van 911 en van 2—4 uur zijn in deze ver gadering op voorstel van B. en W. in getrokken met 8 tegen 2 stemmen Een adres van herbergiers waarbij dit verzocht werd, met het oog op het rijden van de tram, was uitgesteld tot deze in exploitatie zou zijn en men ervaring had. De tram heeft nu een paar Zon dagen gereden en B. en W. hebben thans reeds ingezien, dat de bepaling niet is te handhaven, waar de tram bovendien een wisselpunt is en reizigers somtijds lang moeten wachten. Men kan die toch niet in de open lucht laten staan en hun beletten in een café een onderkomen te zoeken. Het lid de heer Faas was het rpet die intrekking heelemaal niet eens hij ziet daarin zedelijk verval. Voor hen die tot hun schande den Sabbath ontheiligen door noodeloos op reis te gaan, voelt hij niets wanneer het voor hem eens dringend noodig zou zijn dat hij 's Zondags op reis ging, zou hij zijn toevlucht toch nog niet zoeken in een herberg. De voorzitter, de heer Joh. de Feijter gaf toe, dat de heer Faas uit godsdienstig oogpunt gelijk had, maar wees er op dat de rijksregeeriug het reizen op Zondag toelaat, dat de raad daarmede rekening heeft te houden, evenals met dé practische eischen van het leven, en dat het ook niet aangaat om met gebruikmaking van de macht die men bezit, alles wat anderen willen te onderdrukken, maar dat men integen deel moet bedenken, dat er ook men- schen zijn met andere opvattingen. De heer Faas achtte zich als overheid verplicht datgene te doen wat zijn hand vindt te doen tot verhooging van het zedelijk peil, waarvoor destijds het besluit van sluiteh der herbergen onder kerktijd genomen werd niemand heeft er schade van gehad het was in het welzijn der burgers. Bovendien, de godsdienst moet zich niet richten naar de eischen van het maatschappelijk leven, integendeel moet dat leven zich naar den godsdienst richten en hij betreurt het, dat bij al het goede dat de moderne tijd bracht, zooveel is dat aanleiding geeft tot ontheiliging van den Zondag. De heer W. Scheele meende dat, het zedelijk verval zich zou bepalen tot het zoeken van een onderdak in een herberg, wanneer men 's Zondags op reis is, het nog al schikken zou. Wat den godsdienst betreft, dat is een zaak voor ieder persoonlijk. Tot onderwijzeres aan de dorpsschool is benoemd mej. Knijff, aldaar, thans onderwijzeres aan de school in den Grooten Huissenspolder, zoodat nu aan deze school een vacature komt. M. crt. Geslaagd voor de hoofdacte is de heer E. M. Serrarens te Hontenisse. De St. crt. no. 184 bevat de acte van oprichting der Coöp. broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Ons belang" te Ter Neuzen. De heer J. Adrikanse, hoofd der school te Lamswaarde slaagde jl. Maan dag voor het examen boekhouden mid delbaar onderwijs, schoolakfe. fouteien. tent van ïduardus vagen en Ovedijc »ed. vai Terhoeve. Temmern PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Zaams mis Dieh Cornelia Wisse, 3 teeuw, ei Huweli Hondt (v Tan den Francois en Leon Gebooi Cornelis Frederik en Jacc Dominic Krina d Jacobus 21. Corr en An tb Overli echtg. v Augusti en Mar Adrian a Jtcomin rina d( Hamelii van Jon Zondag 13 Augustus 1916. Ned. Herv. Kerk. - Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Dhr. Dek. (van Sluiskil,) Gereformeerde Ke^k. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Ds. J H. Lammertsma. Leeskerk. Voorm. 10 ure Nam. 3 ure 's Av. 67s ure Graauw. Geboorten. 2. Hypolitus, z. van Joannes Baptiste de Cock en Maria Louisa K ndt. 6. Josephus, z. van Gustavus Wagenaer en Mathilde Ivens. 8. Josephus, z. van Jan Francies Leera<*rt en Emelie Dorothea Ver dunnen. 1-. Christina, d. van Michiel Leendert de Zwart en Adriana de Koeijer. Overlijden. 4. Apolonia Lossie, 74 j., wed. van Henricus Francken. 27. Norma Maria Serie, 5 md van Adrianus en Rosalia Heijdens. 31. Scholastica Vlasveld, 90 j., wed, van Jan Francies de Rijcke. Koewacht. Huwelijks-aargiften. 8. Camil- lus Franciscus Goossens, 27 j.. jm. en Cornelia Schelstraete, 21 j., jd. 15. Thomas Lahan, 23 j., jm. en Johanna Lisa de Schepper, 23 j., jd. Cam'Pus de Witte, 34 j., jm. en Leontina Maria Herwegh, 25 j., jd. 22. Ferdinand Van der Linden, 21 j jm. en Clothilda van Hauten, 21 j., jd. Geboorten. 5. Rachel Leonarda Cvrilla, d, van Henricus Bonte en Josephine de Vleeschou- wer. 20 Maurice Petrus, z. van Alphonsius Onghenae en Emerincia Pollet. 21. Maria Alina Aurelie, d. van Arthur Ysebaert en Eugenia Aerts. 2L Clara Coleta Carolus, d. ran Joannes Coone en Cecilia Romel. René Augnstinus Maria z. van Camillus van Puyve'de en Coralie David. 28. Aibertus August Theophilus, van t dmond de Roever en Leontina D'Hnoghe. 29. Josephus Franciscus, z. van Camillus van Poele en Marie Mel Magda'ena Cecilia Augu sta, d. van Arthur de Letter en Irma van

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2