Linnen (Drol) Hotel Centraal" voor Schorten. „Groninger Brandwaarborg Maatschappij". Axel. Firma P. H. Yeenhuizen. Bekendmakingen. Advertentien. Nog steeds voorradig: Openbare Verkooping. Voor den Inmaak! - Bij het zwemmen in de Berkel nabij Zutphen zijn Zaterdag de land weersergeant H. 'Bos, uit Veendam en Loos uit Groningen verdronken. Bos was gehuwd. Zaterdag is te Lobith een woon huis afgebrand. Van den inboedel kon bijna niets gered worden. Oorzaak on bekend verzekering dekt de schade. Hoe een oppasser zijn officier redde. - Een officier, die in den strijd bij de Somme gewond werd, gaf een vertegen woordiger van de „Times" een verhaal van zijne lotgevallen. Deze officier ging met zijn oppasser en twee man door een kuil, waar eens een huis had gestaan, toen alle vier gewond werden door een uiteenbars- tencle granaat en neervielen, korteu tijd daarna sprongen vier gasgranaten om hen heen en de verstikkende gassen kwamen langzaam neerrollen in de verdiepte ruimte. Twee der mannen waren slechts licht gewond en zochten de nu betrekkelijk grootere veiligheid boven den grond. ,Ik probeerde te bewegen", zeide de officier, „maar de granaat had mij tamelijk ernstig in de rechterdij ge troffen en bovendien voelde ik alle krachten mij ontzinken, toen ik het gas inademde. Het was alsof ik tegen eeh chloroform-verdooving worstelde en het laatste dat ik mij herinner was een gevoel, dat slaap en stilte het best waren. Ik zou dan ook in slaap ge vallen en in enkele minuten dood ge weest zijn. Ge kunt u niet voorstellen, hoe 1k was, toen ik weder tot bewustzijn kwam. Ik zat stevig vast tusschen de takken van een boompje, op den hoogst gelegen grond in den omtrek 'en op den grond onder mij lag mijn oppasser, bewusteloos ea bloedende uit verschillende vleesch- wouden in zijn armen en schouders veroorzaakt door dezelfde shrapnell die ons allen getroffen had. Dat kleine kereltje had mij 300 M. ver gedragen, over een terrein dat bijna onbegaanbaai was, terwijl een kogelregen om ons heen vloog en hijzelf bloedde uit een half dozijn wonden. Men had hem gezegd, om als er gassen gebruikt werden en zoo hoog mogelijk gelegen terrein op te zoeken, en mij daarom in dien boom geheschen. Hoe bij het klaar gespeeld had, was mij onbegrijpelijk, want ik moet bijna twee maal zoo zwaar zijn als hij en hij is maar een klein kereltje, ofschoon zijn hart zoo groot is, heel wat grooter dan dat van den gemiddelden rpensch. Hij maakt het nu gelukkig goed Geen van zijn wonden was ernstig alleen scherven. Hij had ook wel in Frankrijk verpleegd kunnen worden, maar ik heb er on gestaan, dat hij mee zou gaan naar Engeland en nu i^ hij hier op het schip. Ik wil als wij beter zijn, met hem naar zijn gezin gaan en dan wil ik ook zijn vroegeren patroon opzoeken, om hem te vertellen wat voor soort man J is. Toen de oorlog uitbrak heeft hij een betrekking opgegeven, waarin bij 3,10 per week verdiende en heeft reeds in Augustus 1914 vrij willig dienst genomen. Hij is een getrouwd man en vader van drie kinderen. Wij zijn in Mei 1915 naar Frankrijk gegaan en J. is maar eenmaal met verlof naar huis geweest. Dien ge- heelen tijd is hij bij mij in de loop graven geweest en daarbij meestal in de gevechtslinie. Hij kon nooit vooruit weten, wanneer, hij zijn volgendeu maaltijd kon verwachten e^i hij heeft ook niet te veel slaap gekregen, want ik ben in den regel den geheelen nacht in de loopgraven in de weer en dikwijls ook buiten de borstweringen om het oog te houdeu op het doorsnijden van draadversperringen enz. en hij ging overal met mij mee. Al dien tijd hing dus ook zijn leven aan een zijden draad en hij heeft de laatste 14 maanden bij elkander niet zooveel rust gehad als een gewoon mensch in ec-n dag krijgt. Juist voor den stoot zou hij weder met verlof zijn gegaan, en hij werd nog op hetjaatste oogenblik aan het station teruggeroepen. Maar nooit heeft hij een enkele klacht geuitof het twee uur in den middag of twee uur 's nachts was, altijd was hij dezelfde flinke, opgewekte, gewillige soldaat en iemand zelfs, die op zijn rug oogen had. Ik wilde wel, dat u de meuschen in Engeland eens vertelde van zulke pien- schen als J. er een is. Ik verzeker u, dat er in het nieuwe legér massa's van die soort zijn. Hij begreep niet eens, wat ik eigenlijk wilde, toen ik hem dankte voor wat hij voor mij gedaan had en toen ik hem om zijn gedrag prees. Ik verzeker u op mijn woord, dat hij niet begreep waar ik heen wildé en zelfs half overtuigd is, dat ik hem een standje wilde maken of een loopje met hem nemen. Hij had alleen maar zijn werk gedaan. Hij moet natuurlijk zijn plicht doen. Zoo vat bij het op en al zijn kameraden eveneens. En als je dan bedenkt, dat geen van allen twee jaar geleden iets wist van soldaat zijn en oorlogvoeren, dan heb je zoo'n paar dingen om over na te denken 1" Avp. De correspondent te Weenen van de N. R. crt. schrijft: Er wordt sinds eenige jaren geklaagd over de slechter wordende qualiteit van de Edammer kaas. Sinds den oorlog is dit nog veel erger geworden en vele menschen hebbeD mij reeds gezegd dat zij na den oorlog die kaas niet meer willen hebben. Uit eigen ervaring weet ik hoeveel slechter ze geworden is in de laatste jaren, zoodat ik reeds gedacht heb aan namaaksels uit Oostenrijk. De Goudsche kaas, die hier vroeger onbe kend was, is veel beter, veel meer gezocht. Ik maak er daarom den handel opmerkzaam op, dat als hij de markt niet wil bederven hij betere Edammer kaas moet sturen. Van slechte kaas weten we anders hier in Axel ook mee te praten. Hetty Green. Men sphrijft uit New-York, aan de N. R. crt. >Van de dooden niets, of goede, maar dat is niet altijd gemakkelijk. Wat b.v. te vertellen van de onlangs overleden mevr. Hetty Green, naar men zegt de rijkste vrouw ter wereld. Geld en kapi taal had zij in overvloed. Haar bezit aan onroerende goederen in New York en elders beloopt ongeveer 10,000,000 pd. st. haar industrieele en mijn waarden bedragen tusschen 40,000,000 pd. st. en 60,000,000 pd. st. haar spoorweg-, bank en andere fondsen hebben een waaide van tusschen 15,000,000 pd. st. en 25,000,000 pd. st. de waarde harer boer derijen en petroleum-eigendommen wordt op 10,000,000 pd. st. geschat, terwijl zij op hypotheek in New York alleen reeds van 30,000,000 pd. st. tot 40,000,000 pd. st, heeft uitstaan. Men ziet dus, het ontbrak haar niet aan het »aardsche slijk», doch zij leefde dan ook uitsluitend voor de vermeerdering van haar vermogen, en voor niets anders. Hoe, twee dollars in de plaats van één dollar te verkrijgen scheen haar eenig levensdoel te wezen, en hieraan offerde zij heel wat levens vreugde eu levensgemak op, die een persoon van haar rijkdom, zich zonder eenig verlies van schatten, had kunnen en had mogen veroorloven. Zij was een predikster van spaarzaamheid en gunde haar medemenschen een lekker maal, goede biefstuk met?aardappelen, niet. Dat beschouwde zij nu eenmaal als roekelooze verkwisting. Zij was bijna wat men een klaploopster zoude noemen. Aan belastingbetaling had zij een broertje dood, en voor een tijd woonde zij op een schamele huur woning in Hoboken, aan de overzijde van de Hudson rivier, d. w. z. in den staat New Jersey, om zekere belastingheffing in den staat New York te ontgaan. Of schoon in New York bijna al den tijd wonend en haar kapitaal beheerend, had zij haar domicilie ergens in den staat Vermont, waar de fiscus minder streng optreedt. Eens bezocht zij een zekere financieele firma in New-York en vroeg om het hoofd dér zaak te «preken. Toen haar dit werd toegestaan, deelde zij hem mede, dat zij had gehoord dat zijn firma een belangrijk bedrag op deposito in een bepaalde bank had uitstaan, waar ook zij geld had geplaatst. Zij vroeg nu het hoofd der firma om bij het bestuur van die bank een protest wegens roekelooze verspilling in te dienen, omdat die bank bezig was een ouden, uitgeloopen, houten vloer in het bankgebouw op te nemen en er een tegelvloer voor in de plaats te stellen. En een bank bestuurder deelde mij onlangs mede, dat zij hem eens bijna een uur lang bezig had gehouden om hem uit te leggen hoe zij Oom Sam op een goeden dag voor een tweecents postzegel had opgelicht. Zij vond dat zulk een kunststuk, dat zij dien bankbe- stuurder er bijna een uur over volzanikte. Geen wonder dan ook dat toen zij dien man voorstelde haar kantoor in zijn bank op te slaan, hij voor die eer bedankte. Zoo ingekankerd was de schrielheid van Hetty Green, dat zij op haar ziekbed van geen verpleging door gediplomeerde ver pleegsters wilde weten. »Die eten te veel, was haar oordeel. Haar zoon besloot dan ook deze verpleegsters als costuum naaisters die ten minste iets produ- ceeren te verkleeden, en ze in die kleedij zijn moeder op te laten passen. Advokaten kon Hetty Green niet uit staan, en daar was wel iets voor te zeggen. Immers de advokatenstand in dit land praktiseert over het algemeen op een wijze, welke geen liefde kan inboezemen. Doch Hetty Green scheen te gelooven dat elke advokaat het op haar duitep had vooizien en zij schold hen in hun gezicht uit voor al wat leelijk was. Natuurlijk waren de gevoelens der advokaten jegens haar al evenmin vrien delijk. En nu is deze rijkdom vergarende sluwe vrouw dood, en neemt in haar graf niets van haar schatten mede, terwijl hij die haar gralschritt lezen zal, ongetwijfeld een trek van medelijden op het gelaat zal vertoonen. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 2 Augustus Zwakke tot matige veranderlijke wind later uit Westelijke richtingen. Nevelig tot halfbewolkt. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Warm. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, dat iugevolge aanschrijving van Zijne Ex cellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal worden over gegaan tot aankoop van alle in deze gemeente verbouwde tarwe, gerst en haver met uitzondering van voor eigen behoeften uoodige zaaikoreu. De volgende prijzen zullen worden besteed TARWE per 100 K.G. f15 by een naturagewicht tot en met 75 K.G. per H.L., daarboven f 15,25. GERST f 14 per 100 K.G. HAVER f13 per 100 K.G., alles mits goede kwaliteit en met de gebrui kelijke korting te leveren daar, waar zulks door de Provinciale Bhoodcommissic wordt verlangd. Vervoer naar andere gemeenten is ten strengste verboden. Axel, 31 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De BURGEMEESTER van Axel maakt bekend, dat de lyst van maximumprijzen van levens middelen over Augustus ter secretarie ter inzage ligt. Axel, 1 Augustus 1916. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. figMC». De BURGEMEESTER van Axel brengt hiermede nog maals onder de aandacht de bepalingen van de verordening van Z. E. den Com mandant van Zeeland van 15 Juli 1916 waarbij o. a. is bepaald, dat houders van duiven verplicht zijn binnen 14 dagen na het in werking treden dier verordening aangitte te doen bij den Burgemeester, met opgave van het aantal der duiven en de plaats of plaatsen, waar zij worden gehouden, alsmede van het aantal der hokken. Axel, 1 Augustus 1916. De Burgemeester van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. Zuiver blauw Axel. JOZ. DE FEIJTER Pz. Verzekerd kapitaal 73 millioen gld. Waarborg kapitaal y, millioen gld. DirecteurMr. P. DIELEMAN te Middelburg. Zeer lage premiën, (onderlinge of vaste). Vertegenwoordiger: de heer J. J. DE FEIJTER Kz., in assurantiën en hypotheken, Axel-Nieuwstkaat. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den Heer P. J. VISSER, hotelhouder te Ter Neuzen, in na te melden hötel, op Donderdag 24 Augustus 1916, des namiddags 2 ure, verkoopen KOOP I. Het in volle bedrijf en met uitstekend succes gedreven wordend (met vergunning door de Kroon verleend), staande aan de Markt te Ter Neuzen, kadastraal bekend sectie L no. 85 groot 4 are 53 centiaren, benevens het recht van erfpacht tot 31 Dec. 1989 op 19 centiaren Stoep. KOOP II. De gunstig, nabij het Hötel ge legen GARAGE en STALLING kadaster sectie L no. 99 groot 79 cèntiaren. KOOP III. Een perceel, zeer gunstig ge legen, BOUWGROND aan den Provincialen Weg Neuzen—Axel, kadaster sectie M no. 325 groot 11 aren 35 centiaren ot 76 Roeden. Aanvaarden bij de betaling zijnde 3 maanden na toewijzing. 33

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3