Gemengd Nieuws. ■cbien zijn naar meedoogenloos oorlogs recht misschien ook wel naar Duitsche moreele begrippen. Maar naar mensche- lijke rechtsopvattingen, zooals die buiten de oorlogvoerende landen nog hier en daar aangetroffen worden, valt er op de rechtvaardigheid van het vonnis wel een en ander aan te merken. De duik bootenoorlog werd, ten tijde, dat de kapitein van de Brussels zijn mislukte poging deed, met miskenning van alle menschelijkheid, wederrechtelijk en op de meest ruwe wijze gevoerd. Een Duitsche duikboot in zicht te krijgen beteekende toen voor honderden, die nu in het Duitsche communiqué als „franctireurs" worden aangeduid, den dood. Wie het leven niet wilde ver liezen was genoodzaakt tot tegenweer hetgeen trouwens geoorloofd was. Wil de Duitsche legerleiding deze menschen nü „franctireurs" noemen, het zij zoo, maar dan heeft zij ook te erkennen, dat niet die menschen zich zeiven, doch de Duitsche oorlogvoering ze tot francireurs heeft gemaakt. Dit element in hetgeen misschien naar streng oor logsrecht delict was, had voor eene bestraffing, die rechtvaardig genoemd worden zal, by het vonnis in aanmer king moeten gebracht zijn. Voor zich zelf het recht opeischen, honderden burgers voetstoots om het leven te brengen, doch den burger, die zich niet goedschiks aan deze executie onder werpt, te stempelen tot franctireur dat is naar onze opvatting het recht afmeten met verschillende maat, naar gelang het op zich zelf of een ander zal toegepast worden. Dat noemen we willekeur, onrechtvaardigheid. En dat treft ons, zélfs nog tusschen al het gruwelijks van den oorlog. Dat stuit de neutralen, en wekt bij de vijanden nieuwe verbittering en haat. De eerste 1000 vol. Men schrijft aan de N. R. Crt. Sinds Duitschland op 18 Februari 1915 den duikbootoorlog aankondigde, zijn er door de Duitsch-Oostenrijksche duikbootvloot 1000 schepen in den grond geboord. Daarvan waren in totaal 620 Engelsche. Van deze 620 schepen behoorden er 569 tot de handels en 51 tot de oorlogsvloot, n.l. 6 kruisers, 16 hulpkruisers of transport en proviandschepen, 5 torpedobooten, 2 kanonneerbooten (Egyptische), 4 mijn- vegers, 1 torpedovernieler, 1 lichtschip, 1 duikbootjager, 2 mijnleggers, 1 advies jacht en 8 wachtschepen. Van de 569 handelsvaartuigen waren 358 stoomschepen, 19 zeilschepen, 127 stoomtreilers, 54 andere visschersvaar tuigen en 1 motorboot. Frankrijk verloor 74 schepen. Daar van waren 43 stoom-en 13 zeilschepen. Onder de stoomschepen was een Tune- sisch. Verder 3 treilers en 15 schepen van de oorlogsvloot, 'n.l. 3 transport schepen, 3 onderzeeërs, 2 kruisers, 5 hulpkruisers, 2 torpedobooten en 1 torpedojager. Een der getorpedeerde Fransche schepen, de Portugal, deed dienst als Russisch Roode Kruisschip. Van Rusland werden in den grond geboord 41 schepen, waarvan 14 stoom- en 15 zeilschepen, 12 schepen behoorden tot de oorlogsvloot, n.l. 2 mijnleggers, 2 torpedobooten, 4 transportschepen, 3 kanonneerbooten en 1 hospitaalschip, de Periode. Italië heeft vooral de laatste maanden veel schepen verloren. In 't geheel waren het er 69, teweten 34 stoom schepen, 23 zeilschepen en 1 motor schoener, benevens 12 schepen van de oorlogsvloot3 kruisers, 2 hulpkruisers of transportschepen, 2 torpedobooten, 1 torpedojager en 4 duikbooten. België verloor 7 stoomschepen, 2 Éreilers, 1 vischsloep en 1 lichter, jsamen 11 schepen. .Zooals steeds blijft Noorwegen van ■de onzijdigen bovenaan, wat de ver liezen betreft. Het zag 80 schepen verloren gaan, aX 51 stoomschepen, 26 zeilschepen, 2 motorschoeners en 1 lichter. Zweden neemt de tweede plaats niet meer in, maar Denemarken, dat 22 schepen verloor, n.l. 17 stoom- en 5 zeilschepen. Zweden komt nu in de derde plaats met 20 schepen\(15 stoom- en 5 zeilschepen). Van Grieken land werden 7 stoomschepen in den grond geboord, van Spanje 8, van Portugal 1 schoener. Japan moest ook 5 stoomschepen verliezen. Waren van Nederland tot dusver 3 schepen getroffen (Katwyk, Medëa, Artemis, waarvan 't laatste schip be houden bleef) in de laatste maanden zijn daar 7 bijgekomen. In den grond geboord werden de Tubantia, Palem bang en de Berkelstroom, terwijl de Eemdijk en Rijndijk en de schoener Elziua Helena konden worden binnen gesleept. Van onze visschersvloot ging de stoomlogger Geertruida verloren. Van Amerika ging 1 stoomschip ver loren, (5 andere getroffen schepen ble ven behouden). Brazilië moest ook een stoomschip verliezen, de Rio Banca. Zoo liggen, dus 1000 schepen binnen anderhalf jaar tijd op den bodem der zee. 't Werk van tientallen jaren, ver vaardigd door tien duizenden arbeiders, ingenieurs, teekenaar en klinkers En de schepen geladen met kostbare zaken of met niet minder kostbare levens middelen. Wanneer zal aan dezen tijd met zijn vreeselyke vernielzucht een einde komen. De Duitsche Bondsraad heeft den invoer van jonge paarden beneden den ouderdom van 21/, jaar verboden. Het doel van dit verbod is, te verhinderen dat opkoopers van die paarden in het buitenland zeer hooge winsten maken en daardoor den landbouwstand druk ken. Het Pruissische Ministerie van Landbouw kan uitzonderingen op dit verbod toestaan en zal op dien grond slag den invoer regeleD. N. R. crt. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen LONDEN, 28 Juli. (Reuter, Part.) Het gevecht van Longueval en Delville is vr wel de verwoedste slag van den geheelen oorlog. Een van de beroemdste Britsche divisies heeft het uiteinde van het bosch bij Longueval driemaal ver overd, en meer Duitschers gedood dan er sinds 1 Juli in eenig gevecht waren gevallen. De aanvoerders van twee Schotsche brigades, die wat getalsterkte betreft in de minderheid waren en die bijna omsingeld waren, besloten vrijwel als wanhoopsdaad een tegenaanval te ondernemen. De divisies verjoegen den vijand, die hals over kop vluchtte en in grooten getale met bommen of met de bajonet werden afgemaakt. Een afdeeling Zuid Afrikanen, die al de spits had afgebeten, verzocht niet te worden afgelost. Zy vochten bijna zonder ophouden een heele week. Slechts weinigen van hen genoten eenigen slaap. Een compagnie, die van de anderen was afgeraakt, vond zich in het bezit van een loopgraaf, van waar zy hoorde dat de vijand in aantocht was. De Britten bleven stil wachten tot de Duitschers vlak bij waren en dreven hen toen in een paniek terug. ST. PETERSBURG, 27 Juli. (P. T. A.) Officieel bericht van hedenavondIn den loop van de gevechten van "den 16den tot den 25steu Juli hebben de dappere troepen van generaal Sacharof ruim 34,000 officieren en soldaten ge vangen genomen. Duitschers zoowel als. Oostenrijkers. Zij hebben voorts 45 kanonnen en 71 machinegeweren ge nomen. BERLIJN, 28 Juli. (Wolff.) Officieel Hindenburg Toestand in het algemeen onveranderd. Leopold van BeierenDe Russen hernieuwden hun aanvallen met sterke strijdkrachten. Zes maal zijn zij sedert gistermiddag tegen bet front Skrobowa Wygolda met twee legercorpsen vergeefs opgetrokken. Nieuwe aanvallen zijn aaD de gang. Herhaaldelijk stroomden aanvalsgolven van twee divisies voor onze stellingen aan de Sjtsjara t.en N.W. van Jagowitsjy terug^ De ver liezen van den vijand waren zeer zwtsar. Liasingen :Ten N.O. van Swinuioechy wonnen aanvallen van de Russen voor loopig terrein. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Bij Postowyty hebben de Oostenrijk- sche troepen den stormloop uit hun stellingen teruggeslagen. BothmerNiets bijzonders. BERLIJN, 26 Juli. (Wolff.) Officieel Gisterenmiddag om 1 uur heeft een Duitsche hulpkruiser op 15 zeemijlen ten Z.O. van Arendal het gewapende Engelsche stoomschip Eskimo na eeq gevecht genomen. Het stoomschip is binnengebracht. Het Nederlandsche motorschip Ida is, op reis van Rotterdam naar Gefle, naar Swinemiinde opgebracht. (De Ida behoort aan de scheepvaart maatschappij Rotterdam.) Officieel wordt uit Berlijn gemeld In den nacht van 28 op 29 Juli heeft een eskader van verscheiden marine- luchtschepen een aanval gedaan op het middengedeelte van de Oostkust van Engeland. Daarbij zijn de spoorweg werken van Lincoln, nij verheidster- reineu bij Norwich, de vlootsteunpunten Grimsby en Immingham en ook voor postschepen voor de Humber met bom men bestrooid. Een vuurtoren aan de Humber-monding is vernield. Niettegenstaande het feit, dat de luchtschepen met brandverwekkende kogels waren beschoten, zijn zij alle zonder averij in hun haven terugge keerd. Reuters persbureau meldt uit Londen, dat het Duitsche bericht over den luchtaanval op de Engelsche kust in den nacht van 28 op 29 Juli vol staat met de gebruikelijke onjuistheden. De Koning van Denemarken. Koning Christiaan, die in deze dagen met de koninklijke familie op het zomerverblijf kasteel Marselisborg bij Aarhuus vertoeft, geraakte Vrijdagmid dag op een zeilpartij, die hij alleen in een klein bootje had ondernomen, in de Baai van Aarhuus in het grootste levensgevaar. De boot sloeg, toen zij op ongeveer 1000 M. uit de kust was, door een hevigen windstoot om. De Koning kon zich vastgrijpen aan de boot, die met de kiel naar boven dreef hij verkeerde bijna éen uur in dien toestand, steeds tot den hals in het water liggend. Intusschen was het ongeval van den oever opgemerkt. De apothekersbediende Madsen, uit Kopenhagen, zwom naar de plaats van het ongeval, waar, spoedig daarop, ook een kleine boot aankwam. De men schen in 't kleine bootje slaagden er, door Madsen geholpen, in, de omgeslagen boot met den Koning aan wal te brengen. De Koning was dermate uitgeput, dat hij aan den kant een kwartier lang moest uitrustenhij kwam echter spoedig weer bij krachten en dankte zijn redders op de hartelijkste manier en maakte een schertsende opmerking over den gevaarlyken toestand, waarin hij zich zoo juist had bevonden. Aan boord van de inmiddels ontboden koninklijke motorsloep kleedde de Ko ning zich uit, wikkelde zich in wollen dekens en liet zich naar Marselisborg terugbrengen. 's Avonds was de Koning weer geheel wel. N. R. crt. De Zeppelin, die hoogstwaarschijnlijk had deelgenomen aan een luchtaanval op de Oostkust van Engeland, alwaar volgens een Reuter bericht tusschen 12 en half een des nachts drie luchtschepen een aanval deden en een 32tai bommen wierpen, werd om half vier door de militairen te Koudekerke (W.) bescho ten, en koerste verder over Vlissingen de Schelde over, kwam over Neuzen en AxO en bereikte daarna de Bel gische grens, waar de Duitsche grens wacht de ZeppeliD lichtseinen gaf. Daar het weder nevelig was, was het luchtschip spoedig uit het gezicht verdwenen. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen werd een schrijven medegedeeld van den heer M. Eijke waarin deze te kennen gaf ontslag te nemen als administrateur van het Ziekenhuis en tevens als be stuurslid, wegens gezondheidsredenen, De Voorzitter, de heer Van Rompuj schetsende de vele werkzaamheden en diensten die de heer Eijke zich in het belang van het Ziekenhuis had getroost, hoopte dat de heer Eijke weder spoedig hersteld zou zijn, en stelde voor hem tot eerelid der Vereeniging te benoemen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. In deze vacature en in die ontstaan door het vertrek van den heer Heijblom, werden gekozen de heeren L. J. Geel- hoedt en R. Nolson. Tevens werd besloten dat door het bestuur zal worden aangesteld een be zoldigd administrateur-boekhouder, en het reglement hiervour te herzien. Tem. Crt. Door de vereeniging van bakkers te Sas van Gent is een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gestuurd, houdende verzoek aan de hier bestaande meelfabriek last te geven geen bloem meer af te leveren aan bakkerijen, die uitsluitend zijn op gericht met het oog op den brooduitvoer naar België. Als motief voor dit verzoek wordt aangevoerd, dat de beroepsbakkers van de bestaande meelfabriek niet het voor hun bedrijf noodzakelijke kwantum kunnen krijgen, daar de producten van de fabriek, alhoewel reeds verhoogd, proportionneel over de afnemers ver deeld wordt. Reeds thans zijn de meeste bakkers met het oog op den grooten omvang, dien hun bedrijf heeft aangenomen, in verband met den brooduitvoer naar België, genoodzaakt zich elders van meel te voorzien tegen prijzen, die vijl tot zes gulden hooger zijn, dan de marktprijzen en nog staat bet aantal aanvragers voor het oprichten van bakkerijen niet stil. In verband met de groote uitbreiding, die de brooduitvoer genomen heeft, zullen ter uitoefening van de contrólc op het gewicht eenige controleurs worden aangesteld, wier taak zal be staan in het nagaan van het zuivere gewicht, waaraan het brood volgens contract met de Belgische gemeenten moet voldoen. Tel. I nabij weerse Loos was g< - 2 buis a bijna bekent AXEL, 1 Augustus 1916. Zaterdagmorgen werd om half vijf uur een Zeppelin waargenomen op niet groote hoogte, koersende in Zuid-Ooste lijke richting. De Koningin Wilhclmina op een i»yn. Te 's-Gravenhage is draadloos bericht ontvangen van het lichtschip Noord- Hinder, dat het stoomschip Koningin Wilhclmina, van de Maatschappij Zee land, in de buurt van de Noord-Hinder op een mijn is geloopen. Bij de directie van de maatschappij Zeeland is bericht ontvangen, dat de Koningin Wilhelmina gezonken is. De passagiers, ongeveer 46 in getal, zyn allen gered. De bemanning is gered op drie sto kers na, die worden vermistdezen zijn Polmkuk,v. NieuweDhuizen en Abrahams.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2