Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. renejo Marquez kende, hem daarna te Johannesburg ontmoette en 15 jaar later in Duitschland de kennis hernieuwde, in den Lokal Anzeiger eenige persoon lijke herinneringen aan deze vreemde figuur. Hij is nooit geweest wat de Engelschen een jolly good fellow" noemen. Persoonlijk, zegt Krause, heb ik hem nimmer zien glimlachen, laat staan lachen. Het was alsoi hij het voorgevoel van zijn tragisch lot met zich meedroeg. Bij den eersten blik zag men in hem iemand met een idéé fixe, waar hij dag en nacht mee bezig was. Hij was een eerlijk, eenzijdig monomaan, wiens gedachtengang slechts één richting hadIerland. Hoezeer ook de diensten, die hij met haast tanatieken ijver en onkreukbare nauwgezetheid het Britsche ryk in Brazilië, den Kongo, Zuid-Atrika heett bewezen, werden gewaardeerd, toch leek het ot de Engelschen een soort van schuw wantrouwen koesterden jegens dezen schralen asceet, wiens gansche wezen zoo ten eenenmale van het hunne afweek. Hoewel Casement in heel zijn doen en laten zoogoed Engelscb was als ieder Engelschman, geen andere taal dan Engelsch kende en overigens niet een katholieke, doch een protestantsche Ier was, maakte hij bij eerste kennismaking al den indruk een bizondere figuur te zyü, die ver van zijn dagelijksche omgeving afstond. Krause is vast overtuigd, dat Case- ment destyds in Zuid-Atrika nog niet de minste vijandschap jegens Engeland koesterde. Hy had feitelijk bewondering voor Engeland, zijn macht en zijn politiek. Hij dioomde van verzoening, van rechtvaardigheid jegens Ierland langs den weg van een vriendschappe lijk vergelijk. Eerst na de Ulster dagen schijnt Casement tot de overtuiging te zijn gekomen, dat Ierland van de zijde van Engeland goedschiks niets te ver wachten had. Niettemin is Krause over tuigd, dat hij nog niet met een gerijpt plan omging en dat eerst de beraamde aanslag van den Engelschen gezant in Noorwegen, waar hij overigens weinig of niet over sprak, zijn bedenkingen heeft overwonnen. Hij scheen echter niet duidelijk voor oogen te hebben wat hij eigenlijk wilde bereiken. Hij sprak herhaaldelijk van Ierland's bevrijding, doch zonder de deelneming der Ieren aan den wereldoorlog tegen Engeland te prediken. N. B. crt. We vinden in de Engelsche pers het verhaal van een vlieger-waarnemer, die met zijn bestuurder een lange verken ningsvlucht had ondernomen boven de vijandelijke linies en reeds op den terugweg was naar de Engelsche stel lingen, toen een granaatkartets vlak onder de machine uiteenbarstte, het vliegtuig beschadigde en den bestuurder een been verbryzelde. De; e verloor het bewustzijn en* de aan zichzelve overgelaten machine dook en viel onge veer 5000 voet. „Ik had alle hoop reeds opgegeven," zegt de waarnemer, ,de aarde leek ons tegemoet te snellen en ik bad dat het einde ten minste plotseling mocht komen en ik niet zou .moeten lijdeD. Ik sloot mijne oogen en wachtte op den stoot tegen de aarde, maar wonder boven wonder veranderde de machine van koers. Ik dorst mijne oogen niet te gelooven en keek naar de plaats van den bestuurder. De koude luchtstroom •die tijdeus den val langs ons heen snelde moet hem tot bewustzijn gebracht heb ben en hij deed krachtige pogingen om de machine weer in zijne macht te krijgen. Gelukkig had de vijand ons reeds als verloren beschouwd en opgehouden met schieten onmiddellijk begonnen wij weer te stijgen. Dadelijk heropenden de Duitachers het vuur en wij redden het leven alleen door het schitterende werk, dat mijn bestuurder L.met een verbrijzeld been, waaruit het bloed stroomde, volbracht. Op 8000 voet hoogte scheen hij weder het bewustzijn te gaan verliezen. Haas tig krabbelde ik een briefje, om hem te zeggen dat hij dalen moest. Hij las het, schudde vastberaden het hoofd, keek mij aan met een eigeuaardige glimlach op het doodsbleeke verwrongen gezicht, wees in de richting van onze eigen stellingen en bleef op dezelfde hoogte voortvliegeii. Van tijd tot tijd viel hij weer een oogenblik flauw, maar dan herstelde hij zich weer en spande hij zijne krachten destemeer in. Tenslotte waren wij boven de Engelsche linies, maar het leek absoluut onmogelijk, dat hij in den toestand Waarin hij verkeerde zou kunnen landen. Maar toch deed hij het. Hii koos een groene weide, ongeveer drie mijien achter de loop graven uit, kwam zacht op den grond neer alsof het oefenvlucht was, bracht de machine tot staan en verloor volko men het bewustzijn. N. R. Crt. De Berlijnsche correspondent van De Tijd. bericht, dat boven het meer van Constanz proeven worden genomen met den reusachtigen Zeppelin, die ooit gebouwd werd, en die bestemd is, om ongewapend, slechts als vreedzaam koerier dienst te doen en een geregeld luchtverkeer met Amerika te openen De nieuwe Zeppelin is geheei ingericht op een ontzaglijk siijg- en draagvermo gen, terwijl hij een snelheid van 200 K.M. per uur zou ontwikkelen. Zoowel het snelheid als hoogterecord zouden het aan vijandelijke vliegers totaal onmogelijk maken, iets tegen dpzen luchtreiziger uit té richten, die nu reeds verre tochten op de Noordzee heeft gemaakt. Nederland en de oorlog, Onze graanschepen worden aan de Engelsche kust aangehouden en ge- ruimen tijd opgehouden, omdatde Amerikaansche aflader van het graan door de Engelsche regeering op de „zwarte lijst" is geplaatst. Dit schijut voor Nederlanders een beletsel te moeten zijn, om met dien man handel te drijven. Een abonné van het Bataviaasch Handelsblad schrijft aan de AB. Crt.., dat, terwijl de andere Indische bladen geregeld hier te lande worden ontvangen sedert half Mei het Bat. Hbl. wordt gemist. Bij onderzoek is hem gebleken, dat ook het Ministerie van Koloniën geen Bataviaasch Hbl. meer ontvangt. „Is het niet ontvangen vraagt hij soms een gevolg van het feit, dat genoemd blad is geplaatst op de Engel sche zwarte lijst Beoordeelt de Engel sche censor dus, of een Hollaudsche courant, bestemd voor den minister, ai of niet zal worden doorgelaten De aangelegenheid lijkt ons een on derzoek waard. De beide door ons genoemde punten zijn van het hoogste belang, omdat zij geen van twëe direct verband houden met den oorlog, doch vallen in het kader vau den oeconomischen strijd, die voor na dea oorlog in Engeland voorbereid wordt. Er is mitsdien geen de minste zekerheid, dat wanneer de vrede den oeconomischen oorlog met frissche woede zal doen ontbranden, de hierboven aangeduide wapenen zul len worden nedergelegd. Wij meenen, dat zelfs in oorlogstijd ae Nederlandsche Regeering gerechtigd is ter markt te gaan waar en by wien haar goeddunkt, en zich aan Engelsche zwarte lijsten niet behoeft gelegen te laten liggen. Wy meenen dat wij hier in Holland de Hollaudsch-Indische bla den mogen lezen, die wij verlangen, ook al staat aan de Engelsche regeering de inhoud niet aan. Er moet aan gehecht worden, dat zich niet, zij het in oorlogstijd, onrecht matige gebruiken gaan vestigeD, waar door ons onze vrijheid ontnomen wordt. Dat is voor onze oeconomische toekomst van overheertschend belang. Wordt de Engelsche inmenging in onze zaken inmenging die niets meer te maken heeft met de oorlogvoering en dus niet meer daaruit valt te verklaren, laat staan te verontschuldigen zonder protest of verzet geduld, dan is het na den oorlog met onze zelfstandigheid gedaaD. Oorlogshandelingen houden vanzelf met de vrede op de cecono- inische dwangmaatregelen, (waartoe de Engelsche regeering zich bevoegd acht, zullen na den oorlog eerst recht gaan begiunen. Daarom zijn dege maatrege len op het oogenblik voor onze toekomst dubbel zoo gevaarlijk nog als die, «aartoe in het belang van de oorlog voering wordt overgegaan, en welke mitsdien van voorbijgaanden aard zijn. Naar de Tel. meldt, zal op 1 Sept. a.s. het lichtschip „Noord-Hinder" bin nengehaald en door een groote boei vervangen worden. Deze maatregel zou genomen worden om de bemanning tegen de herfst- en winterstormen niet bloot té stellen aan het zoo dreigend mijnengevaar. De papierpryzen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoogiug van de begrootihg der Landsdrukkerij met 230.000 voor papier. Ook daarin kon veel bezuinigd worden. AXEL, 8 Augustus 1916 Met ingang van II Augustus wordt de heer P. Iwema, than9 ontvanger ter inspectie te Leiden, 2e afd., aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het belastingkantoor alhier. Naar men verneemt, is Ds. J. H. Lammertsma, predikant bij de Geref. kerk, alhier, beroepèn dopr de Geref. kerk te Appingedam. Met den beroe- pene stond op het tweetal Ds Idema van Workum. Gisterennamiddag speelden eenige kinderen aan den middenkanaalarra, ter plaatse van de vroegere draaibrug te Ter Neuzen, Het 5-jarig zoontje van M. Leunis viel te water, en verdween in de diepte. Toen dit ongeval werd opgemerkt, kwamen aanstonds enkele personen toesnellen, die zich geheel gekleed te water begaven en naar den drenkeling doken, tevergeefs echter, daar men in twijfel verkeerde omtrent de plaats waar deze verzonken was. Met behulp eener dreg was het knaapje betrekkelijk spoedig boven water en op den wal gehaald. De geneesheeren Van Pienbroek en Van Nes waren spoedig ter plaatse, doch de pogingen, om de levensgeesten op te wekken, bleven zonder resultaat. Tem. Crt. Vrijdag slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Fransche taal 1. o. dhr. C. Riemens, onderwijzer te Hoek. Zaterdagmorgen verliet de 50-ja- rige echtgeuoote van C. L. C. te Sas van Gent, ongemerkt de woning en be gaf zich naar de grens aan het Staakje, waar zij zich, vermoedelijk in een aan val van waanzin op de electrische afsluiting wierp, met het noodlottig gevolg dat zij onmiddellijk dood was. Na afsluiting der stroom werd het lijk door de Duitsche wachtpost van den draad verwijderd en in de wacht ge borgen voor onderzoek. Op verzoek van den echtgenoot en door bemiddeling van den militairen Commandant aldaar, werd na schouwing door de Duitsche overheid vergunning verleend tot over gave van het lijk, dat des namiddags per brancard werd afgehaald en naar de woning overgebracht. Tem. Crt. De vorige week is nabij Vlissingen een motorrijder op jammerlijke wijze omgekomen. De heer F. Gross, sergeant der vesting zoon van den directeur der coöp. suikerfabriek te Sas van Gent, kwam op een motorfiets aanrijden en week uit, naar men vertelt voor een kim met het ongelukkig gevolg, dat daardoor tegen een kar aan reed e ergstig verwond werd aan een beei Deze verwonding nam een steeds gi vaarlijker karakter aan, zoodat si plotseling, de flinke jongeling overlee Naar Zelandia uit Sas van Gent vet neemt worden ernstige pogingen aai_ gewend om den heer Maurice Lippen burgemeester van Moerbeke, beheert; vennoot der suikerfabriek te Moerbe.. en voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaau sche Tramwegmaatsfchappij, uit zij ballingschap in Duitschland bevrijd krijgen en verlof om in Nederland, mogen verblijven wat met het oog o de aanstaande bietencampagne zei gewenscht zou zijn en ook voor Z. V. T.-Maatschappij niet van belan ontbloot is. Nu de nieuwe verordening omtrei het duivenstempelen toegepast word blykt eerst hoe kolossaal veel duive langs de grenzen gehouden wordei Bovendien zijn daar tallooze duive uit België. Zoo zijn er plaatsen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar met: dan 2000 duiven zijn. Nabij Philippine zijn twee Duit schers in burgerkleeren over de gren gekomen. Met ingang van 16 Augustus ziji o. m. verplaatst de kommiezen bj 's rijks directe belastingen M. J. Hart velt van Breskens naar Ossendrechl P. J. Mulders van Koewacht naar Ossendrecht, J. van Beveren van Ter Neuzen naar Koewacht, L. Speijervai Ossendrecht naar Koewacht, J. A, Mandt van Koewacht naar Nispen. Men schrijft van de grens aar de M. Crt. In de broodregeling voor de Belgisch; gemeenten zijn belangrijke verande ringen gebracht. Er is n.l. een con trole-bureau opgericht te Hulst, waarvai de heeren F. van Waesberghe en de Cock leden zijn om fraude tegenti gaan. Voortaan mag elke bakker brooc uitvoeren en kan daartoe consentei bekomen. Aan de grenzen staan con troleurs, die het wegén en een prijsboi afgeven. Deze bon wordt dan de betrokken burgemeesters uitbetaald H''t wit brood wordt betaald met i ct. en het bruiubrood met 17 ct. di kilo. Alle leveringen moeten franci aan de grens geschieden. Bij fraudi zullen straffen toegepast worden. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Aug. 1916. C. D., 50 j., horlogemaker te Middel burg (België), is wegens wederspannig- heid eenig lichamelijk letsel tengevolgt hebbende veroord. tot 3 dagen gevang, In deze zaak was de beklaagde dei 26 October 1900 bij verstek veroord- ter zake van huisvredebreuk, weder- spapnigheid en eenig lichamelijk letsel, gepleegd te Axel, tot eeue gevang, van een maand. De beklaagde was thans van dat vonnis in verzet gekomen, De straf voor de huisvredebreuk werd verklaard te zijn verjaard eu dienten gevolge de straf van 1 maand op S dagen gevang, gebracht. Zondagmiddag is in de Waalkazerne te Nijmegen een sddaat, afkomstig uit Roosteren (Limburg) door een ser geant doodgeschoten. Hy werd in de slaap getroffen en was onmiddellijk dood. De soldaat was gehuwd en vader van eenige kinderen. Omtrent dit bericht verneemt de .V. R. Crt. nog, dat de soldaat C. S- Zondagmiddag te laat op de zaal kwam voor het middagmaal. De dienstdoende sergeant verlangde toen, dat S. zij1

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2