SPAARBANK. Linnen (Drol) Een Statenbijbel met Platen. Ij» Kunstmeststoffen 1917. Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek „Groninger Brandwaarborg Maatschappij". voor Schorten. In Zeeland overal verkrijgbaar Buitenland. Bekendmakingen. Advertentien. MUZIEKLESSEN. P. C. VAN DELFT - HULST. Nog steeds voorradig: Voor 15 Gulden Bezoekt het GROOT-NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE Koningin Elisabeth. De in Amsterdam vertoevende BelgeD hebben Dinsdagavond ïd een bijeenkomst ingericht door de Union Beige Amsterdam, den verjaardag van hun Koningin ge vierd. De heer Reré Chambry, redacteur 7sn de Echo Beige, heeft, ter gelegenheid ran het feest, een prettige causerie ge houden over het Fransche vaderlandsche lied, nadat eerst In warme bewoordingen hulde was gebracht aan de geliefde landsvrouw en de wensch was uitge- iproken, dat zij, die thans haar verjaardag viert te midden van het gedonder der kanonnen, weer spoedig in Brussel zal terugkeeren. Als zij dan weer zal rond rijden door de straten, zonder gevolg, alleen met haar man en kindereu, zullen de vlaggen waaien en tranen van ont roering wellen in ieders opg. Met luid applaus stemden de aanwezigen met deze woorden in. N. R. crt. Een correspondent van de N. R. Crt uit Brussel schrijft d.d. 24 dezer Op 22 Juli heeft luitenant generaal Hurt, gouverneur van Brussel en Bra bant, den volgenden brief gericht tot den burgemeester van Brussel Gegeven de omstandigheden, welke België op dit oogenblik doorleeft, had de gouverneur generaal in de meening verkeerd dat een ernstige bevolking uit zichzelve er van zou hebben afgezien openlijk haar nationalen feestdag te vieren. Nochtans had hij, met het oog op de ondervinding het vorig jaar op gedaan, ordemaatregelen uitgevaardigd, welke ten doel hadden elke door licht vaardige en rumoerige elementen op touw gezette betooging te beletten. In het welbegrepen eigenbelang der bevolking, heeft de Brusselsche ge- meente-overheid op loyale, verstandige eu doortastende wijze de voorschriften van de Duitsche overheid ondersteund zoodat het mogelijk is geweest tot aan den avond toe ongelukkige incidenten te vermijden, hoewel het onnadenkend deel der bevolking de burgerij door overvloedige verspreiding van strooi biljetten had aangespoord de voorschrif ten niet na te komen. De Duitsche politie is bij het dragen van groene linten uiet tusschen beide gekomen, aangezien de openbare orde uiet verstoord werd. Daarentegen hebben zich, toen in den avond kardinaal Mercier in auto mobiel de stad doorreed, betoogingen voorgedaan, welke onmiddellijk in- druischten tegen de bevelen der Duit sche overheid, en welke het karakter droegen, de bevolking aan te sporen tot verzet en ondoordachte daden. Gij zult het met mij eens zijn, mijnheer de burgemeester, dat geen enkele be zettende macht ter wereld een derge lijke uittarting mag verdragen. Ik heb dan ook aan den heer gouver neur-generaal voorgesteld aan de Brus selsche agglomeratie een boete op te leggen. De heer gouverneur generaal heeft aan mijn voorstel gevolg gegeven en een boete van één millioen mark op gelegd. Hij heeft bij die gelegenheid doen opmerken, dat het alleen aan de loyale medewerking, welke de gemeen telyke overheden bij het bewaren van de orde verleend heeft, te danken is dat de opgelegde boete op een zoo ge matigd bedrag bepaald is. In de hoogste staatkundige kringen te Berljjn maakt men zich weinig illusie meer, dat het deelnemen van Rumenië aan den oorlog nog te voorkomen zou zijn. Men ontveinst zich niet, dat de ontzaglijke munitieleveranties, welke gedurende de jongste twee weken uil de haven van Archangel over Rusland naar Rumeensche grensstations dag en nacht zijn vervoerd, moeten dienen om binnen een maand aan de zijde der Entente deel te nemen aan de militaire actie. Naar verluidt, waren sedert lang on derhandelingen met de Entente in dezen zin gevoerd die tot een beslissing leidden op een tijdpunt, dat het terugdrijven der Oostenrijkers tot den Jablanitz-pas samenviel. Aan de Oostenrijksche grens zouden Rumeensch Russische troepen gezamenlijk optrekken, terwijl een Rumeensche veldtocht tegen Bulgarije zou gepaard gaan rnet een Fransch- Engelsche actie uit Saloniki. Het staat vast zoo meldt de cor respondent te Boekarest van het Berl. Tageblatt dat de eerste trein van 26 wagens "{net munitie uit Rusland in Roemenië is aangekomen. Naar het heet, maakt deze zending deel uit van artillerie-materiaal, dat sedert October 1915 te Archangel heeft gelegen en dat Rusland tot dusverre had geweigerd aan Roemenië te leveren. Andere treinen moeten onderweg zijn Daar Jassy. Tot de zending schijnt besloten te zijn in de onlangs gehouden confe renties tusschen de ententegezauten en Bratianu, die, vóór verdere beslissingen werden genomen, verlangde, dat de entente zou bewijzen, voldoende munitie aan Roemenië te kunnen leveren. De correspondent acht'het waarschijnlijk, dat er thans nadere besprekingen tus schen de geallieerden en Roemenië op til zijn. N. R. crt. De Engelsche bladen van 24 en 25 Juli behelzen de namen van 954 ver liezen aan officieren en 9100 aan man schappen. N. R. Crt. De gemeenteraad van Verdun heeft Maandag te Parijs vergaderd. Volgens de Daily Mail viel uit de debatten op te maken, dat een spoedige ontzetting van de stad wordt verwacht. Kapitein König, van de vrachtduik boot Deutschland, heeft volgens den New-Yorkschen correspondent der Daily Mail te kennen gegeven dat Dinsdag, de Bremen, de tweede vrachtduikboot, in Amerika werd verwacht. Hij stelde zijn terugreis uit, had hij gezegd, tot de Bremen veilig en wel binnen was Dezelfde correspondent beweert dat men zich in Duitsche kringen te New York ongerust maakt over de Bremen Komt ze niet aan, dan zou de Deutsch laud maar liever in Amerika blijven instede van met haar onverzekerde j lading goud de terugreis te ondernemen. N. R. Crt. van Telegrafisch Weerbericht het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 29 Juli. Zwakke tot matige Noordwestel. tot Noordel. wind. Nevelig tot licht be wolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. De BURGEMEESTER van AXEL vestigt de aandacht van duivenhouders op de veror dening voor het houden en vervoer van duiven, welke is uitgevaardigd door den Commandant in Zeeland, uitoefenend het Militair Gezag in de provincie Zeeland. Bedoelde verordening is alhier afge kondigd ter plaatse, waar zulks behoort. Axel, 26 Juli 1616. De waarn. Burgemeester van Axel, L. LAMAITRE. ugnk Reeds jaren te Axel werk- zaam, beveel ik mij ten zeerste aan tot het geven van Billijke conditiën, degelyk onderricht. AUG EECKHOUT, muziekdirecteur, Hulst. De gelegenheid tot het bestellen van Kunstmeststoffen is voor hen, die minder dau 2 H.A. bebouwen, nog opengesteld tot 10 Augustus a. s. bij Firma D. J. OGGEL. De Basler Nachrichten verneemt uit Londen dat de tweede Duitsche handels duikboot reeds ia de Vër. Staten is aangekomen, en wel in de haven van Bridgeport (Connecticut). N. R. Crt. De terechtstelling van Roger Case- ment zal plaats vinden op Donderdag 3 Augustus in de Pemouville-gevangeniS waarheen hij, sedert de bevestiug van zijn doodvonnis in hooger beroep, is overgebracht. Maandag is hem in de gevangenis meegedeeld dat de procureur- generaal geen nader beroep op het iloogerhuis heeft toegestaan. Hij was volgens de Daily Mail niet zeer getroffen door deze meededeeling. Casement brengt het grootste deel van zijn tijd schrijvende door. Er zijn steeds twee wakers bij hem en die zuilen tot 't eind toe bij hem blijven. N. R. Crt. Uit Parijs wordt aan de Times gemeld, dat een Fransche vlieger in den nacht van 20 op 21 Juni boven Berlijn heeft gevlogen en daar strooibiljetten heelt laten vallen. Hij was op 20 Juni 's avonds half tien te Nancy opgestegen en via Berlijn over Polen naar het Russische front gevlogen. Zijn machine was een Nieujiort-eendekker met ben zine voor een vlucht van 14 uur. Echter had hij op ca. 100 K.M. van de Russische loopgraven door een defect aan den motor moeten landen. De koene vlieger, luitenant Marchal is thans als krijgsgevangene geïnter neerd te Salzerbach. Hij had 811 Eng mijl afgelegd. N. R. crt. voor Inmaakpotten. F. DIELEMAN, Weststr., Axel. is geopend: eiken Zaterdagavond van 451/, uur, in de Consistorie der Geref. Kerk tegenover de Nieuwstraat, alhier. Directeur der Zangvereeniging „ORELIO" te Axel. Levert steeds alle mogelijke MUZIEK-INSTRUMENTEN. Is dagelijks te ontbieden voor het geven van inlichtingen omtrent aan schaffen, inruilen of repareeren van KAMER ORGELS en PIANO'S en geeft onder de billijkste conditiën muziek lessen aan particulieren en vereeni- gingen. Stemt bij abonnement en per keer. Koopt oude instrumenten, in. Aanbevelend, ALS BOVEN. N. B. Heeft ook ORGELS en PIANO'S op zicht staan. Rentevergoeding 3 Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r e k t. VAN HEEL A Co. Verzekerd kapitaal 73 millioen gld. Waarborg kapitaal 1/i millioen gld, DirecteurMr. P. DIELEMAN te Middelburg. Zeer lage premiën, (onderlinge of vaste). Vertegenwoordiger: de heer J. J. DE FEIJTER Kz., in assurantiën en hypotheken, Axel-Nieuwstraat. Zuiver blauw Axel. JOZ. DE FEIJTER Pz. is bij mij te koop: Adres M. W. VISSCIIER, Oosterstr. E 79, Axel. op liet Molenwater te Middelburg op 2 en 3 Augustus 1916. Springnummers voor Heerrijders en Dames. Carousselryden door Heeren-Offlcieren. Concoursen voor luxe en landbouwpaarden. (20) Bloemencorso voor Automobielen. Ringryderjj te paard. Manoeuvre, gereden met aangespannen stukken eener afd. der Veld-Artillerie. I TB AD E MAIK gfc'f; $StAu T.V f't

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3